Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ


  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#16 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 11 April 2020 - 01:47

Γνωρίζω άριστα Αγγλικά! Κινέζικα έχω πιστοποίηση HSK IV αν και έχω χρόνια να ασχοληθώ με τη γλώσσα.



#17 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 12 April 2020 - 05:41

Ωπ, κινεζομαθής! Για πες, πώς αποφάσισες να ξεκινήσεις, πώς την πάλεψες με την προφορά και τα ιδεογράμματα;


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#18 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 12 April 2020 - 22:59

Ωπ, κινεζομαθής! Για πες, πώς αποφάσισες να ξεκινήσεις, πώς την πάλεψες με την προφορά και τα ιδεογράμματα;

Κινέζικα ξεκίνησα πίσω στην 2α Γυμνασίου (είμαι 26 τρ!). Πάντα μου φαινόταν ενδιαφέρον αυτή η γλώσσα λόγω της γραφής κυρίως αλλά και του πολιτισμού. Είχα μία φίλη τότε που είχε την ίδια τρέλα και είχαμε ξεκινήσει παρέα. Με την προφορά δεν την πάλευα και πολύ  :canthelp: Προσπαθούσα να ακούω, μέσω mp3 player τότε, αρκετές φορές τους διαλόγους του κάθε lesson. Συνέχισα αρκετά χρόνια και στην τρίτη Λυκείου έδωσα μαζί HSK II & III. Αργότερα τα άφησα για ένα χρόνο στο πανεπιστήμιο αλλά έπειτα συνέχισα μέχρι που έδωσα και πέρασα το HSK IV τέλη 2014 αρχές 2015. Θυμάμαι τότε είχα φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο ανάγνωσης κειμένων όχι όμως το ίδιο και γραφής. Τυπικά, για να περάσεις το HSK IV "πρέπει" να γνωρίζεις 1200 hanzi. Fun fact: δεν θα ξεχάσω ότι είχαμε δώσει μόλις 2 άτομα από όλη την Eλλάδα εκείνη τη μέρα για HSK IV !!! Έκτοτε δεν έχω ξανασχοληθεί και προφανώς έχω ξεχάσει τα περισσότερα από τότε. Πρόσφατα ανακάλυψα ότι η προφορά μου ακόμα και στα βασικά πράγματα δεν ήταν και τόσο καλή όταν ψέλισα κάτι κινέζικα σε μια φίλη μου εδώ στη Δανία όπου κάνω μεταπτυχιακό.

 

Αλήθεια, ποια είναι η "κατάσταση" με τα κινέζικα τώρα στην Ελλάδα; Έχουν ζήτηση;


Edited by ge0__, 12 April 2020 - 23:04.


#19 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 13 April 2020 - 14:02

Αν δεν ήταν το μανίκι με την προφορά, θα είχα ασχοληθεί περισσότερο με κινεζικά.

Για Hanzi δε μασάω, υπολογίζω ότι ξέρω τουλάχιστον 3000.

 

Τι βιβλία είχες όταν έκανες κινεζικά;

 

Για κατάσταση με κινεζικά στην Ελλάδα μη ρωτάς εμένα... 15 χρόνια είμαι Ιαπωνία.

Πάντως το σίγουρο είναι ότι η γνώση τους είναι μεγάλο χαρτί για τα βιογραφικά.

 

ΥΓ:Δανία είπες...; Πόσο καλό είναι το "Rødgrød med fløde" σου; :hehehe:


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#20 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 13 April 2020 - 14:56

Νομιζω ελλαδα πλεον μαθαινουν αρκετά περισσότεροι αλλα όπως και με τα ιαπωνικα κυριως για πρωτα επιπεδα, ιαπωνικα n1 ειμασταν δεν ειμασταν 15ατομα οταν εδινα κιεγω απ όλη τη χώρα, υποθετω σε κατι αναλογο κ σε κινεζικα η ισως κ λιγότεροι...

Αλλα αν μιλαμε γ τα πρωτα 1,2 επιπεδα σιγουρα εχουν πολυ ζήτηση σε σχεση με παλαιότερα.


