Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Zetsuen No Tempest | Blast of Tempest

Fantasy Mystery Drama Romance Action Fall 2012 Bones

  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#31 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 29 March 2013 - 17:59

To τελείωσα και εγώ το anime,πολύ ωραιό το τέλος έδειξε ότι έπρεπε να δείξει και γενίκοτερα σαν σειρά ήταν σίγουρα από τις καλύτερες της season.Ιδίαιτερα ωραία ήταν η μουσική κ το animation και εμένα προσωπικα οι χαράκτηρες μου άρεσαν πολύ αν και λίγο υπερβολικοι δεν με ενόχλησαν καθόλου και πιστεύω πως έδεσαν καλά μαζί.

                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#32 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 31 March 2013 - 18:34

Από τα πολύ καλά της season το Tempest και σίγουρα άξιζε να το δεί κανείς. Μου άρεσε πολύ η πλοκή και το πως εξελίχθηκε από αναζήτηση της εκδήκησης στο πρώτο μισό σε διάσωση του κόσμου στο δεύτερο με το θέμα της εκδήκησης να παίζει σαφώς λιγότερο ρόλο. Από τα καλά στοιχεία, εκτός από τα προαναφερθέντα από τους άλλους μουσική και animations, ήταν ότι όλοι οι χαρακτήρες του cast είχαν τις στιγμές κα τις ατάκες τους και δεν υπήρχαν απλά για γεμίζουν τον χώρο, η προτοτυπία να υπάρχει μια πρωταγονίστρια από την αρχή νεκρή, η οποία όμως να έχει τόσο μεγάλη σημασία και τέλος κάποιοι κορυφαίοι διάλογοι μεταξύ των ηρώων. Για τα 2 τελευταία βέβαια έβαλε και το χεράκι του ο Shakespeare άλλα μπράβο στον δημιουργό που αξιωποίησε τα έργα του τόσο καλά. Για το υπερβολικό τον ηρώων θα συμφωνίσω αλλά νωμίζω πως έγινε πιο πολύ επίτηδες για να κολλά με την ατμόσφαιρα που σου έδινε το anime ότι έβλεπες κάποιο θεατρικό εργό της αναγέννησης με έντονα τα στοιχεία της τραγωδίας.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#33 Regina

Regina

    Paladin

  • Members
  • 54 posts

Posted 07 October 2013 - 21:11

Με όμορφο και σύγχρονο design, πρωτότυπο plot με magic users σε setting σύγχρονης εποχής και καλές γενικά κριτικές, δεν αποτέλεσε παράδοξο που μου κέντρισε το ενδιαφέρον το συγκεκριμένο άνιμε.

In overall, το tempest σαν έργο μου άφησε θετικές εντυπώσεις αν και ειδικότερα μου έδωσε την εντύπωση ότι μόνο του ποδοπάτησε τους καρπούς που έσπειρε. 

 

Spoiler:

 

Special thanks to Kai, που μέχρι ένα σημείο τουλάχιστον ήταν ο αναμεταδότης των διαφορών μεταξύ μανγκα και άνιμε :thumbup: (το λατρεύω όταν συμβαίνει αυτό, γλυτώνει το keyboard μου από βέβαιη φθορά και τον google από την παρουσία μου σε berserk mode)



Mirrors_Edge_Signature_by_aose.jpg

We don't exactly fit in. Anywhere. And we've made that our greatest strength


#34 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 07 October 2013 - 21:40

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#35 Regina

Regina

    Paladin

  • Members
  • 54 posts

Posted 08 October 2013 - 14:23

Spoiler:

Spoiler:



Mirrors_Edge_Signature_by_aose.jpg

We don't exactly fit in. Anywhere. And we've made that our greatest strength


#36 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 10 February 2016 - 02:12

Εντελώς άσχετο με όλα τα προηγούμενα, αλλά γιατί έχω ακούσει επανειλημμένα ότι το Zetsun no Tempest είναι καλό anime? Το έχω σχεδόν τελειώσει(Επ, 19) και ως τώρα ήταν ένας κακός αχταρμάς βαρετού σεναρίου, pretentious quotes, asspull deductions/ bluffs και edgy χαρακτήρων.

 



#37 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 10 February 2016 - 04:36

Disclaimer- Ο από πάνω Guns ήταν ο καραρχάριος που έβλεπε τα πάντα και του άρεσαν όλα τους. Ο τωρινός είναι και ο αληθινός, μέχρι να έρθει ο μελλοντικός που θα έχει γίνει ελιτιστής και όλα θα είναι κάτω της βάσης.

 

Στο διαταύτα όσον αφορά το πρώτο μισό:

Spoiler:

 

Τα υπόλοιπα 12:

Spoiler:

 

Μην ξεχνάς, βέβαια, και την δύναμη της εικόνας, του ήχου και των εφέ. Οι φωνές των χαρακτήρων είναι φαινομενικές και η ερμηνεία των ηθοποιών .Συνδύασε αυτό με την κατάλληλη μουσική και την υποκριτική και επιτηδευμένη ατάκα της στιγμής και έχεις μια σειρά που πουλάει. Το ίδιο ισχύει και για την εικόνα. Πολύ υψιλά standards παραγωγής.

 

Οπότε, εν ολίγοις συμφωνούμε. Οι κριτικές που διάβασες είναι υπερτιμημένες και το έργο δεν αξίζει τέτοιας αποδοχής. Μέχρι τα μισά τα θεωρώ διασκεδαστικό να το βλέπεις, μετά δεν διακρίνω ουδεμία ελπίδα.


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#38 pasxaleas

pasxaleas

    Smell the bunny

  • Members
  • 860 posts

Posted 10 February 2016 - 15:50

Δεν θυμάμαι να είχε γίνει κανάς χαμός με αυτο το anime αλλά θυμάμαι να το βλέπω ευχάριστα πράγμα που τείνει να γίνεται πιο σπάνιο στις μέρες μας.Θυμάμαι ξεκινούσε δυνατά και μετά από ένα σημείο ψιλοκατέερε απο άποψη πλοκής αλλά δεν με ενόχλησε ποτέ και είμουν σε μια φάση enjoy the ride.


                                                                                                                                                09pntFA.png?1


#39 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 10 February 2016 - 20:16

Όταν αποκαλύφθηκε

Spoiler:
το έκανα drop ταχύτερα και από το shunpo του Byakuya και δεν κοίταξα ποτέ πίσω.


Edited by 1451, 10 February 2016 - 20:17.




Also tagged with one or more of these keywords: Fantasy, Mystery, Drama, Romance, Action, Fall 2012, Bones