Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Αγοράζετε anime σε Blurays/DVD;


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#121 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 26 Σεπτέμβριος 2014 - 22:39

 

Υπότιτλους βέβαια δεν έχει, αλλά τουλάχιστον έχει αγγλικό dub. (αν και πάντα προτιμώ την αυθεντική Ιαπωνική γλώσσα)

Θες όμως 108 ευρώ για να πάρεις και τις 2 seasons.

 

 

βασικα εχουν αλλαξει ολο το σεναριο στη μεταγλωττιση.

χαρακτηριστικα στο ιαπωνικο οι εξωγηινοι σκοτωνονται, ενω στο αγγλικο "στελνονται σε αλλη διασταση".

 

θα επρεπε οπως και με τις Samurai Pizza Cats να βγαζαν και το αυθεντικο, ετσι για το γαμωτο!



#122 Akira 1988

Akira 1988

    Tetsuo Shima

  • Members
  • 14 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΠειραιάς

Καταχωρήθηκε 27 Σεπτέμβριος 2014 - 07:16

Έχει βγει ήδη!! ;)

Wow! Thanks!

 

βασικα εχουν αλλαξει ολο το σεναριο στη μεταγλωττιση.

χαρακτηριστικα στο ιαπωνικο οι εξωγηινοι σκοτωνονται, ενω στο αγγλικο "στελνονται σε αλλη διασταση".

Ωπ! Πεταξες σποιλερακι αλλα δεν πειραζει.

 

Δηλαδη η dvd εκδοση εχει την ιστορια οπως την ξεραμε και στα blu ray τα εχουν αλλαξει ολα εντελως?

 

Παλι μανταρα τα εχουν κανει.


The future is not a straight line. It is filled with many crossroads.

 

There must be a future that we can choose for ourselves.


#123 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 27 Σεπτέμβριος 2014 - 18:09

Wow! Thanks!

 

Ωπ! Πεταξες σποιλερακι αλλα δεν πειραζει.

 

Δηλαδη η dvd εκδοση εχει την ιστορια οπως την ξεραμε και στα blu ray τα εχουν αλλαξει ολα εντελως?

 

Παλι μανταρα τα εχουν κανει.

 

 

οχι, η ιστορια ιδια ειναι. απλα αν τυχει και βρεις την ιαπωνικη εκδοση (Bismark) θα καταλαβεις καποιες διαφορες.

 

αναλυτικα εδω

 

http://www.schnittberichte.com/schnittbericht.php?ID=3943

 

μεταφραση κυριων διαφορων με spoilers

 

Spoiler:

 

ενω στα Ιαπωνικα ηταν σοβαρη σειρα με καλο σεναριο, η μεταγλωττιση της αλλαξε τα φωτα κυριολεκτικα και την εκανε αμερικανικο καρτουν σε πλοκη, χωρις βια.

το θεωρω προσβολη αυτο και αν δεν βγει κανονικη ιαπωνικη μεταγλωττιση δεν θα την ξαναδω.



#124 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2014 - 16:50

Μάλλον θα έπρεπε να μετονομαστεί αυτό το τόπικ σε ανακοινώσεις Blurays :hehehe:

 

Αναμένεται λοιπόν με μεγάλο ενδιαφέρον το box set Takahata, το οποίο θα περιλαμβάνει τις εξής ταινίες σύμφωνα με αυτό το site http://www.7netshopping.jp/dvd/detail/-/accd/1400613180/subno/1:

 

Horus, Prince of the Sun
Panda kopanda
Jarinko Chie
Goshu the Cellist
Story of Yanagawa canals
Grave of the Fireflies
Anne of Green Gables Movie
Only Yesterday
Pom Poko
My Neighbors the Yamadas
Tale of the Princess Kaguya
Bonus disc(s), contents TBA

 

Πολύ χαίρομαι για κάποιους Pre-Ghibli τίτλους που δεν περίμενα, και ελπίζω να βγουν και μεμονωμένα με αγγλικούς υπότιτλους (γιατί το  box, αφήστε το, δε συμφέρει με τίποτα!!!)

