Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 2 Ψήφοι

Assassination Classroom

manga shounen Assassination Classroom Assassin Class Ansatsu Kyoushitsu Shounen Jump Matsui Yuusei

  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Νοέμβριος 2012 - 22:10

ASSASSINATION CLASSROOM


aka: Ansatsu Kyoushitsu
aka: ΑssClass
… no, really.


Posted Image



Ένα γιγάντιο χταπόδι με ανθρώπινη λαλιά που ταξιδεύει με ταχύτητα Mach 20 ανατίναξε το φεγγάρι. Η Ιαπωνική κυβέρνηση κάλυψε τον υπαίτιο (το χταπόδι), (όχι όμως και το γεγονός, because seriously… crescent moon for the rest of our lives!) ο οποίος είχε μια μάλλον… περίεργη απαίτηση (και λίγα λέω!). Μιας και είναι τόσο γρήγορος που δε γίνεται να τον σκοτώσουν/αιχμαλωτίσουν (και δεν έχει και όρεξη να σκοτωθεί, βεβαίως βεβαίως!), αποφάσισαν να τον ρωτήσουν τι θέλει να κάνει. Και τάδε έφη το tentacle monster: «Θέλω να γίνω δάσκαλος στη τάξη 3 Ε του Γυμνασίου Kunugigaoka, με τους μαθητές μου να προσπαθούν να με δολοφονήσουν μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αν δεν το καταφέρουν μέχρι τότε, καταστρέφω τη Γη». Τι να κάνουν οι άνθρωποι, επιλογή δεν είχαν, είπαν το «ναι». Και οι ίδιοι οι μαθητές, αφού τους προσφέρθηκε αμοιβή 10 δις Γιεν, είπαν επίσης το "ναι". Απόδειξη ότι ο άνθρωπος μπορεί να κάνει οτιδήποτε όταν το απαιτούν οι περιστάσεις (ή το χρήμα)…



ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ! ΜΗ ΦΕΥΓΕΤΕ!


Posted Image

Άλλη μια τυπική σχολική μέρα αρχίζει...


Ας ξεκινήσουμε αλλιώς. Ο κύριος Matsui Yuusei είναι ένας mangaka που έχει πιάσει το νόημα. Ξέρει ότι ένα manga για να γίνει διάσημο πρέπει να έχει ενδιαφέρον, πρώτον και κυριοτέρον. Να έχει δηλαδή κάτι που θα σε κάνει να θέλεις να ακούσεις κάτι παραπάνω, να γυρίσεις το κεφάλι για να δεις κάτι παραπάνω. Δεύτερον, για να γίνει ένα manga διάσημο στο Shounen Jump συγκεκριμένα, πρέπει να έχει και μια παιδικότητα και ελαφρότητα του είναι μέσα του, είτε στο σχέδιο, είτε στο σενάριο. Case in point: δείτε το σχέδιο του One Piece, ή το γεγονός ότι τα περισσότερα διαδραματίζονται σε σχολεία. Ωραία; Ωραία.

Οπότε, ο κύριος Matsui Yuusei, έξυπνος άνθρωπος καθώς είναι, συνδύασε και τα δύο αυτά στοιχεία και δημιούργησε το Ansatsu Kyoushitsu, αγγλιστί Assassination Classroom, βαφτισμένο από το fandom AssClass (τα σχόλια δικά σας). Πάρετε υπ’όψιν σας όλα τα παραπάνω και έχοντάς τα στο μυαλό, διαβάστε ξανά τη περίληψη στην αρχή.

ΔΕ μπορείτε να πείτε ότι δε σας κίνησε έστω και λίγο τη περιέργεια να δείτε περί τίνος πρόκειται. Ακόμη κι αν είναι για να το κοροϊδέψετε. Θα πείτε ψέματα. Και έτσι κάνατε αυτό ακριβώς που ήθελε και ο κύριος Matsui Yuusei. Συγχαρητήρια, καλωσήρθατε.



Posted Image

Αυτό θα πει καλή πρώτη εντύπωση... NOT.



