Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Cartoons - γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 17 August 2014 - 19:07

Welcome one, welcome all!

Έχουμε thread για τις top 10 σειρές κινουμένων σχεδίων, έχουμε recommendations thread για ταινίες κινουμένων σχεδίων, έχουμε λίστα με αγαπημένα retro cartoons, έχουμε μέχρι και thread για animated shorts... αλλά όχι ένα thread για να μοιραζόμαστε γενικά εντυπώσεις από σειρές (και ταινίες) κινουμένων σχεδίων που έχουμε δει.

Υπενθυμίζω ότι οι κανόνες του forum ισχύουν και εδώ, καθώς και ότι ορισμένες σειρές και ταινίες έχουν δικά τους thread, οπότε ένα search στο subforum πριν ποστάρετε είναι πάντα καλή ιδέα. That's all, have fun :)

 

tumblr_mqfdx1ok3o1rvzdzso1_500.gif

 

...I'll go first, είδα το Beware the Batman. Είχε τις στιγμές του (Katana και Barbara Gordon, ilu) και ένα πολύ καλό voice cast, αλλά η κακή ποιότητα του CGI, οι Z-list villains (μα Professor Pyg και Humpty Dumpty; ) και το ότι το κανάλι με το ζόρι έδειξε τα 13 από τα 26 επεισόδια, το χαντάκωσαν. Κρίμα, γιατί το τελευταίο επεισόδιο άφηνε σαφή υπονοούμενα για Batman and the Outsiders :3

 

Από την άλλη, το Green Lantern: The Animated Series με άφησε κατευχαριστημένη. Το CGI ήταν σαφώς καλύτερο, οι χαρακτήρες αν και βασισμένοι σε γνωστά tropes, πιο relatable και οι ιστορίες πιο ενδιαφέρουσες. Παρ' όλο που δεν γνώριζα πολλά για τους Green Lanterns ούτε μου πολυάρεσε η ιδέα του διαστήματος, η σειρά ήταν ένα πολύ ευχάριστο primer και για τους Green Lanterns και για τη διαστημική πλευρά του DC Universe γενικότερα. Και μερικά από τα καλύτερα επεισόδια ήταν απλά "space adventure of the week" <3 Highly recommended.


6dqFccT.gif


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 19 August 2014 - 19:36

Τέλεια!

 

Προσπάθησα για 3η φορά να δω το Archer, άντεξα μέχρι το 6ο επεισόδιο. Δεν ήταν ακριβώς ότι το σιχάθηκα, αλλά είναι από αυτά που δεν μπορώ να βρω το νόημα. Δε θυμώνω, αλλά δε γελάω καν. Τς, και είχε έρθει και με πολλές συστάσεις ρε γαμώτο.

 

 

Κάνω μια ονγκόηνγκ προσπάθεια να δω το Batman animated, και μέχρι στιγμής είναι απίστευτα αστείο, αλλά άθελά του. Ο Μπάτμαν είναι παντελώς μόε "you're not my father", "i am the night" αλλά αυτές οι χρυσές στιγμές γέλιου δεν είναι αρκετές για να το συνεχίσω.


Posted Image


#3 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 August 2014 - 21:05

εμενα μου αρεσε η σειρα Black Panther που ειχα δει πριν λιγα χρονια. Δεν χαριζεται σε οτι αφορα τη βια, ενω εχει και μια συναντηση του Μαυρου Πανθηρα με την Στορμ στην Αιγυπτο οταν ηταν νεοι, οπως και τη συναντηση με το νεαρο Καπταιν Αμερικα, τον οποιο νικησε κατα κρατος, πραγμα σπανιο.

 

Moυ αρεσε που την παραγωγη την ανελαβε η BET, που απευθυνεται σε Αφροαμερικανους. Μιας και η σειρα λαμβανει χωρο στην Αφρικη, καναν πολυ καλη δουλεια στην αφηγηση και την αναπαρασταση

 

Μου φαινεται ειναι οτι καλυτερο εχω δει και απευθυνεται επιτελους σε μεγαλυτερες ηλικιες, χωρις να βριθει απο κλισε.

 

επισης, εχει δει κανεις το Broken Saints;

 

φαινεται αρκετα ενδιαφερουσα σειρα



#4 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 September 2014 - 17:37

Έκατσα αυτές τις μέρες και είδα το Treasure Planet και τα δύο Kung Fu Panda.

Το πρώτο ήταν βαρετό μέχρι θανάτου. Πιο unoriginal και πεζή μεταφορά του treasure Island δεν πρέπει να υπάρχει. Δεν έφταιγε το ότι το animation και τα computer graphics ήταν ελαφρώς γερασμένα απλά δεν είχε καμία δημιουργικότητα, κανένα απολύτως νόημα αυτό το πράγμα. Δηλαδή αν μιλάμε για τις χειρότερες ταινίες της Disney σίγουρα είναι μία από αυτές. Το έβλεπα και μετάνιωνα για τα παράπονα τα οποία έκανα για το Frozen.

