Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Ο Ντον Ρόσα ξανά στην Ελλάδα - Αθήνα 14 & 15 Απριλίου 2014

Don Rosa Ντον Ρόσα signing Ελλάδα Disney

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 January 2014 - 01:21

 
Οι πιο παρατηρητικοί θα είχατε παρατηρήσει πως με είχε φάει το έρεβος για μία περίοδο (τι μας λες τώρα ρε άνθρωπα θα μου πείτε, πες μας και κάτι νέο! :ninja:) . Παρ' όλ' αυτά πιστεύω πως άξιζε τον κόπο. Έπαιξαν πολλά στο υπόβαθρο τα οποία δεν είναι της παρούσης, το σημαντικό είναι το αποτέλεσμα.
 
Ίσως μερικοί θυμάστε πως είχα μία επαφή με τον Don Rosa λόγω της κατάστασής του με τον Τερζόπουλο. Ε, αυτό σιγά σιγά εξελίχθηκε σε ένα Top Secret Project το οποίο από σήμερα βγαίνει στη δημοσιότητα (πσσσσς, πώς τα λέω έτσι ο αλήτης!)

Επιβεβαιωμένα λοιπόν πλέον, έχουμε και λέμε:

DonRosaGreece2014_zps57d1f4e4.jpg

Στις 14 & 15 Απριλίου 2014, ο Don Rosa θα έχει επίσημο signing στη Λέσχη Φίλων Κόμικς, στην οδό Αγίας Ειρήνης 5 στο Μοναστηράκι.
 
 
Ναι, δεν σας γελάνε τα μάτια σας. Ο DON ROSA έρχεται επίσημα στη χώρα μας ύστερα από 10 χρόνια. Την προηγούμενη φορά ήταν καλεσμένος του Τερζόπουλου. Αυτή τη φορά είναι καλεσμένος της Λέσχη Φίλων Κόμικς, μίας προσπάθειας που λειτουργεί αποκλειστικά από φαν των κόμικς και σιγά σιγά γιγαντώνεται, με αποκορύφωμα μέχρι στιγμής τη συγκεκριμένη εκδήλωση.
 
Θέλω να κάνω σαφές πως η προσπάθεια είναι συλλογική και όχι ατομική. Αν δεν υπήρχαν ορισμένα άτομα με όρεξη και μεράκι από το GreekComics και τη Λέσχη Φίλων Κόμικς, θα καθόμουν ακόμη να ανταλλάζω e-mails με τον Rosa. Θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς όσα άτομα έχουν βοηθήσει μέχρι στιγμής και όσα ακόμα θα βοηθήσουν σε αυτήν την τρέλα, χάρη στα οποία εκπληρώσαμε κάτι το οποίο δεν θα μπορούσε να καταφέρει μόνο ένα άτομο.
 
Για περισσότερες λεπτομέρειες μείνετε συντονισμένοι στο συγκεκριμένο thread. Ετοιμάζουμε μερικές ακόμη εκπλήξεις σχετικά με την όλη εκδήλωση. Μέχρι τότε, θα εκτιμούσα αφάνταστα αν το κάνατε βούκινο όπου μπορείτε

Spoiler: Σχετικός χάρτης

 
 

Λόγω της εκδήλωσης, θα κυκλοφορήσει ένα βιβλίο του Don Rosa αποκλειστικά για την εκδήλωση, ονόματι "Οι Περιπέτειες του Περτουίλαμπι" (Pertwillaby Papers). Πρόκειται για ιστορίες του Don Rosa που έφτιαξε πριν ξεκινήσει να δουλεύει στην Disney, τις οποίες μας παραχώρησε για να τις εκδώσουμε για το signing. Δεν ξέρω αν το παρακάτω είναι καλό ή άσχημο, όμως έχετε υπ' όψιν σας πως το βιβλίο θα είναι επιμέλειας του υποφαινόμενου :congrats:

 

Επίσης, ύστερα από συνεννόηση με τον Τερζόπουλο, για το συγκεκριμένο διήμερο, θα έχουμε διαθέσιμες όλες τις σκληρόδετες εκδόσεις του (Βίο και Πολιτεία, Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ, Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς, κλπ), τις οποίες θα διαθέτουμε με 20% έκπτωση επί της αναγραφόμενης. 

 

Παραθέτω σε spoiler το εξώφυλλο του βιβλίου, όπως επίσης και φωτογραφίες από την βιβλιοθήκη προς πώληση, με τα βιβλία που μας έφερε ο Τερζόπουλος.

 

Spoiler:

 

Facebook για την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε πατώντας το κάτωθεν κόμβιο.
Facebook_Icon_zpsca23cad8.png


E5VV38U.jpg


#2 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 20 January 2014 - 01:39

Event στο FB φτιάξτε, να φάει τρελή κοινοποίηση!



