Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 33 Ψήφοι

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#91666 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 Δημοσιεύσεις:
  • LocationLost in Time...

Καταχωρήθηκε 04 Μάιος 2021 - 22:18

^ Speak for yourself, υπάρχουν προγραμματιστές που έχουν κι άλλα να κάνουν στη ζωή τους πέρα από το να γράφουν κώδικα και να κάνουν αστεία γύρω από αυτό. Μουσική, σεξ, έξοδοι με φίλους κτλ κτλ. Έχει πλάκα το αστείο του no life coder, αλλά όχι για να το παίρνουμε στα σοβαρά ή σαν κανόνα. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα έλεγα ότι δεν ισχύει. Είμαι σίγουρος (και ελπίζω) οτι και συ έχεις και άλλες ασχολίες στη ζωή σου. Ξέρω γω anime και Βίβλος...;



#91667 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Μάιος 2021 - 22:19

Εν τω μεταξύ αν δείτε όλο το βίντεο με τον Πούμπουρα είναι εξωφρενικά αυτά που λέει - "Κάντε όσες πρακτικές ασκήσεις μπορείτε!". Από αυτά που λέει καταλαβαίνει κανείς ότι ο τύπος δεν έχει ιδέα πως είναι ο κόσμος εκεί έξω. Όταν έκανα πρακτική στην Ολλανδία θυμάμαι έπαιρνα 550 ευρώ και μόνο για το σπίτι έδινα 650!!! Είχα συζητήσει με κάποιους άλλους φοιτητές κινέζους πρακτικάριους και μου έλεγαν ότι δεν τους έδιναν τπτ επειδή το project στο οποίο απασχολούνταν δεν είχε πολύ funding!

 

Και να σας πω και το καλύτερο;

 

Στο πρώτο μου meeting με τον supervisor μου είχε πετάξει μια ατάκα του στυλ ότι πρπ να γνωρίσεις και τον Χ πρακτικάριο από Ινδονησία που θα σχοληθεί με αυτό και δεν θέλει να πληρωθεί! Ένιωσα ότι το πέταγε σα σπόντα προς το πρόσωπό μου. Και όλα αυτά σε μια εταιρεία/research institute που πρόσφατα βγήκε 5ος καλύτερος εργοδότης στην Ολλανδία!

 

Κατά τ' άλλα ο supervisor μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω αργότερα και το thesis μ μαζί τους αλλά και με βοήθησε για συστατικές στην Αμερική. Δεν αναιρεί βέβαια το γεγονός ότι θα κάνουν τα πάντα να μην πληρώσουν τους interns. Λες και όπως είπε παραπάνω ο Hazuki αυτοί δεν τρώνε, δεν μένουν κάπου, δεν μετακινούνται...


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ge0__: 04 Μάιος 2021 - 22:20


#91668 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2021 - 10:04

Καλά τώρα τέτοιες πίπες τις λένε κάτι σελέμπριτιζ. Με τις πρακτικές πάντα ήταν χάλια αλλά σαν το στρατό κανείς δεν κάνει τίποτα γιατί είναι προσωρινό. Το κακό είναι πως πλέον αυτή η φάση έχει όνομα πες το crowd funding/crowd sourcing κλπ.

Στη σχολή είχαμε ένα μάθημα που το λέγανε "Σεμινάριο" και ήταν υποχρεωτικό. Ήταν καλή φάση, γιατί πέρα από κάτι σούργελα από HR agencies ερχόντουσαν και άνθρωποι που τρέχανε κάποια πολύ ενδιαφέροντα projects π.χ. ένα πιτσιρικάς που είναι στη red hat και στο Δημόκριτο (χεσούς λέμε).

Τέσπα, είχε σκάσει τύπος, που μας έπρηξε ότι το next best thing είναι τα chatbots (no duh) κι ότι η εταιρεία του γμει επείδη έχει κάνει chatbots για μεγάλες εταρείες και οργανισμούς.

