Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Καλύτερα anime-rpg που έχετε παίξει


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 Nightwind

Nightwind

    Starting...

  • Members
  • 16 posts

Posted 31 October 2006 - 21:31

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παίξει τα παιχνίδια της ζωής μου αλλά απ'αυτά που έχω παίξει μ'αρέσε πολύ το grandia II και το final fantasy VIII.

Ποια είναι για εσάς τα κορυφαία anime-rpg που έχετε ποτέ παίξει? Απο άποψη ιστορίας,πλοκής,στρατηγικής,συστήματος μάχης κτλ κτλ?

Το Disgaea:cursed memories είναι καλο?

#2 Κagouras

Κagouras

    monkey d. loufas

  • Members
  • 205 posts

Posted 31 October 2006 - 22:09

εγω κολλησα τρομερα με panzer dragoon saga (sega saturn) και skies of arcadia (dreamcast). το πρωτο ειδικα αφθαστο.
Posted Image
Πρωιν kakashi_sensei

#3 zidane72003

zidane72003

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 01 November 2006 - 18:52

Το 1ο που επαιξα και κολησα ητανε το FF VIII(γενικα ολη η σειρα τα σπαει)

Μετα νομιζω οτι τα 2 πιο απιστευτα ητανε το Legend of dragoon(psx) και alundra 1&2(psx & psx2 αντιστοιχα)
Μονο 2 πραγματα ειναι απεραντα:Το συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια.Και δεν ειμαι καθολου σιγουρος για το 1ο

Τα τηλεφωνα τα αλεξιπτωτα και τα μυαλα δουλευουνε καλυτερα οταν ειναι ανοιχτα

George Afroudakis:1000 goal στην Α εθνικη...keep walking

#4 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 01 November 2006 - 19:34

Grandia 1, Alundra 1, FF IX, Legend Of Dragoon περιλιπτικά. Περισσότερες πληροφορίες σε επόμενο post :bleh:

E5VV38U.jpg


#5 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 02 November 2006 - 11:09

Το πρώτο μου ήταν το Legent of Dragoon! Κορυφαίο παιχνίδι με πολύ δυνατό σενάριο!
Μετά κόλλησα με τη σειρά final fantasy και δεν λέω να ξεκολλήσω!
Ακόμα ένα καλό που έχω παίξει και μου άρεσε πολύ είναι το Panzer Dragoon Orta για το xbox.

#6 AniManiaC

AniManiaC

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 02 November 2006 - 17:32

Ghost in the shell και AEON FLUX...τα παιχνίδια μου άρεσαν ιδιαίτερα αλλά και το marvel nemesis :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@
Posted Image
Posted Image
Posted Image

#7 LeeoN

LeeoN

    Anime Newbie

  • Members
  • 56 posts

Posted 02 November 2006 - 17:45

Final fantasy, Xenosaga, Megami tensei εεεε... δέν μου έρχονται άλλα... Α! suikoden!
όποιος έχει mame να ψαξει να βρεί το blazing star για neo geo! Οκ... δέν είναι rpg.. θυμίζει το R type αλλά έχει φοβερά σκίτσα anime!
Oh Sh*T.... i mean... mama mia.......
Posted Image
The revolution is near....

#8 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 02 November 2006 - 18:10

Ti ακριβως εννουμε με τον ορο anime-rpg :?
Ας μου πει καποιος γιατι ακομα και απο τα ποστ που βλεπω δεν καταλαβαινω :?

Ας μου πει καποιος για αν κανω edit το παρον ποστ μη γεμιζω και το thread

#9 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 05 November 2006 - 13:21

Ghost in the shell και AEON FLUX...τα παιχνίδια μου άρεσαν ιδιαίτερα αλλά και το marvel nemesis :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@


Αυτά δν είναι rpg, και οι ήρωες τις μάρβελ δν είναι manga σχεδιασμού αλλά αμερικάνικου : :thumbup: :whistling:
EDIT: FFVII :respect: Επίσης το Dragon Quest που έχει σχεδιασμό απο toriyama το έχετε παίξει???

#10 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 05 November 2006 - 14:38

Επίσης το Dragon Quest που έχει σχεδιασμό απο toriyama το έχετε παίξει???


