Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

True Detective


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 26 March 2014 - 17:06

Μια εξαιρετική σειρά που η πρώτη της σεζόν ολοκληρώθηκε πριν μερικές εβδομάδες. Για όσους δεν την έχουν ακουστά, απλά δείτε την. Σκηνοθεσία, μουσική, φωτογραφία, σενάριο, εκτέλεση, όλα σε υψηλά στάνταρ. Πρωταγωνιστικό δίδυμο οι Matthew McConaughey και Woody Harrelson που τελευταία ανεβάζουν συνεχώς τις μετοχές τους με τις πολύ καλές ερμηνείες και επιλογές ρόλων. Σημείωση οι ηθοποιοί, ο σκηνοθέτης, ο σεναριογράφος είναι συμπαραγωγοί και απ' ότι φαίνεται έχουν ένα παραπάνω κίνητρο για το τελικό άρτιο αποτέλεσμα. 

 

Το στόρι περιστρέφεται γύρω από ένα αστυνομικό δίδυμο που κυνηγάει έναν κατά συρροή δολοφόνο στην Λουιζιάνα. Όσο και αν ακούγεται χιλιοπαιγμένη ιστορία, η σειρά μου φάνηκε αρκετά πρωτότυπη και αρκετά προσεγμένη στις λεπτομέρειες σε σύγκριση με κάποια overhype όπως το Sherlock.

 

Τσεκάρετε το trailer:

Youtube Video


If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 26 March 2014 - 17:17

Συνολικά πολύ ωραίο με απογοητευτικό τέλος. Τα επεισόδια με τις οικογενειακές ιστορίες μου προκαλούσαν υπνηλία, ευτυχώς ότι είχε να κάνει με την υπόθεση κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο.

Οι δυο αστυνόμοι υποκριτές ο καθένας με τον τρόπο του αλλά τουλάχιστον ενστικτωδώς αποστρέφονταν την διαφθορά των συναδέλφων τους

Spoiler: ending

Ελάχιστες σκηνές δράσης και μπόλικο υλικό για θεωρίες που σχεδόν καμία δεν βλέπουμε να επαληθεύεται φυσικά.

Spoiler: ending



#3 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,906 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 26 March 2014 - 17:39

Εξαιρετικη σειρα συνολικα,με ενθουσιασε το παιξιμο του Mathew,οπως και ολο το ψυχοπλακωμα που βγαζει η σειρα.Επισης οπως ειπωθηκε πιο πανω φωτογραφια,σκηνοθεσια και μουσικη καλυτερες και απο ταινιες δεκαδων εκατομυριων του χολιγουντ!


image.jpg


#4 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 March 2014 - 18:51

Μπράβο για το θρεντ Kazmir! Την άρχισα χτες και μου άρεσε τόσο που σκεφτόμουν και 'γω να κάνω θρεντ. Χαίρομαι που με πρόλαβες, ώστε να έχω έτοιμη συζήτηση να διαβάσω όταν το τελειώσω.

 

-Απίστευτος ο Μακόναχι. Είναι από τους ηθοποιούς που σιχαινόμουν, φταίνε βέβαια και οι ρόλοι στους οποίους τον έχω δει, και δεν τον είχα καθόλου σε εκτίμηση. Εδώ είναι εξαιρετικός, τόσο βαθειά στο ρόλο που ξεχνάς ότι είναι ο Μακόναχι.

 

Όμορφη φωτογραφία, ρεαλιστικοί διάλογοι. Δεν έχω πολλά να πω παρόλο που μου άρεσε γιατί είδα μόνο το πρώτο επεισόδιο και επειδή δεν είχα προνοήσει για αγγλικούς υπότιτλους (που να 'ξερα πως θα μασούσαν τις μισές τους λέξεις; ) νιώθω ότι έχασα πολλά και θέλω να το ξαναδώ. Θα γράψω μάλλον εκτενέστερα αργότερα.


Posted Image


#5 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 26 March 2014 - 22:30

Πάρα πολύ καλή σειρά.Θέλω να δω τι θα σκεφτούν στους επόμενους κύκλους.



#6 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 27 March 2014 - 00:53

και εγω προχτες την ξεκινησα..(δεν την εχω τελειωσει ακομα....)εχω κρατησει τα 3 τελευταια για αυριο.....

απο της πολυ λιγες σειρες που απλα καθηλονεσε..(και βλεπω πολλες σειρες τον τελευταιο καιρο..)

τρομερη ερμηνεια ο μακοναχι...το ζει......

ο χαρελσον κλασσικος οπως πρεπει....

 

θα γραψω εκτενεστερα αλλη φορα μολις το τελειωσω κιολας......

 

2 πραγματα μονο να προσθεσω....

 

1ον.η σειρα εινα γυρισμενη εξολοκληρου με καμερες με φιλμ και οχι ψηφιακες(βιτσιο των παραγωγων....)..κατεμε εξαιρετικη επιλογη το φιλμ...

