Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Μετατροπη .mkv αρχειου σε .mp4


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 23 April 2018 - 23:30

Ψαχνω ενα τροπο, να μετατρεπω τα .mkv αρχεια σε .mp4 για να μπορω να τα βλεπω στη Τηλεοραση.

Ειχα δοκιμασει στο παρελθον ανεπιτυχως, δεν καταφερνα να βαλω υποτιτλους. Αλλες φορες τα αρχεια ηταν αρκετα μεγαλα.

 

Γνωριζει καποιος καποιον τροπο ωστε

  • Να λειτουργουν οι υποτιτλοι
  • Η ποιοτητα να ειναι το ιδιο καλη
  • Το αρχειο να μην ειναι παρα πολυ πιο μεγαλο.


#2 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 23 April 2018 - 23:44

Φρόντισε οι υπότιτλοι να έχουν ίδιο ακριβώς όνομα με το αρχείο σου. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω κάτι παραπάνω γιατί δεν μου χρειάστηκε να ψάξω.

#3 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 23 April 2018 - 23:49

Λογικά θα κυκλοφορούν διάφοροι κονβέρτερς εκεί έξω γιαυτο το θέμα....αν και νοτ σουρ για κάποιον συγκεκριμένο.

Δεν χρειάστηκε ποτέ να μπώ σε τέτοια διαδικασία tbh, έχεις τσεκάρει μήπως δεν έχεις τα σωστά κόντεξς στο πι σι, ή αν λείπει κάποιο...προβλήμα με υπότιτλους λόγο του φορμάτ καθαρά μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει :/

 

Eκτος κιαν δεν το συνδέυεις μέσω πι σι, αλλα με κάποιο player που δεν δέχεται γενικότερα το συγκεκριμένο φορματ :P


Edited by GhostPrince, 23 April 2018 - 23:51.

フカフカ

#4 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 24 April 2018 - 00:11

Το HandBrake κάνει αυτά που θες. Το πώς όμως θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.


LfNX0dh.png


#5 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 24 April 2018 - 07:01

Φρόντισε οι υπότιτλοι να έχουν ίδιο ακριβώς όνομα με το αρχείο σου. Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω κάτι παραπάνω γιατί δεν μου χρειάστηκε να ψάξω.

  • Αυτο το γνωριζω, πως να τους εξαγω και να τους δινωω το ιδιο ονομα +.srt. Απλως η τηλεοραση αλλαζει τις γραμματοσειρες και τα κανει πιο μικρα (δεν φαινονται το ιδιο ωραιοι). Ειμαι λιγο απαιτητικος  :kakaka:
  • Λογικά θα κυκλοφορούν διάφοροι κονβέρτερς εκεί έξω γιαυτο το θέμα....αν και νοτ σουρ για κάποιον συγκεκριμένο.

Δεν χρειάστηκε ποτέ να μπώ σε τέτοια διαδικασία tbh, έχεις τσεκάρει μήπως δεν έχεις τα σωστά κόντεξς στο πι σι, ή αν λείπει κάποιο...προβλήμα με υπότιτλους λόγο του φορμάτ καθαρά μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει :/

 

Eκτος κιαν δεν το συνδέυεις μέσω πι σι, αλλα με κάποιο player που δεν δέχεται γενικότερα το συγκεκριμένο φορματ :P

  • Εχω δοκιμασει αρκετους Conventers και Guides ανεπιτυχως. Θεμα με υποτιτλους, μεγεθος αρχειο κλπ.Εχω Προσπαθησει και Streaming απο το PC αλλα απαιτει να εχω τον υπολογιστη ανοικτο κτλ κτλ. Πολλες Φορες υπαρχει Lag και ριχνει αισθητα τη ποιοτητα.  :hot: 

Το HandBrake κάνει αυτά που θες. Το πώς όμως θα πρέπει να το ψάξεις μόνος σου.

  • Φαινεται ευχρηστο και εχει built-in system για υποτιτλους θα το δοκιμασω να δω αποτελεσμετα  :riiight:


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 April 2018 - 08:48

x2 για το handbrake, θα σου κάνει την δουλειά και είναι αρκετά εύκολο στην παραμετροποίηση. 


rsrGbGx.gif

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 April 2018 - 14:36

Avidemux επίσης

#8 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 24 April 2018 - 20:48

Με το Handbrake επιτελους, ευκολα και απλα τα καταφερα. 

