Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Shokugeki no Soma

Shokugeki Shokugeki no Souma Shokugeki no Soma

  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 17 November 2014 - 12:28

Shokugeki no Soma

 

 

 


tumblr_nf5xsytBEi1r60zuio5_500.gif

 

Genre: Comedy, Cooking, Shounen

Studio: J.C. Stuff

Director: Yoshitomo Yonetani (Amuri in Star Ocean)

Script: Shogo Yasukawa (Terra Formars)

Music: Tatsuya Katou (Free! Iwatobi Swim Club)

 

Επιτέλους, μία από τις μεγάλες επιτυχίες του Shounen Jump έρχεται και σε σειρά anime! Κατ'αρχάς, για λεπτομέρεις με το manga, αναφερθείτε στο manga thread.

 

Για όσους δε γνωρίζουν, ας δούμε την υπόθεση:Το Shokugeki no Soma (η Viz το έχει ονομάσει Food Wars: Shokugeki no Soma), ακολουθεί τον 14χρονο Soma Yukihira, ο οποίος στέλνεται από τον master chef πατέρα του να φοιτήσει στην υπερπολυτελή και με περισσό κύρος Ακαδημία Tootsuki από όπου μόνο το 10% των μαθητών καταφέρνουν να αποφοιτήσουν. Έχοντας υπέρ του τη μεγάλη του εμπειρία που έχει αποκτήσει στο οικογενειακό εστιατόριο, ο Soma πιστεύει ότι έχει το πτυχίο στο τσεπάκι. Σύντομα όμως και μέσα από μια πληθώρα διάφορων χαρακτήρων (και συνταγών), ο Soma καταλαβαίνει ότι πρέπει να αγωνιστεί για να κερδίσει μια θέση στους αποφοίτους στη Ακαδημίας.

 

 

tumblr_nf5xsytBEi1r60zuio3_250.giftumblr_nf5xsytBEi1r60zuio1_250.gif

 

 

Ο ανταγωνισμός είναι σκληρός, το εγώ πολλών από των σπουδαστών φτάνει ίσαμε τον ουρανό, έχοντας ως αποτέλεσμα την εκτέλεση "μονομαχιών" alla Top Chef με το όνομα Shokugeki. Προσωπικά, αναμένω τη σειρά για να λιμάσω και να ευχαριστηθώ να βλέπω μαγειρική καθώε και πολλούς, πολύχρωμους χαρακτήρες. Αν μη τι άλλο, θα χαρούμε με τα foodgasms (yes, this is a thing) animated και η πληθώρα χαρακτήρων θα κρατήσει το ενδιαφέρον, μιας όπου και χαρακτήρας βλέπε και διαφορετικός τρόπος μαγειρικής.

 

 

tumblr_nf5ukz2rPI1s5f9ado2_500.gif

 

 

Σερβιρίζεται μέσα στο 2015!

 

 

 

PV:

 

Youtube Video

 

 

 

More info.


Posted Image


#2 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 17 November 2014 - 13:34

Δεν μπορώ να περιμένω λέει η αλήθεια.Καλοί συντελεστές σχετικά οπότε ελπίδες για κάτι αρκετά καλό.(Μακάρι να μείνει πιστό και στο manga)

Επίσης να ξέρετε ότι άμα δείτε το anime πεινασμένοι πρώτον θα λιμοκτονήσετε και δεύτερον θα το ευχαριστηθείτε διπλά.


Posted Image


#3 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 20 November 2014 - 02:40

........Νομιζα οτι ηταν post του manga thread(οχι οτι δεν ειχε βγει μια μινι ανακοινωση στα προσφατα chapter)....ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΩΡΑ!!!!


header.jpg?t=1485907896


#4 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 21 December 2014 - 11:44

Youtube Video



#5 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 21 December 2014 - 17:59

Τέλειο Animation:Check
Σωστή επίλογη Voice Acting:Check
Ημερομηνία:Check
Αυτοι οι 4 μηνες θα αργησουν να ρθουν :P


header.jpg?t=1485907896


#6 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 21 December 2014 - 18:08

Γυμνά γκομενάκια (βάλαμε και έναν άντρα γυμνό για ξεκάρφωμα): Check



#7 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 21 December 2014 - 22:06

