Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 5 votes

Ιαπωνικά


  • Please log in to reply
1803 replies to this topic

Poll: Μιλάτε ιαπωνικά; (740 member(s) have cast votes)

Μιλάτε ιαπωνικά;

  1. Ναι μιλάω (119 votes [16.08%] - View)

    Percentage of vote: 16.08%

  2. Όχι,αλλά σκοπεύω να μάθω (519 votes [70.14%] - View)

    Percentage of vote: 70.14%

  3. Όχι και ούτε σκοπεύω να μάθω (102 votes [13.78%] - View)

    Percentage of vote: 13.78%

Vote Guests cannot vote

#1786 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 23 July 2021 - 10:42

Αλλος πλανήτης και αλλη λογική :P
Τυχερος π ζεις εκει τη συγκεκριμένη περιοδο απο μια αποψη.

Edited by GhostPrince, 23 July 2021 - 10:43.

フカフカ

#1787 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 23 July 2021 - 17:05

Παίζει να είμαι από τους απειροελάχιστους Έλληνες ανά τον κόσμο που δεν έφαγα ούτε μια μέρα λοκντάουν. :hehehe:

Από την άλλη βέβαια έζησα σεισμούς, πυρηνικά ατυχήματα, Βορειοκορεατικούς πυραύλους... τον Γκοτζίλα περιμένω δω για να δέσει το γλυκό.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#1788 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 23 July 2021 - 18:17

Προσωπικά έχω δημιουργήσει μία κατά πάσα πιθανότητα λάθος εντύπωση ότι η Ιαπωνία, μαζί με τις Σκανδιναβικές χώρες, τον Καναδά, την Αυστραλία και κανά δυο ακόμα χώρες, είναι ένα "ιδανικό" μέρος να ζει κανείς. Δεν ξέρω, αλλά όποτε ακούω κάτι άσχημο για τον κόσμο, αυτές οι χώρες φαίνεται να μην συμπεριλαμβάνονται στη λίστα με τις χώρες όπου συμβαίνουν αυτά. Όπως είπα βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτό...



#1789 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 26 July 2021 - 13:11

Τουλάχιστον για μένα η Ιαπωνία, το Σαππόρο που ζω τώρα για την ακρίβεια, είναι το ιδανικό μέρος.

 

Για τις άλλες χώρες δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω ζήσει, αν είχα δυνατότητα θα διάλεγα Ισλανδία γιατί μου αρέσει η Ισλανδική γλώσσα.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#1790 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 05 August 2021 - 02:37

https://bizspa.jp/post-492638/

 

https://newscast.jp/news/1785321

 

Εξαιρετικά άρθρα που περιγράφουν το φαινόμενο Wakuhara (Vaccine Harrassment) και τρόπου αποφυγής τους.

 

Δυστυχώς αυτά τα άρθρα ισχύουν μόνο για την Ιαπωνία όπου οι εμβολιασμοί είναι προαιρετικοί και απαγορεύονται οι διακρίσεις στο θέμα του εμβολιασμού.

 

https://www.cov19-vaccine.mhlw.go.jp/qa/0053.html

 

Παραθέτω και το σύνδεσμου του Ιαπωνικού Υπουργείου Υγείας.

 

 

Q:新型コロナワクチンの接種を望まない場合、受けなくてもよいですか。 A:接種は強制ではなく、あくまでご本人の意思に基づき接種を受けていただくものです。

 

 

職場や周りの方などに接種を強制したり、接種を受けていない人に差別的な扱いをすることのないよう、皆さまにお願いしています。仮にお勤めの会社等で接種を求められても、ご本人が望まない場合には、接種しないことを選択することができます。


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#1791 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 August 2021 - 17:36

Δηλ τους ενοχλούν και τους πιεζουν για να κανουν ή να μην κανουν το εμβόλιο;

#1792 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 06 August 2021 - 01:37

Απαγορεύεται η παρενόχληση στο θέμα του εμβολιασμού. Είναι προσωπική υπόθεση. Οι περιπτώσεις που διάβασα ήταν παρενοχλήσεις προς ανεμβολίαστους για να κάνουν το εμβόλιο. Για παρενοχλήσεις προς εμβολιασμένους δεν έχω διαβάσει, αλλά και αυτές απαγορεύονται.

