Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Συμπαράσταση στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών


  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 06 March 2013 - 20:44

Προς μεγάλη μου στεναχώρια έμαθα πως χθες μόλις αποφασίστηκε από το Υπουργείο Παιδείας να συμπεριληφθεί και το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του ΕΚΠΑ, στο νέο νομοσχέδιο "Αθηνά". Είμαι πρωτοετής φοιτητής στο τμήμα αυτό και από χθες έχουμε δεχθεί πολλά μηνύματα που βασίζονται σε παράλογα επιχειρήματα ως προς την κατάργηση ή απορρόφηση του τμήματος αυτού.

Φυσικά και το Υπουργείο βρίσκεται σε πλήρη άγνοια για τους σκοπούς του Προγράμματος Ψυχολογίας και πήρε απόφαση να λάβει ένα τόσο επιπόλαιο μέτρο. Φοιτητές και καθηγητές σε συνεργασία κάνουμε ότι μπορούμε για να ακυρωθεί το παρόν μέτρο, που δεν επηρεάζει μόνο εμάς, αλλά παράλληλα υποβαθμίζει το πτυχίο το δικό μας, αλλά και των 5 ξενόγλωσσων τμημάτων της Φιλοσοφικής, που επιθυμεί το σχέδιο "Αθηνά" να τα κάνει ένα τμήμα με 5 επιμέρους κατευθύνσεις.


Με το να ενωθεί με το ΦΠΨ, μιλάμε για κατακρεούργηση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων ως ψυχολόγων , καθώς από το ΦΠΨ βγαίνεις καθαρά φιλόλογος από κάθε κατεύθυνση!

Μαζεύουμε υπογραφές στο petition αυτό, που γίνεται ηλεκτρονικά και περιέχει μία επιστολή φοιτήτριας του τμήματος απευθυνόμενη στον υπουργό. Μόνο ονοματεπώνυμο χρειάζεται και ένα e-mail. Αν δεν είναι κόπος, υπογράψτε όσοι μπορείτε και πορωθείστε το! Είναι μεγάλη ανάγκη.

Εδώ καταθέτω το δελτίο τύπου, που σενέταξαν οι καθηγητές του Προγράμματος Ψυχολογίας και μας ζήτησαν να το κοινοποιήσουμε και να το προωθήσουμε!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Το Πρόγραμμα Ψυχολογίας, του Τμήματος Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, σύμφωνα με το σχέδιο «Αθηνά», ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ!!!
ΟΜΩΣ
Δεν εμπίπτει σε κανένα από τα κριτήρια κατάργησης τα οποία έχει θέσει το σχέδιο ΑΘΗΝΑ.

1. Είναι το μόνο Πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών το οποίο χορηγεί από το 1993 πτυχίο Ψυχολογίας με επαγγελματικά δικαιώματα.

2. Έχει 19 οργανικές θέσεις μελών ΔΕΠ, και όχι μηδέν (0), όπως εμφανίζεται στο σχέδιο ΑΘΗΝΑ.

3. Δέχεται κάθε χρόνο 110 φοιτητές (και όχι 270 φοιτητές όπως εμφανίζεται στο σχέδιο ΑΘΗΝΑ).

4. Έχει φοιτητές με την 3η υψηλότερη βάση εισαγωγής στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (μετά την Ιατρική και τη Νομική).

5. Έχει αυτή τη στιγμή περισσότερους από 1000 ενεργούς φοιτητές. Το 85% αυτών αποφοιτούν κάθε χρόνο.

6. Εκπαιδεύει επαγγελματίες υψηλής ειδίκευσης, σε Μεταπτυχιακό και Διδακτορικό επίπεδο, στη Σχολική Ψυχολογία και στην Κλινική Ψυχολογία, οι οποίοι παρέχουν υψηλού επιπέδου υπηρεσίες ψυχικής υγείας.

7. Δεν επιβαρύνει τον οικονομικό προϋπολογισμό, διότι με την ίδια υποδομή και το ίδιο προσωπικό εξυπηρετεί και τα δύο προγράμματα σπουδών του ΦΠΨ.

Ζητούμε
ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Ο Πρόεδρος του Τμήματος ΦΠΨ, ο Διευθυντής του Προγράμματος Ψυχολογίας και τα μέλη ΔΕΠ



Σας ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σας.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#2 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 06 March 2013 - 20:53

Τραγικότητες. Αντί να κόψουν το εντελώς άχρηστο Φ.Π.Ψ. απ' όπου βγαίνεις...κουτσός φιλόλογος με μηδαμινές γνώσεις φιλοσοφίας και ψυχολογίας πάνε να καταργήσουν το Πρόγραμμα που έχει γερή παιδεία στον τομέα της ψυχολογίας και σε βγάζει ψυχολόγο. Γουατδεφάκερι στο κόκκινο.

Posted Image


#3 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 06 March 2013 - 20:54

Πες τα ρε Anelis, πες τα νάγιάσει το στόμα σου. Δηλαδή, παράνοια και κοροϊδία μπροστά στα μάτια μας. Εδώ για να το πιστέψουν στο πετσί τους το μεγαλείο του ΦΠΨ, είπαν πώς είχε βάσει 18.000 μόρια και το Πρόγραμμα 16.000, ενώ είναι ακριβώς το αντίθετο!

Επίσης, πάνε να καταργήσουν ένα πτυχίο ψυχολογίας με μεγαλύτερη ισχύ από το αντίστοιχο της Παντείου!!

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#4 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 06 March 2013 - 21:02

Τους γείτονες μας στην γραφικών τεχνών ήδη τους κατασπάραξαν λιώνοντας τους μέσα στους γραφίστες. Δεν ξέρω πως ένα petition θα σας προστατέψει, αλλά θα το προωθήσω στα fb groups της Διακόσμησης και των Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΤΕΙ Αθήνας. Ο Πρόεδρος και ο Διευθυντής του τμήματος σας φαίνονται αρκετά αγχωμένοι κρίνοντας από τα λεγόμενα στο δελτίο τύπου, καλό τους(σας) κουράγιο.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#5 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 06 March 2013 - 21:05

Χίλια ευχαριστώ ρε Vagelio. Όσοι μπορείτε μέσω άλλων φόρα να το προωθείσετε, θα σας ήμουν ευγνώμων(και άλλοι πολλοί). Έχουν γίνει πολλές προσπάθεις από όλο το πανεπιστημιακό σύνολο(συνελεύσεις και πορείες), αλλά αύριο είναι που θα κατεβούμε φοιτητές και καθηγητές για πορεία στο Σύνταγμα.

Ευχαριστούμε για κάθε σας βοήθεια και προσπάθεια.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#6 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 06 March 2013 - 21:25

Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω ή να το παίξω ιστορία αλλά εδώ κατεβαίναμε 50.000 φοιτητές στο δρόμο με το νόμο της Γιαννάκου και μας έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει κανείς να αγωνίζεται γιατί άμα ήταν να απογοητευόμαστε από τώρα στα 40 πάμε για αυτοκτονία. Καλή συνέχεια στον αγώνα σας φωκάκι και μακάρι με τις συντονισμένες προσπάθειες φοιτητών και καθηγητών να πετύχετε!

xbJ3b2w.jpeg


#7 Slayer_13

Slayer_13

    Όμορφο αγόρι

  • Members
  • 215 posts
  • LocationSuncity

Posted 06 March 2013 - 21:26

Καλό κουράγιο... Μόλις υπέγραψα και εγώ.

Η κατάσταση είναι τραγελαφική.

Ελπίζω να κινητοποιηθείτε περισσότερο και να μην παραμείνετε στο petition και σε 1-2 ειρηνικές πορείες. Γιατί χωρίς τη βία πλέον η κατάσταση δεν μπορεί να αλλάξει.

#8 Zane

Zane

    Anime Fan

  • Members
  • 251 posts

Posted 06 March 2013 - 22:10

Χωρίς να θέλω να σας απογοητεύσω ή να το παίξω ιστορία αλλά εδώ κατεβαίναμε 50.000 φοιτητές στο δρόμο με το νόμο της Γιαννάκου και μας έγραψαν εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει κανείς να αγωνίζεται γιατί άμα ήταν να απογοητευόμαστε από τώρα στα 40 πάμε για αυτοκτονία. Καλή συνέχεια στον αγώνα σας φωκάκι και μακάρι με τις συντονισμένες προσπάθειες φοιτητών και καθηγητών να πετύχετε!

