Jump to content

Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!

Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Photo
* * * * - 3 votes

Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη

• Please log in to reply
209 replies to this topic

#196 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,625 posts

Posted 14 June 2021 - 09:34

Ναι οκ δεν πιστεύεις αλλά αντί να το πάρεις στο φλου όπως θα έπρεπε κάθεσαι και ασχολείσαι οπότε σπαταλάς τον χρόνο σαν να πίστευες στα αλήθεια.

Τέσπα, είναι ατέρμονος βρόγχος αυτό το πράγμα. Έχεις φύγει από Κοζάνη;

rsrGbGx.gif

#197 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 14 June 2021 - 11:23

οχι ακομη, περιμενω να κανω το εμβολιο και να φυγω. αν έφευγα πολυ πιθανον να ξεχνιομουν απο ολα υατα.

wdasa.png

#198 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 14 June 2021 - 19:28

Διάβασα για κάποιους που πιστεύουν ότι ζουμε σε ψηφιακό κόσμο τον οποίο νομίζω ελέγχει ένας κακός Θεός και είμαστε παγιδευμένοι στο οταν πεθαίνουμε να ξαναζουμε σε ξένο σώμα/άλλη ζωη. Πιστεύουν για να δραπετεύσουμε πρέπει να ξυπνήσουμε.

Κάποιοι περιγράφουν κάποια ανεξήγητα φαινόμενα όπως άνθρωποι να εμφανίζονται από του πουθενά, αντικείμενα να πέφτουν στο έδαφος και να χάνονται και άλλα πολλά. Εικάζεται ότι μπορεί να είναι ψεγάδια στο σύστημα προσομοίωσης.

Κάποιοι μιλάνε για αναμνήσεις απο προηγούμενες ζωές.

Ανησυχώ μηπως όταν πεθάνω ξαναγεννηθω σε κάποιο σώμα και έχω αναμνήσεις αυτής της ζωής και θα στεναχωριέμαι και θα αγχώνομαι για το τι απέγιναν οι αγαπήμένοι μου άνθρωποι. Ανησυχώ μήπως όταν πεθάνω (ασχετα από την θεωρία της προσομοίωσης) μήπως υπάρχει το απόλυτο σκοτάδι ενω έχω κάποια συνειδηση.

Και υπάρχουν sub-reddits στα οποία οι άνθρωποι μιλάνε για τις θεωρίες τους. Το θέμα είναι γιατί τις πιστεύουν τοσο πολυ?

Μάλιστα ένας που λέγεται Tom Montalk, νομίζω έχει πάρει διάφορες θεωρίες και τις έχει βάλει όλες στην θεωρία της προσομοίωσης. Δηλαδή, σαν να έχει ένα παζλ οπού όλα ενώνονται σιγα σιγα.

Πχ, εξωγήινοι, θεωρία προσομοίωσης, Illuminati, κλπ.

Όταν διαβάζω για αυτα απλα αγχώνομαι.

wdasa.png

#199 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,625 posts

Posted 14 June 2021 - 21:37

Αν θες να αγχωθείς διάβασε το νέο νομοσχέδιο για τα εργασιακά. Τα υπόλοιπα είναι φαντασιώσεις.

rsrGbGx.gif

#200 Kamui

Kamui

Degenerate aristocrat

• Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 14 June 2021 - 22:02

οχι ακομη, περιμενω να κανω το εμβολιο και να φυγω. αν έφευγα πολυ πιθανον να ξεχνιομουν απο ολα υατα.

Μετά από αυτό είσαι σίγουρος ότι θα κάνεις το εμβόλιο???!!!11!

Youtube Video

O6rrvsU.jpg

#201 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 15 June 2021 - 08:16

https://www.ellinikahoaxes.gr/2021/05/22/covid-19-vaccines-cause-people-to-become-magnets-misinformation/

wdasa.png

#202 GhostPrince

GhostPrince

夢遊病者

• Members
  • 2,135 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 June 2021 - 18:20

Δεν ειναι οτι λενε ακριβως ψεματα η εμονη με τη φαντασιωση τους και ταυτόχρονα ή πλύση εγκεφαλου σε συνδυασμό με ημημαθεια περι των θεματων καταλειγει να νομιζουν υποσυνείδητα ή και ευσυνείδητα πολλες φορες οτι το "ψεμα" ή η"φαντασίωση" ειναι και η πραγματικότητα οποτε οντος νομιζουν στο μυαλουδακι τους οτι εχουν ζησει καποια προσωπικη εμπειρία και επαφη με αυτη τη φαντασιωση. Οι ιδιοι δεν αντιλαμβάνονται οτι λενε αρλουμπες, γιαυτους ειναι η μια και μονιδικη πραγματικότητα αυτο, εχει γινει φακτ και δεν δέχεται καμια αμφισβήτηση. Και προφαμως, προ Θεού δεν τρολλαρουν όντος τα πιστευουν αυτα που λενε κιεχουν κ επιχειρήματα τρομαρα τους μεσα απ ολο αυτο τον ιεραποστολικό φανατισμό και την ανωτερότητα που βγαζουν λες και ανακαλυψαν την μοναδικη "αληθεια".
Μια λογικά δωσμενη παράνοια που λεγα κ τις προάλλες. Δεν μπλέκεις. Και προφανώς δεν υπαρχουν εξηγήσεις αν τους ρωτησεις σε βάθος κατι γιατι μιλανε μεσω "φακτς" και πραγματων που απλα ακουσαν.
Η δυναμη μιας αχαους σκεψης μπορει πολυ ευκολα να σε οδηγήσει σε λαβύρινθο και να τα χασεις εντελεως για το τι ισχυει εν τελει και τι οχι. Και να χασεις και την επαφη με τη πραγματικότητα δλδ εν κατακλείδι. Τοξικ πιπλ αρ τοξικ.