Edited by ATANASHIOSU, 06 August 2021 - 01:41.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#1793 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 02 October 2021 - 03:00

https://www.youtube.com/watch?v=_NHpSaa-UmE&t=373s

 

Μαθήματα Ιαπωνικών, τα απολύτως αναγκαία. :smart:


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#1794 ge0__

ge0__

    Starting...

  • Members
  • 28 posts

Posted 11 November 2021 - 07:54

Ποιο είναι το πιο γνωστό textbook+workbook για να ξεκινήσει κανείς από το μηδέν (π.χ. για Ν5);


Edited by ge0__, 11 November 2021 - 07:55.


#1795 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 11 November 2021 - 12:57

Tα genki(I,II)ισως, κ tbh είναι κ αρκετα καλα. Για καντζι το πρωτο της σειρας basic kanji ισως? Εγω αυτα θυμάμαι να έκανα με καποια έξτρα ασκησεων απο διάφορα παράλληλα.
Νομιζω τα προτιμούν κιολας τα περισσότερα φρο κ σενσεϊ γενικότερα...
フカフカ

#1796 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 04 March 2022 - 15:01

Δεν ξέρω τελικά αν θα μπορώ να συνεχίσω Ιαπωνικά στο φροντιστήριο. Αν και θεωρείται το καλύτερο, για να πας από ένα επίπεδο στο άλλο (n5->n4 αλλά φαντάζομαι και για τα επόμενα), πρέπει να γράψεις στο μονοωρο τεστ που θα σου βάλλουν τουλάχιστον 80/100.
Αν γραψεις 50, συνιστάται να επαναλάβεις τη χρονιά. Βέβαια δίνεις το ίδιο τεστ με τις ίδιες ασκήσεις όσες φορές θέλεις μέχρι να το μάθεις ουσιαστικά απέξω.

Είχα διαβάσει όσο μπόρεσα, πήγα να γράψω και είχα και αυτοπεποίθηση μετά ότι έγραψα τουλάχιστον 65/100 και τελικά πήρα 46.....Αυτά και σπίτι μου μόνος μου να τα εκανα με την ησυχία μου, άντε 60 να έπιανα. Δυστυχώς είναι πλήγμα η έλλειψη σωστού λεξικού και γραμματικής όπως με τις ευρωπαϊκές Γλώσσες. Σα να μυρίζω τα νύχια μου αισθάνομαι.

Ούτε Ιαπωνία θέλω να πάω, ούτε πτυχίο ξένης Γλώσσας χρειάζομαι, ούτε εξπερ θέλω να γίνω. Περισσότερο για την εμπειρία παω.

Αν είναι τα συνεχίζω μόνος μου με την ησυχία μου, ιδίως που απέκτησα τις βασικές γνώσεις. Αν είναι να πληρώνω, καλύτερα να μάθω μια άλλη νεα Γλώσσα. Μου φαίνεται του χρόνου θα διαλέξω Ιταλικά αν είνπληρώνω για τα ίδια

#1797 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 05 March 2022 - 02:40