#3 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 20 January 2014 - 01:41

Θα φτιάξουμε, όμως μένουν λεπτομέρειες όπως ώρες κλπ. Όταν ξεκαθαριστούν (σύντομα λογικά) θα έρθει κι αυτό. Προς το παρόν το ανακοινώνουμε στα forumz


E5VV38U.jpg


#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 20 January 2014 - 02:28

*sugoi* :kyaaa: *του τρέχουν τα σάλια και ανυπομονεί για τη μέρα*


フカフカ

#5 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 20 January 2014 - 04:53

ωραια κι εψαχνα αφορμη για να μην παω για πασχα στο χωριο φετος



#6 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 23 January 2014 - 15:53

OH MY HOLY FLYING YT4IUT4GRE894834890890@3@23! Συνήθως δεν έχω πρόβλημα να μιλάω με διάσημους, αλλα σίγουρα κατι μου λέει πως θα είμαι starstruck / completly brain dead αν τον δω από κοντά! Sh!!!!!!!!!!!!!!t! Να υποθέσω θα είναι lame να του δώσω να υπογράψει το τευχός του Κόμιξ με την ιστορία Γραμμα απο το σπίτι; Δίκή του ήταν έτσι; Γενικά θα ήταν lame να του δώσω οτιδήποτε εχει εκδοθει από τον Τερζόπουλο; #Εγκεφαλικο



#7 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 23 January 2014 - 16:49

OH MY HOLY FLYING YT4IUT4GRE894834890890@3@23! Συνήθως δεν έχω πρόβλημα να μιλάω με διάσημους, αλλα σίγουρα κατι μου λέει πως θα είμαι starstruck / completly brain dead αν τον δω από κοντά! Sh!!!!!!!!!!!!!!t! Να υποθέσω θα είναι lame να του δώσω να υπογράψει το τευχός του Κόμιξ με την ιστορία Γραμμα απο το σπίτι; Δίκή του ήταν έτσι; Γενικά θα ήταν lame να του δώσω οτιδήποτε εχει εκδοθει από τον Τερζόπουλο; #Εγκεφαλικο

 

Όλες οι ιστορίες του Rosa που έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά, έχουν έρθει από τον Τερζόπουλο. Το γεγονός ότι αποδείχθηκε τρόμπας δεν σημαίνει ότι φταις εσύ που απλώς ήσουν φαν των ιστοριών του Rosa και που δεν είχες άλλη επιλογή από το να τις αγοράζεις από τον Τερζόπουλο.

 

---------

 

Με κουράζει απίστευτα η ατελείωτη ουρά που έχουν τα signings αλλά εδώ μιλάμε για τον Don Rosa. Δεν πρόκειται να ξαναχάσω την ευκαιρία να τον συναντήσω. I will be there, πόσο μάλιστα τώρα που δεν τον φέρνει ο οποιοσδήποτε εκδοτικός οίκος αλλά απλώς μια λέσχη φίλων τόσο της δουλειάς του όσο και της ένατης τέχνης γενικά.



#8 nickzark

nickzark

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 27 January 2014 - 00:30

Υπεροχα..Αναμενουμε τα νεα.Ετοιμαζουμε κατεβασμα Αθηνα



#9 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 February 2014 - 00:35

εγώ νόμιζα ότι είχε πεθάνει....



#10 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 01 February 2014 - 01:23

!!


----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#11 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 01 February 2014 - 16:45

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Spoiler:

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

:x3:  :x3:  :x3:  :x3:  :x3:  :x3:  :x3:  :x3:  :x3:

 

 

Θα έρθω οπωσδήποτε!!!! 



#12 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 31 March 2014 - 14:32

Έγινε ένα update στο πρώτο post. Τσεκάρετε όσοι ενδιαφέρεστε για πληροφορίες. Τιμή, σελίδες, και περισσότερες πληροφορίες για το βιβλίο θα ανακοινωθούν σύντομα. Facebook event εδώ.

 

Facebook_Icon_zpsca23cad8.png

 

Spoiler:

E5VV38U.jpg


#13 moutzah3d1n

moutzah3d1n

    call me the GODFATHER

  • Members
  • 131 posts

Posted 09 April 2014 - 01:58

ΜΠΡΑΒΟ στην λεφικ δεν περιμενα ουτε και ηξερα πως υπαρχουν τοσο ενεργες λεσχεις φιλων κομιξ στην ελλαδα... θα ερθω σιγουρα...




#14 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 13 April 2014 - 17:46

Μια τελευταία ενημέρωση του παραπάνω εγχειρήματος.

 

Εδώ και λίγη ώρα ο Don Rosa βρίσκεται στην Ελλάδα, ύστερα από 10 ολόκληρα χρόνια :if:.  Το βιβλίο που καταβρόχθισε τους τελευταίους ~4 μήνες από τη ζωή μου έχει πλέον τυπωθεί, ενώ ύστερα από συνεννόηση με τον Τερζόπουλο, θα διαθέτουμε εκδόσεις όπως τον "Βίο και την Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ" προς πώληση στους ενδιαφερόμενους. 

 

Πέρασε πολύς καιρός, όμως τελικά ήρθε η ώρα! Συγκίνηση... :nanana:


E5VV38U.jpg


#15 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 14 April 2014 - 07:36

Και ένα μπράβο στον Phantom για το βιβλίο. :)


----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.



Also tagged with one or more of these keywords: Don Rosa, Ντον Ρόσα, signing, Ελλάδα, Disney