Εν το μεταξύ φαινόταν αμπλαουμπλας και ότι απλά αμολάει tech jargon για να ανεβάσει το status του, ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΝΟΥΜΕ HIGH TECH STUFF ΜΠΡΟ, ΤΣΑΤΜΠΟΤΣ, ΕΙ και ΑΙ.

Αδυνατούσα να καταλάβω τι σκατά κάνει, είναι εταιρεία πληροφορικής που πουλάει κάποιο software, είναι software house, νοικιάζει προγραμματιστές, ΤΙ ΦΤΙΑΝΣ ΡΕ ΦΙΛΕ.

Ε και κάποια στιγμή φτάνει στο ζουμί που το έκρυβε πίσω από ωραίες λεξούλες (επικοινωνία, ανάπτυξη, συνεργασία κλπ). Μας εξηγεί ότι το main thingy της εταιρείας είναι το crowd sourcing/funding.

Μας λέει ότι στην ουσία θέλει ένας οργανισμός να αναπτυχθεί ψηφιακά ή μπορεί να έχει και κάποιο συγκεκριμένο project (π.χ. ένα νέο app) οπότε πάει σε αυτόν και τους διοργανώνει ένα hackathon.

Μας εξήγησε ότι συνήθως έχει δύο φάσεις, την 1η που είναι συνήθως ένα σουκου, 8 με 12 ώρες την κάθε ημέρα και την 2η φάση που είναι κάνα εξάμηνο.

Στην 1η φάση είναι το main event και η 2η φάση η περαιτέρω ανάπτυξη στο να βγει κάτι αξιοποιήσιμο. Στην 1η φάση αυτή που θα κερδίζουν προχωρούν στην 2η.

Στην 2η εξηγούσε ότι πλέον μιλάμε για 8ωρη καθημερινή προσέλευση για ένα εξάμηνο. Κοίτα να δεις που αυτό που κάνω κάτι για πολλές ώρες και ειδικά 8 (ή έστω εκεί τριγύρω) κάπως λέγεται.

Μα πως λέγεται.......

ΑΑΑΑΑ το βρήκα, Δ Ο Υ Λ Ε Ι Α !

 

Τέσπα για να μην σας πρίζω, βρώμαγε η φάση αλλά μόλις άκουσα ότι για 6 μήνες αράζεις για 8 ώρες με άλλους στο ίδιο σημείο γράφοντας κώδικα, λέω ο φίλος ψάχνει σκλάβους.

Αλλά λέω νταξ μπορεί να κατάλαβα λάθος, να είμαι υπερβολικός και έχω μαδουροποιηθεί που θέλω μισθό ενώ μου δίνουν connections και softskills και experience.

Ξαφνικά, πετάγεται κι ένας άλλος και τον ρωτάει, στην 2η φάση γίνεται κάποια πρόσληψη, γιατί είναι πολλές οι ώρες και θα πρέπει κάποιος ή να παρατήσει την εργασία του ή να μην πάει να βρει μία για να έρχεται σε εσάς.

Το κοίταξε με ένα γλυκό χαμόγελο, του πε κάτι γενικόλογες πιπς και δεν του απάντησε ευθέως υπάρχει ή όχι αποζημίωση. Μου θύμισε μπάρμπα που σου λέει έλα εσύ και θα τα βρούμε.

 

Ποιο το ρέζουμε και γιατί τα λέω όλα αυτά, το τι είπε ο μπούφος στον instagram είναι σταγόνα στον ωκεανό, τουλάχιστον δεν μπορεί να επηρεάσει κάποιον.

Το άλλο το σαμιαμίδι όμως που πάει σε σχολές και εμφανίζει σαν κανονικότητα την δωρεάν εργασία σε παιδιά που μπορεί να μην έχουν δουλέψει ποτέ κάνει περισσότερη ζημιά και στην ουσία εγκαθιδρύει στη συνείδηση τους την παραπάνω νοοτροπία.

Οκ, τι να κάνουμε, να πάρουμε σβάρνα τα instragram/facebook κι όποιος ασχολείται με crowd sourcing/funding να το σαπακιάσουμε. Όχι, άπλα σαν μία παρόρμηση ήθελα να γράψω την παραπάνω ιστορία να μου πείτε την γνώμη σας μιας και που νομίζω ότι είναι κοντά στις δηλώσεις του σελεμπριτι.

