Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Yakusoku no Neverland/The promised Neverland


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 January 2018 - 14:09

Η Emma,ο Norman και ο Ray ζουν ευτυχισμενοι σε ενα ορφανοτροφειο με τα αδερφια τους και την Izabela την οποια αποκαλουν μητερα.Στο ορφανοτροφειο αυτο υπαρχουν ορισμενοι κανονες.Ο βασικοτερος κανονας ειναι ο εξης : "Απαγορευετε να πλησιαζετε τους τυχους που μας χοριζουν απο τον εξω κοσμο".Οταν ενα βραδυ η Emma και ο Norman παραβιαζουν τον κανονα αυτο μαθενουν οτι το ορφανοτροφειο ειναι μια φαρμα η οποια εκτρεφει υψηλης ποιοτητας προιοντα τα οποια προοριζοντε για τους "δεμονες" (πλασματα τα οποια ζουν στον εξω κοσμο κ τρεφοντε με ανθροπους).Ετσι αποφασιζουν να δραπετευσουν περνοντας μαζι τους ολα τα παιδια του ορφανοτροφειου.

 

 

 

 

 

μπορειτε να διαβασετε την σειρα εδω:  The Promised Neverland Manga - Read The Promised Neverland Online For Free

 

 

συγγνωμη που το ποστ μου μοιαζει με περιλιψη παραμιθιου  :sigh2: . Η σειρα αξιζει.Πραγματικα πολυ καλη δουλεια και πολυ dark για το Weekly Shonen Jump.

Attached Files


Edited by AliceChan, 23 January 2018 - 14:10.

320?cb=20161114052234


#2 BlasoN

BlasoN

    Greed is good...

  • Members
  • 55 posts

Posted 23 January 2018 - 16:57

Μπράβο που άνοιξες το θέμα. Απ τα καλύτερα manga που έχω διαβάσει τελευταία. Ωραίοι χαρακτήρες με μπόλικη ανάπτυξη,δυνατές ανατροπές και πολύ ενδιαφερον setting.
Quis custodiet ipsos custodes?

#3 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 23 January 2018 - 17:29

Προσωπικα νομιζω οτι ειναι απο τα καλυτερα του shonen jump και απο τα λιγα με σκωτεινο theme στο περιοδικο.Το art θελει λιγη δουλιτσα αλλα νομιζω πως ειναι θεμα χρονου γτ η Posuka κανει εξερετικη δουλεια στα tweets της ^ ^ τσεκαρε αν θες :  出水ぽすか(ポ~ン) (@DemizuPosuka) | Twitter


320?cb=20161114052234


#4 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 24 January 2018 - 12:37

Η αληθεια ειναι χρειαζοταν ενα τετοιο manga η Jump για να σπασει τον παγο, μου θυμιζει early stage του Attack On Titan Και μεχρι στιγμης μου εχει κερδισει πολυ το ενδιαφερον


header.jpg?t=1485907896


#5 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 24 January 2018 - 20:16

Ειναι απο τα λιγα που μαζεψαν τοσα πολα ατομα σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα.Προτιμω να μην το συγκρινω με aot γτ εχει πολυ καλογραμμενο σεναριο σε αντιθεση με το aot (κατα την γνωμη μου πολυ κακογραμμενο σε ορισμενα σημεια και πολυ χαρακτηρες καταντανε κουραστικοι κ δν εχουν γρηγορη εξελιξη).Ισως του χρονου κανουν καποιο anime addaptation και βελτιωθει το σχεδιο.


Edited by AliceChan, 25 January 2018 - 13:34.

320?cb=20161114052234


#6 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 24 January 2018 - 22:33

Pretty average σειρούλα αλλά σε κανένα κομμάτι του humans vs monsters καλύτερο του aot.

Δεν σε κάνει να νιώθεις φόβο, χαρακτήρες χωρίς background, χρησιμοποιούν μόνο το ότι είναι παιδιά για να σοκάρουν γενικά πολλά κακά κλισέ και όχι γραμμένα με κανένα σπουδαίο τρόπο.

