Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Psycho-Pass

noitamina 2nd season fall 2014 tv series

  • Please log in to reply
262 replies to this topic

#31 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 29 September 2012 - 15:11

Δεν δείχνει κακό πάντως.

Δεν ξέρω πάντως, πιστεύω στην αρχή πως ήταν τόση φασαρία για το τίποτα. Π.χ. η μόδα του να σου αφήνουν για έκπληξη τα στοιχεία της σειράς, σε προϊδεάζει ή για κάτι τρομερά καλό, ή για κάτι τρομερά μάπα. Ούτε μάπα δείχνει, ούτε τρομερά καλό... Κάτι μέτριο το οποίο έχει περιθώρια βελτίωσης μόνο (από το trailer τουλάχιστον).

Πάντως το περίμενα αρκετά χειρότερο.

#32 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 29 September 2012 - 15:42

Γιατί τους είχε πιάσει τέτοια μυστικοπάθεια με αυτό το anime πραγματικά δεν ξέρω. Εντάξει, κρατάς το ενδιαφέρον του άλλου να δει περί τίνος πρόκειται, αλλά δεν κερδίζεις και πολλά. Άμα είναι πατάτα θα το παρατήσει ο άλλος είτε έτσι είτε αλλιώς. :)

Όσον αφορά το trailer τώρα δεν ήτανε και άσχημο. Άμα φανεί πως έχει και ένα ενδιαφέρον σενάριο σίγουρα θα του δώσω μια ευκαιρία. Σε μερικές σκηνές του trailer πάντως, δεν μου άρεσε και πολύ η έντονη χρήση του υπολογιστή στο animation.

#33 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 30 September 2012 - 23:28

Όσο έβλεπα το τρέιλερ, πειράζει που προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου πως έβλεπα ένα δεύτερο Stand Alone Complex; Κρίμα, γιατί έβλεπα ένα τυχαίο τρέιλερ του CSI σε anime. (Μην το σκέφτεσαι, μην το σκέφτ- Αχ! Το σκέφτηκες!) Πάντως, για procedural φαίνεται και τον πρωταγωνιστή τον τρίβουν τόσο πολύ στη μούρη σου που κάτι παθαίνεις. Any bets for the rest;

Κρίμα, πάντως. Κανένας απ' το καστ δεν φοράει γυαλιά ηλίου, τουλάχιστον στις εικόνες μέχρις στιγμής. Ποιος θα λέει τα corny one-liners με συνοδεία "YEAH!" από πίσω τώρα;!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#34 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 11 October 2012 - 19:57

Spoiler: 1


#35 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 11 October 2012 - 20:21

http://www.animenewsnetwork.com/interest/2012-10-11/psycho-pass-chief-director/word-moe-is-banned-among-staff

Motohiro revealed that he prohibited the word "moe" when they were in meetings about the anime. He explained that they intended to counter the current anime trends. As a result, he said with a laugh that this work can only be a "strikeout or a home run," with nothing in between.

Motohiro also acknowledged that the staff has a very masculine mindset and their meetings were full of talk about weapons and movies.

Motohiro observed that he watched the first Lupin III series with wonder when he was in elementary school, and joked that he wanted to give his son and today's youth trauma that will last their entire lives when they watched this anime.

Αυτός εδώ είναι btw ο άνθρωπος που θα σώσει τα anime (και πίσω ο Urobuchi).

Posted Image

Και φυσικά το πρώτο επεισόδιο είχε το trademark του Urobuchi, δηλαδή βία, αίμα και shock effect. Αυτό ξέρει μόνο και αυτό κάνει σε όλες τις σειρές του. Έχει πετύχει διάνοια με τους ανθρώπους που βλέπουν άνιμε αν μη τι άλλο.

Exposition σε άλλο επίπεδο, με την πρωταγώνιστρια να ρωτάει κάτι και να λέει μετά την επεξήγηση ότι έχει γράψει διατριβή πάνω στο θέμα. Γιατί το ρώτησε τότε.

