Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Introducing: Review Per Episode Project


  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

Poll: Review Per Episode Project (48 member(s) have cast votes)

Για ποιο anime θέλετε να γραφτεί ένα review ανά επεισόδιο;

  1. Chuunibyou demo Koi ga Shitai! (3 votes [6.12%])

    Percentage of vote: 6.12%

  2. Jojo No Kimyoun Na Bouken (17 votes [34.69%])

    Percentage of vote: 34.69%

  3. Litchi Hikari Club (2 votes [4.08%])

    Percentage of vote: 4.08%

  4. Psycho Pass (7 votes [14.29%])

    Percentage of vote: 14.29%

  5. Robotics;Notes (16 votes [32.65%])

    Percentage of vote: 32.65%

  6. Shin Sekai Yori (2 votes [4.08%])

    Percentage of vote: 4.08%

  7. Sukitte Ii Na Yo (1 votes [2.04%])

    Percentage of vote: 2.04%

  8. Tonari No Kaibutsu-kun (1 votes [2.04%])

    Percentage of vote: 2.04%

Vote

#1 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 October 2012 - 20:21

Posted Image

:kill4u: Να πάρουν φωτιά τα πληκτρολόγια, λέμε! :burningbe3:


Αγαπητοί θαμώνες και περιστασιακοί επισκέπτες του .aNiMe//GR, το γεγονός ότι εδώ στην .aNiMe//GR Team είμαστε φύσει παθολογικοί μαζοχιστές δεν πρέπει να σας είναι άγνωστο. Μια ζωή έχουμε 40 δουλειές στο κεφάλι μας, κι αντί να επικεντρωθούμε σ' αυτές τις 40 μόνο, εφευρίσκουμε ακόμα περισσότερες, έτσι για να γουστάρουμε περισσότερο να 'ουμ'. Συνεπώς δεν θα σας έρθει από το πουθενά αν μάθετε ότι τις τελευταίες μέρες σχεδιάζουμε ένα ακόμα project, το οποίο αν πιάσει τόπο, θα βελτιώσει τα μάλα το πολυχρονεμένο μας anime/manga section, και θα κάνει ακόμα περισσότερες συζητήσεις να αβγατίσουν. Και το όνομα αυτού, Review Per Episode Project!

Ο τίτλος είναι ελαφρώς self-explanatory, αλλά ας το περιγράψω anyway. Λίγες μέρες πριν από το ξεκίνημα κάθε anime season, θα δημιουργείται ένα poll με τις σειρές της season που δείχνουν αρκετά υποσχόμενες, κι εσείς τα μέλη θα διαλέγετε ποια απ' αυτές θα δεχτεί το... special treatment. Αφού κριθεί ο νικητής, ένα μέλος της .aNiMe//GR Team ή της Review Team θα αναλάβει την υποχρέωση να γράφει από ένα review για κάθε της επεισόδιο, μέσα σε 48 το πολύ ώρες —ο κόσμος να χαλάσει— από την κυκλοφορία του fansub, σ' ένα ειδικό γι' αυτόν τον σκοπό thread στο Reviews subforum το οποίο φυσικά θα είναι ανοιχτό προς όλους για ενδελεχή συζήτηση πάνω στα σχόλια και τις εντυπώσεις που σχημάτισε ο reviewer.

Σας φαίνεται δύσκολος στόχος; Και σε μας το ίδιο. Αλλά μας αρέσει να βάζουμε δοκιμασίες στους εαυτούς μας, so yeah. :mafia:

Και τώρα μερικές απαντήσεις σε μερικές αναπόφευκτες ερωτήσεις:

- Αυτό δηλαδή θα αντικαταστήσει το αντίστοιχο thread για την ίδια σειρά στο Σειρές Anime subforum;

- ΟΧΙ, σε καμία περίπτωση. Θα συνυπάρχουν δύο threads, τα οποία θα είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο, και δη με διαφορετικούς σκοπούς. Στο thread που θα βρίσκεται στο Σειρές Anime subforum θα μπορεί να γίνεται χαλαρή (αλλά πάντα τηρώντας τους κανόνες κατά του spam φυσικά) κουβέντα πάνω στη σειρά, όπως γινόταν πάντα δηλαδή. Το ειδικό thread στο Reviews subforum θα περιέχει αφενός ενδελεχή σχολιασμό και εντυπώσεις από το μέλος που θα αναλάβει να γράφει τα εβδομαδιαία reviews, και αφετέρου θα είναι αφιερωμένο σε εις βάθος συζήτηση μεταξύ όσων πρόθυμων, πάνω στα points που θίγει ο reviewer. Treat it like an old skool review, με λίγα λόγια - η μόνη διαφορά θα είναι ότι θα γράφεται ενώ η σειρά βρίσκεται σε εξέλιξη.

