Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 7 votes

Mangakas in Action

drawing manga

  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 January 2013 - 19:32

mashiromoritakafull1337.jpg

Πολλές φορές όταν διαβάζω ένα manga, ειδικά όσα έχουν προσεγμένο art σκέφτομαι πόσο εύκολο ή δύσκολο πρέπει να είναι για τον δημιουργό να σχεδιάσει μία σελίδα. Νομίζω δεν είμαι η μόνη που θα της άρεσε να βλέπει τους/τις αγαπημένους της δημιουργούς εν ώρα εργασίας και το λευκό χαρτί να παίρνει ζωή και να μεταμορφώνεται στο μέσο αφήγησης μίας ιστορίας. Ευτυχώς για μένα υπάρχουν πολλά videaκια τα οποία δείχνουν τους mangaka είτε σε συνέδρια όπου κάνουν σκίτσα είτε όταν δημιουργούν σελίδες και αποτελούν μίνι επιδείξεις των δυνατοτήτων τους.

Το thread έχει ως σκοπό την συγκέντρωση και τον σχολιασμό τέτοιων video. Δεν υπάρχει κάποιος αυστηρός περιορισμός αρκεί να θυμόμαστε ότι μιλάμε για το τεχνικό κομμάτι και όχι για το σύνολο της υπόθεσης ενός manga.

Πχ μία από της αγαπημένες μου mangaka είναι η Kaoru Mori. Παρακάτω παραθέτω videos από την δημιουργία μίας από τις ομορφότερες σελίδες στο manga Otoyomegatari.


Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Η προσοχή της στην λεπτομέρεια νομίζω φτάνει στα όρια της υπερβολής. Προσοχή μην ξεφύγει το στολιδάκι στο άκρο του σκουλαρικιού και το σχεδιάκι στην κάτω γωνίτσα της φούστας. Είναι εντυπωσιακό με πόση άνεση κινείται από τις αφηρημένες γραμμές στις πιο συγκεκριμένες και αργότερα με το πενάκι στην τελική μορφή του έργου. Και ήταν επίσης πολύ ωραία η χρήση που έκανε στα διαφορετικά tones (μου διαφεύγει η λέξη atm) και το πόσο προσεκτικά τα έβγαζε με το ξυραφάκι. Κάνει το πολύ δύσκολο σχέδιο του manga να φαίνεται παιχνιδάκι.

Kαι ένα δεύτερο video αυτήν την φορά με την Yamane Ayano εν ώρα δράσης ενώ κάνει ένα έγχρωμο σκίτσο από το Loverpize in viewfinder. Επικεντρώνεται στον χρωματισμό.


Youtube Video


Άσχετα με το τι έχει να πει κανείς για το manga Και για το genre γενικότερα είναι τουλάχιστον άξιο θαυμασμού το πόσο συγκεκριμένα χειρίζεται τα υγρά χρώματα χωρίς να της ξεφύγει ούτε μία σταλίτσα. Δηλαδή όλα τα νερά στο ρούχο τα μαλλιά και δεν συμμαζεύεται μοιάζουν να έχουν τυπωθεί και όχι ζωγραφιστεί στο χέρι.



#2 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 02 January 2013 - 20:03

wow!!
τετοια γαντια θα παρω για να μη χαλει το αρτι απο το ιδροτ...
εμ ναι

μετα απο λιγο χαζεμα στα βιντεο..

... *_____* wooooOOOOW!!
omg πολυ δουλεια γουσταρω >:3

οστε ετσι βαζουν τα raster tones!
ευχαριστω μολις εμαθα (δυο πραματα) κατι.
Imagination is the only limit!

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 January 2013 - 20:21

Kαι επίσης δεν μουτζουρώνεις από μολύβι χρώμα etc, και δεν ξυλιάζουν τα χέρια σου αν κάνει κρύο.

Βtw βρήκα και ένα video της Nakamura Asumiko.