Aπό την άλλη και οι δυο Kung Fu Panda ιστορίες έφυγαν πολύ εύκολα. Ήταν διασκεδαστικές και εύπεπτες με ωραία δουλειά στο κομμάτι του animation και ωραία μίξη 2D/3D σε κάποια σημεία. Το μοναδικό μελανό σημείο είναι το πόσο κατάχρηση έπεφτε στην κακοποίηση γύρω από το κομμάτι fat του panda. Ξεπέρασε σε αρκετές στιγμές τα όρια της χοντροφοβίας. Κατανοώ την πρόθεση να διαψευστούν ορισμένες προκαταλήψεις και το νόημα των ταινιών αλλά πραγματικά μπορούσε να γίνει και περισσότερο κομψά.

Αlso this got crowdfunded and it looks awsome.



#5 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 20 September 2014 - 19:19

προχωρησε αρκετα και μαλλον παμε και για τεταρτο επεισοδιο.

να σαι καλα που το ανεδειξες! αρκετα ενδιαφερον φαινεται

τον οβολο μου και απο μενα!



#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 22 September 2014 - 15:41

Finally Urbance kickstarter is up and going.

*tears* Περίμενα χρόνια γι αυτό.

 



#7 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 23 September 2014 - 23:18

Bruce Timm Is Making A New, "Darker" Justice League Animated Series

...meh, δε μου εμπνέει και μεγάλη εμπιστοσύνη αυτή η ανακοίνωση, αλλά Timm και Burnett; I'll take it.

 

Κάνω μια ονγκόηνγκ προσπάθεια να δω το Batman animated, και μέχρι στιγμής είναι απίστευτα αστείο, αλλά άθελά του. Ο Μπάτμαν είναι παντελώς μόε "you're not my father", "i am the night" αλλά αυτές οι χρυσές στιγμές γέλιου δεν είναι αρκετές για να το συνεχίσω.

 

girl no, don't give up! Δες τουλάχιστον τα πιο κλασικά επεισόδια (Heart of Ice, Two-face, POV, Perchance to dream, The strange secret of Bruce Wayne, Almost got 'im, The man who killed Batman, A bullet for Bullock, Trial, Over the edge... σίγουρα ξεχνάω αρκετά) και εννοείται όλα με τη Harley! (Joker's favor, Harley and Ivy, Harlequinade, Harley's holiday, Mad love) Μετά κάνε ό,τι θες :P

 

Ooh, είδα και το Batman: Assault on Arkham, το οποίο διαδραματίζεται στο continuity των Arkham games. Είναι βασικά Suicide Squad: Assault on Arkham, καθώς ο Batman εμφανίζεται ελάχιστα. imo το βρήκα αρκετά αδιάφορο, και προσπαθούσε υπερβολικά με το ~edgy χιούμορ. Είχε γλυκούλη Deadshot όμως και πολύ καλό voice cast όπως πάντα. CCH Pounder ως Amanda Waller <3


6dqFccT.gif


#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 23 September 2014 - 23:39

Έχω λιώσει το Rotoscopers site αυτές τις μέρες.

Έχω βρει πολύ ωραία πραγματάκια και ανυπομονώ. (1,2,3

 



#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 October 2014 - 23:21

πετυχα στο σταρ το πρωι τη σειρα lοοnεy τοον shοw. Εντυπωση μου εκανε το εμπειρο ελληνικο καστ. Η σειρα δινει εμφαση στο διαλογο και στις sιτκοms. Δεν προβλεπεται αυστηρα για μικρες ηλικιες και στις ηπα προβαλονταν αργοτερα.
Θα δω και το αλλο σ/κο να εχω αποψη. Εχει φοντα για την καλυτερη μεταγλωττιση των τελευταιων ετων. Να δω αν θα πετυχουν να κανουν τη λ.μπανι τον καλυτερο χαρακτηρα.

#10 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 13 October 2014 - 09:19

Έχω λιώσει το Rotoscopers site αυτές τις μέρες.

Έχω βρει πολύ ωραία πραγματάκια και ανυπομονώ. (1,2,3

 

Ε, όχι!

Και ο Μικρός Πρίγκηπας computer animation;

Πρόσφατα είδα και trailer για Asterix σε computer animation.
Γιατί βρε παιδιά να πεθάνει έτσι το ζωγραφιστό; :(

Ούτε ασπρόμαυρο να ήταν!

Τελοσπάντων, τουλάχιστον έχω να βλέπω όλες τις παλιές ταινίες..


Edited by filmmusic, 13 October 2014 - 09:20.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 October 2014 - 10:18

Πιο πάνω αναφερθηκαν δυο progects με 2d.

#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 October 2014 - 18:11

To " Βοοk of Life" project δημιουργεί κάποια ενδιαφέροντα ερωτήματα για την χρήση του θανάτου στις παιδικές ιστορίες.  Επίσης φαίνεται πανέμορφο.

 

Youtube Video



#13 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 19 October 2014 - 20:42

SO. PRETTY. 

 

will watch



#14 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 04 November 2014 - 21:14

URBANCE IS HAPPENING. 

Δεν μπορώ να το πιστέψω. Το περίμενα εδώ και πόσο καιρό.



#15 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 04 November 2014 - 22:15

Το έμαθα και εγώ και το λατρεύω είδη!
Δηλαδή, Ευρώπη+εξαιρετικό animation+(επιτέλους) όχι κωμικό αλλά σοβαρό plot!!! Ένα όνειρο γίνεται πραγματικότητα!
Θέλω ψαγμένο thread μόνο για αυτό, όσο το γρηγορότερο γίνεται. Πεθαίνω!

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018