  • Το μεγεθος αρχειου σχεδον ιδιο
  • Ποιοτητα σχεδον ιδια (σε 4k αναλυση με 1080p δεν καταλαβα διαφορα)
  • Δεν αλλαζει ουτε τα frames
  • Οι υποτιλοι οπως θα τους εβλεπες στο PC(μονο στα opening και ending τα karaoke εξαφανιζονται τελειως)

Απορω πως δεν εχουν βγαλει καποιο καλο Οδηγο με λεπτομερειες για το συγκεκρειμενο προγραμμα, ο καθενας εγραφε οτι να'ναι οδηγιες που τζαπα σπαταλουσα το χρονο μου διαβαζοντας τες.

Λιγα Settings Χρειαζεται να αλλαξεις:

  1. Video->Frames-> Same as Source
  2. Audio->Απο 160 σε 320->Το codec οτι και το original που σου γραφει στο πρωτο κουτι, συνηθως "AAC"
  3. Subtitles->Πρεπει να διαλεξεις τον υποτιτλο στο πρωτο κουτακι, τσεξαρισμενο μονο το "Burn In"
  4. Αν εχεις πολλα επεισοδια τα βαζεις Queue ενα ενα

PS: Θα παιξω πιο πολυ με το προγραμμα και ισως γραψω καποιο οδηγο στο μελλον για ατομα σαν κι'εμενα.


Edited by Takasugi, 24 April 2018 - 20:52.


#9 teliosmetonma

teliosmetonma

    Ο τίτλος του σπάμμερ

  • Members
  • 33 posts

Posted 26 April 2018 - 21:18

 

Ψαχνω ενα τροπο, να μετατρεπω τα .mkv αρχεια σε .mp4 για να μπορω να τα βλεπω στη Τηλεοραση.

Ειχα δοκιμασει στο παρελθον ανεπιτυχως, δεν καταφερνα να βαλω υποτιτλους. Αλλες φορες τα αρχεια ηταν αρκετα μεγαλα.

 

Γνωριζει καποιος καποιον τροπο ωστε

  • Να λειτουργουν οι υποτιτλοι
  • Η ποιοτητα να ειναι το ιδιο καλη
  • Το αρχειο να μην ειναι παρα πολυ πιο μεγαλο.

 

 

Να ξέρεις και το MeGUI κάνει παπάδες



#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 April 2018 - 08:55

Ναι ντάξει μπορεί να το κάνει και με megui αλλά το handbrake είναι πολύ πιο απλό. Κάνεις μερικά κλικ κλικ κι έχει ξεκινήσει, το άλλο αν θυμάμαι καλά είναι με εντολές!  :cry5:


rsrGbGx.gif

#11 teliosmetonma

teliosmetonma

    Ο τίτλος του σπάμμερ

  • Members
  • 33 posts

Posted 27 April 2018 - 14:08

Ναι αλλά κρατάει ποιότητα. Το handbrake χαλάει αρκετά



#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 27 April 2018 - 14:34

Έλα μωρέ, ποιότητα!  :canthelp: 

Νομίζω ότι και το handbrake μπορεί να κάνει multiple passes για να κρατήσει καλή ποιότητα, ώρα για χάσιμο να έχεις.

Αν κάνεις απλό trancode, ναι θα φαίνεται για τα μπάζα. Μπορεί να ξεκινήσει με το handbrake και να συνεχίσει με megui.

Τέλος υπάρχει και το legacy gordian knot, βέβαια δεν ξέρω αν μπορεί να δουλέψει με x264 και x265.


rsrGbGx.gif

#13 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 27 April 2018 - 17:59

Δες το βιντεο απο τον υπολογιστη.



#14 Takasugi

Takasugi

    The Night Owl

  • Members
  • 40 posts

Posted 27 April 2018 - 19:35

Δες το βιντεο απο τον υπολογιστη.

Δίκιο εχεις δεν το σκέφτηκα!!!

Στο σαλόνι είναι πιο ωραία με 55inches, ξαπλωμένος στο καναπέ,home cinema και ανώτερη ποιότητα χρωμάτων.

#15 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 28 April 2018 - 06:12

Συνδεσε τον υπολογιστη με την οθονη της τηλεορασης


Edited by macalex, 28 April 2018 - 06:13.