Στην αρχή ήταν κάποια παιδιά σπουδαία, τώρα είναι όλα...Αν πριν το escape έκαναν πιο σοβαρό τον κόσμο θα την γούσταρα πολύ την σειρά.



#7 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 25 January 2018 - 13:32

Απο οτι εχω διαβασει ο συγγραφεας το εγραφε για seinen και ετσι υποχρεωθηκε να βγαλει καποια σημεια απο το αρχικο σχεδιο...νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερο ως seinen.οστοσο υπαρχουν πολα αναπαντητα ερωτηματα που μπορει να οδηγισουν σε κατι πιο καλο (για παραδηγμα δν ξερουμε πως θα τους αντιμετοπισει η κοινονια των ανθρωπων οταν θα φτασουν).Φυσικα η σειρα δν εχει μονο καλα αλλα και αδυναμιες.

 

 

Προσωπικα στο κομματι humans vs monsters μου αρεσει το tokyo ghoul ( το μανγκα γτ το ανιμε ηταν πολυ κακο αν εξερεσουμε το opening της 1ης season).


Edited by AliceChan, 25 January 2018 - 13:36.

320?cb=20161114052234


#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 25 January 2018 - 16:26

Μέχρι το σημείο

Spoiler:
δεν μου άρεσε καθόλου.

Με

Spoiler:
ανέβηκε πολύ στην εκτίμησή μου.

Πρέπει να κάτσω να τα διαβάσω μαζεμένα ξανά γιατί τα κοίταζα σκόρπια μόνο μέχρι τώρα. Μου φέρνει πολύ

Spoiler:

Αν υπάρχει κάτι που δεν μου αρέσει ακόμα και τώρα

Spoiler:


Edited by 1451, 25 January 2018 - 16:26.


#9 AliceChan

AliceChan

    超平和バスターズ UωU

  • Members
  • 125 posts

Posted 25 January 2018 - 17:01

Μου αρεσε πολυ το σημειο που μαθενουμε οτι 

Spoiler:
.

 

 

 

Μολις τωρα διαβασα το νεο chapter.μπορειτε να το διαβασετε εδω Yakusoku no Neverland 72 - Read Yakusoku no Neverland Chapter 72 Online - Page 1

 

Πιστευω πως η σειρα θα εξελιχθει σε κατι πολυ καλο σε λιγο καιρο.μπορει να εχει καποιες αδηναμιες τωρα αλλα μην ξεχναμε πως καμια σειρα δεν ειναι τελεια στην αρχη (ειδικα η πρωτη δουλεια καποιου mangaka οπως του Kaiu Shirai αν εξερεσουμε το one shot Poppy's wish).


Edited by AliceChan, 28 January 2018 - 10:42.

320?cb=20161114052234


#10 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 29 January 2018 - 04:18

Παρακολουθώ την σειρά με υπομονή βδομάδα ανά βδομάδα από τότε που πρωτοβγήκε.

 

Πιστεύω ότι είναι με διαφορά η καλύτερη σειρά που τρέχει στο Shonen Jump αυτήν την στιγμή. Και το Dr. Stone είναι πολύ καλό και αρκετά καλογραμμένο, αλλά το TPN έχει κάτι που με τράβηξε πολύ περισσότερο από το πρώτο. Ίσως είναι το περίεργο σχέδιο, ίσως το πόσο καλοπαρουσιασμένο είναι το όλο premise της ιστορίας, ίσως το γεγονός πως αν και είναι shonen κρατάει το όλο σκηνικό σε πολύ λογικά και προσγειωμένα επίπεδα και συμπεριφέρετε στους πρωταγωνιστές του σαν αυτό που είναι, πολύ έξυπνα αλλά εν τέλει απλώς παιδιά.

 

Πιστεύω ότι είναι γενικά ένα από τα πιο καλογραμμένα shonen που κυκλοφορούν αυτήν την στιγμή. Το γράψιμό του δεν φτάνει ακόμα το επίπεδο του Hunter x Hunter αλλά έχει όλα τα φόντα να το κάνει. Μου αρέσει πολύ επίσης το γεγονός ότι διαβάζοντάς την σου δίνεται η εντύπωση ότι δεν αφήνεται ποτέ στην μοίρα του το pacing και η πλοκή. Δεν παραμένει περισσότερο από όσο πρέπει κάπου, αλλά ούτε πάει πιο γρήγορα από όσο πρέπει και πάντα μου δίνει την αίσθηση ότι η συγγραφέας (γυναίκα νομίζω ότι είναι), πάντα ξέρει που θέλει να το πάει και είναι σίγουρη για τις επιλογές της.