Νο αϊντια τι ειδος τεστ κανεις ή το ποσο σημαντικα "λαθη" κανεις σαυτα, αλλα απο προσωπικη εμπειρία ενα ν3 προς ν2 (σε επιπεδο οχι απαραίτητα να δωσεις ή να παρεις χαρτί) το χρειάζεται θεωρω καποιος ωστε να διαβαζει και να ομιλεί με καποια άνεση. Τα JLPT είναι οντως ιστορια ταχυτητας και γρήγορης κατανόησης γενικότερα και οσο ανεβαίνουν τα επιπεδα γινεται γελοιο κ κάπως ανούσιο το ζητημα του χρόνου. Προσωπικα σε κανενα επιπεδο δεν καταφερα να πιασω αριστα αλλα οκ..πάντα περνούσα. Χρονιά δεν επανελαβα ποτε οσο πήγαινα σε φροντιστήριο, πολύ ανούσιο θα λεγα εκτος κιαν δεν διαβαζες τιποτα ξερω γω.
Αλλα γιαυτο και φτάνοντας στο Ν1 δεν προλαβαίνω να απαντήσω καν ξερω γω (πιθανόν), ολο και καποια κενα απο καθε επιπεδο θα μειναν, στη τελικη μεσω επικοινωνιας εμαθα πολλα περισσότερα και πιο άμεσα δλδ, κιαπο ενα σημειο και μετα το τεξτμπουκ ισως να μην δινει και πολλά...αλλα εχω χασει τον ενθουσιασμό που ειχα κιεγω εχοντας ηδη κοπεί 2 φορες στο Ν1 και οριακα και τις 2.
Κιεγω πλεον για χομπυ ασχολουμαι αν και θελω να ξαναπαω κιολας άμα φτιάξουν τα πράγματα.


Αρχισα κινεζικα αυτοδιδακτος εδω και καποιους μηνες απτην αλλη οποτε κτλβαινω το struggle του χωρις καθηγητή κάπως. Ειναι αρκετα δυσκολο να τα βαλεις σε μια σειρα και να οργανωθείς μόνος σου ακόμα κιαν υπαρχει απειρο υλικο στα ιντερνετζ...αλλα αναλογα το ατομο υποθέτω. Ισως εγω δεν ειμαι τοσο οργανωτικός.
Το χαος του όγκου του λεξιλογίου σαυτες τις γλώσσες ειναι ένα θέμα απο μόνο του βεβαια.

Edited by GhostPrince, 05 March 2022 - 02:46.

フカフカ

#1798 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 March 2022 - 21:40

Ένα βασικό τεστ n5 με κάποια δείγματα n4 είναι, δηλ μόρια, τύπους ρημάτων (tari, tara, άρνηση με απλή μορφή), επιθετα, λεξιλογιο, ερωτηματικες αντωνυμίες, κατάλληλες απαντήσεις με multiple choice κλπ

Σήμερα ξαναεδωσσ και από 46/100 έγραψα...52/100, δηλ τουλάχιστον έπιασα τη βάση.

Και στα Γαλλικά στο Β2 κάνω πολλές φορές λάθη επίπεδου Α2 και δυσκολεύομαι στις εκφράσεις αλλά εκεί μπορώ να καταλάβω τα λάθη και τις ελλείψεις.

Στα Ιαπωνικά όμως είναι διαφορετικά. Απαιτείται μαθηματικού τύπου σκέψη μιας και είναι άσχετα με τις ευρωπαϊκές Γλώσσες και μαθαίνεις παπαγαλία όλους τους κανόνες και το λεξιλόγιο.

Έτσι έχω να σκεφτώ από Γ Λυκείου που πήγαινα Α Δέσμη και εκεί πάλι τα παράτησα μετά από ένα διάστημα λόγο φόρτου και πίεσης και με μέτρια αποτελέσματα.

Ένας λόγος που οι μαθητές Β Θμιας και οι φοιτητές Γ Θμιας, ιδίως θετικων και τεχνικων σχολών έχουν πλεονέκτημα.

#1799 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 06 March 2022 - 00:48

Και έχουμε και το αλλο παραδοξο που δεν ξερω κατα ποσο υπαρχει στις άλλες γλωσσες. Δηλαδη περα απτο συνολικο σκορ πρεπει να πιάνεις κιενα συγκεκριμενο ποσοστο που εχουν ορισει και σε καθε ενωτητα ξεχωριστα. Το μινιμουμ στη γραμματική, στο λεξιλόγιο ή στο ακουστικο κτλπ αντίστοιχα αλλα και ενα 80-100/160 ποσο φτάνει συνολικα. Αναλογα το επίπεδο ψιλοαλλαζουν αλλα πανω κάτω.. Ισχύει αυτο με τη μαθηματική σκεψη καπως όπως και το αν έχεις καλα αντανακλαστικά i guess ...αλλιως και το να εισαι φιλόλογος σε καποια γλώσσα σίγουρα βοηθάει, ειδικά οσο αφορά τον τροπο διαβάσματος στα κείμενα. Προσωπικα με εκνευρίζει αφάνταστα η ολη λογικη του περιορισμένου χρονου για να απαντήσεις, διότι δοκιμασμενα και σε αλλο χρονο σίγουρα δεν κανεις τα ιδια λαθη. Εν τέλει ειναι περισσότερο τεχνικη παρα η γνωση που κατεχεις ορ νοτ σαυτα τα τεστ.