Ακόμα καλύτερα και αν συμπεριληφούν στη σειρά με τις σιλουέτες!!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 02 Οκτώβριος 2014 - 16:51

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#125 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2015 - 19:00

Σήμερα εμαθα αυτά τα ευχάριστα νέα:

Μόνο το Ocean Waves έμενε για να ολοκληρωθεί η σειρά σιλουετών σε Bluray, και εκεί που νομίζαμε ότι δε θα κυκλοφορήσει (επειδή είναι τηλεοπτική ταινία), ανακοινώθηκε για αυτό τον Ιούλιο!!!

Και έτσι ολοκληρώνεται η σειρά με όλες τις ταινίες Ghibli!

 

Spoiler:

30000000004482.png

 

Επίσης θα βγουν και μεμονωμένα αυτές οι pre-Ghibli ταινίες:

1429504525140.jpg


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 20 Απρίλιος 2015 - 19:05

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#126 LittleLordFauntleroy

LittleLordFauntleroy

    Starting...

  • Members
  • 23 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Μάρτιος 2016 - 15:11

Εγώ με την πρώτη ευκαιρία πάντα αγοράζω! Έχω ολόκληρη βιβλιοθήκη με DVD και Blu-ray! Το 80% είναι άνιμε και το 20% κινούμενα σχέδια της Ντίσνευ... :P Από άνιμε έχω σχεδόν όλες τις παλιές σειρές που κυκλοφόρησαν στην Ιταλία, των δεκαετιών '70, '80 και κάτι λίγες σειρές από τα 90s. Επίσης έχω όσες ελάχιστες σειρές κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, πάλι από τις δεκαετίας των '70 και και '80, όλες τις ταινίες του Χαγιάο Μιγιαζάκι + κάποιες βραβευμένες από άλλους σκηνοθέτες, τελευταία αγόρασα τη ταινία ''Ο Μυστικός Κόσμος της Αριέτι (2010)'' :)



#127 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 08 Ιανουάριος 2023 - 16:01

Καλησπέρα.

Κάνω bump το thread σχεδόν 7 χρόνια μετά, γιατί ήθελα να ρωτήσω κάτι:

Έχει ποτέ αγοράσει κανείς από το https://www.rightstufanime.com/ ;

Γιατί πήγα να αγοράσω κάτι, και το shipping είναι πιο ακριβό και από το blu-ray που ήθελα να πάρω.

Φαντάζομαι θα πληρώνουμε και τελωνείο μετά; Έχει πληρώσει κανείς, και πόσο περίπου;

Όχι και να μου πάει 100 ευρώ για ένα δισκάκι!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 08 Ιανουάριος 2023 - 16:02

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#128 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Ιανουάριος 2023 - 17:02

Πλέον σχεδόν τα πάντα εκτός ΕΕ περνάνε από τελωνείο. Δες μήπως σου υπολογίζει ήδη το τελωνείο στην τιμή. Το κατάστημα είναι σούπερ legit. Δες μήπως μπορείς να αγοράσεις από κάποιο Ευρωπαϊκό Amazon ή eShop.
rsrGbGx.gif

#129 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 08 Ιανουάριος 2023 - 17:47

Πλέον σχεδόν τα πάντα εκτός ΕΕ περνάνε από τελωνείο. Δες μήπως σου υπολογίζει ήδη το τελωνείο στην τιμή. Το κατάστημα είναι σούπερ legit. Δες μήπως μπορείς να αγοράσεις από κάποιο Ευρωπαϊκό Amazon ή eShop.

Όχι δυστυχώς, δεν το υπολογίζει το τελωνείο.

Έχει μια άλλη επιλογή για shipping που το υπολογίζει (και είναι το ίδιο ποσό) αλλά δε με αφήνει να το επιλέξω. (βλ. φωτό. Όταν επιλέγω το 2ο, με ξαναπάει στο 1ο)

Δυστυχώς αυτό που θέλω δεν υπάρχει πουθενά αλλού. Μάλλον είναι OOP. Ούτε στο ebay το βρίσκω.