Nαι και πρεπει να πω πως ηταν ενα παιχνιδι πολυ κατωτερο των προσδοκιων που ειχε δημιουργησει.Σε εμενα τουλαχιστον.

Και για να μην ξεχνιομαστε...

Ti ακριβως εννουμε με τον ορο anime-rpg :?

Οχι τιποτα αλλο,εχω την εντυπωση πως κανεις δεν ξερει και ολοι ποσταρουν οτι τους κατεβει :rolleyes2:

#11 DjDragon

DjDragon

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 642 posts

Posted 05 November 2006 - 20:53

Prince of Persia 1 & 2 & 3
Final Fantasy 7 till the last.
Oni
Warcraft : all series.
Elder Scroll 4:Oblivion
Street Fighter : all games.
King of Fighters and Fatal Fury: all games.
Sam and Max: Hit The Road

Για το ορισμό anime-rpg εννοούμε ένα παιχνίδι που έχει γραφτεί σαν δισδιάστατο παιχνίδι τύπου rpg.

Π.Χ. το Oni
My Chain : "Dragon Chain" ---> THIS CHAIN HAS BEEN STARTED !!!ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ !!!:D

Posted ImageDon't get near of me!I'm a shark!

#12 Housem@ster

Housem@ster

    Anime Amateur

  • Members
  • 102 posts

Posted 05 November 2006 - 20:53

Ως anime-rpg χαρακτιρήζεται το game τύπου RPG το οποίο έχει σχεδιασμό anime ή είναι βασισμενο σε anime. Χαρακτηριστικά παραδείγματα τα παιχνίδια Tales of Abyss,Tales of Symphonia, Xenosaga, Final Fantasy VII, VIII και ΙΧ. Γενικότερα αυτά που έχουν anime feel and look.

#13 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 05 November 2006 - 23:23

Final Fantasy - όλα και Xenon Genesis Evasaga (:bleh:) kai Digimon World από "anime-RPGs"

#14 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 06 November 2006 - 18:02

Ως anime-rpg χαρακτιρήζεται το game τύπου RPG το οποίο έχει σχεδιασμό anime ή είναι βασισμενο σε anime. Χαρακτηριστικά παραδείγματα τα παιχνίδια Tales of Abyss,Tales of Symphonia, Xenosaga, Final Fantasy VII, VIII και ΙΧ. Γενικότερα αυτά που έχουν anime feel and look.


1)Τοσα χρονια rpg παιζω,τοσο καιρο anime βλεπω,αυτο τον ορο πρωτη φορα τον ακουω/διαβαζω :rolleyes2: Εχω ακουσει/παιξει action-rpg,strategy-rpg,Jrpg,D&D rpg και για να το εξειδικευσουμε λιγο turn based rpg,grid based rpg,real time rpg αλλα anime rpg...
2)Πως μπορεις να βαζεις παιχνιδια σε μια κατηγορια με κριτηριο το σχεδιασμο τους και ταυτοχρνα το που βασιζονται.Δεν ειναι λιγο ασχετα αυτα :question:
3)Σε ποια κατηγορια απο τις δυο τονισμενες ανηκει το ff 8&9 :?

Prince of Persia 1 & 2 & 3
Final Fantasy 7 till the last.
Oni
Warcraft : all series.
Elder Scroll 4:Oblivion
Street Fighter : all games.
King of Fighters and Fatal Fury: all games.
Sam and Max: Hit The Road

Για το ορισμό anime-rpg εννοούμε ένα παιχνίδι που έχει γραφτεί σαν δισδιάστατο παιχνίδι τύπου rpg.

Π.Χ. το Oni


Μαλλον εννοεις οποιο παιχνιδι εχει anime-like σχεδιασμο.Αλλα αν μπορεις να βαλεις στην ιδια κατηγορια τα Street Fighter με το Sam and Max και τα FF και το Oni,τι να πω... beat 'em up,adventure,rpg,action,strategy...Ολα αυτα ειναι anime-rpg :?

ΥΓ Συγνωμη κιολας αν γινομαι σπαστικος :rolleyes2:
ΥΓ 2 FF X,ετσι για να πω και εγω καποιο.Πιανεται για anime-rpg :question:
EDIT:Μαλλον οχι :rip:

#15 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 06 November 2006 - 18:29

Τα Final Fantasy ΔΕΝ είναι anime-rpg.