Στις αλλες γλωσσες επίσης υπαρχει και μια στάνταρ ύλη που ξερεις και διαβαζεις. Ιαπωνικα και ειδικά μετα το Ν4 για να μη πω και απτο Ν4, διαβαζες στον αερα και ήλπιζες γιατί δεν θα μπορούσες ποτέ να υπολογίσεις και να ξερεις τι θα πεσει στο τεστ τελικά...
Διαβαζες απο διάφορες πλευρες γιατί η έννοια του "σε τι επίπεδο βρίσκεσαι" ειναι πολυ διαφορετική τελικά.

Τα HSK στα κινέζικα ειμαι περίεργος για το πως ειναι μιας κιαπ'οτι βλεπω συμπεριλαμβανουν και την εκθεση οσο ανεβαίνει επίπεδα κανείς. Αμα γραφεις με Κάντζι σε ορισμένο χρόνο πρεπει να νε αρκετά σουρεαλ για τους διορθωτές.

Edited by GhostPrince, 06 March 2022 - 00:49.

フカフカ

#1800 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 06 March 2022 - 09:33

Ναι προτιμώ αλλά και έχω συνηθίσει να μαθαίνω μια Γλώσσα προχωροντας και μέσω λαθών. Πολύ ελιτίστικο είναι όλο αυτό.

Και δυστυχώς δεν μας είχαν ενημερώσει καθόλου για αυτό το τεστ. 1.5 χρόνο μαθαίνω εκεί και μόλις πριν 1.5 μήνα σχεδόν μας το λένε. Αλλιώς θα έδινα εξετάσεις για πτυχιο Ν5. Τις είχα αφήσει επίτηδες για να πάω κατευθείαν στο Ν4 να δώσω εξετάσεις του χρόνου, ώστε να γεμίσω το βιβλίο του λεξιλογίου ν5-ν4 που το αφήσαμε στα μισά. Αλλά μετά από αυτό, θα το αφήσω μου φαίνεται και θα πιάσω καμία ευρωπαϊκή Γλώσσα, να είμαι και πιο κοντα στο σπίτι, μην πηγαιοερχομαι Νέα Σμύρνη - Πέραμα, συν τις μετακινήσεις της δουλειάς.
Και από τον Οκτώβριο που γράφτηκα, όλο επανάληψη κάνουμε. 6 μήνες επανάληψη, χάνεις μετά το ενδιαφέρον για τη Γλώσσα. Το μονο καινούργιο ήταν τα λίγα κεφάλαια κάτζι. Επιπλέον είχαμε πληρώσει να μας δώσουν το minna no nihongo n4 και ήταν ένας παραπάνω λόγος που δεν φαντάστηκα τέτοιο τεστ. Τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η χρονιά να κάνουμε κάποια κεφάλαια έστω, μην πάνε χαμένα τα λεφτά

Τουλάχιστον τώρα ας επικεντρωθω στα Γαλλικά να πάρω το δύσκολο Β2. Η πλάκα είναι πως πριν το τεστ είχα σκοπό να σταματήσω τα Γαλλικά να επικεντρωθω στα Ιαπωνικά και είπα να δώσω εξετάσεις Delf για το Μάιο, αλλιώς θα το άφηνα για Δεκεμβρίο να προλάβω, γιατί φέτος το κάναν πιο νωρίς. Πέρυσι γίναν τον Ιούνιο.

Άσε, αλλάζω πλέον προτεραιότητες. Ωραία ήταν όσο κράτησε.