Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Κινούμενα σχέδια από την Σοβιετική Ένωση


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2023 - 08:36

Ψάχνοντας για αντικαπιταλιστική προπαγάνδα

Εντελώς τυχαία βρήκα αυτό το πολύ ωραίο και συνοπτικό εισαγωγικό βίντεο για κινούμενα σχέδια από την Σοβιετική Ένωση.

 

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=E0OQIraSHqs

 

Για να πω την αλήθεια, δε θυμάμαι να έχω δει Σοβιετικά κινούμενα σχέδια στην Ελληνική τηλεόραση,

αν και υποθέτω ότι δεν πρέπει να ήταν και πολλά αυτά που προβλήθηκαν στην Ελλάδα.

 

Τέλος πάντων, μου έκανε εντύπωση ότι ο Μιγιαζάκι θεωρεί κορυφαία κάποια από αυτά.

 

Στο βίντεο λέει ότι αρκετά από αυτά υπάρχουν πλέον διαθέσιμα στο Youtube με αγγλικούς υπότιτλους,

οπότε είναι μια καλή ευκαρία να βρούμε και κάποια λιγότερο γνωστά κινούμενα σχέδια.

 

Αν κάποιος είναι από ΕΣΣΔ ή έτυχε να ζήσει στη χώρα και ξέρει κάποια καλά, ας μας τα προτείνει.

 

ΥΓ: Από άλλες χώρες του Ανατολικού Μπλοκ νομίζω ότι είχε προβληθεί το Μπόλεκ και Λόλεκ στην Ελλάδα... δε μου έρχεται κάποιο άλλο στο μυαλό.

 

 


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#2 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2.573 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2023 - 15:09

Από μια γρήγορη ματιά, είδα ένα που θυμάμαι ότι το έδειχνε στη τηλεόραση. Το Nu, pogodi! που δείχνει στο 17:54.


Δημοσιευμένη  εικόνα


#3 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Απρίλιος 2023 - 16:48

Μάλλον δεν σας αγόραζαν οι γονείς σας βιντεοκασέτες από "Τζοκόντα".

Παίζει όλες οι ταινίες εκείνες να ήταν ρωσικές (και φθηνές).

#4 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2023 - 16:03

Ψάχνοντας για αντικαπιταλιστική προπαγάνδα

One of us! drinks.gif

 

ΥΓ: Από άλλες χώρες του Ανατολικού Μπλοκ νομίζω ότι είχε προβληθεί το Μπόλεκ και Λόλεκ στην Ελλάδα... δε μου έρχεται κάποιο άλλο στο μυαλό.

 

Μαζι με το Μπολεκ και Λολεκ θυμαμαι το Reksio του ιδιου δημιουργου. Λατρευα αυτη τη σειρα οταν ημουν παιδακι, ειδικα το επεισοδιο με τους ιπταμενους δισκους και τους σκυλους ρομποτ απο το διαστημα.

 

 

z21336687-IER-REKSIO-SERIAL-ANIMOWANY-DL

 

 

 

Και οι δυο σειρες ειναι απο Πολωνια και απ'οτι βλεπω τις αγαπανε τοσο πολυ εκει που εχουν στησει και αγαλματα.

 

 

 

?u=https%3A%2F%2Fmedia-cdn.tripadvisor.c

?u=http%3A%2F%2Fwww.familek.pl%2Fsites%2


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kain: 10 Δεκέμβριος 2023 - 17:59

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#5 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 23 Δεκέμβριος 2023 - 16:26

Τώρα που το λες κάτι μου θυμίζει αυτή η μουσούδα. Υποθέτω ότι μου είχε φανεί πολύ παιδικίστικο και δεν το έβλεπα όταν το έδειχνε η τηλεόραση.

Στερνή μου γνώση...

 

Πολύ θετικό όταν βλέπω ήρωες κινουμένων σχεδίων να απολαμβάνουν την πρέπουσα τιμή.

 

Μια φορά, τελείως τυχαία, πέτυχα ένα άγαλμα του Κάπταιν Χάρλοκ. (Στην Ιαπωνία φυσικά).


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.