 

Αυτά!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#91669 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAcharnes

Καταχωρήθηκε 05 Μάιος 2021 - 20:29

ΑΑΑΑΑΑ γι αυτό πέρα απο 5η θέση σε hackathon δεν κέρδισα κανένα άλλο.......



#91670 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 02:11

Εγώ ξέρω πώς άμα δουλεύεις και δεν πληρώνεσαι αυτό κάπως λέγεται και όλα τα υπόλοιπα είναι μπαρμπούτσαλα.

 

Αλλά εδώ παλεύουμε να κρατήσουμε το 8ωρο με νύχια και με δόντια και θέλετε να πληρώνεστε κιόλας πληβείοι. Εκεί σκλάβοι των αφεντικών και να τους λέμε και ευχαριστώ που μας πετάνε τα ψίχουλα από την τυρόπιτα. Αϊ σιχτίρ, αηδία πια.


xbJ3b2w.jpeg


#91671 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 04:34

Καλά τώρα τέτοιες πίπες τις λένε κάτι σελέμπριτιζ. Με τις πρακτικές πάντα ήταν χάλια αλλά σαν το στρατό κανείς δεν κάνει τίποτα γιατί είναι προσωρινό. Το κακό είναι πως πλέον αυτή η φάση έχει όνομα πες το crowd funding/crowd sourcing κλπ.

Στη σχολή είχαμε ένα μάθημα που το λέγανε "Σεμινάριο" και ήταν υποχρεωτικό. Ήταν καλή φάση, γιατί πέρα από κάτι σούργελα από HR agencies ερχόντουσαν και άνθρωποι που τρέχανε κάποια πολύ ενδιαφέροντα projects π.χ. ένα πιτσιρικάς που είναι στη red hat και στο Δημόκριτο (χεσούς λέμε).

Τέσπα, είχε σκάσει τύπος, που μας έπρηξε ότι το next best thing είναι τα chatbots (no duh) κι ότι η εταιρεία του γμει επείδη έχει κάνει chatbots για μεγάλες εταρείες και οργανισμούς.

Εν το μεταξύ φαινόταν αμπλαουμπλας και ότι απλά αμολάει tech jargon για να ανεβάσει το status του, ΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΝΟΥΜΕ HIGH TECH STUFF ΜΠΡΟ, ΤΣΑΤΜΠΟΤΣ, ΕΙ και ΑΙ.

Αδυνατούσα να καταλάβω τι σκατά κάνει, είναι εταιρεία πληροφορικής που πουλάει κάποιο software, είναι software house, νοικιάζει προγραμματιστές, ΤΙ ΦΤΙΑΝΣ ΡΕ ΦΙΛΕ.

Ε και κάποια στιγμή φτάνει στο ζουμί που το έκρυβε πίσω από ωραίες λεξούλες (επικοινωνία, ανάπτυξη, συνεργασία κλπ). Μας εξηγεί ότι το main thingy της εταιρείας είναι το crowd sourcing/funding.

Μας λέει ότι στην ουσία θέλει ένας οργανισμός να αναπτυχθεί ψηφιακά ή μπορεί να έχει και κάποιο συγκεκριμένο project (π.χ. ένα νέο app) οπότε πάει σε αυτόν και τους διοργανώνει ένα hackathon.

Μας εξήγησε ότι συνήθως έχει δύο φάσεις, την 1η που είναι συνήθως ένα σουκου, 8 με 12 ώρες την κάθε ημέρα και την 2η φάση που είναι κάνα εξάμηνο.

Στην 1η φάση είναι το main event και η 2η φάση η περαιτέρω ανάπτυξη στο να βγει κάτι αξιοποιήσιμο. Στην 1η φάση αυτή που θα κερδίζουν προχωρούν στην 2η.

Στην 2η εξηγούσε ότι πλέον μιλάμε για 8ωρη καθημερινή προσέλευση για ένα εξάμηνο. Κοίτα να δεις που αυτό που κάνω κάτι για πολλές ώρες και ειδικά 8 (ή έστω εκεί τριγύρω) κάπως λέγεται.

