Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Girls und Panzer

fall 2012 school comedy military tanks cg

  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Δεκέμβριος 2012 - 18:52

Girls und Panzer

http://anidb.net/a9227

garupanmaincast.jpg


In this world, "Sensha-do", the military art of using tanks, is now a sport for girls that take part in inter-high school tournaments.

Nishizumi Miho is a new transfer student who wants to distance herself from her family's traditions in Sensha-do.

However, she is summoned before the Student Council President who forcibly enrolls her in Sensha-do, with the ultimate goal of being part of the school's team in the National Sensha-do Tournament.


Ό,τι ήταν το περσινό Upotte για τα όπλα είναι το Girls und Panzer για τα tanks.

Λεπτομερέστατα CG tanks και ένα κάρο τεχνικές και ιστορικές πληροφορίες.

Οι μάχες είναι αρκετά ρεαλιστικές, κάνοντας χρήση πραγματικών στρατηγικών, αξιοποιώντας τα δυνατά σημεία των tanks των πρωταγωνιστριών και τις αδυναμίες των αντιπάλων τους.


Όσοι έχουν παίξει το World of Tanks, θα διακρίνουν αμέσως τις επιρροές του animation studio. Οι δημιουργοί του anime διατηρούν άλλωστε και clan και δηλώνουν μεγάλοι θαυμαστές του παιχνιδιού.


Έχουν προβληθεί τα 10 πρώτα επεισόδια και τα τελευταία 2 θα βγουν δυστυχώς τον Μάρτιο.


Προτεινόμενα fansub groups: Hiryuu & HorribleSubs


Youtube Video


Youtube Video


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erebos: 12 Αύγουστος 2013 - 13:12

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#2 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 23 Δεκέμβριος 2012 - 18:04

το ειδα και εγω απο την εκδοση των Commies.

τελικα μου αρεσε αρκετα αλλα δεν θα την ξαναβλεπα με τιποτα. ωραιες οι μαχες, αλλα ρεαλισμος μηδεν. κανανε τα τανκ φερραρι!

το επεισοδιο με τα Σοβιετ ηταν πολυ πετυχημενο.

την προτεινω και εγω αλλα μονο και μονο επειδη ηθελα επιτελους ενα κινουμενο σχεδιο να αφιερωνεται στα τανκ. και αυτο το πετυχαινει αρκετα καλα.
δεν θελω ουτε ρεαλισμο με πολεμικες σκηνες και σκοτωμους. θελω το τανκ οπως το φανταζομουν μικρος, να δειχνει τη χαρη του χωρις σταγονα αιματος.

#3 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1.116 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2012 - 07:41

ωραιες οι μαχες, αλλα ρεαλισμος μηδεν. κανανε τα τανκ φερραρι!

Προτιμάς tanks που χοροπηδάνε και σκύβουν; :bleh:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SFwMLD3qygs[/youtube]
Metal Slug ftw!

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Vetus: 24 Δεκέμβριος 2012 - 07:41


#4 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2012 - 15:17

Καλούνται όσοι υπηρέτησαν ή υπηρετούν στα τεθωρακισμένα να μας πουν αν υπάρχει προσοχή στη λεπτομέρεια σε αυτή τη σειρά.

#5 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1.231 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2012 - 15:36

Ψήθηκα όταν βρήκα αυτό, αλλά από ένα-δυο τυχαία επεισόδια που τσέκαρα δεν είχε και πολλά πράγματα. Ότι λέει δηλαδή, κορίτσια με τανκ, nothing more, nothing less.
Youtube Video

Δημοσιευμένη  εικόνα
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#6 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2012 - 15:53

το ειδα και εγω απο την εκδοση των Commies.

τελικα μου αρεσε αρκετα αλλα δεν θα την ξαναβλεπα με τιποτα. ωραιες οι μαχες, αλλα ρεαλισμος μηδεν. κανανε τα τανκ φερραρι!

το επεισοδιο με τα Σοβιετ ηταν πολυ πετυχημενο.