Επισυναπτόμενο Αρχείο

  • Επισυναπτόμενο Αρχείο  Untitled.png   229,19Κ   0 Αριθμός downloads

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 08 Ιανουάριος 2023 - 17:48

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#130 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2023 - 08:25

Τότε στειλτους email και ρωτά. Δεν γίνεται να έχουν την ίδια τιμή.
rsrGbGx.gif

#131 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 29 Ιανουάριος 2023 - 01:44

Τότε στειλτους email και ρωτά. Δεν γίνεται να έχουν την ίδια τιμή.

Μου ήρθε με FEDEX (δεν το πήρα ακόμη στα χέρια μου), αλλά μου είπαν δεν πληρώνω τίποτα (προς το παρόν)( ; )

 

Σε άλλα νέα, έχω ολοκληρώσει* τη συλλογή μου Ghibli, με τις πολυτελείς ιαπωνικές εκδόσεις blu-ray.

* σχεδόν, καθώς δεν πήρα το Earwig and the witch, γιατί δε μπορώ να το βλέπω (δε μου αρέσει καθόλου το computer animation γενικά, αλλά και ειδικότερα σε αυτή την ταινία).

Επισυναπτόμενο Αρχείο


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#132 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Φεβρουάριος 2023 - 20:37

Τελικά πλήρωσες τίποτα extra; Μήπως στα είχαν βάλει στα έξοδα αποστολής; Από rightstuf το πήρες; Για τα υπόλοιπα μεγιά, να τα χαίρεσαι!  :riiight:


rsrGbGx.gif

#133 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 07 Φεβρουάριος 2023 - 21:53

Τελικά πλήρωσες τίποτα extra; Μήπως στα είχαν βάλει στα έξοδα αποστολής; Από rightstuf το πήρες; Για τα υπόλοιπα μεγιά, να τα χαίρεσαι!  :riiight:

Ευχαριστώ!

Δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά μία στο τηλ. μου'πε ότι βγαίνει αργότερα αν θα πληρώσω κάτι!

Δηλ. δεν το κατάλαβα, αν αρνηθώ να πληρώσω τί θα γίνει; Θα με βρουν να μου πάρουν πίσω το bluray; Δε μου στέκει αυτό που είπε!

Ναι, από rightstuff.

Πήρα αυτό:

https://www.blu-ray.com/movies/The-Sea-Prince-and-the-Fire-Child-Blu-ray/181049/


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#134 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Φεβρουάριος 2023 - 23:24

Ευχαριστώ!

Δεν πλήρωσα τίποτα, αλλά μία στο τηλ. μου'πε ότι βγαίνει αργότερα αν θα πληρώσω κάτι!

Δηλ. δεν το κατάλαβα, αν αρνηθώ να πληρώσω τί θα γίνει; Θα με βρουν να μου πάρουν πίσω το bluray; Δε μου στέκει αυτό που είπε!

Ναι, από rightstuff.

Πήρα αυτό:

https://www.blu-ray.com/movies/The-Sea-Prince-and-the-Fire-Child-Blu-ray/181049/

 

Αν αρνηθείς την πληρωμή απλά δεν στο δίνουν. Ή θα το στείλουν πίσω όπου μάλλον θα αρνηθεί το rightstuf να παραλάβει γιατί πρέπει να πληρώσει τα εκτελωνιστικά συν μεταφορικά επιστροφής ή θα το ενημερώσουν κάπως, θα αρνηθεί και θα το κρατήσουν στα αζήτητα.

Δεν βλέπω κάτι άλλο σαν λύση.

Υπόψιν ότι αν θες να το παραλάβεις, κάθε μέρα που μένει τελωνείο πληρώνης και τέλος αποθήκης οπότε αυξάνει το κόστος.

Όπως και να έχει κάνει ένα update όποτε το πάρεις να ξέρουμε τι γίνεται πλέον.

Έχω κόψει όλες τις αγορές εκτός Ευρώπης λόγο της παραπάνω βαβούρας.


rsrGbGx.gif