Μα πως λέγεται.......

ΑΑΑΑΑ το βρήκα, Δ Ο Υ Λ Ε Ι Α !

 

Χαχα μου θύμησες φάση: "If it's written in Python then it is Machine Learning -  if it is written in Powerpoint then it is probably AI.

 

Να ξέραμε μόνο πόσοι τέτοιοι μαιντανοί έχουν καρπωθεί λεφτά από επιδοτήσεις ΕΣΠΑ για τις "εταιρείες" τους. 



#91672 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 07:07

Internship>Δουλευω για την εμπειρια>Δουλευω τσαμπα>Εντελως μαλακας

 

Φοβερη λεξη το internship παντως, νιωθεις πως εισαι σχεδον εφοπλιστης.

 

Αν τυχων κανεις απο εσας θελει να μαζεψει εμπειρια απο τακτοποιηση εσωτερικων/εξωτερικων χωρων και καθαρισμα υπογειου, υπαρχει ανοιχτη θεση  :P


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#91673 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAcharnes

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 08:43

Δεν ξέρω μάλλον ήμουν λίγο Locoφαρδος σε θέμα εργασίας. Ακόμα και ο ποιο κακοπληρωτής εργοδότης μου τα έδινε κανονικά.

Όπως και να έχει στον χώρο μας εάν δεν υπάρχει ένας senior στο team δεν βγάζεις άκρη σε λίγο θα κοιτάς developer με το κιάλι ή θα είναι τόσο spagheti που θα πρέπει να ξαναγραφεί.

 

 

Πράγμα που παίρνει χρόνο και χρόνος = χρήμα. Δηλαδή σε λίγο το product θα είναι τόσο σπασμένο που ο άλλος θα πάει σε άλλη εταιρεία ή θα επιλέξει άλλο product.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από pc_magas: 06 Μάιος 2021 - 08:45


#91674 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 08:48

Internship>Δουλευω για την εμπειρια>Δουλευω τσαμπα>Εντελως μαλακας

 

Φοβερη λεξη το internship παντως, νιωθεις πως εισαι σχεδον εφοπλιστης.

 

Αν τυχων κανεις απο εσας θελει να μαζεψει εμπειρια απο τακτοποιηση εσωτερικων/εξωτερικων χωρων και καθαρισμα υπογειου, υπαρχει ανοιχτη θεση  :P

 

Εμένα σαν λέξη για κάποιο λόγο μου φέρνει κάτι από star trek, λες και παίζω σε κάποιο spin off ρε παιδί μου. Beam up back to intership nao!  :congrats:


rsrGbGx.gif

#91675 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAcharnes

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 08:52

Αν τυχων κανεις απο εσας θελει να μαζεψει εμπειρια απο τακτοποιηση εσωτερικων/εξωτερικων χωρων και καθαρισμα υπογειου, υπαρχει ανοιχτη θεση  :P

Στην τακτοποιώ εγώ με την μέθοδο AD/DC

Youtube Video

 

 

Δεν θυα χρειαστεί να μαζεύεις αποθήκη εάν δεν υπάρχει αποθήκη. GENIUS!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από pc_magas: 06 Μάιος 2021 - 08:53


#91676 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 15:03

Delete it

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 06 Μάιος 2021 - 22:52

フカフカ

#91677 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 19:34

Εμένα σαν λέξη για κάποιο λόγο μου φέρνει κάτι από star trek, λες και παίζω σε κάποιο spin off ρε παιδί μου. Beam up back to intership nao!  :congrats:

 

Σωστο Captain Hazukirk.

Μου ηρθε μια απορια τωρα που το λες. Αυτος που εχει πλοιο ειναι εφοπλιστης, αυτος που εχει διαστημοπλοιο ειναι ...ευδιαστημοπλιστης? Που ειναι ο χαραλαμπινιωτης να μας πει  :kakaka:

Στην τακτοποιώ εγώ με την μέθοδο AD/DC
 

 

Δεν θυα χρειαστεί να μαζεύεις αποθήκη εάν δεν υπάρχει αποθήκη. GENIUS!