 

2ον.καθε κυκλος θα ειναι αυτοτελης και με διαφορετικους ντετεκτιβ...αποτι διαβασα παιζει δυνατα για τον δευτερο κυκλο ο μπραντ πιτ....(δεν ξερω αν με χαλαει...τα ιδια ελεγα και για τον μακοναχι αλλα τον λατρεψα εδω....)


Edited by vectrapearl, 27 March 2014 - 00:54.

                                                                       


#7 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 27 March 2014 - 01:15

Κομπλέ είναι ο Μπραντ Πιτ.

Γιατί τέτοια αντιπάθεια προς τον Μακόναχι ;



#8 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 27 March 2014 - 09:09

δεν ειναι θεμα αντιπαθειας του ιδιου...μαλλον οι ρολοι που εκανε παλιοτερα με εκαναν να μην τον εχω και απο τους πρωτους στην λιστα....

εχω αναθεωρησει παντως......

 

παντως για την σειρα εχω να πω οτι αν αρεσκετε καποιος σε δραση μπαμ μπου και τα σχετικα δεν θα την βρει πολυ ενδιαφερουσα....

 

εμενα μου αρεσε γιατι σε αφηνει απο το πρωτο κιολας επεισοδιο να μπεις στην ψυχοσυνθεση του καθε χαρακτηρα..εχει βαθιες ερμηνειες,ανθρωπινες και με πολλα ωραια μυνηματα....

 

το καλυτερο line της σειρας ανηκει στον μακκοναχι......

Spoiler:


Edited by vectrapearl, 27 March 2014 - 09:10.

                                                                       


#9 kazmir

kazmir

    Clan of Malkavian

  • Members
  • 184 posts

Posted 27 March 2014 - 16:25

Ένας Μπραντ Πιτ τύπου Seven δε θα με χάλαγε πάντως.


If you loved me, you'd all kill yourself today!
Posted Image


#10 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 06 April 2014 - 04:22

Γενικά μου άρεσε και μένα πάρα πολύ, όχι απλά για λόγους γούστου, ούτε απλά για την εξαιρετική σκηνοθεσία και ηθοποιία (τον McConaughey δεν πρέπει να τον είχα ξαναδεί κάπου αλλά καταλαβαίνω γιατί κάποιοι μπορεί να τον αντιπαθούσαν προηγουμένως, στο συγκεκριμένο ρόλο έδωσε ρεσιτάλ anyway), αλλά περισσότερο στην τόλμη και την αμεσότητα του ως προς το πέρασμα που συχνά έκανε από την υπόθεση στην αλήθεια, από την πραγματικότητα στη λογική, από τη στιγμή στην αιωνιότητα, μέσα από τους διάφορους διαλόγους και μονολόγους των πρωταγωνιστών.

 

Επειδή επίσης με προβλημάτισε το τέλος, θα σχολιάσω κυρίως αυτό.

Spoiler:

 

Κατα τ' άλλα ήταν τέλειο. Watch it.


Edited by Kamui, 08 April 2014 - 02:04.

O6rrvsU.jpg


#11 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 06 April 2014 - 16:36

Θα υπαρχει και συνεχεια ή θα μεινει completed στην μια season? Ψηνομαι να την δω



2bbd14fc.jpg


#12 celestial_god

celestial_god

    Starting...

  • Members
  • 7 posts

Posted 06 April 2014 - 19:24

Και εγω την γουσταρα απιστευτα τη σειρα, οχι τοσο για την πλοκη αλλα περισσοτερο για τους  2 κυριους χαρακτηρες ,τους διαλογους και την σκηνοθεσια.



#13 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,906 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 06 April 2014 - 20:02

Καθε σεζον θα ειναι μια διαφορετικη ιστορια με αλλους πρωταγωνιστες,οποτε ναι αυτο το στορυ στη πρωτη σεζον ολοκληρωνεται στα 8 επεισοδια.

 

Αυτο μου ειχε κολλησει για καποιες μερες αφου τελειωσε η πρωτη season,πολυ σκοτεινια ρε παιδι μου :P

 

Youtube Video


Edited by Kaidou, 06 April 2014 - 20:03.


#14 WillOfTheD

WillOfTheD

    α ου α

  • Members
  • 731 posts

Posted 30 June 2014 - 17:50

Απιστευτη σειρα σε ολους τους τομεις της.Αυτο που μ'εντυπωσιασε πιο πολυ απ'ολα ηταν η εκπληκτικη ερμηνεια του Μακόναχι,απλα με καθηλωσε.Ειμαι περιεργος να δω σε τι πλαισια θα κινηθει η 2η σεζον.Και πιο πολυ αν θα μπορεσει να ανταγωνιστει το μεγαλειο της πρωτης.



#15 helo

helo

    lonely boy

  • Members
  • 373 posts

Posted 30 June 2014 - 21:57

δεν έχω λόγια για τη 1η σεζόν, αλλά για την 2η θέλω Jessica Chastain, κάπου είχα διαβάσει ότι έπαιζε το όνομα της


Posted Image
the good the bad and the Hiratsuka