Γυμνά γκομενάκια (βάλαμε και έναν άντρα γυμνό για ξεκάρφωμα): Check

That's Shokugeki :P


header.jpg?t=1485907896


#8 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 21 December 2014 - 22:23

Δεν ξέρω, απί την αρχή του manga τον Soma τον περίμενα με λίγο πιο βαθιά φωνη και γι' αυτό η επιλογή του Ono Yuuki μου είχε αρέσει περισσότερο χωρίς να είναι απαραίτητα κακός και ο Hanae, τουλαχιστον τον πρώτο θα τον ακούσουμε ουτως η άλλως στη σειρά. Της Megumi επίσης με ξένισε λίγο δεν την περίμενα έτσι, ελπίζω να αλλάξω γνώμη μεσά στην σειρά γιατί είναι και η αγαπημένη μου. Της Nikumi μου άρεσε αρκετά.

Το animatio να πω την αληθεια το περίμενα χειροτερο άλλα ενα pv είναι μόνο πριν αρχίσει δεν πιστεύω τίποτα.

ySss0UF.jpg


#9 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 22 December 2014 - 00:22

Πραγματικα, ψηθητε να παμε ενα στοιχημα ποσα κοιλα μπορει να παρουμε με δαυτο :P Γαμω, πεινασα με το trailer :P


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#10 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 01 March 2015 - 08:59

Μεγάλο challenge να δεις επεισόδιο και να μην τρως ταυτόχρονα



#11 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 04 April 2015 - 03:35

δεν ξερω για το μανγκα αλλα το πρωτο επ δεν βλεποταν πραγματικα πονεσαν τα ματια μου

 

shitty animation we meet again :)

 

wat is dis shit

sG7lidm.gif


Edited by jeffhardy, 04 April 2015 - 03:45.


#12 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 04 April 2015 - 11:10

Το 1ο επεισοδειο δεν με τρελανε to say the truth.Δεν ξερω αν θα το συνεχισω, καλυτερα να δω το Kekkai Sensen :P


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#13 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 04 April 2015 - 16:03

Εγώ μια φορά στις σκηνές με τους οργασμούς έλιωσα στο γέλιο, κάτι που με έκανε να ξεχαστώ από την όλη φάση με τους landsharks που ήταν απίστευτα εκνευριστική και γελοία. Γενικά πολύ κακή εισαγωγή, υποθέτω τώρα που θα μπούμε στην ακαδημία θα έχουμε διαφορετικό κλίμα και θα καλυτερέψουν τα πράματα.


tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#14 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 04 April 2015 - 17:32

Σίγουρα θα το συνεχίσω, οι σκηνές με το μαγείρεμα ήταν αρκετά καλοφτιαγμένες και δείχνει να έχει μια άλφα ή βήτα δημιουργικότητα.  H φάση με τους landshark ήταν παιδιάστικη αλλά σαν σύνολο το επεισόδιο είχε ενδιαφέρον- hentai με φαγητά, καλό, μου άνοιξε και την όρεξη και πήγα και έφαγα μια σοκολάτα.

 

Στο opening παρατήρησα ένα focus στα μαχαίρια το οποίο δε μου άρεσε, το anime μπορεί να είναι ενδιαφέρον και χωρίς τέτοιου είδους επικλήσεις

 

 

shitty animation we meet again :)

Τι ακριβώς ήτανε shitty στο animation βασικά; Ήταν αρκετά καλό (και το artwork των φαγητών προσεγμένο) και ελπίζω να μείνει έτσι καθόλη τη διάρκεια αν και ξέρω πως είναι αναπόφευκτο να πέσει λίγο.

 

τέλος, αρχίζω να πιστεύω πως σε κάθε anime υπάρχει ένας 30άρης τύπος με μουσάκι και τη φωνή του Rikiya Koyama

Ο τύπος σε λίγο θα ανέβει σε πανταχού παρών status μαζί με Nobuyuki Hiyama και Takehito Koyasu :P


Edited by Six Winged Angel, 04 April 2015 - 17:32.


#15 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 04 April 2015 - 20:27

-personal insults removed

 

Σεβαστείτε τους συνομιλητές σας και ότι προσωπικά έχετε πάρτε τα σε pm.


qzMHWHd.png




Also tagged with one or more of these keywords: Shokugeki, Shokugeki no Souma, Shokugeki no Soma