Ψευτοφιλοσοφίες (κι άλλο trademark), generic σκηνοθεσία αντιγραμμένη από βλάχικες φθηνιάρικες αμερικάνικες περιπέτειες και κλίμα SERIOUS BUSINESS (no moe allowed μην ξεχνιόμαστε) που έρχεται σε αντίθεση με το περιεχόμενο που δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα σκουπίδι περιχυμένο με εμετό.

#36 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 11 October 2012 - 20:46

http://www.animenewsnetwork.com/interest/2012-10-11/psycho-pass-chief-director/word-moe-is-banned-among-staff

Motohiro revealed that he prohibited the word "moe" when they were in meetings about the anime. He explained that they intended to counter the current anime trends. As a result, he said with a laugh that this work can only be a "strikeout or a home run," with nothing in between.

Motohiro also acknowledged that the staff has a very masculine mindset and their meetings were full of talk about weapons and movies.


Spoiler: Uh, huh...


Α, και Warchief, θα σε παρακαλούσα σχόλια περί ονόματος Urobuchi να λείπουν. Έπεσε ένα μικρούλι edit. Θάψε όσο αγαπάς αν νομίζεις ότι είναι σκουπίδι το anime, λεύτερα, αλλά πιο κόσμια...

Πάω να το δω κι επιστρέφω με εντυπώσεις. Σχεδόν κατέβηκε.

Posted Image


#37 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 11 October 2012 - 20:46

Spoiler: 1

Edited by DoB, 11 October 2012 - 20:47.


#38 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 11 October 2012 - 21:11

Διαφωνώ περί bishonen χαρακτήρων, θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη σειρά δεν είναι σχεδιασμένοι με τέτοιο τρόπο.

#39 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 11 October 2012 - 21:12

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#40 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 11 October 2012 - 22:04

Με κάλυψε σχεδόν η DoB και ομολογώ ότι ο Warchief τα είπε αρκετά καλά. Ειδικά στο εμετός part. Μήτε στο δεκάλεπτο δεν έφτασα και έπεσε μπόλικο eyeroll. Στο τέλος ήμουν έτοιμη να κάνω μπουμ.

Τα καλά πρώτα: καλό animation, το budget είναι στα ουράνια. Ωραία, τελειώσαμε με τα καλά.

Spoiler:


Απορρίπτεται από μέρους μου.

Διαφωνώ περί bishonen χαρακτήρων, θεωρώ ότι στη συγκεκριμένη σειρά δεν είναι σχεδιασμένοι με τέτοιο τρόπο.


Amano drew the characters. Και manly να είναι, bishounen παραμένουν. *points at the majority of the Reborn cast* Απλά, έτσι ζωγραφίζει η γυναίκα.


EDIT; Τώρα θα ήθελα να είχε βγει αυτό για Review Per Episode. Θα είχε να ειπωθεί πράμα, όχι οι ελαφρότητες του Jojo.

Posted Image


#41 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 11 October 2012 - 22:24

Spoiler:


#42 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 11 October 2012 - 22:33

Spoiler: 1


Συμφωνώ με τα παραπάνω και με όλο το ποστ της Kai. Γενικά μου άρεσε και δεν κατάλαβα πώς πέρασαν τόσο γρήγορα αυτά τα 20 λεπτά. Δε μου συνέβη με κανένα άλλο άνιμε της σεζόν και με ελάχιστα από τις προηγούμενες. Καταρχάς το premise είναι ενδιαφέρον. Μπορεί να το έχουμε ξαναδεί, μπορεί να χρειαστεί να κάνουμε τις συνηθισμένες anime εκπτώσεις, αλλά η κεντρική ιδέα έχει ζουμί.

Spoiler: episode 1


Περιμένω αγωνιωδώς το επόμενο επεισόδιο και ελπίζω να μη με απογοητεύσει.