Κινεζικα εγω απ'οσο εχω δει το θεμα της προφορας δεν ξερω μετα απο ποσα χρόνια θα μπορούσα να το λυσω, πραγματικά νομιζω πως εχουν ηχους που δεν μπηκαμε στη διαδικασια να τους αντιλειυθουμε ποτε οι δυτικοι. χαρας το κουραγιο σας, αλλα να φτασω σε ενα επιπεδο π να μπορω εστω να διαβαζω κ κινεζικα θα το θελα σε καποια φαση XD
Μονος μ ακομα κιαν ξερω πολλα λογο κ των ιαπωνικων, μαλλον θα παιρνε κιαυτο πολυ καιρο χωρις μαθηματα.

Ξεχασα να απαντησω αλλα θενξ γ τις πληροφορίες πριν.
Βιβλια κιεγω θαθελα καμια προταση για αρχάριους <3

Edited by GhostPrince, 13 April 2020 - 15:08.

フカフカ

#21 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 14 April 2020 - 00:33

Αν δεν ήταν το μανίκι με την προφορά, θα είχα ασχοληθεί περισσότερο με κινεζικά.
Για Hanzi δε μασάω, υπολογίζω ότι ξέρω τουλάχιστον 3000.

Τι βιβλία είχες όταν έκανες κινεζικά;

Για κατάσταση με κινεζικά στην Ελλάδα μη ρωτάς εμένα... 15 χρόνια είμαι Ιαπωνία.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι η γνώση τους είναι μεγάλο χαρτί για τα βιογραφικά.

ΥΓ:Δανία είπες...; Πόσο καλό είναι το "Rødgrød med fløde" σου; :hehehe:


Χαχα τα Δανικά μου δεν είναι καθόλου καλά πόσο μάλλον οι γλωσσοδέτες. Έκανα μια προσπάθεια να μάθω λίγα πράγματα το πρώτο εξάμηνο αλλά γρήγορα ανακάλυψα ότι δεν μου άρεσαν και πως δεν βλέπω ζεστά το να μείνω στη Δανία για να μάθω.

Από βιβλία στα Κινέζικα χρησιμοποιούσα τη σειρά New Practical Chinese Reader. Τα θεωρώ απίστευτα βιβλία γιατί πέραν της γλώσσας, μαθαίνεις πολλά στοιχεία για τον κινεζικό πολιτισμό. Είχα κάνει βέβαια και λίγο από Chinese Express: Talk Chinese που είναι για να μάθεις να μιλάς άμεσα.

15 χρόνια Ιαπωνία; Ααα...μπορώ να πω ότι ζηλεύω. Θα ήθελα να μείνω κάποια χρόνια Κίνα εγώ ώστε να μπορέσω να κάνω master και τη γλώσσα αλλά οι βλέψεις μου πλέον είναι για κάπου αγγλόφωνα. Παρεπιπτόντως, δίνοντας το GRE πριν λίγους μήνες ανακάλυψα πόσο φτωχό αγγλικό λεξιλόγιο είχα :-/

#22 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 April 2020 - 09:00

Να ρωτήσω, αν και νομίζω το είχε αναφέρει ο Ghostprince σε μία συνάντηση, στα πρώτα πτυχία (Ιαπωνικών/Κινέζικων) τι ακριβώς εξετάζουν γιατί από ότι έχω καταλάβει από ομιλία δε μπαίνουν καν στο κόπο.

Μόνο γραφή/γραμματική;


rsrGbGx.gif

#23 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 April 2020 - 13:27

Το πτυχίο των Ιαπωνικών υστερεί σε σχέση με των άλλων γλωσσών που έχω εξεταστεί (αγγλικά και γερμανικά)

γιατί δεν εξετάζει έκθεση (συγγραφή κειμένου) ούτε δημιουργία προφορικού λόγου (έχει μόνο ακουστική κατανόηση)

 

Νομίζω ότι ισχύει το ίδιο και με το αντίστοιχο των Κινεζικών. Όλες οι ερωτήσεις είναι σε μορφή multiple choice.