την προτεινω και εγω αλλα μονο και μονο επειδη ηθελα επιτελους ενα κινουμενο σχεδιο να αφιερωνεται στα τανκ. και αυτο το πετυχαινει αρκετα καλα.
δεν θελω ουτε ρεαλισμο με πολεμικες σκηνες και σκοτωμους. θελω το τανκ οπως το φανταζομουν μικρος, να δειχνει τη χαρη του χωρις σταγονα αιματος.


Πήγες και διάλεξες τους trollsubs εσύ.

Δεν ξέρω πού είδες τα tanks να πάνε σαν φερράρι... Τα light και medium tanks που έχει το Ooarai Gakuen ήταν σχετικά γρήγορα in real life (50-60 χμ/ώ τελική).
Τα heavy όπως τα αγγλικά Churchill και Matilda και τα σοβιετικά KV και IS ήταν αργά (30-40 χμ/ώ).

Καλούνται όσοι υπηρέτησαν ή υπηρετούν στα τεθωρακισμένα να μας πουν αν υπάρχει προσοχή στη λεπτομέρεια σε αυτή τη σειρά.


Σε διαβεβαιώ ότι έχουν κάνει φοβερή δουλειά στο research. Ακόμα και τα εσωτερικά των tanks καθώς και ο αριθμός ατόμων σε κάθε πλήρωμα είναι ακριβή.

Ψήθηκα όταν βρήκα αυτό, αλλά από ένα-δυο τυχαία επεισόδια που τσέκαρα δεν είχε και πολλά πράγματα. Ότι λέει δηλαδή, κορίτσια με τανκ, nothing more, nothing less.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sA5IFJqjXiQ[/youtube]


Δεν ξέρω τί περίμενες, και δεν βρίσκω να λείπει κάτι από τη σειρά. Μια χαρά ποικιλία από χαρακτήρες έχει, με αξιόλογο background οι περισσότεροι, φοβερό animation για τα tanks, μάχες με στρατηγική, και όμορφες λεπτομέρειες όπως η Katyusha και το Cossack Lullaby.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erebos: 26 Δεκέμβριος 2012 - 14:52

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#7 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 24 Δεκέμβριος 2012 - 16:18

τετοια σπινιαρισματα και ελιγμους τα τανκ δεν κανουν σε μια ρεαλιστικη αναπαρασταση. ασε που αν καναν αυτες τις επιλογες στην πραγματικοτητα θα πεφταν τεζα με τη μια.
να το δω σαν μια διασκεδαστικη σειρα με τανκ ναι. αλλα οχι και ρεαλιστικη αναπαρασταση.

ειναι σαν να συγκρινεις το World of Tanks με το Steel Beasts.

#8 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 01 Ιανουάριος 2013 - 19:55

παιρνω πισω τα λογια μου.

ειδα πριν λιγο καιρο την ταινια Lebanon και δεν περιμενα η σειρα GuP να ειναι ρεαλιστικοτερη. γιατι στη σειρα τουλαχιστον μεσα στο τανκ φορουσαν κρανος, ενω στην ταινια οχι!
για προστασια τοσο του κεφαλιου απο τρανταγματα, οσο και απο θορυβους, μιας και ο ηχος της μηχανης ειναι τοσο εκκωφαντικος που δεν ακουγεσαι οσο και αν φωναζεις!

βεβαια στις φρικιαστικες σκηνες του πολεμου, η ταινια του εδωσε και καταλαβε.....για αυτο ειναι κατορθωμα που καναν τα τανκ τοσο προσιτα!

#9 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 26 Μάρτιος 2013 - 23:20

So much awesomeness στα τελευταία 2 επεισόδια!!
Spoiler:


Πάω να παίξω λίγο World of Tanks. :kill4u:
Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#10 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 14 Απρίλιος 2013 - 08:06

ναι, τα δυο τελευταια επεισοδια ηταν αρκετα καλυτερα απο την υπολοιπη σειρα. μαλιστα ξαναδα το τελευταιο επεισοδιο, που για μενα προσωπικα ειναι σπανιο για καινουργια σειρα.