- Α, μ' αρέσει η ιδέα! Μπορώ να αναλάβω κι εγώ ένα anime;

Προς το παρόν όχι. Υπάρχουν πολλά και διάφορα πράγματα που μένει να τεστάρουμε προτού "ανοίξουμε" το project και σε απλά μέλη, από το αν και πόση ανταπόκριση θα υπάρξει από εσάς για τέτοιου είδους threads, μέχρι και το... αν αντέχουν τα νεύρα ενός κατά τ' άλλα ανθεκτικού ανθρώπου να γράφει μία έκθεση την εβδομάδα για το ίδιο anime από 13 έως 26 εβδομάδες. Επίσης, ακόμα κι αν το πείραμα επιτύχει (κάτι που το ευχόμαστε φυσικά) θα πρέπει να είστε μέλη εμπιστοσύνης, ούτως ώστε να μην ανησυχούμε μήπως παρατήσετε το review-per-episode στη μέση. Συνεπώς, αυτός ο ρόλος θα δίνεται αποκλειστικά και μόνον από εμάς, at our own discretion.

- Ωραία, οπότε ποιος θα είναι ο πρώτος αγγαρειομάχος;

Χαίρομαι που ρωτάτε. Η τιμή αυτή ανήκει στην πνευματική μητέρα αυτού του project, την αγαπημένη μας mono. Ευχηθείτε της καλή επιτυχία, και δώστε της όλη σας την αγάπη και τη θετική ενέργεια - θα τη χρειαστεί. :hihi2:

- Ποιος θα επιλέγει τα προς ψηφοφορία anime πριν από την πρεμιέρα κάθε season;

Εμείς, για λόγους ασφαλείας. Αφενός για να κρατάμε ένα ποιοτικό όριο —ποιος θέλει να δει αυτό το project να αναλώνεται σε σειρές με μοναδικό στόχο το pandering;—, και αφετέρου για να κρατάμε κι ένα άνω όριο στον αριθμό επεισοδίων (26).

- Ωραία, και ποια anime θα συμμετέχουν τούτο το φθινόπωρο;

Αμέσως, τα εξής οκτώ:

Chuunibyou demo Koi ga Shitai!


Posted Image


Jojo No Kimyoun Na Bouken


Posted Image


Litchi Hikari Club


Posted Image


Psycho Pass


Posted Image


Robotics;Notes


Posted Image


Shin Sekai Yori


Posted Image


Sukitte Ii Na Yo


Posted Image


Tonari No Kaibutsu-kun


Posted Image


Η ψηφοφορία θα κρατήσει λίγες μόνο μέρες (αναγκαστικά, μιας και οι περισσότερες σειρές έχουν ξεκινήσει/θα ξεκινήσουν οσονούπω), γι' αυτό VOTE NOW!



Posted Image


2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#2 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 01 October 2012 - 20:36

Είμαι ανάμεσα στα hikari και Robotnics... Τελικά θα ψηφίσω Robotnics;Notes γιατί έχει περισσότερα περιθώρια για βγει καλό και θα ήθελα να βλέπω review για το κάθε του επεισόδιο. ^^

Καλή αρχή και μακάρι να εξελιχθεί καλά η νέα σας ιδέα.

Edited by Keito, 01 October 2012 - 20:37.


#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 01 October 2012 - 20:37

Όσο και να θέλω να δω την Mono chwan να υποφέρει με Jojo ή Litchi θα συγκρατηθώ και δε θα ψηφίσω κανένα από τα δύο. Το sukitte θα το δει έτσι κ αλλιώς και έχοντας διαβάσει το manga δεν ξέρω αν θα με ενδιέφερε να συζητάω τόσο πολύ για τη μεταφορά του.
Είμαι ανάμεσα σε Psycho Pass (γιατί και κακό να βγει, ένα action hatewatch πιστεύω ότι θα βγάλει σχόλια εφάμιλλα αυτών που είχαν γίνει στο θρυλικό πλέον thread του No 6) και σε Robotics;Notes γιατί είναι sci-fi (και γιατί η κυρία ακόμα να τελειώσει το Steins;Gate).
To Tonari είναι γλυκούλι, αλλά δεν έχω επαφή με το manga οπότε το αποκλείω. Το Chuunibyou θα είναι lolfull αλλά ίσως να μην αξίζει για πιο σοβαρά σχόλια.