Όπως είπα πιο πριν, το θέμα με τα κινεζικά είναι ότι η μέθοδος pinyin (η επίσημη μέθοδος της Κίνας) έχει πολλές παγίδες. Τουλάχιστον με το bopomofo(μέθοδος της Ταϊβάν) πιστεύω ότι κάποιος αρχάριος μπορεί να καταλάβει πολύ ευκολότερα και ακριβέστερα τη δομή μια κινεζικής λέξης.

 

ΥΓ:Τα δανικά έχουν από τις πιο αστείες προφορές. Αν θέλεις ποτέ να κάνεις μια σκανδιναβική γλώσσα και να γουστάρεις, ισλανδικά 100%.


Edited by ATANASHIOSU, 14 April 2020 - 13:36.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#24 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 April 2020 - 13:43

Βασικά πέρσι, είχα πάει Σουηδία και είχα πορωθεί, τα άκουγα πολύ κοντινά αλλά δεν καταλάβαινα μία. Από προφορά βράστα, έχουν την δικιά τους και με αρκετά silent σύμφωνα που κάνουν την λέξη να μοιάζει σιδηρόδρομο.

Γενικά επειδή δεν παίζει να πάω φροντιστήριο πως ασχολείσαι με όλες αυτές τις γλώσσες, πατροπαράδοτα με βιβλία ή με κάνα site π.χ. italki που μιλάς με άλλους;


rsrGbGx.gif

#25 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 14 April 2020 - 14:57

Βασική αρχή είναι ότι με το ίντερνετ υπάρχει αρκετό υλικό για να μάθεις τουλάχιστον τα βασικά σε κάθε γλώσσα.

Δεν χρειάζεται να πληρώσεις για φροντιστήριο, εκτός αν θέλεις γρήγορη και εντατική πρόοδο.

Πάμε παρακάτω.

Επειδή είμαι gamer, μια μέθοδος είναι να παίζω παιχνίδια στην εκάστοτε γλώσσα.

Π.χ. τα αγγλικά από μικρός τα άπειρα παιχνίδια στον υπολογιστή (ειδικά τα adventures).

Για ρωσικά π.χ. το παιχνίδι METRO είναι πολύ καλό.

Για ιαπωνικά το EDF.

 

Μια άλλη μέθοδος είναι μέσω μουσικής/καραόκε. Το μισό μου λεξιλόγιο στα ιαπωνικά από τα παιχνίδια, το άλλο μισό από μουσική/καραόκε.

Anime/Manga δεν συνιστώ τόσο πολύ γιατί νομίζω ότι μένει πιο εύκολοα κάτι που το επαναλαμβάνεις συνεχώς.

Π.χ. για γερμανικά ακούω Rammstein.

Για κινεζικά τους Chthonic.

Για ισλανδικά τους Skálmöld.

Βρίσκεις άνετα στο ίντερνετ και μεταφράσεις των τραγουδιών.

 

Άλλη μια μέθοδος είναι να διαβάζω βιβλία που με ενδιαφέρουν, κυρίως για το σκάκι. Έχω πάρει κάτι βιβλία για σκάκι για παιδιά στα ρωσικά πολύ καλά για αρχαρίους.

Ή ας πούμε με βιβλία για σόγκι βελτιώνω τα ιαπωνικά, και με τα βιβλια για το κινεζικό σκάκι βελτιώνων τα κινεζικά μου.

 

Για λεξιλόγιο σταθερά το wiktionary που υπερλατρεύω και άρθρα γενικά στη βικιπαίδεια.

 

Τέλος το να έχεις φίλους βοηθάει, σου μαθαίνουν όλες τις βρισιές... :hehehe:


Edited by ATANASHIOSU, 14 April 2020 - 14:59.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#26 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 April 2020 - 16:07

Με κάποιο site όπως αυτό που ανέφερα έχεις κάποια εμπειρία, όχι απαραίτητα Ιαπωνικά/Κινέζικα.

Μία συνάδελφος από την δουλειά που δεν ξέρει μία από τα intertubez κι όμως βρήκε ένα και κάνει από εκεί.