Παλιοτερα ειχαμε μόνο τις θρησκείες να παρασύρουν κατα τετοια κατεύθυνση, πλεον υπαρχουν δυστυχώς απειρα εναύσματα τοξικων τετοιων θεωριών..και καταστασεων του μυαλού. Βεβαια συμβαλουν κιοι ιδιες οι κοινωνιες οταν ο αλλος φτανει σε σημειο να μην αντεχει το πραγματικο πολλες φορες καταλειγει να αναζητά κατι αλλο και οπου τον βγαλει αυτο...
Ασε που παλιά τα άκουγες μόνο στα καφενεια ολα αυτα τωρα με το ίντερνετ ακουγονται κιατομα που υπο αλλες συνθηκες δεν θα τους εδινε κανεις σημασια. Κιαν κατι ακουγεται παρα πολυ καταλειγει να γινεται και δεδομενο πολλες φορες.

Edited by GhostPrince, 15 June 2021 - 18:27.

フカフカ

#203 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,625 posts

Posted 16 June 2021 - 08:29

Άσχετο, έχεις πει ότι έχεις πάει σε γιατρό, αυτός τι σου είπε να κάνεις, πέρα από φαρμακευτική αγωγή, σου είπε τίποτα πως να διαχειρίζεσαι αυτές τις σκέψεις;

rsrGbGx.gif

#204 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 16 June 2021 - 10:02

ειχα παει πριν λιγους μήνες αλλα μου είχε πει να βρω καποιον ειδικο για το ocd.

απλα οταν διαβαζω τέτοια θέματα στο ιντερνετ και οτι μπορει( ισως μια πολυ μικρη πιθανοτητα) να έχουν δίκιο για τις θεωρίες τους, πχ:

https://old.reddit.com/r/SaturnStormCube/

https://old.reddit.com/r/Glitch_in_the_Matrix/

https://old.reddit.com/r/psychonauts/

https://www.reddit.com/r/Synchronicities/

Edited by Erudinam, 16 June 2021 - 10:04.

wdasa.png

#205 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,625 posts

Posted 16 June 2021 - 11:37

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να έχουν δίκιο οι θεωρίες τους.

Ορίστε στο λέω εγώ, μία ακόμα φωνή στο internet, εμένα όμως θα με γράψεις και θα συνεχίσεις να ασχολείσε με αυτούς.

Πιο παλιά δεν είχες πάει σε γιατρό, αυτοί τι σου είχαν πει;

rsrGbGx.gif

#206 ZeLiGa

ZeLiGa

In Trance

• Members
  • 539 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 16 June 2021 - 16:59

Αν θες να αγχωθείς διάβασε το νέο νομοσχέδιο για τα εργασιακά. Τα υπόλοιπα είναι φαντασιώσεις.

<3

#207 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 20 June 2021 - 13:46

Mια γίνομαι καλύτερα αλλά μετά πάλι αγχώνομαι και αρχίζω να ανησυχώ.

Ξέρω ότι αυτά που σκέφτομαι είναι ακραία, παρόλα αυτά οι συμπτώσεις δυναμώνουν την ανησυχία μου.

Δηλαδή, σκέφτομαι ότι πριν λίγες μέρες σκεφτόμουν μια σύμπτωση οπου ο αδερφός μου μπορεί να είπε μια φράση 1 δευτερόλεπτο αφου την σκέφτηκα. Και εκεί που σκεφτόμουν αυτήν την φράση, μπορεί μια γειτόνισσα να είπε μια λέξη τέλεια συγχρονισμένα την ώρα που την σκεφτόμουν. Δεν την άκουσα καθαρα τι είπε αλλά η συλλαβή έμοιαζε πολύ.

wdasa.png

#208 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,625 posts

Posted 20 June 2021 - 16:42

Κάθε φορά που λες αυτή την ιστορία όλο και προσθέτεις κάτι.
rsrGbGx.gif

#209 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 20 June 2021 - 21:49

δεν προσθεσα κατι. αυτο με την γειτονισσα το χα γραψει νομιζω.

δηλαδη σκεφτομουν την φραση-συμπτωση "βρε ουσυ στο διαολο" και ταυτοχρονα ακούω από την γειτονισσα να λεει "μπλα μπλα μπλα ο άλο" δεν ακουσα καθαρα τι ειπε αλλα τελείωνε σε -άλο -άολο, -ά;ο, -άο?ο. Οπότε ΑΝ είπε τη λέξη "διαολο" τοτε ήταν τέλειος συγχρονισμός.

υπάρχουν πολλές λέξεις που να τέλειώνουν σε -άλο; ή κατι τέτοιο;

μπορει να είπε "σε κανα μισάωρο" ή "θα πάω να το βάλω" ή "θα κάνω κάτι άλλο".

Τι πιθανότητες υπάρχουν να είπε την λέξη από τη φράση που σκέφτομουν; και αν όντως την είπε τότε έχουμε διπλη σύμπτωση γιατί ο λόγος που σκεφτόμουν αυτή τη φράση είναι γιατί παλιότερα την σκεφτόμουν για κάποιο λόγο που δεν θυμάμαι και πιθανότατα ο αδερφός μου να την είπε μετα από 1 δευτερόλεπτο αφου την σκέφτηκα.

wdasa.png

#210 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 04 July 2021 - 12:09

https://www.reddit.com/r/tipofmytongue/comments/cjs594/tomtmovie90s_kid_in_a_dark_room_hugs_a_giant/

πωπω. το ειχα γραψει πριν 2 χρόνια.

wdasa.png