Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Interstellar


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 24 November 2014 - 00:27

 

 

pWcFxhP.jpg

 

 

A team of explorers travel through a wormhole in an attempt to find a potentially habitable planet that will sustain humanity.

 

 

Youtube Video

 

 

Μολις γυρισα απ τον κινηματογραφο και το Interstellar.

Οποιος λοιπον γουσταρει θεωρεια της σχετικοτητας, χωροχρονους, διαστασεις, κβαντικη φυσικη, σκουλικοτρυπες και μαυρες τρυπες να την δει αμεσα (αν δεν το εκανε σημερα)

Ολα τα παραπανω υλοποιουνται με εξαιρετικο σεναριο, σκηνοθεσια, φωτογραφια, ερμηνιες και φυσικα μουσικες (Hans Zimmers εισαι), απο την παραγωγη.

Νομιζω πως ειναι η πιο ολοκληρωμενη δουλεια του Nolan και ισαξια του Inception!

 

Go watch it λοιπον!

 

Υ.Γ. Δεν χρειαζοντε τρομερες γνωσεις για ολα τα παραπανω. Τα βασικα μονο  :)

 

 

Δεν ξερω αν ειμαι αντικειμενικος με τον Nolan γιατι λατρευω ολες του τις ταινιες οπως και το Interstellar. Προσφατα ειδα και το Insomnia. Παρα πολυ καλη κι αυτη :)

 

edit: Osama bin landen, βγες απ το μυαλο μου :P


Edited by mono, 24 November 2014 - 17:36.
Έβαλα μία μικρή περιγραφή της ταινίας


2bbd14fc.jpg


#2 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 24 November 2014 - 00:29

^My thoughts exactly.

Αλήθεια, πώς σας φάνηκε;


Καλοδουλεμένο μέχρι και στην παραμικρή λεπτομέρεια. Εκτός από

Spoiler: Interstellar


όλα όσα αναφέρθηκαν στην ταινία ήταν από επιστημονικής άποψης σωστά και αυτό με έκανε να χαρώ ιδιαίτερα, γιατί είχε φανεί ότι είχε γίνει έρευνα. Όσο για την ταινία σαν ταινία, well, o Nolan, για εμένα, είναι μάστορας στο να κάνει ενδιαφέροντες αργές ταινίες και να δημιουργεί momentum σε αυτές, και αυτή δεν αποτελεί εξαίρεση. Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει, αλλά πιστεύω ότι είναι γενικά πολύ καλά φτιαγμένη με εξαίρεση ίσως το λίγο αδύναμο φινάλε της.

Spoiler: Interstellar


Από την άλλη επειδή είμαι λιγάκι Nolan fanboy ίσως και να μην είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικός.

Δεν ξερω αν ειμαι αντικειμενικος με τον Nolan γιατι λατρευω ολες του τις ταινιες οπως και το Interstellar. Προσφατα ειδα και το Insomnia. Παρα πολυ καλη κι αυτη :)

edit: Osama bin landen, βγες απ το μυαλο μου :P


Spoiler: Interstellar


#3 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 24 November 2014 - 00:39

Spoiler: Interstellar



2bbd14fc.jpg


#4 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 24 November 2014 - 00:43

Oh, hi

 

Spoiler: interstellar


xbJ3b2w.jpeg


#5 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 November 2014 - 01:17

Ήταν αρκετά πιο ενδιαφέρον και φιλοσοφικό απ' ότι το περίμενα και μου κέντρισε πολύ το ενδιαφέρον το πώς παρουσίαζε την πορεία του ανθρώπου προς την τρέλα μέσω της ακολούθησης του ακραίου ενστίκτου της επιβίωσης. O McConaughey εξαιρετικός και πάλι.

Spoiler: interstelar spoiler let's keep the tradition

 


O6rrvsU.jpg


#6 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 24 November 2014 - 03:13

Μα

Spoiler:


Edited by Gilmaru, 24 November 2014 - 03:14.


#7 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 November 2014 - 03:15

Χμμμ, πές μου τι σκέφτεσαι.