 

Δεν περίμενα ποτέ το Shonen Jump να έχει τα κότσια να παρουσιάσει κάτι τόσο πρωτότυπο, δεδομένου ότι έχει την συνήθεια να απορρίπτει ό,τι δεν είναι "τυπικά shonen" και ελπίζω η τεράστια επιτυχία της σειράς να τους γίνει μάθημα μπας και να ανοίξουν λίγο τους ορίζοντές τους σχετικά με το τι σειρές δέχονται.

 

Το πρώτο κομμάτι μου θύμισε αρκετά Death Note στην λογική του και ενώ πίστευα ότι από το δεύτερο θα έχανε λίγο σε πλοκή και ρυθμό, απλώς άλλαξε τα δεδομένα και συνέχισε ακάθεκτο.

 

Αγαπημένος χαρακτήρας

Spoiler:

 

Και μιας και σπάμε την σειρά σε κομμάτια:

 

Spoiler: Chapter 72

Edited by Osama Bin Laden, 29 January 2018 - 04:19.


#11 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 29 January 2018 - 05:10

Πλιζ ας μείνει το HxH εκτός, είναι λιγο απλησίαστο από όλα τα shonen.
Εμένα με χαλάνε στην σειρά στοιχεία όπως με τον Norman.
Spoiler:


Εγώ στο ορφανοτροφείο γούσταρα περισσότερο. Πιο σκληρή η σειρά, με κόντρες ανθρωπών και μυαλων, με πολύ ωραίο σχέδιο με σπιούνο και με άλλα πολλά. Με το που απέδρασαν έγινε πιο φιλική η σειρά. Κανένας πραγματικός κίνδυνος για τα παιδιά, θανάτοι μόνο fodders, πολύ εύκολα και γρήγορα φίλους Demons και τώρα τους παλεύουν και τους τρώνε σχετικά εύκολα τους πιο low intelligence.
Τώρα με τον Minerva πιστεύω θα δούμε ωραία πραγματάκια.

Εγώ την θεωρώ average την σειρά με πολυ potential.
Αλλά για την σύγκριση με AoT θεωρώ ότι οι Τιτάνες χειρίζονται πολύ καλύτερα τις σκληρές σκηνές και τον φόβο ενώ το TPN πολύ καλύτερα το world building και το μυστήριο.
Συμφωνώ ότι είναι προτώτυπη σειρά και θα κάνει καλό στο Jump.

Το Dr. Stone είναι τόσο καλό; Έχω δει να το λένε πολλοί.

Edited by teo13, 29 January 2018 - 06:50.


#12 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 29 January 2018 - 06:17

Πλιζ ας μείνει το HxH εκτός, είναι λιγο απλησίαστο από όλα τα shonen.
Εμένα με χαλάνε στην σειρά στοιχεία όπως με τον Norman. Τέτοια σειρά πρέπει να τον κρατήσει νεκρό είχε ότι είχε να δώσει. Αλλά επειδή είναι jump θα τον φέρουν πίσω. Και με τον Λούκας πόσο εύκολα βρήκαμε και άλλον επιζών για να γίνει καλός πιο γρήγορα ο φιλος μας.

Εγώ στο ορφανοτροφείο γούσταρα περισσότερο. Πιο σκληρή η σειρά, με κόντρες ανθρωπών και μυαλων, με πολύ ωραίο σχέδιο με σπιούνο και με άλλα πολλά. Με το που απέδρασαν έγινε πιο φιλική η σειρά. Κανένας πραγματικός κίνδυνος για τα παιδιά, θανάτοι μόνο fodders, πολύ εύκολα και γρήγορα φίλους Demons και τώρα τους παλεύουν και τους τρώνε σχετικά εύκολα τους πιο low intelligence.
Τώρα με τον Minerva πιστεύω θα δούμε ωραία πραγματάκια.