Posted Image


#43 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 12 October 2012 - 11:24

EDIT; Τώρα θα ήθελα να είχε βγει αυτό για Review Per Episode. Θα είχε να ειπωθεί πράμα, όχι οι ελαφρότητες του Jojo.


Εγώ να δεις :nanana:

Έχω πρόβλημα τον τελευταίο καιρό. Το απόλυτο ADD όταν βάζω να δω anime. Σπάνια κάτι θα με κρατήσει για 20 λεπτά χωρίς να θυμηθώ ότι έχω να κάνω 45 δουλειές σε εκείνο το διάστημα. Επίσης πλέον σπάνια κάτι δεν θα με νευριάσει. Το psycho pass και με κράτησε και δεν με νευρίασε οπότε στα κιτάπια μου αυτό είναι επιτυχία :P Σχετικά με το exposition πάντως το περίμενα πολύ πιο βαρύ και ενοχλητικό αλλά το κράτησαν σε υποφερτά και εν μέρει αναγκαία επίπεδα. Δεν ένιωσα να με μπουκώνουν με πληροφορίες που θα μπορούσαν να μου δείξουν αλλιώς και μάλιστα σε ένα επεισόδιο μέσα κατάλαβα απολύτως το καθεστώς της σειράς. Βέβαια, θα εξαρτηθούν πολλά από το πώς χειρίζονται το θέμα στα επόμενα επεισόδια...

Also, I called it first! It is Minority Report : the anime series XD

Στα του οπτικού τομέα τα είπε πολύ ωραία ο Nikos1451.

Spoiler:


Σε γενικές γραμμές, ναι είχε ελαττώματα αλλά είχε αρκετά ενδιαφέροντα στοιχεία που με έκαναν να τα παραβλέψω. Μπορεί να πάει παντού από εδώ.

xbJ3b2w.jpeg


#44 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 12 October 2012 - 14:11

Kαι μένα μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση το πρώτο επεισόδιο. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσει έτσι, αλλα πραγματικά έχω ελπίδες ότι στα επόμενα θα βελτιώσει τα λιγότερο καλά σημεία του και θα τονίσει τα καλύτερα.

Καταρχάς πρέπει να είμαι η μόνη η οποία δεν πολυενθουσιάστηκε με το animation. Για να μην παρεξηγηθώ δεν είναι ότι το βρήκα κακό. Ίσα ίσα σωστά αναφέρθηκε ότι ήταν προσεγμένα τα computer graphics και το character desgin επίσης πολύ ωραίο. Απλά όταν το παρακολουθούσα σκεφτόμουν ότι είναι από τα anime εκείνα που όταν περάσουν κάποια χρόνια τα γραφικά τους θα φαίνονται ξεπερασμένα, όσο και αν μας φαίνονται γυαλιστερά και super cool τώρα. Εϊναι το ίδιο συναίσθημα το οποίο είχα πολλές φορές στα OVAS του AnK τα οποία έπρεπε να είχαν βγει το 2009 και θα είχαν απίστευτη απήχηση τότε αλλά εν έτη 2012 ήταν ελαφρώς meh στα σημεία με το CG. Ανισο παράδειγμα για anime με άνισο budget αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.

Τώρα στα της υπόθεσης τα περισσότερα τα είπαν Kai,Nikos,Anelis και mono αλλά θέλω να σταθώ σε κάποια σημεία.

Spoiler:


Eν ολίγοις για όλο το Hype και την αναμονή πίστευα ότι θα δούμε το δεύτερο Guilty Crown. Ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστη έκπληξη να δω ότι παρά επι μέρους αδυναμίες το πρώτο επεισόδιο παραμένει decent. H μεγαλύτερή του επιτυχία νομίζω συνίσταται στο ότι με το που τελείωσε ασυναίσθητα έψαξα να βρω το δεύτερο επεισόδιο.

#45 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 12 October 2012 - 14:34

Spoiler:




Also tagged with one or more of these keywords: noitamina, 2nd season, fall 2014, tv series