 

Σωστη και αποτελεσματικη μεθοδος  :mafia:


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#91678 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 19:45

Δεν ξέρω μάλλον ήμουν λίγο Locoφαρδος σε θέμα εργασίας. Ακόμα και ο ποιο κακοπληρωτής εργοδότης μου τα έδινε κανονικά.
Όπως και να έχει στον χώρο μας εάν δεν υπάρχει ένας senior στο team δεν βγάζεις άκρη σε λίγο θα κοιτάς developer με το κιάλι ή θα είναι τόσο spagheti που θα πρέπει να ξαναγραφεί.


Πράγμα που παίρνει χρόνο και χρόνος = χρήμα. Δηλαδή σε λίγο το product θα είναι τόσο σπασμένο που ο άλλος θα πάει σε άλλη εταιρεία ή θα επιλέξει άλλο product.


https://tonsky.me/blog/disenchantment/

stasou%2520mygdala.jpg


#91679 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAcharnes

Καταχωρήθηκε 06 Μάιος 2021 - 20:39

Ναι αλλά και το bloat εξηγείτε ποικίλως:

  1. Στην αρχή ενός λογισμικού πρακτικά ΔΕΝ ξέρεις καλά την αγορά και τι θέλουν οι πελάτες σου έτσι πετάς features, μετά γνωρίζεις την αγορά και φτιάχνεις το προϊόν σου.
  2. Μερικές φορές το 1% είναι το usable feature του λογισμικού και 99% είναι usable λογισμικό για τον πάροχο αυτού (ad placement, telemetry, analytics) κλπ κλπ. Δίνεις το 1% στον χρήστη για να λάβεις το 99% του κέρδους από το υπόλοιπο λογισμικό πχ. google chrome.
  3. Έλλειψη χρόνου πχ σε 3 ώρες πρέπει να γράψω κάτι που θέλει διπλάσιο χρόνο.
  4. Έλλειψη καθοδήγησης, ξέρω ότι είμαι ένα γιωτόμπαλλο σαν developer και δεν έχω κάποιον να μου διδάξει καλά 2-3 πράγματα έτσι κάποιος πληρώνει την νύφη.
  5. Είμαι σαν developer πρακτικά γιωτόμπαλο και νομίζω ότι είναι super wow developer.


#91680 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Μάιος 2021 - 08:08


Ναι αλλά και το bloat εξηγείτε ποικίλως:

  • Στην αρχή ενός λογισμικού πρακτικά ΔΕΝ ξέρεις καλά την αγορά και τι θέλουν οι πελάτες σου έτσι πετάς features, μετά γνωρίζεις την αγορά και φτιάχνεις το προϊόν σου.
  • Μερικές φορές το 1% είναι το usable feature του λογισμικού και 99% είναι usable λογισμικό για τον πάροχο αυτού (ad placement, telemetry, analytics) κλπ κλπ. Δίνεις το 1% στον χρήστη για να λάβεις το 99% του κέρδους από το υπόλοιπο λογισμικό πχ. google chrome.
  • Έλλειψη χρόνου πχ σε 3 ώρες πρέπει να γράψω κάτι που θέλει διπλάσιο χρόνο.
  • Έλλειψη καθοδήγησης, ξέρω ότι είμαι ένα γιωτόμπαλλο σαν developer και δεν έχω κάποιον να μου διδάξει καλά 2-3 πράγματα έτσι κάποιος πληρώνει την νύφη.
  • Είμαι σαν developer πρακτικά γιωτόμπαλο και νομίζω ότι είναι super wow developer.

Ναι αλλά και αυτά ειναι παθογενειες που αντιμετοπίζονται ποικιλοτροπως π.χ. 1: lean startup approach.

Tο 2 και το 3 ενιωσα οτι τα καλυψε χωρις να τα αναφερει επι λεξει but maybe that's just me. Σε καθε περιπτωση, ο καταναλωτης πληρωνει τη νυφη.

stasou%2520mygdala.jpg