Θα είμαι ειλικρινής μαζί σας. Όταν πρωτοάκουσα αυτό το manga που έχει σαρώσει τα ratings του Shounen Jump, που έχει γίνει graffiti σε κτήρια και που εκθρονίζει πολύ συχνά το One Piece στην αγάπη των φαν του ενώ είναι μόλις στο 16ο κεφάλαιο, δε περίμενα ένα τόσο... τρελό setting. Με το που το έμαθα, ήθελα να γελάσω και να κοροϊδέψω, ως λογικός άνθρωπος. Και ναι, το έκανα. Αλλά με το που συνήθισα στο premise, σα κάτι να άλλαξε. Βλέπετε, ο κύριος Matsui Yuusei ξέρει ότι γράφει κάτι με γελοία ιδέα. Δε το αρνείται στο παραμικρό, αλλά δε κολλάει και σε αυτό. Θα προχωρήσει παρακάτω, θα πει αυτά που θέλει να πει με κέφι και χιούμορ. Όχι, δε θα ξεχάσει ποτέ ότι ξεκίνησε από μια ιδέα που σκαρφίστηκε μεθυσμένος ή έχοντας πάρει ναρκωτικά (βάζω στοίχημα γι'αυτό!). Μάλιστα, θα συνεχίσει τα άκυρα, θα πετάξει τη λογική κι ευαισθησία από το παράθυρο (όχι ότι υπήρχε και ποτέ εδώ μέσα) σε σημείο όπου μπορώ να τον φανταστώ να γελάει καθώς ζωγραφίζει. Και για να μη λέτε ότι υπερβάλλω:

Posted Image

Yes, this is Potato Jesus. Yes, this is a villain. Deal with it.



The point is, το Assassination Classroom δε φτιάχτηκε για να είναι κάτι σοβαρό και δε θα αλλάξει τόνο. Ναι, δεν υπάρχουν πολλά κεφάλαια ακόμη για να κριθεί αυτό, αλλά έως τώρα είναι ειλικρινέστατο. Και το εκτιμάμε αυτό.

Το όποιο ηθικό δίλημμα της υπόθεσης να εκπαιδεύει κάποιος παιδιά να γίνουν assassins κραδαίνοντας όπλα και δε ξέρω γω τί, προτείνω να το αφήσουμε στην άκρη και να επικεντρωθούμε στην ακυρότητα για να διασκεδάσουμε. Ούτως ή άλλως, έχουμε δει άλλα manga που εκπαιδεύει παιδιά να γίνονται δολοφόνοι (Naruto) ή άλλα που εξυμνεί τη πειρατεία (One Piece) και τα λοιπά. It kinda beats the point, IMO.

Δεν είναι για όλους και όσοι θέλουν κάτι με έστω και μία ρίζα στη πραγματικότητα, καλή σας ημέρα, χάρηκα που περάσατε και διαβάσατε έως εδώ κάτω όπως και νά'χει. Οι υπόλοιποι κατεβάστε από εδώ και διαβάζετε από εδώ. Καλή διασκέδαση!

Posted Image

Απλές, καθημερινές καταστάσεις στο σχολείο... ανθρώπινα πράγματα!


Δημοσιευμένη  εικόνα


#2 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Νοέμβριος 2012 - 22:37

Επιτελους καποιος το εκανε θρεντ!!!!!
Νταξει λιωνω απλα καθε φορα που το διαβαζω,οταν το αρχισα κι εγω ελεγα'' τι θα διαβασουμε?'' αλλα πραγματικα το λατρεψα !!!! Ο καθηγητης ειναι ολα τα λεφτα κι οι μαθητες δν πανε πισω!

ΚΑΜΜΕΝΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ~~~~~~~ :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:

ΥΓ το pun με το Jelavic/Bitch nee sama ειναι θεικο!

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#3 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2012 - 16:44

What the fucking fuck? Πραγματικά τέτοιο καίδι ΔΕΝ γίνεται να χαθεί.

Ένα γιγάντιο χταπόδι με ανθρώπινη λαλιά που ταξιδεύει με ταχύτητα Mach 20 ανατίναξε το φεγγάρι. Η Ιαπωνική κυβέρνηση κάλυψε τον υπαίτιο (το χταπόδι), (όχι όμως και το γεγονός, because seriously… crescent moon for the rest of our lives!) ο οποίος είχε μια μάλλον… περίεργη απαίτηση (και λίγα λέω!). Μιας και είναι τόσο γρήγορος που δε γίνεται να τον σκοτώσουν/αιχμαλωτίσουν (και δεν έχει και όρεξη να σκοτωθεί, βεβαίως βεβαίως!), αποφάσισαν να τον ρωτήσουν τι θέλει να κάνει. Και τάδε έφη το tentacle monster: «Θέλω να γίνω δάσκαλος στη τάξη 3 Ε του Γυμνασίου Kunugigaoka, με τους μαθητές μου να προσπαθούν να με δολοφονήσουν μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς. Αν δεν το καταφέρουν μέχρι τότε, καταστρέφω τη Γη». Τι να κάνουν οι άνθρωποι, επιλογή δεν είχαν, είπαν το «ναι». Και οι ίδιοι οι μαθητές, αφού τους προσφέρθηκε αμοιβή 10 δις Γιεν, είπαν επίσης το "ναι". Απόδειξη ότι ο άνθρωπος μπορεί να κάνει οτιδήποτε όταν το απαιτούν οι περιστάσεις (ή το χρήμα)…


