Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Higurashi no Naku Koro ni


  • Please log in to reply
343 replies to this topic

#331 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 October 2019 - 09:12

Πάει η 1η σεζόν, νταξ δεν τελειώνει σαν όλες τις σειρές μιας και που αφήνει πολλά πράγματα ανοιχτά που από ότι έχω καταλάβει "λύνονται" στην 2η σεζόν.

Μου άρεσε το arc που στην ουσία ήταν η ίδια ιστορία από όλες τις μεριές αλλά περιμένω να δω πως θα προχωρήσουν κανά δυο που έμεινα ξεμπαρκες.

Επίσης να πω ότι αν και το animation υστερεί, οι gore σκηνές είναι super gruesome οπότε παραδόξως δεν είναι για όλους οι συγκεκριμένη σειρά.

Είναι κάτι σαν το Narutaru αλλά αντί να μένει στις σκιές η όλη καφρίλα, μπαμ σου δείχνει μερικά άντερα εκεί που δεν το περιμένεις.

 

Going for season 2.  :beaten:


rsrGbGx.gif

#332 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 November 2019 - 12:56

Πάει και η 2η, νταξ από gore fest το γυρίσαμε σε over the top transcending time militant plot.

Οκ, να πω ότι δεν το περίμενα και μου φάνηκε ότι κάπως πήγαν να το μαζέψουν όπως να ναι αλλά παρόλα αυτά δεν αφήνει κάτι το ενοχλητικό σαν επίγευση.

Τέσπα πάμε για τα OVA και μετά σειρά έχει το Umineko, ελπίζω να μου αρέσει αλλιώς θα μαι φάει ο tragic prince!


rsrGbGx.gif

#333 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 17 November 2019 - 23:43

Θυμάμαι πως όσο μου άρεσε αυτή η σειρά για την υπόθεση, άλλο τόσο με εκνεύριζε με τους εκνευριστικούς moe χαρακτήρες. Οκ, γούστα είναι αυτά, τι να κάνουμε :beaten:. Γενικά μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις, όμως δεν είναι από τις σειρές που θα ξανάβλεπα. Πολύ ιδιαίτερο anime γενικώς, εφ' όσον το ξεκίνησες, καλό είναι να το δεις όλο.


E5VV38U.jpg


#334 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 November 2019 - 00:15

Βασικά δεν ξέρω, κάθε φορά που βλέπω έναν πρωταγωνιστή και πολλές πρωταγωνίστριες by default σκέφτομαι ότι η σειρά είναι harem. Ειδικά από την στιγμή που η κάθε μία αποτελεί και ένα διαφορετικό είδος waifu.

Βέβαια στην συγκεκριμένη έχουμε πάει σε loli φάσεις που μου βγάζει μια μεγαλύτερη ξινίλα από όσο το moe thingy που αναφέρεις και με ενοχλεί επίσης.

Παρά τα συγκεκριμένα αρνητικά κομμάτια, η υπόθεση δεν είναι κακή, γενικά διασκεδάζει την ψυχούλα σου αλλά δεν θα σε αφήσει και σέκο από τα μηνύματα και τις ψαγμενιές οπότε να πεις ότι βλέπεις κάτι βαρύ.

Έχει και κάποια μηνύματα αλλά ναι ούτε και γω θα το βλεπα πάλι. Τέσπα, σήμερα δε πρόλαβα να δω τα OVA, ελπίζω το άλλο σουκου να τα τελειώσω όλα.

Για να καταλάβεις παράτησα το Galagtic heroes για να το δω κι ακόμα να το τελειώσω :yawn2: .


rsrGbGx.gif

#335 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 18 November 2019 - 14:58

Για να καταλάβεις παράτησα το Galagtic heroes για να το δω κι ακόμα να το τελειώσω :yawn2: .

:Crying2:

 

Tο Galactic Heroes δεν το παρατάς ποτέ για άλλη σειρά, είναι νόμος αυτός :redcard2:


E5VV38U.jpg


#336 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 March 2020 - 12:00

Μαστα, κάηκα με το ps4 και δεν είδα ποτέ τα 4 τελευταία ova. Τα είδα σήμερα, αδιάφορα, καμία σχέση με το main story οπότε όποιος θέλει μπορεί να τα αποφύγει.


rsrGbGx.gif

#337 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 March 2020 - 09:54

Double post, έλα ρε φίλε και μόλις τελείωσα τις σειρές, νέα σεζόν (από ότι φαίνεται μάλλον remake της Original;)

 

https://anidb.net/anime/15350

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#338 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 25 October 2020 - 20:34

Spoiler: episode 2+


phmava.php

#339 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 October 2020 - 09:54

Ε εντάξει με αυτά που λες νομίζω ότι μπορείς να το πεις ότι remake, ίδιο περιεχόμενο με νέο animation. Τέσπα, δεν νομίζω ότι αντέχω να δω φέτος κι άλλο Higurashi, με έχει κάπως κουράσει!!!!!

 

ΧΟ ΧΟ ΧΟ πως τα λέω!

 

Καλά μπορεί και να το δω αλλά σίγουρα τα σημεία που είχαν αγωνία θα έχουν ξεφτίσει. Από την άλλη το μνημονικό μου έχει πάει περίπατο και δεν θυμάμαι τι έφαγα προχτές, ίσως βοηθήσει! :dazed:


rsrGbGx.gif

#340 assmage99

assmage99

    Starting...

  • Members
  • 6 posts
  • LocationΒόλος

Posted 26 October 2020 - 15:49

Γενικα αν σε καποιον αρεσει το higurashi καλυτερα να παει να διαβασει το vn,απειρα καλυτερη εμπειρια....απλα ειναι λιγο μεγαλο.

https://vndb.org/v67



#341 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 11 November 2020 - 21:43

Έφτασα up to date

Spoiler: 6 πρώτα επεισόδια



#342 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 26 December 2020 - 19:59

Δυνατό το τελευταίο arc. Άντε να δούμε που θα το πάει αυτήν την φορά.

 

Πάντως, έχω συμπαθήσει αρκετά το opening της σειράς:

 

Youtube Video


phmava.php

#343 G3n3raL86

G3n3raL86

    Starting...

  • Members
  • 14 posts

Posted 22 May 2021 - 16:38

Το πρωτοτυπο Higurashi το διαβασα στο Steam, περιμενοντας ενα χρονο αφοτου τελειωσα τα Question Arcs για να τελειωσουν οι κυκλοφοριες των Answer Arcs και μου πηρε κατι παραπανω απο... 100 ωρες συνολικα και μου αλλαξε τη ζωη, χωρις υπερβολες, μακραν η καλυτερη σειρα κατ'εμε. Στα καπακια ειδα και το DEEN anime και ΟΚ, πιστευω πως καναν καλη δουλεια, ασχετα απο το κραξιμο που τρωνε σα studio.

 

Το Gou απο την αλλη, απλα τραγικο και δεν εχει καθολου λογω υπαρξης σαν sequel και δε ξερω τι να περιμενω απο το SOTSU. Πιστευω πως ηθελε να εκμεταλλευτει το ονομα του franchise για γρηγορο cash grab.


Edited by G3n3raL86, 22 May 2021 - 16:42.


#344 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 03 October 2021 - 22:49

Τελείωσε η νέα σειρά. Δεν θα έλεγα ότι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Spoiler:

phmava.php