Εxactly my thoughts.Και αν συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι ζούμε σε εποχές παγκόσμιας κρίσης όπου κατ' εξοχήν σταματάνε οι όποιες προσπάθειες εκ των άνω για κοινωνική συναίνεση/συμβιβασμούς,δεν βλέπω πως τα petitions σε υπουργούς θα ασκήσουν έστω και μια απειροελάχιστη πίεση,εδώ δεν ασκούσαν παλιότερα.Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να απαξιώσω την οποιαδήποτε μορφή πολιτικής πάλης,αλλά ειδικά σήμερα,χωρίς μαζικές κινητοποιήσεις και μάλιστα βίαιες,πολύ αμφιβάλλω αν θα υποχωρήσει το συγκεκριμμένο νομοσχέδιο,αλλά και πολλά άλλα.

'Οπως και να χει θα υπογράψω και γω,good luck συναδελφάκι NWS,εξάλλου το κωλονομοσχέδιο πιάνει κ μας,έστω και μόνο υπό την μορφή συγχώνευσης διοίκησης τμημάτων και όχι συγχώνευσης διδασκαλίας ή πτυχίων.

Edited by Zane, 06 March 2013 - 22:13.

Γεια σου και σένα Γιώργη Γουλάρα...Posted Image

#9 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 06 March 2013 - 22:16

Πολλές φορές η βία δεν είναι μόνο η λύση. Η οργάνωση μπορεί, το λέω μπορεί να φανεί πιο χρήσιμη. Το ξέρω πως ακούγομαι αισιόδοξος, αλλά όπως λένε "πολλές φορές ένας πόλεμος δε κερδίζεται μόνο με τα όπλα και το θάνατο, αλλά και με χαρτιά και μελάνι". Κινητοποιούμαστε συνεχώς με ό,τι μέσα διαθέτουμε. Από τα ποδαράκια μας μέχρι και τις διασυνδέσεις των καθηγητών μας στον τύπο και λοιπά. Δυστυχώς κάτι από αυτά μπορεί να μας σώσει, οπότε την απαισιοδοξία την αφήνω πίσω, γιατί δε μου ταιριάζει!

Σας ευχαριστώ και πάλι!

Όσο μπορείτε στο fb, σε γκρουπάκια και fora, προωθείστε το!

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#10 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 06 March 2013 - 22:30

Συμπαράσταση στους συναδέλφους βέβαια!
Έχω μια απορία όμως, η Αθήνα έχει δύο πανεπιστημία με τμήματα ψυχολογίας? Εγώ ήξερα μόνο του Παντείου κι αυτό γιατί το είχα δηλώσει αναγκαστικά μετά του Αριστοτελείου.Αντί να κόψουν κάνα Φ.Π. που δεν έχει λόγο ύπαρξης...

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#11 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 06 March 2013 - 22:40

Φυσικά :) Και από το 1993 είναι στην "πιάτσα", αλλά κανείς ποτέ, για κάποιον άγνωστο λόγο, δεν το ήξερε! :P
Και έχει και μεταπτυχιακά αντίστοιχα με αυτά της Κρήτης και με πολύ καλούς καθηγητές. Πρώτο έτος και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#12 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 06 March 2013 - 23:11

Μου κάνει εντύπωση γιατί κανείς δε μου το ανέφερε όταν ετοίμαζα το μηχανογραφικό.Νομίζω ότι όλα τα τμήματα ψυχολογίας στην Ελλάδα έχουν καλούς καθηγητές γιατί είναι πολύ εξειδικευμένοι.Και το δικό μου τμήμα από τη στιγμή που ανανέωσαν το πρόγραμμα σπουδών μας και το βελτίωσαν σε δεδομένα εξωτερικού μας προετοιμάζουν πολύ καλά για μελλοντικές σπουδές/εργασία στο αντικείμενο.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 March 2013 - 09:20

Done and done!
rsrGbGx.gif

#14 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 07 March 2013 - 11:44

Το υπέγραψα κι εγώ, ελπίζω όντως να βοηθήσει στο να βελτιωθεί η κατάσταση.

#15 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 07 March 2013 - 22:59

Δεν ξέρω κατά πόσο το petition θα βοηθήσει την κατάσταση αλλά μια υπογραφή δεν βλάπτει. Επίσης προώθησα το petition και στο Facebook. Kουράγιο σε όλους τους φοιτητές.