......
Τρέχω να το διαβάσω XD

#4 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2012 - 16:57

Ο Matsui άνετα βάζει και πιο σοβαρά πράγματα αν θέλει και σίγουρα κάποια στιγμή θα μπούμε σε λίγο πιο σοβαρά arcs και έκανε τη μαγκιά και άφησε ήδη υπόνοιες στα πρώτο κιόλας κεφάλαια, δεν είχαν άδικο οι φανς που πανηγύριζαν για την επιστροφή του.

Κατά τα άλλα, διασκεδαστικότατο, από τα καλύτερα που τρέχουν στη Jump αυτό το διάστημα και καταφέρνει να το κρατάει πάντα σε πολύ καλά επίπεδα.

ySss0UF.jpg


#5 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Νοέμβριος 2012 - 20:42

Ο Matsui άνετα βάζει και πιο σοβαρά πράγματα αν θέλει και σίγουρα κάποια στιγμή θα μπούμε σε λίγο πιο σοβαρά arcs και έκανε τη μαγκιά και άφησε ήδη υπόνοιες στα πρώτο κιόλας κεφάλαια, δεν είχαν άδικο οι φανς που πανηγύριζαν για την επιστροφή του.


Ισχύει. Πάνω σε αυτό, να πω ότι είχα τις αμφιβολίες μου για τα σοβαρά hints του 1ου κεφαλαίου, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι ο Matsui είναι ο mangaka ενός από τα αγαπημένα μου manga, του Majin Tantei Nougami Neuro και ησύχασα. Γιατί το Neuro είχε κάνει τη μετατροπή από καμένο σε σοβαρό ΠΟΛΥ καλά. Έχω να το λέω για τη προηγούμενη δουλειά του Matsui: γιατί δε χάλασε κόσμο; Καταραμένε Χαγιάτε Ιαπωνικέ λαέ. :if:

Αγαπάμε Korosensei, αλλά είμαι η μόνη που είχε πάρει τον πρωταγωνιστή για κορίτσι στην αρχή; Φτυστός η Yako Katsuragi από το Neuro είναι! :hihi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#6 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Νοέμβριος 2012 - 12:48

Παρά τα hints δεν μπορώ να σκεφτώ πως στο καλό μπορεί να γίνει σοβαρό το mood σε ένα τέτοιο manga όταν ο κύριος χαρακτήρας είναι ένα χταπόδι και το όλο του το premise είναι τόσο hilarious. Φαντάζομαι με μια γλυκόπικρη ιστορία του παρελθόντος που να εξηγεί τελικά γιατί το χταπόδι θέλει να γίνει καθηγητής ή να καταστρεψει την γη; Meh. Καλύτερα να μείνει έτσι όπως είναι κατά την γνώμη μου, γιατί είναι ξεχωριστό, αστείο και έχει την φάση του.

αλλά είμαι η μόνη που είχε πάρει τον πρωταγωνιστή για κορίτσι στην αρχή;


Nope. Μέσα σε όλα τα άλλα φαίνεται να έχει και κάτι σαν κότσους πίσω απο το κεφάλι. Πως να μην μπερδευτείς;

#7 Dorothy

Dorothy

    Paparazzi de famiglia

  • Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Νοέμβριος 2012 - 13:24

Παρά τα hints δεν μπορώ να σκεφτώ πως στο καλό μπορεί να γίνει σοβαρό το mood σε ένα τέτοιο manga όταν ο κύριος χαρακτήρας είναι ένα χταπόδι και το όλο του το premise είναι τόσο hilarious.