Δεν θυμάμαι πως το λένε αλλά δεν μιλάς με δάσκαλο, αλλά με άλλο χρήστη που θέλει να μάθει την γλώσσα σου.


rsrGbGx.gif

#27 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 14 April 2020 - 17:22

Οτι ειπε o φιλτατος...


Hazuki, σαυτο που λες εμενα με βολεψε ο hellotalk που ηταν καλο για να μιλας με κοσμο μαθαίνοντας, υποθετω υπαρχουν πολλα αντίστοιχα...αλλα θελει να εισαι κ σε ενα επιπεδο αλλιως θα καταλειξεις να μιλας μόνο αγγλικά πιθανον..

Edited by GhostPrince, 14 April 2020 - 17:27.

フカフカ

#28 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 14 April 2020 - 17:37

Γνωριζω Αγγλικα, παλια σε αριστο βαθμο και τωρα μετρια αλλα δεν τα χρησιμοποιουσα για πολλα χρονια.

 

Ιαπωνικα σε επιπεδο Ν3-Ν2 καθως ημουν πολυ κοντα στο να παρω το Ν2 αλλα παντα το εχανα για 1-2 μοναδες και τα τελευταια δεν διαβαζω καθολου οποτε εχω ξεχασει πολλα.

 

Κορεατικα ξεκινησα περισυ και τον Οκτωβρη που περασε πηρα το Topik 1 level 1 δεν πολυδιαβαζω ομως τελευταια.

 

Η ενασχοληση μου με τα Κορεατικα αλλαξε την ακουστικη μου αντιληψη για ολες τις γλωσσες. Καταλαβα μικροδιαφορες στην προφορα των Βρετανικων και Αμερικανικων Αγγλικων αλλα και τους ηχους της Ιαπωνικης γλωσσας πολυ καλυτερα. Αρχισα δινω σημασια στις λεπτομερειες της προφορας, η οποια ειναι ουσιαστικη στα Κορεατικα.

 

Τα Κορεατικα εχουν πολυ ομοια δομη (γραμματικη, συντακτικο) με τα Ιαπωνικα και πολλες λεξεις με παρομοια προφορα καθως αμφοτερες προερχονται απο τα Κινεζικα.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#29 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 15 April 2020 - 12:00

Και κορεατικά στο παιχνίδι.. Γιατί τα ξεκίνησες;

Έκανα για λίγο το αλφάβητο (από τα πιο λογικά και μεθοδικά που υπάρχουν παγκοσμίως) και λίγο βασική γραμματική. Μοιάζουν αρκετά με τα Ιαπωνικά.

Η προφορά είναι πιο βαριά. Ειδικά αν είναι από βορειοκορεάτες  :hehehe:  


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#30 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 15 April 2020 - 12:34

Βασικα καμια σχεση με κ-ποπ αν και εχω φιλες/φιλους που ασχολουνται με τη γλωσσα και τη μουσικη αυτη.

Μια φιλη ειχε αναρτησει ενα βιντεο απο το καναλι γουτουμπ the world of dave που παρουσιαζει πως λενε την ιδια λεξη σε διαφορες χωρες

Youtube Video

 

Ειχε πολυ ενδιαφερον και παρακολουθησα κι αλλα βιντεο του τυπακου.

Ηταν πρωτη φορα που ακουσα τη γλωσσα σε φυσικη ροη και μου αρεσε παρα πολυ ο ηχος.

Την ιδια περιοδο πανω κατω ακουσα και καποια τραγουδια απο τη δεκαετια του 70 που ακουγονταν παρα πολυ σαν τα Ιαπωνικα και αρχισα να εχω μεγαλυτερο ενδιαφερον. Αρχικα κατεβασα καποια μαθηματα απο ενα σαϊτ και περισυ πηγα στο Κορεατικο σχολειο.

 

Ακομα δεν ειμαι σε θεση να καταλαβω τις διαφορες της προφορας μεταξυ των περιοχων της Κορεας, 


Edited by acid black cherry, 15 April 2020 - 19:18.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg