Jump to content

Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!

Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Photo
* * * * - 3 votes

Ιδεοψυχαναγκαστικη Διαταραχη

• Please log in to reply
208 replies to this topic

#181 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,621 posts

Posted 04 June 2021 - 13:13

Ότι είναι τόσο απίθανο που πιο πιθανό είναι να το έφτιαξες εσύ άθελα σου λόγο του ocd ερμηνεύοντας τυχαία περιστατικά σαν "άλλη μία απίθανη σύμπτωση" που σου συνέβη.

rsrGbGx.gif

#182 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 04 June 2021 - 13:55

εννοεις απιθανο να ειναι σημαδι αν δεν κανω λαθος και οτι απλα ειναι απλες συμπτωσεις που το μυαλο μου προσπαθει να τις δωσει σημασια.

wdasa.png

#183 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 04 June 2021 - 15:03

να σας ρωτησω

Οταν ειμαι στο κρεβατι και κοιταξω προς την πορτα, μπορω να την δω ΜΟΝΟ οταν ειναι ανοιχτη. οταν ειναι κλειστη την καλυπτει ΤΕΛΕΙΩΣ ο τοιχος.

Μερικες φορές περιπου 4-5.(απο το 2013 νομιζω) μου έχει τύχει να ξυπνησω και να βλεπω το χερουλι της πορτας ( η πορτα κλειστη) να ξεπροβάλλει απο τον τοιχο σαν διαφάνεια.Αυτο για μερικα δευτερόλεπτα και μετα εξαφανίζεται και όχι δεν ηταν ονειρο.

Μια φορα μάλιστα σηκώθηκα και πηγα στην πορτα να δω τι γινεται και νομιζω εβλεπα 2 χερουλια, μέχρι που το 1 εξαφανίστηκε.

Πως γινεται να βλέπω το χερούλι την στιγμη που το χερούλι το καλύπτει ο τοιχος?

wdasa.png

#184 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,621 posts

Posted 04 June 2021 - 15:42

Πάνω κάτω ναι, απλά η άποψη μου σε ένα θέμα υγείας έχει μηδέν αξία. Έτσι ένα disclaimer γιατί σε βλέπω ότι πιάνεσαι από το τίποτα.

rsrGbGx.gif

#185 Lord Leon

Lord Leon

Immortal Esper

• Members
  • 721 posts

Posted 06 June 2021 - 10:02

να σας ρωτησω

Οταν ειμαι στο κρεβατι και κοιταξω προς την πορτα, μπορω να την δω ΜΟΝΟ οταν ειναι ανοιχτη. οταν ειναι κλειστη την καλυπτει ΤΕΛΕΙΩΣ ο τοιχος.

Μερικες φορές περιπου 4-5.(απο το 2013 νομιζω) μου έχει τύχει να ξυπνησω και να βλεπω το χερουλι της πορτας ( η πορτα κλειστη) να ξεπροβάλλει απο τον τοιχο σαν διαφάνεια.Αυτο για μερικα δευτερόλεπτα και μετα εξαφανίζεται και όχι δεν ηταν ονειρο.

Μια φορα μάλιστα σηκώθηκα και πηγα στην πορτα να δω τι γινεται και νομιζω εβλεπα 2 χερουλια, μέχρι που το 1 εξαφανίστηκε.

Πως γινεται να βλέπω το χερούλι την στιγμη που το χερούλι το καλύπτει ο τοιχος?

Αν τα ματια σου δεν ειναι τελειως ευθυγραμμισμενα στο στοχο, χανουν δηλαδή το focus τοτε αντι να βλεπεις μια εικονα 3d, βλεπεις δυο εικονες 2d που κανουν blend η μια στην αλλη. Ειναι το κλασικο αλλοιθωρισμα που κανουμε οταν κοιταμε τη μυτη μας που αν εισαι κουρασμενος, φρεσκοξυπνημενος, εχεις μεγαλη διαφορα μυωπιας στα δυο ματια ή πολύ αστιγματισμο (ή φουμαρες πολύ σάλβια XD) μπορει και να σου συμβει ακουσια.

Αν και εδω που τα λεμε και κατι μεταφυσικο να ηταν δε νομιζω οτι η πορτα πολτεργκάιστ (πόρτεγκαιστ; ) μπορει να ασκήσει καμια σημαντική επιρροή στη ζωή σου.

Peace.

stasou%2520mygdala.jpg

#186 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 06 June 2021 - 13:12

το θεμα ειναι οτι κανονικα δεν φαινεται το χερουλι απο το κρεβατι μου. οποτε πως γινεται να βλεπω ενα χερουλι απο την στιγμη που δεν φαινεται γιατι το καλυπτει ο τοιχος?

wdasa.png

#187 Kamui

Kamui

Degenerate aristocrat

• Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 06 June 2021 - 21:20

Αυτό είναι πολύ σύνηθες φαινόμενο νευροφυσιολογίας και νευροαισθητικής. Σύμφωνα με ό,τι θυμάμαι από σχετικό μάθημα που είχα παρακολουθήσει, η ανάμνηση και η "γνώση" ότι το χερούλι υπάρχει στην πόρτα σε κάνει να υποθέτεις ότι υπάρχει εκεί ακόμα και αν δεν το βλέπεις. Έτσι μπορεί να δεις το δεις ως ψευδαίσθηση. Ο άνθρωπος όσο μεγαλώνει μαθαίνει να ταξινομεί τα φαινόμενα όχι με βάση τα μάτια του αλλά την επεξεργασία του εγκεφάλου του ως προς τον χώρο. Η όραση μας σε πρώτο επίπεδο δεν είναι τρισδιάστατη αλλά δυσδιάστατη. Η αντίληψη της τρίτης διάστασης καλλιεργείται πολλές φορές υποθέτοντας και μαντεύοντας το πώς μοιάζει αυτό που βλέπεις από μια άλλη οπτική γωνία. Αν εμπιστευόσουν φωτογραφικά την όρασή σου, δε θα ήξερες ότι η πόρτα έχει χερούλι άρα και δε θα το έβλεπες, επειδή όμως γνωρίζεις ότι υπάρχει, ο εγκέφαλός σου το προβάλλει για να αντιληφθείς το χώρο πέρα από το βαθμό που τον βλέπουν τα μάτια σου. Για παράδειγμα, για αυτό τα μικρά παιδιά όταν τους παίρνουν ένα αντικείμενο από το οπτικό τους πεδίο, νομίζουν πραγματικά ότι εξαφανίζεται. Όταν ένα αντικείμενο κρύβεται πίσω από μια επιφάνεια, συχνά νομίζουν ότι χάνεται και δεν αντιλαμβάνονται ότι είναι εκεί κι ας μην το βλέπουν.

Ο Semir Zeki έχει γράψει το βιβλίο Inner Vision όπου μελετάει τέτοια φαινόμενα και βάσει αυτών προσπαθεί να εξηγήσει την αισθητική αποτίμηση σε ορισμένα έργα τέχνης. Ως παράδειγμα μελέτης αυτού του φαινομένου χρησιμοποιεί στο εξώφυλλο αυτόν τον πίνακα του Magritte.

the-blank-signature.jpg

O6rrvsU.jpg

#188 ZeLiGa

ZeLiGa

In Trance

• Members
  • 539 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 06 June 2021 - 22:45

Η όραση μας σε πρώτο επίπεδο δεν είναι τρισδιάστατη αλλά δυσδιάστατη. Η αντίληψη της τρίτης διάστασης καλλιεργείται πολλές φορές υποθέτοντας και μαντεύοντας το πώς μοιάζει αυτό που βλέπεις από μια άλλη οπτική γωνία.

Σε αυτό νομίζω πως δεν είσαι 100% σωστός (ότι βλέπεις 2d), τα δύο μάτια σου δίνουν την αίσθηση του βάθους. Τους πίνακες τους βλέπεις όντως σε 2δ και κάνεις εικασίες με το μυαλό σου, το χερούλι το κάθε μάτι το βλέπει λίγο διαφορετικό, και φτιάχνεται η αίσθηση του βάθους από τη διαφορά των εικόνων. Είναι ένας συνδυασμός παραγόντων, αλλά δεν είναι ότι βλεπεις 2D και τα άλλα ειναι υπολογισμοι. Αν μείνεις μονόφθαλμος, δεν είναι ότι δεν εχεις αίσθηση του βάθους, αλλά δεν τα πας και πάρα πολύ καλά.

One of the main ways our brains perceive depth is by using a technique called ‘binocular disparity’, which compares the slight differences in view from each eye to determine the distance to objects.

If you close one eye, however, you’ll notice that you can still perceive depth. This is thanks to a number of extra visual cues that our brains exploit. For example, we know the size of things from memory, so if an object looks smaller than expected we know it’s further away.

main-qimg-cb80e94e31ed281a3bd2f2c8367bfe

#189 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 08 June 2021 - 12:40

μια γνωμή για αυτό παιδια:

ήμουν στο κρεβάτι με κλειστα μάτια. Σκεφτόμουν διάφορα και άρχισα να χάνω τον έλεγχο των σκέψεων. Ξαφνικά, σκέφτηκα εντονα την φραση "βρε ουστ στο διαολο" και μετά από περίπου 1 δευτερόλεπτό,ΝΟΜΙΖΩ ακουώ τον αδερφό μου να την λέει από το δωμάτιο ενώ έπαιζε ενα παιχνιδι online. Σαν φράση ειναι κάτι σπανιο σχετικα και δεν την λέμε ποτέ με τον αδερφό μου. Δεν άκουσα καθαρα τις λέξεις αλλά άκουσα την μελωδία της φράσης.

όταν τον άκουσα δεν κοιμόμουν. τωρα για το "πριν" τον ακούσω, νομίζω παλι δεν κοιμόμουν ασχετα που έχασα τον ελεγχο των σκέψεων. το θέμα ειναι οτι δνε θυμαμαι τι ακριβως σκεφτόμουν και σκέφτηκα "βρε ουστ στου διάολο" .

Edited by Erudinam, 08 June 2021 - 13:53.

wdasa.png

#190 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 13 June 2021 - 14:53

1 MHNAS ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑΠΑΩ ΣΤΟ ΙΑΤΡΟ ΑΘΗΝΑ!

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πριν περίπου 1 μήνα, μου φάνηκε ότι μπορεί ένας άνθρωπος να εξαφανίστηκε. Άρχισα να ανησυχώ ότι μπορεί να ήταν κάποιο πρόβλημα στο σύσημα της προσομοιωσης (σε περίπτωση που ζουμε σε ψηφιακο κοσμο). Υπάρχει σαν θεωρία και πολυ το πιστεύουν.

Αρχισα να ανησυχώ και για περίπου 5-15 λεπτά προσπαθούσα να βρω που μπορεί να έχει πάει. Μετά, αποφάσισα να βγάλω φωτογραφίες το μέρος ωστε να δείξω το μέρος σε 2 φίλους για να βρουμε μαζί πιθανούς δρόμους/πολυκατοικίες που θα μπορούσε να έχει πάει. Πριν βγάλω φώτος άρχισα να έχω κάποιες ανησυχητικές σκέψεις ότι μπορεί οι Θεοί της προσομοίωσης μπορεί να θυμώσουν και μπορεί να γίνει τιμωρία επειδή μπορεί να μοιάζει σαν να προσπαθώ να βγάλω αποδείξεις, ενώ δεν έκανα τίποτα τέτοιο.

Επειδή με έτρωγε το άγχος και σκέφτηκα ότι αν απλα φύγω έτσι, πιθανότατα το άγχος θα μεγαλώσει, οπότε σκέφτηκα να βγάλω φωτογραφίες το μέρος για να βρω μια άλλη εξηγηση που θα με ηρεμήσει. Έβγαλα λοιπον φωτογραφίες το μέρος. Να σας πω ότι ηταν απλές φωτογραφίες κια δεν υπήρχε κανέναν "υπερφυσικο" φαινόμενο στις φωτογραφίες. Δεν τις έβγαλα για αυτόν το λόγο. τις έβγαλα ΜΟΝΟ για να έχω το μέρος με τις πολυκατοικίες και τα δρομάκια ώστε να βρω που μπορεί να έχει πάει ο άνθρωπος. Τιποτα άλλο.

Τελικά μετα από λιγη ωρα, έσβησα τις φωτογραφίες ΧΩΡΙΣ να τις δειξω, γιατι ανησυχούσα πολυ. Τελικά, υπάρχουν πάνω απο 2-3 κατευθύνσεις/πολυκατοικίες που θα μπορούσε να έχει πάει ο άνρθωπος. Τον τελευταιο καιρό συμβαίνουν κάποιες συμπτώσεις και ανησυχω μήπως είναι σημάδια από τους Θεούς της προσομοιωσης ή τους προγραμματιστές εξαιτιας των φωτγραφιων.

1) Μια νύχτα κοιταξα ποσοι εμβολιασμοι έγιναν. Ο αριθμος ηταν καλος και σκεφτηκα να μπω σε ενα τοπικ με θεμα την πορεια του εμβολιασμου για να δω ποσο θα εχουν ενθουσιαστει στα comments (γιατι οταν ειχα μπει σε παλιοτερο τοπικ διαβαζα ενθουσιωδη σχολια) και σκέφτηκα οτι και σε αυτό θα διαβάσω σχόλια τύπο "παμε καλα, παμε γερα, προχωραμε" κλπ. Τελικά ένας έγραφε την φράση "παμε γερα". Επειδη παλιότερα οταν συνέβαινε μια σύμπτωση, πολλες φορές μου ερχόταν η σκέψη ότι μπορει να δω μια μεγαλύτερη που να σχετίζεται με την ανησυχία μου και οτι μπορει να είναι κακό σημάδι, έτσι και τώρα αυτό με την μαντεψια της φράσης "παμε γερα" μου μοιασε σαν συμπτωση, παρολο που ηταν πολυ πιθανο να δω τετοια φράση (αφου ειχα διαβασει και παλιοτερα παρομοιες). Έτσι, αυτόματα, εξαιτίας της μαντεψιάς (απο συνηθεια) μου ήρθε η σκεψη ότι μπορει να δω στο username του ατομου που γραψε την φράση ή στο σλογκαν/υπογραφη του κάτι που να σχετίζεται με την προσομοίωση και οτι μπορει να ειναι κακο σημάδι. Τσεκαρα το ονομα και δεν είχε τιποτα σχετικο. Εκανα scroll merika σχολια και το τελευταιο είχε ενα link με ενα παιχνιδι που είχε την λέξη  "simulator" στον τιτλο. μεσα στο παιχνίδι, είχε μερικες φωτογραφίες που σχετίζοταν ακόμη πιο πολυ με την ανησυχία μου (δεν θελω να πω τι ακριβως). Ρωτησα τον τυπο για ποιο λόγο εβαλε αυτο το λινκ και μου είπε το έβαλε επειδή ήθελε να κοροιδεψει αυτους που ενθουσιάζονται με τα εμβόλια για το παιχνιδι που βαλε ειχε ενα dlc σχετικα με τον covid.

2) Mia αλλη φορα, ημουν στο σουπερ μαρκετ και ειδα εναν ανθρωπο  που νομιζω εμοιαζε  με τον video game character απο την πρωτη συμπτωση με εκεινο το παιχνιδι που είχε τη λέξη simulator. φορουσαν και οι 2 παρομοια γκρι καπελα. οκ συμπτωση μαλλον.

3)Μια αλλη φορα, περπατουσα στο δρομο και γενικα νομιζω σκεφτομαι αρκετες φορες αυτην την συμπτωση με το σουπερ μαρκετ και σκεφτομουν πραματα τυπου " γιατι επρεπε αυτος στο μαρκετ να φοραει καπελο γκρι (για τον ηλιο που ειναι στρουγγλα.) παρομοιο σαν τον χαρακτηρα (φοραγε καπελο κανονικο σαν αυτα που φορανε οι ντεντεκτιβ περιπου αλλα πιο στρογγυλεμενο) απο την συμπτωση με το βιντεοπαιχνιδι? ποσο συχνα οι ανθρωποοι φορανε καπελα για τον  ηλιο?" και διαφορες σκεψεις για αυτο το θεμα και μερικα δευτερολεπτα μετα περιπου 5-10 secs, βλεπω σε εναν σχεδον αδειο δρομο, έναν που μάλλον ηταν τουριστας (απο αυτους που κανουν μαλλον cheap traveling) και φοραγε ένα μαύρο καπέλο με φτερό ( εμοιαζε και με το καπελο του χαρακτηρα). εβγαζε φωτογραφιες νομιζω ενα αδιαφορο κτιριο. αρχικα σαν θεαμα ηταν και ακυρο και σπανιο επειδη αυτο το καπελο στην πολη μου δεν το εχω ξαναδει (λογικο αφου ηταν τουριστας).αλλα επειδη σκεφτόμουν για καπελα ανησυχω μηπως ηταν καποιο πιθανο σημαδι.

4) Μια φορά σκεφτομουν την συμπτωση με τον τουριστα (πολλες φορες μεσα στην μερα σκεφτομαι τις συμπτωσεις και τις αναλυω ξανα και ξανα) και εκει που σκεφτομουν την συμπτωση με τον τουριστα, βλεπω στο youtube ενα βιντεο uncharted nethan colletion και καπως μου τραβηξε την προσοχη, οποτε το ανοιξα και επειδη και στα βιντεος αλλα και στις ταινιες σειρες κλπ, παντα εχω την ταση να προχωραω τα πρωτα λεπτα...οποτε, απο τα 18 λεπτα εκανα κλικ περιπου καπου μεταξυ 2.25-2.44. σκεφτομουν αυτο με τον τουριτσα κλπ και στο 2.45 εχει την ατακα "thats not a good sign" βεβαια θα μου πειτε απο το 2 30 μεχρι το 2.45 ειναι αρκετα δευτερολεπτα. υπαρχει ομως και η πιθανοτητα να εκανα κλικ κατευθειαν στο 2.40 με 2.44.

5) Mια φορά ήμουν στο κρεβάτι με κλειστά μάτια και σκεφτόμουν και μια σύμπτωση σχετικα με το θέμα μου και άσχετα θέματα. Άρχισα να χάνω τον έλεγχο των σκέψεων αλλα χωρίς να με πάρει ο ύπνος. Ξαφνικά, για κάποιο λόγο, άρχισα να σκέφτομαι έντονα την φράση "βρε ουστ στο διαολο". Μετά από περίπου 1 δευτερόλεπτο, ΝΟΜΙΖΩ ακουσα τον αδερφό μου να  λέε   "βρε ουστ στο διαολο" . Ο αδερφός μου έπαιζε ενα παιχνιδι online στο δωματιο του αλλά δεν άκουσα καθαρα τις λέξεις. Μελωδικά ακούστηκαν σαν να είπε "βρε ουστ στο διαολο". Άρχισα να αγχώνομαι ότι μπορεί να ηταν κακό σημάδι.

6) Σήμερα, σκεφτόμουν την συγκεκριμένη συμπτωση και ενω σκεφτόμουν την φράση "βρε ουστ στο διαολο" ακούω την γειτόνισσα να λέει "μπλα μπλα μπλα μπλα μπλα -----άολο. Δεν άκουσα καθαρα τι έλεγε αλλά σαν ομοιοκαταληξία ακούστηκε σαν  "διαολο"

7) Μια άλλη στιγμή, σκεφτόμουν πράματα τύποθ "είμαι τόσο άτυχος που μπορεί να συνέβη κοντά μου κάποιο πρόβλημα στην προσομοίωση (glitch) αλλα να συνέβη σε στιγμή που δεν μπορώ να εξακριβώσω εαν όντως συμβαίνει ή όχι και ότι συμβαίνουν συμπτώσεις που μπορεί να ειναι σημάδια μπορεί και όχι?" τότε ακουώ απο την τηλεόραση, μια γυναίκα που διαφήμιζε κάτι για κρέμα προσώπου/σώματος (νομιζω) να λέει "μπλα μπλα μπλα μπλα σημάδια"

8) Μια φορά εκει που ήμουν ηρεμος και νομιζω δεν σκεφτόμουν κάτι σχετικα με το θέμα μου, ξαφνικά άρχισα να το σκέφτομαι και να αγχώνομαι. Και επειδή ήμουν στο youtube, αυτοματα μου ηρθε η ανησυχια οτι μπορει να δω κάτι σχετικα με το θέμα μου, σαν συμπτωση/σημάδι. Εκανα σκρολ και είχε ενα video με ένα graphical glitch που γινεται σε δελτίο καιρού. Η λέξη glitch μου θύμισε την πήγη του όλου προβλήματος.

9) Για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, μου ήρθε στο μυαλό η λέξη "συμπτωση" και τότε ακούω μια κοπέλα να λέει "έχω σημάδια μπλα μπλα μλα μπλα"

wdasa.png

#191 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,621 posts

Posted 13 June 2021 - 16:42

Έτσι να ρωτήσω εγκυκλοπαιδιά. πιστεύεις πραγματικά πραγματικά ότι ζούμε στο matrix ή απλά γνωρίζεις ότι δεν υπάρχει αλλά λόγο του ocd συνεχίζεις και ασχολείσαι με την συγκεκριμένη θεωρία για να μπορέσεις να χαλαρώσεις τα συμπτώματα; 

rsrGbGx.gif

#192 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 13 June 2021 - 17:36

πιστευω οτι δεν ειμαστε σε προσομοιωση αλλα υπάρχουν άνθρωποι που την υποστηριζουν. και ο Ελον Μασκ ειπε οτι οι πιθανοτητες να ΜΗΝ ειμαστε σε προσομοιωση ειναι μια στο ενα δις.

και ενας φιλοσοφος το υποστηριζει που λεγεται Μπορστον νομιζω κατι.

Εγω πιστεύω ότι δεν ζουμε σε προσομοίωση γιατί κυρίως νομίζω η θεωρία βασίζεται σε μια πιθανότητα οτι θα'φτάσουμε τεχνολογικα σε επίπεδο οπου θα μπορουμε να δημιουργουμε τέλεια αντίγραφα τεχνητων εγκεφάλων και όντων.

Αλλά αυτο προυποθετεί ότι θα μπορέσουμε να δημιουργήσουμε αυτο που ονομάζουμε συνείδηση. Αν και νομιζω παρολο που έχουμε βρει πως λειτουργει ο εγκέφαλος,  απέχουμε πολυ απο την συνείδηση. Νομιζω ειναι αυτο που μας ξεχωρίζει απο video game characters.

Βέβαια υπάρχει ισως και η θεωρία το μυαλό κάποιου όντος να είναι για χρόνια σε μηχάνημα όπου απλα ζει διάφορες ζωες σαν μετενσάρκωση και εμεις να ειμαστε αυτοί.

Απο την άλλη όμως γιάτι κάποιοι να δημιουργούσαν έναν κόσμο προσομοίωσης που θέλει πολυ δυνατη τεχνολογία και μάλλον χρήμα; γιατι να το επιτρέψουν να αναπτυχθεί τόσο πολυ; και γιατι να μην ξεκιναει η προσομοιωση ηδη στην χρονολογια οπου ακομη και εμεις ως οντα προσομοιωσης να δημιουργουμε δικια μας προσομοιωση;

Απλα υπάρχουν διάφοροι που λενε ότι το έχουν σαν ενστικτο ή εχουν συμβει διαφορα που τους εκαναν να πιστεύουν κλπ. 

wdasa.png

#193 Angel.tze

Angel.tze

Το perverted υποσυνείδητό μου εχει πάντα δίκιο

• Members
  • 297 posts

Posted 13 June 2021 - 17:52

και επειδή το είπε ο Elon Musk τι σημαίνει αυτό?  :kakaka: Σαν δηλαδή να είναι τόσο σημαντικός ο λόγος του που έχει τόση βαρύτητα το γεγονός ότι έτυχε εκείνος να το πει. Γενικά ας χαλαρώσουμε λίγο με αυτόν, γιατί βλέπω πολύ κόσμο που τον υποστηρίζει και δεν καταλαβαίνω γιατί.

8J90AKf.jpg

that's a dude!

#194 Hazuki

Hazuki

Anime Elite

• Administrators
  • 2,621 posts

Posted 13 June 2021 - 23:35

Εν το μεταξύ ναι, από όλους τους γυρολόγους αυτού του καταραμένου πλανήτη βρήκες να πιστέψεις το troll με τα δισεκατομμύρια.

Για πες γιατί από όλες τις θεωρίες που υπάρχουν εκεί έξω διάλεξες να πιστέψεις αυτήν;

rsrGbGx.gif

#195 Erudinam

Erudinam

Anime Newbie

• Members
  • 44 posts

Posted 14 June 2021 - 07:39

όχι δεν πιστεύω. απλα δεν μπορω να την απορριψω τελειως και ετσι ερχεται το what if  εξαιτιας των συμπτοσεων.

Άλλοι πιστεύουν σε κάποια θρησκεία, άλλη πιστεύουν σε κάποια θεωρία, άλλοι πιστεύουν στο Big Bang, αλλοι σε θεωρία προσομοιωσης, άλλοι σε φαντασματα, άλλοι σε εξωγήινους.

Και μάλιστα δεν μπορουν αν το αποδείξουν, απλά μιλάνε απο εμπειρία. Σίγουρα θα μου πείτε οτι λένε ψέματα. Άλλα αν λάβουμε υποψιν πόσοι γράφουν για αυτά σε διάφορα sites, με κάνει να σκέφτομαι, είναι δυνατον όλοι να λένε ψέματα?

πχ ενας μου ειχε στειλει στο ρεδδιτ pm και μου έλεγε ότι πιστεύει ότι είμαστε σε προσομοίωση και ότι συνεχίζει σαν μετενσάρκωση μέχρι να δραπετεύσουμε. το πίστευε πολυ.

ένας άλλος είπε οτι είχε επικοινωνία με εξωγήινους και ότι ζουμε σε μια προσομοίωση όπου νομίζω λέει ότι δημιουργήθηκε κάποιο παρασιτο στην Τεχνολογική Θεότητα το οποιο τωρα ελέγχει όλη την κακία του κόσμου και μιλάει για ένα ξυπνημα.

Μάλιστα εχει ανεβάσει και βιντεος και υπάρχουν αρκετοί που σχολιάζουν τύπου "πρεπει να φυγουμε, να πολεμησουμε, να ξυπνησουμε"

και φτάνσω σε σημέιο να λέω, είναι όλοι τρελοί ή όλοι ψεύτες?

wdasa.png