Επειδή είναι ο Matsui Yuusei ο mangaka, μη βιάζεσαι πολύ να το πεις αυτό. Όλα θα πηγαίνουνε μια χαρά, μέχρι να σου σκίσει την καρδιά απ' το στήθος σου, να στην ποδοπατήσει, και μετά να στην πετάξει στα σκουπίδια κάπου προς το τέλος.

Κατά τ'άλλα, το manga είναι απλά απολαυστικό, τρελό, και υπέροχα στημένο, και τα σχέδια έχουν βελτιωθεί θεαματικά.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#8 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Νοέμβριος 2012 - 01:39

Ναι. Σε όλα.
Ναι ειναι απολαυστικο.
Ναι ο Ναγκισα ειναι λολι και δεν το ξερει.
Ναι χρησιμοποιει το σεναριο/δρομοκαιτειο, για να δωσει σιγα σιγα απο πίσω κατι πιο σοβαρο και εχει ηδη φανει αυτο.
Απλώς λίγο εχω βαρεθει αυτο το συγκεκριμενο στυλ χιουμορ στα μανγκα, αλλα αυτο ειναι δικο μου θεμα.
Γενικώς, σπέρνει. Εγγυαται ευχαριστες ωρες διαβασματος.

Πάντως δεν το θεωρω ιδιαιτερα καμμένο. Δηλαδη αν εξειρεσεις το σετινγκ με το οποιο ξεκιναει, δεν πεφτει καιλα αργοτερα. Αν απορροφηθεις ξεχνας αρκετα ευκολα τα κουλα δεδομενα με τα οποια ξεκιναει, και μετα κινειται σε αρκετα φυσιολογικους ρυθμους.

"ΑΝ".

stasou%2520mygdala.jpg


#9 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Νοέμβριος 2012 - 10:22

Επειδή είναι ο Matsui Yuusei ο mangaka, μη βιάζεσαι πολύ να το πεις αυτό. Όλα θα πηγαίνουνε μια χαρά, μέχρι να σου σκίσει την καρδιά απ' το στήθος σου, να στην ποδοπατήσει, και μετά να στην πετάξει στα σκουπίδια κάπου προς το τέλος.

^ This. Το Neuro με είχε στις μύξες από ένα σημείο και μετά. Τ^Τ

Βγήκε το 17!

Φίλε, ΠΟΣΟ διάσημη έχει γίνει αυτή η σειρά... κάθε λίγο και λιγάκι να τα εξώφυλλα, να οι έγχρωμες σελίδες.

Spoiler:


And the trip continues. =ω=

Δημοσιευμένη  εικόνα


#10 Dorothy

Dorothy

    Paparazzi de famiglia

  • Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2012 - 09:45

Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Dorothy: 19 Νοέμβριος 2012 - 09:45

Δημοσιευμένη  εικόνα

#11 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2012 - 09:53

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#12 Dorothy

Dorothy

    Paparazzi de famiglia

  • Members
  • 54 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2012 - 11:05

Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Dorothy: 19 Νοέμβριος 2012 - 11:06

Δημοσιευμένη  εικόνα

#13 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2.491 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Νοέμβριος 2012 - 11:51

Spoiler:


EDIT: Ω, θεοί, μόλις είδα ένα spoiler για το 20! SO bizarre!

Spoiler: UBER, MEGA (or not) SPOILER FOR CHAPTER 20

Δημοσιευμένη  εικόνα


#14 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Νοέμβριος 2012 - 15:33

Έφτασα και εγώ up to date. Μπορεί η κεντρική ιδέα να μην είναι κάτι το οποίο δεν έχουμε ξαναδεί ποτέ (η παρθενογέννεση είναι πράγμα πολύ σπάνιο στις μέρες μας) εντούτοις είναι μία πολύ ευχάριστη διασκεδαστική και αστεία ιστορία. Ελπίζω πραγματικά να συνεχίσει έτσι.

Spoiler: up to 19


#15 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Μάιος 2013 - 20:49

Bump. Τα τελευταια 3 κεφαλαια ηταν ενα επος. Και βασιστηκε σε πραγματικα στοιχεια απο πολιτικη πολεμικες τεχνες κτλ. Anw, 40/41/42 οποιος δοκιμασει δεν θα χασει, κατα την ταπεινη μου αποψη.

stasou%2520mygdala.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: manga, shounen, Assassination Classroom, Assassin Class, Ansatsu Kyoushitsu, Shounen Jump, Matsui Yuusei