αν και ομολογω, αν εβαζαν εστω και ενα δευτερολεπτο απο panties θα σταματουσα τη σειρα. ευτυχως που η παραγωγος της σειρας ηταν γυναικακαι αποφευχθηκαν τετοια πραγματα.

αντε να βγουν και τα OVA και να κανουν και μια παρομοια σειρα με αεροπλανα, με προτιμηση αυτα του πρωτου παγκοσμιου πολεμου.

#11 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 11 Αύγουστος 2013 - 21:40

Το ξεκίνησα και εγώ αυτό...περιμένω πάνω κάτω ένα συνδυασμό sora-no-woto/upotte/strike witches, ως τώρα καλό δείχνει...

 

:himitsu:Πάντως, όταν το OP ενός άνιμε ξεκινά με την φράση "Απλά μυρίζω την κλανιά μου" και ταυτόχρονα η πρωταγωνίστρια πέφτει κάτω, τότε ξέρεις πως αξίζει να προχωρήσεις...

 


αντε να βγουν και τα OVA και να κανουν και μια παρομοια σειρα με αεροπλανα, με προτιμηση αυτα του πρωτου παγκοσμιου πολεμου.

 

Να δούμε sopwith camel εναντίον albatross και τι στον κόσμο.

 

ps: ΡΕ ΚΩΛΟΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΜΟΙΡΟ ΤΟ ZIPANG ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΠΟΤΕ? ΣΤΑΔΙΑΛΑ


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#12 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 11 Αύγουστος 2013 - 22:10

πρεπει να δω και τα OVA καποια στιγμη, οσα μεταφραστηκαν τελος παντων.

 

παντως ειναι 1000 φορες καλυτερη απο την Stella C3. το οτι αποφευχθει και το παραμικρο fanservice ειναι κατορθωμα.

 

 

αν και ξερω γιατι δεν βαλαν.....εδω πρωταγωνιστικο ρολο δεν παιζουν τα οπισθια των κοριτσιων αλλα των τανκ!



#13 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1.855 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Αύγουστος 2013 - 06:26

:himitsu:Πάντως, όταν το OP ενός άνιμε ξεκινά με την φράση "Απλά μυρίζω την κλανιά μου" και ταυτόχρονα η πρωταγωνίστρια πέφτει κάτω, τότε ξέρεις πως αξίζει να προχωρήσεις...

 

ಠ_ಠ

 

OP now ruined forever... 

 

 

 

 

 

πρεπει να δω και τα OVA καποια στιγμη, οσα μεταφραστηκαν τελος παντων.

 

παντως ειναι 1000 φορες καλυτερη απο την Stella C3. το οτι αποφευχθει και το παραμικρο fanservice ειναι κατορθωμα.

 

 

αν και ξερω γιατι δεν βαλαν.....εδω πρωταγωνιστικο ρολο δεν παιζουν τα οπισθια των κοριτσιων αλλα των τανκ!

 

Τα πρώτα 2 OVA δυστυχώς έχουν αρκετό fanservice και κανένα OVA δεν έχει CG tanks.

Δες μόνο τα Snow War και Banquet War.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Erebos: 12 Αύγουστος 2013 - 06:31

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#14 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 12 Αύγουστος 2013 - 09:38

ok ευχαριστω. τετοιες σειρες πλεουν επικινδυνα στα ορια της αντοχης μου και δεν θελω να το ρισκαρω



#15 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 12 Αύγουστος 2013 - 17:25

ಠ_ಠ

 

OP now ruined forever... 

 

Ναι εγώ φταίω. Αφού τραγουδάει "I just feel my wind" και...πάρτην κάτω την κοπέλα. Τι περίμενες να σκεφτώ, τον μαΐστρο; :stubborn:


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.




Also tagged with one or more of these keywords: fall 2012, school, comedy, military, tanks, cg