Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Orenchi no Furo Jijou | The Circumstances in My Home's Bathtub

Fall 2014 Asahi Production 1x episodes

  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 May 2014 - 03:51

Orenchi no Furo Jijou

オレん家のフロ事情

155576.jpg

 

Kαθώς ξεφύλλιζα ανέμελα το Anime News Network είδα την ανακοίνωση ότι το ομώνυμο 4 panel manga της ( ;) Itokichi το οποίο δημοσιεύεται από το 2011 στο Monthly Comic Gene της εκδοτικής Media Factory θα αποκτήσει anime μεταφορά αυτό το φθινόπωρο από το studio Αsahi Production.Tην σκηνοθεσία θα αναλάβει η Aoi Sayo η οποία επίσης θα κάνει το ντεμπούτο της στο συγκεκριμένο πόστο. Η Ayana Yuniko έχει την γενική επιβλεψη της σύνθεσης της σειράς ενώ το character design έχει αναλάβει ο Haneda Kouji.

alphasigmadeltaalpha.png
*στριμωγμένα τα πράγματα στην μπανιέρα*

H ιστορία της σειράς ξεκινάει με τον Tatsumi έναν μαθητή Λυκείου ο οποίος ζει μόνος του, μέχρι την στιγμή ένας ( μεταφράζω επακριβώς) συντριπτικά όμορφος γοργόνος μετακομίζει στην μπανιέρα του.O Wakasa είναι λίγο εγωκεντρικός αλλά χαριτωμένος (εκτός από συντριπτικά όμορφος) ενώ ο Tatsumi είναι ήσυχος αλλά νοιάζεται για τους γυρω του. Η σειρά αποτελεί μία ματιά στην κοινή τους ζωή.

Για αρχή θα σχολιάσω ότι μου έρχεται στο μυαλό το " Τhat Boy Caught A Mermaid" της Soubi Yamamoto. Πολλές αντιστοιχίες ανάμεσα στα δύο έργα τόσο σε επίπεδο θεματολογίας όσο και το ότι και τα δυο αποτελούν από τις πρώτες δουλειές γυναικών στον τομέα της σκηνοθεσίας. Σε δεύτερο επίπεδο η σχέση των χαρακτήρων μου φερνει και λίγο σε Tonari no Seki kun υπό την έννοια ότι ο γοργόνος σίγουρα θα βάλει τον δύσμοιρο Tatsumi σε κάθε είδους μπελάδες. Δεν ξέρω η αλήθεια τι μπορώ να περιμένω από την Aoi Sayo αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα είναι γλυκούλι και χαριτωμένο και θα κάνει τον χρόνο να περνάει εύκολα. Εφόσον μιλάμε για 4 koma είναι πολύ πιθανό τα επεισόδια να είναι σύντομα πράγμα το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό αν πετυχαίνουν το σκοπό τους. Η μοναδική απορία που λίγο πολύ με βασανίζει σε αυτό το πρότζεκτ είναι που στον κόρακα κολλάει το tag "bathroom intercourse" στο συγκεκριμένο shoujo manga. Δεν σας κάνω πλάκα έτσι το έχουν στο mangaupdates.  Η μάλλον το είχαν γιατί τώρα που το ξανακοιτάω άλλαξαν τα tags αλλά ορκίζομαι ότι το πρωί που το κοίταξα ήταν εκεί. Περιμένω λοιπόν υπομονετικά τον Οκτώβρη για να ξεδιπλωθεί το μυστήριο, γιατί ακόμη και αν πάνε για BL νότε δεν είναι κάπως too much για μία σειρά χιουμοριστικής και ανάλαφρης θεματολογίας; Επίσης αυτό το "circumstances" μου κάνει πολύ " I accidentally a merman in my bathroom" σε φάση "βγήκα έξω και αντί να μαζέψω μια γάτα μάζεψα έναν συντριπτικά όμορφο γοργόνο". Και καλά τον μάζεψε... Πώς τον κουβάλησε? The plot thickens.... (απορίες στις 5 τα ξημερώματα ftw)


Σε κάθε περίπτωση οι γοργόνοι είναι μεγάλη μου αγάπη όπως επίσης το ανάλαφρο και γούτσου γουτσου κλίμα που υπόσχεται η σειρά οπότε για μένα το συγκεκριμένο αποτελεί must watch.

 

 

orenchi03copy.png

Anidb | Official Site



#2 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 May 2014 - 14:58

Γοργόνος....γοργόνος....ΓΟΡΓΟΝΟΣ......ΓΟΡΓΟΟΟΝΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ... :hahaha:  :nbleed:


フカフカ

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 May 2014 - 15:09

Συντριπτικά όμορφος γοργόνος παρακαλώ. Όχι ένας απλός τυχαίος γοργόνος.

Που μας δημιουργείται και το εξής ερώτημα όσο το σκεφτόμαστε. Γιατί να αφήσει την άπλα του βυθού και την ελευθερία του και να στριμωχτεί στην μπανιέρα του Tatsumi?