Θα πω Robotics;Note. Αν είναι καλό θα έχουμε εις βάθος ανάλυση και θα το ευχαριστηθεί και η mono και αν βγει φλότσα θα γελάμε με την κατάντια της (οχοχοχοχοχο!!!!).

Άντε καλή αρχή, καλό κουράγιο, καλή δύναμη, καλή βαζελίνη κτλ.
ΆΞΙΑ!

Posted Image


#4 shinigami94

shinigami94

    wat

  • Members
  • 893 posts

Posted 01 October 2012 - 20:39

Ωραία ιδέα!
Mono (και όποιο άλλο άτομο αναλάβει κάποιο review), καλή δύναμη γιατί μου φαίνεται αρκετά δύσκολο να περάσεις απο κόσκινο ένα επεισόδιο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα και να βγεί καλό. Πιστεύω, όμως, οτι θα γίνει πολύ καλή δουλειά! :)
Η ψήφος μου πάει στο Litchi Hikari Club.

Edited by shinigami94, 01 October 2012 - 20:41.

3b2Ktcr.jpg

Spoiler:

#5 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 01 October 2012 - 20:42

Η ιδέα με τρελαίνει. Ανυπομονώ να ξεπεράσουμε το πιλοτικό stage. (Thinking ahead already...)

Anyway, πάμε ένα Robotics;Notes κι από μένα. Είναι το anime για το οποίο ανυπομονώ περισσότερο απ' όλα, μου φαίνεται το πιο υποσχόμενο και προσφέρεται για κουβεντούλα.

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#6 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 01 October 2012 - 20:45

My good friend Anelis thank you (or not!)

Παιδιά ευχαριστώ για την υποστήριξη. Και εγώ δεν ξέρω ακόμα τί θα βγει και αν θα ανταποκριθώ στην πρόκληση αλλά θέλω να θυμάστε ότι η επιτυχία του εγχειρήματος βασίζεται στη δική σας διάθεση και σχολιασμούς επομένως ψηφίστε τώρα και συμμετέχετε όταν ξεκινήσουμε. Η συμμετοχή θα κάνει τη διαφορά!

And no trollvoting please :nanana:

xbJ3b2w.jpeg


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 October 2012 - 21:03

Ηeh το θέαμα της mono να κάνει review για το Jojo θα ήταν πραγματικά priceless. O πειρασμός μεγάλος αλλά και εγώ θα καταλήξω στο Robotic Notes με δεύτερη εναλλακτική το Psycho Pass.

#8 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 October 2012 - 21:42

Και εγώ θα ψιφήσω το Psycho Pass για να κάνω την διαφορά!!!

Posted Image


#9 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 01 October 2012 - 21:50

Jojo's bizzare adventures γιατί έτσι :P

#10 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 01 October 2012 - 21:51

Οτι ειπε ο απο πανω :P

header.jpg?t=1485907896


#11 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 October 2012 - 23:39

thumbs up για την ιδέα, πραγματικά ^^
το θέλαμε κάτι τέτοιο, και όσο για τη ψήφο μου, πάει στο robotic;notes.
αν και θα ήθελα να δω και ένα review για το hikari κιεγώ :P
フカフカ

#12 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 02 October 2012 - 01:36

Χαρα στο κουραγιο σας


2bbd14fc.jpg


#13 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 02 October 2012 - 13:50

Πολύ σαι-φαϊίλα ρε παιδί μου. Ας πω κι εγώ καλό κουράγιο στη Mono.

Να ξέρετε, επίσης, πως ιστορικές και fantasy σειρές ευχαρίστως να τις δουλέψω. Δύσκολα θα κάνω εκπτώσεις :P

Anyway, είμαι ανάμεσα στο romance Sukitte και στο Jojo, το οποίο φαίνεται χάρμα οφθαλμών. Δε ξέρω ποιο, όμως...

Θα πω το Jojo :P

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#14 Spaceman

Spaceman

    Commander from Hell

  • Members
  • 338 posts
  • LocationPeiraias

Posted 02 October 2012 - 14:17

Psycho Pass για μένα γιατί είναι η σειρά που περιμένω εδώ και καιρό

#15 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 02 October 2012 - 17:39

Καλό κουράγιο Μοno. Δεν έχω expectations από τα anime της φθινοπωρινής σεζόν, αλλά θα προτείνω robotics;Notes γιατί είναι γνωστό όνομα, οπότε υπάρχουν πιθανότητες να βγει άξιο για review.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.