O6rrvsU.jpg


#8 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 24 November 2014 - 03:21

It was us

 

Spoiler:

 

όχι χωρίς πλάκα, το συμπεραίνει ο πρωταγωνιστής στην ταινία (σήμερα την είδα)

 

Spoiler:



#9 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 24 November 2014 - 04:26

Spoiler:

Και τώρα που μπήκα ήδη στην όμορφη διαδικασία θανάσιμα βασανιστικής θέρμανσης εγκεφαλικών κυττάρων, νομίζω είναι ό,τι πρέπει για τελευταίο επεισόδιο από πρώτη σεζόν Τhe leftovers.


Edited by Kamui, 24 November 2014 - 04:26.

O6rrvsU.jpg


#10 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 24 November 2014 - 09:22

Δεν έχω άποψη. Σε αυτά τα θέματα δεν έχω αρκετή γνώση και παρότι έχω τελευταία ψιλοασχοληθεί, έχω περισσότερο μπερδευτεί παρά κάτι άλλο. Η επιστημονική φαντασία δεν είναι εύκολο πράγμα, πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου το τι ξέρουμε (εντός ή εκτός εισαγωγικών) για να πατήσεις πάνω σε αυτό και να πεις τι θα ήταν δυνατό να ισχύει/γίνει και τι όχι. Κι αν έχω καταλάβει κάτι είναι ότι αφενός δεν ξέρουμε και πολλά για μαύρες τρύπες και τα συναφή, αφετέρου ό,τι ξέρουμε σε θεωρητικό επίπεδο δεν είναι και ότι απλούστερο υπάρχει στο χώρο της επιστήμης..


Edited by Gilmaru, 24 November 2014 - 10:09.


#11 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 24 November 2014 - 11:28

Η ταινία ήτανε πάρα πολύ καλή! Προτρέπω και εγώ όλους όσους δεν έχουνε πάει ακόμα να την δούνε να μην χάνουν χρόνο! Ο Νόλαν έγραψε για άλλη μια φορά ένα πολύ δυνατό σενάριο, με ανατροπές, προβληματισμούς πάνω σε ένα σωρό πράγματα και πολύ ωραία πλοκή. Το οποίο πλαισιώθηκε με δυνατές ερμηνείες, απίστευτα εφέ και μουσική που σε πολλά σημεία καθηλώνει (Hans Zimmers!). Θα την έβλεπα άνετα και δεύτερη φορά στο cinema :)

Για εμένα ο Νόλαν είναι ένας από τους καλύτερους σκηνοθέτες της εποχής μας και σε μια ηλικία που έχει να μας προσφέρει ακόμα πολλά πράγματα. Μεγάλο πλεονέκτημα του πιστεύω ότι είναι τόσο σεναριογράφος όσο και σκηνοθέτης! Δεν είναι ότι γράφει μόνος του αυτά τα τόσο ωραία σενάρια, έχει την δυνατότητα να τα αποτυπώσει στην μεγάλη οθόνη όπως ο ίδιος τα φαντάστηκε! Πιστεύω είναι πολύ σημαντικό αυτό. Και μας έχει δώσει ταινίες όπως το Memento, The Prestige, Inception και Interstellar... Απλά περιμένω την επόμενη δουλειά του!

 

Κανείς άλλος που να αγάπησε τον TARS? :P



#12 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 24 November 2014 - 11:58

Kamui συμφωνω απολυτα. Αυτα που αναφερεις ειναι ισως η μοναδικη plot hole στο σεναριο. Εμενα αυτο που με ξινησε λιγο ειναι 

Spoiler: Interstellar

 

Ο Tars ηταν αξιολατρευτος :D


Edited by didimakia, 24 November 2014 - 11:59.


2bbd14fc.jpg


#13 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 24 November 2014 - 12:08

Ναι, ο Tars τα σπαγε :P



#14 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 24 November 2014 - 14:55

Spoiler: σπόιλερ για την ταινία interstellar

Edited by Black Kaiser, 24 November 2014 - 16:25.
το κέρατό μου όλα μου τα έχετε φάει όλα


#15 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 24 November 2014 - 16:28


Edited by Gilmaru, 24 November 2014 - 16:28.