Εγώ την θεωρώ average την σειρά με πολυ potential.
Αλλά για την σύγκριση με AoT θεωρώ ότι οι Τιτάνες χειρίζονται πολύ καλύτερα τις σκληρές σκηνές και τον φόβο ενώ το TPN πολύ καλύτερα το world building και το μυστήριο.
Συμφωνώ ότι είναι προτώτυπη σειρά και θα κάνει καλό στο Jump.

Το Dr. Stone είναι τόσο καλό; Έχω δει να το λένε πολλοί.

 

Το Hunter x Hunter είναι τόσο απλησιάστο όσο θέλει ο καθένας. Ναι είναι πολύ καλό, από τα καλύτερα αλλά σίγουρα δεν είναι υπεράνω κριτικής ή σύγκρισης.

 

Δεν έχω δει Attack on Titan, δεν μου έκανε ποτέ αρκετή εντύπωση το premise του για να του ρίξω μια ματιά οπότε δεν ξέρω πως τα πάει συγκρινόμενο με το TPN.

 

Σχετικά με τον Norman, βάλε spoiler. :P

 

Spoiler: Norman and chapter 72

 

edit: Ναι, το Dr. Stone είναι πολύ καλό. Αρχίζει λίγο τετριμμένα αλλά συνεχίζει πάρα πολύ δυνατά.


Edited by Osama Bin Laden, 29 January 2018 - 06:19.


#13 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 29 January 2018 - 07:08

Διαφωνώ πάρα πολύ για HxH αλλά δεν είναι κουβέντα για τώρα.
Spoiler:


Για Norman
Spoiler:


Μου λες συνέχεια για το τι μπορεί να γίνει, ναι έχει υψηλό potential.
Αλλά πιστεύω έχουμε δει και οι δυό πολλές σειρές με potential που πατώνουν, naruto πχ.

Edited by teo13, 29 January 2018 - 07:09.


#14 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 29 January 2018 - 08:09

Spoiler: Hunter x Hunter Hunter Association Elections arc

 

Spoiler: Norman

 

Δεν έχω διαβάσει Ναρούτο. Και δεν θεωρώ ότι το TPN "έχει potential". Αυτό θα το θεωρούσα αν πίστευα ότι η σειρά ήταν μέτρια ή κακή μέχρι στιγμής, που όπως κατάλαβες δεν πιστεύω. Σίγουρα μπορεί να κάνει κάτι αργότερα και να γίνει ακόμα καλύτερη, αλλά μέχρι στιγμής την θεωρώ εξαιρετική.


Edited by Osama Bin Laden, 29 January 2018 - 08:11.


#15 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 29 January 2018 - 08:44

Spoiler: Hunter x Hunter Hunter Association Elections arc

 

Spoiler: Norman

 

Δεν έχω διαβάσει Ναρούτο. Και δεν θεωρώ ότι το TPN "έχει potential". Αυτό θα το θεωρούσα αν πίστευα ότι η σειρά ήταν μέτρια ή κακή μέχρι στιγμής, που όπως κατάλαβες δεν πιστεύω. Σίγουρα μπορεί να κάνει κάτι αργότερα και να γίνει ακόμα καλύτερη, αλλά μέχρι στιγμής την θεωρώ εξαιρετική.

HxH

Spoiler:

 

Για Νόρμαν

Spoiler:


Το pace είναι καλό όχι πολύ καλό, το worldbuilding συμφωνώ είναι δυνατό το ξέρει που θέλει να το πάει είναι νωρίς για να το πούμε ακόμα αλλά πάει καλά ναι. Τα θέματα της είναι στους χαρακτήρες. Οι περισσότεροι χωρίς background, χωρίς κάποιο αληθινό motive πέρα από φόβο για να ζήσουν.
Εξαιρετική δεν είναι με τίποτα όπως και να το δεις, average προς καλή είναι αλλά καταλαβαίνω το hype το χω πάθει και εγώ με σειρές που ξεκινάνε καλά.


Edited by teo13, 29 January 2018 - 15:45.