Youtube Video


Η γυναίκα δεν πάει καλά. Ζωγραφίζει manga ΜΕ ΤΟ ΠΟΝΤΙΚΙ. Τα tablets και οι φλωριές είναι για τα noobia υποθέτω... The woman clicks her way to stunning stories. xD

Και από κάτω κάποια σκίτσα από Oda, Kubo και Masakazu Katsura για λογαριασμό του Shounen Jump

Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


O Κubo δουλεύει απίστευτα γρήγορα και μου αρέσε πολύ η ιδέα που είχε για το στήσιμο της σελίδας. Δεν εμεινε σε έναν χαρακτήρα.

#4 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 02 January 2013 - 21:18

Eμένα στο σχέδιο του Κούμπου μου άρεσε η αυτοπεποίθησή του, ενώ δίνω το βραβείο υπομονής στην Κaoru Mori.
Nakamura Asumiko:"Με την δύναμη Shift!". Καλά κάνει, το στυλ της βγαίνει μια χαρά χωρίς ταμπλέτες και λοιπά βοηθητικά. Γενικά ταμπλέτες λέει περισσότερο να χρησιμοποιείς αν θες να βγάλεις φωτορεαλιστική πλαστικότητα και αυτό όχι επειδή δεν βγαίνει με το ποντίκι, αλλά επειδή δεν βγαίνει ο χρόνος.

Δυστυχώς δεν βρήκα βίντεο ούτε του Tsutomu Nihei, ούτε της Q. Hayashida των οποίων λατρεύω την ελευθερία στην έκφραση, βρήκα όμως μερικά ωραία του Inoue Takehiko. Πολύυυυυυυυ μελάνι. Κουβάδες, κυριολεκτικά.

Youtube Video



Και ένα για μια έκθεση
Youtube Video

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#5 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 02 January 2013 - 21:44


... *_____* wooooOOOOW!!
omg πολυ δουλεια γουσταρω >:3

οστε ετσι βαζουν τα raster tones!
ευχαριστω μολις εμαθα (δυο πραματα) κατι.


αυτό!

ας βάλω κιεγω δύο αγαπημένους μου ^^

Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video

フカフカ

#6 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 02 January 2013 - 22:51

Youtube Video

LfNX0dh.png


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 03 January 2013 - 00:18

Contributing ένα πολύ ιδιαίτερο video από Hiroaki Samura.

Youtube Video



Και μία πανέμορφη εικόνα από Ran to Haiiro No Sekai

Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Youtube Video


Είναι πολύ ωραίο πώς ο κάθε δημιουργός έχει τοδικό του στυλ.

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 January 2013 - 00:39

Αρκετά τέτοια videos (παρέα με συνεντεύξεις με τους αντίστοιχους mangaka) θα βρείτε στο Masters of Manga.

Ένα από τα αγαπημένα μου:

Tetsuya Chiba in Action



Youtube Video



And another one!

Yoshikazu Yasuhiko in Action

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 kalliniki

kalliniki

    Anime Newbie

  • Members
  • 181 posts

Posted 05 January 2013 - 23:18

Ένα από τα αγαπημένα μου βίντεο του Hiro Mashima!
Youtube Video

Edited by kalliniki, 05 January 2013 - 23:20.

Posted Image

#10 Dio Brando

Dio Brando

    Dark Will

  • Members
  • 1,185 posts
  • LocationFalconia

Posted 06 January 2013 - 01:00

Youtube Video


Inoue for ever.

Spoiler:

#11 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 January 2013 - 01:19

Και λίγο Detective Conan από μένα.

Youtube Video


#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 04 October 2013 - 19:00

for the Araki fans.

 

Youtube Video



#13 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 04 October 2013 - 23:24

Καταπληκτική η Kaoru Mori! Τον Tite Kubo δεν μπορώ να τον κρίνω αντικειμενικά :P

 

Here's Hoshino και D.Gray Man:

 

Youtube Video



#14 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 05 October 2013 - 05:01

 

for the Araki fans.

 

Youtube Video

 

Aναρωτιεμαι ποιος να ειναι ο τυχερος που θα την παρει την εικονα να την κορνιζαρει ετσι οπως την πακεταρε στο τελος :P


header.jpg?t=1485907896


#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 March 2014 - 21:42

Rin by Harold Sakuishi

Youtube Video