On second thought σιγουρα δεν έχει αλλεργία στα σαμπουάν και τα αφρόλουτρα του οικοδεσποτη του? You know μιας και μπανιαρίζονται μαζί and all that stuff.

[Κininarimasu Intensifies]

(Οι σημαντικές απορίες επί της πλοκής συνεχίζονται όπως παρατηρείτε.)



#4 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 15 May 2014 - 15:25

Δεν ξέρω αν έχω τις κατάλληλες λέξεις για αυτό, μιλάει στην καρδιά μου με έναν αρκετά ιδιαίτερο τρόπο. Φαίνεται συντριπτικά γλυκούλι ( :P) και ο κόσμος να χαλάσει, θέλω να το δω.

 

Αν κρατήσουν και αυτό το σχέδιο θα τα πάμε ακόμα καλύτερα.

 

Spoiler:



#5 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 15 May 2014 - 15:30

Really? Γοργόνος? Κάθε φορά που ακούω για γοργόνο μου έρχεται στο μυαλό μου αυτό...δεν μπορώ να τον φανταστώ γλυκούλη :x3: .


Posted Image


#6 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 16 May 2014 - 00:39

Διαβάζοντας αυτό το εξαιρετικά informative review για το manga φαίνεται πως επρόκειτο για ενυδρείο με υδρόβια bishounen, που θα μπορούσε παρομοιαστεί εν μερί με το tonari no seki-kun λόγος της καθαρά κωμικής του φύσης, με κύρια διαφορά (πέρα των προφανών) ότι η κωμωδία του βασίζεται στερεότυπα των χαρακτήρων. Επίσης βρίσκω την δικαιολογία της συγκατίκοισης εξαιρετικά legit γι΄αυτό που είναι, περνάει και μηνύμα κατά της μόλυνσης του περιβάλλοντος XD.
Πέρα του ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ ΌΜΟΡΦΟΥ ΓΟΡΦΟΝΟΥ, βλέπω τσούχτρα, χταποδάκι, καρχαρία και καβούρι. Που στο διάλο θα χωρέσουν όλα αυτά; Πόσα θα σκάει κάθε μήνα στον λογαριασμό του νερού; Περιμένω τον Οκτώβρη για να μάθω.


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#7 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 May 2014 - 00:43

D: ΈΧΕΙ ΚΑΙ ΧΤΑΠΟΔΑΚΙ? Έτσι εξηγουνται πολλά. (αη β σιν ιναφ ανιμε του νοου γουερ δις ις γκοινγκ)



#8 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 16 May 2014 - 01:37

Φήμες λένε πως είναι ταλαντούχο στο να δίνει μασάζ με τα πλοκάμια του :D. Εγώ θέλω τον moe καρχαρία πάντως :>

Για κάποιο λόγο το official page δεν μου ανοίγει, συμβαίνει και σε κανέναν άλλο;


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 May 2014 - 01:42

Δεν το έχουν φτιαξει ακόμη γι αυτό. Απλά το έβαλα για να είναι έτοιμο όταν με το καλό το ανεβάσουν.

Καρχαρίας έ? Ώστε ήταν πτερυγιο και όχι μαλλι το τριγωνο στο κεφαλι. Αναρωτιόμουν από χτες.



#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 25 August 2014 - 22:19

Youtube Video



#11 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 26 August 2014 - 18:43

IKEMEN!


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 06 October 2014 - 19:09

Eίναι τόσο γλυκούλι και γούτσου που το ξαναείδα δύο φορές γιατί τα τρία λεπτά δεν ήταν αρκετά. ΓΙα να είμαι ειλικρινής όμως το angst του opening μου φάνηκε παράτερο με την bubbly ατμόσφαιρα του επεισοδίου.



#13 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 06 October 2014 - 19:50

εναλλακτικος τιτλος: ο γοργονος που μου εκλεψε την καρδια

 

συντομο και γλυκουλικο οσο δεν παει :riiight:



#14 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 06 October 2014 - 22:04

Μακάρι τα επεισόδια να ήταν δεκάλεπτα να χαρούμε λίγο παραπάνω οπορτουνιστή γοργόνο. Και είχε ΚΑΙ περιβαλλοντικά μηνύματα.

 


Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#15 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 November 2014 - 23:43

Δεν ξέρω γιατί δεν σχολιάζει κανείς εδώ μέσα είναι το πιο γλυκό πράγμα που βλέπω αυτήν την περίοδο. Είναι τόσο αdorable που το βλέπω και πετάω χρυσόσκονη και ουράνια τόξα με το που πάω να σηκωθώ. 

Γιατί να είναι τόσο μικρά τα επεισόδια. 


Μεδουσίτσος ftw. 

Η συνάντηση γοργόνου - imouto ήταν κορυφαίο επεισόδιο της σειράς.





Also tagged with one or more of these keywords: Fall 2014, Asahi Production, 1x episodes