Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Αγοράζετε anime σε Blurays/DVD;


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 10 May 2012 - 21:13

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν εδώ κάποιοι που -παρά το γεγονός ότι όλα τα anime κυκλοφορούν ριπαρισμένα στο νετ - αγοράζουν Blurays/DVDs.

Προσωπικά θα ήθελα πολύ τα αγαπημένα μου anime να τα έχω αγορασμένα.
Ειδικά έχω ξετρελλαθεί με τα Blurays Ghibli που βγαίνουν στην Ιαπωνία (japan version) και είναι συλλεκτικά με χάρτινη θήκη σα βιβλίο, και μονοχρωματικά με ένα χρώμα για κάθε ταινία.
(Ως τώρα έχουν βγει 8 και αναμένονται τον Ιούλιο το Grave of the Fireflies και Totoro. μαζί με το From Up On Poppy Hill σε ένα μήνα)
Είναι Region Free και έχουν αγγλικούς υπότιτλους. (υπάρχει βέβαια και τρόπος να τα βλέπετε με εξωτερικούς Ελληνικούς υπότιτλους)

Posted Image
Posted Image

Posted Image

Posted Image



αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ!
γύρω στα 67 ευρώ το καθένα!!!!
http://www.yesasia.com/global/search-anime/ghibli/0-0-0-bpt.48_bt.48_q.ghibli_ss.107-en/list.html#&s=7&bt=48&vm=32&cid=85&l=1&sb=149&ss=107&vn=33&q=ghibli&bpt=48&vf=4&pv=196

Edited by filmmusic, 10 May 2012 - 21:21.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#2 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 10 May 2012 - 21:23

Φίλε μου , το είπες μόνος σου .
Είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ !
Τα μόνα anime που έχω βρει Ελλάδα είναι στο Solaris και κάποια στο Public τα οποία έχουν πολύ αλμυρές τιμές , χώρια το ότι είναι DVD .
Τα πάντα βρίσκονται στο Internet σε Full HD ποιότητα .
Δεν ξέρω για ποιον λόγο , αλλά οι σειρές anime είναι πανάκριβες , πολύ περισσότερο από ξένες live action σειρές όπως το Lost , Mad Men , Game of Thrones κλπ ...
Εδώ ένα CD των supercell θέλω να πάρω και το φθηνότερο που βρίσκω είναι 35$ χωρίς μεταφορικά .... :P
Πέρα από αυτά , το μόνο που ίσως να αγόραζα είναι το Byousoku 5 cm ή το Haruhi Suzumiya no Shousitsu .

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#3 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 10 May 2012 - 21:29

Τα πάντα βρίσκονται στο Internet σε Full HD ποιότητα .


Βέβαια αν είναι blurayrip -έστω και 1080 - χάνει από το original δισκάκι.
Εκτός αν κατεβάζεις αυτούσιο το Bluray (όχι encoded δηλαδή)

Αλλά και πάλι άλλο είναι να τα έχεις σε "απρόσωπα" DVDR ή στο σκληρό σου δίσκο και άλλο να τα έχεις στις θήκες τους με τα χρώματα κτλ.
Για κάτι τρελλούς σαν και μένα - που έχω αρχίσει να συλλέγω Blurays - είναι άκρως δελεαστικά!! :lovulovu:

(ναι, και εγώ θα ήθελα όλα τα Makoto Shinkai!)
Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 10 May 2012 - 21:52

ineed, να πω την αληθεια και γω θα το θελα αλλα οκ, δεεεν..με τις τιμές που έχουνε τα αγαπημένα μου...studio ghibli ...miyazaki, ...εδώ τα μάνγα και τα Light-novels...και είναι τσιμπημένα :(
supercell κιεγω θα θελα, μιας και το αναφέρατε..αλλα wtf, δε το περίμενα να ταν τοσο ακριβα κι αυτα ακομα >.>
Κλασικός πειρατής κιεγω..με τετιες τιμές που παιζουνε...οπως είπατε κιεσεις υπάρχουν σε HD για DDL και full-HD οποτε οκ, βολευόμαστε :)
Το μόνο Bluray που χα τολμήσει να αγοράσω ηταν το final fantasy (advent children) όταν είχε προτοβγεί xD Απτην άλη μου κανες ζημιά τωρα που τα δα τα studio ghibli...EVIl EVIL XD :zombie: και δεν έχω και τα λευτα :sadist:
フカフカ

#5 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 11 May 2012 - 12:43

φιλε οπως ειπες ειναι πανακριβα!!! Εγω μαλλον απο ανιμε ταινιες θα επερνα Howls moving Castle (ΦΟΒΕΡΟ) και Spirited Away.......και τα 2 καταπληκτικα ανιμε

Edited by Itachi Akatsuki, 11 May 2012 - 12:44.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#6 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 May 2012 - 13:14

αν ψαξετε καλυτερα τα βρισκετε σε προσιτες τιμες

υπαρχουν και φθηνοτερες ευρωπαικες και αμερικανικες εκδοσεις.

http://www.kaze-anime.fr/index.php?option=com_hikashop&ctrl=product&task=show&cid=2462&Itemid=240
http://www.kaze-anime.fr/index.php?option=com_hikashop&ctrl=product&task=show&cid=2551&Itemid=240


για σειρες οντως 120 ευρω ειναι ακριβα, αλλα ολο και φθηνοτερα μεταχειρισμενα μπορειτε να βρειτε καπου

#7 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 11 May 2012 - 13:16

Υπάρχει και η Hong Kong version που είναι η μισή τιμή, αλλά (αν και έχουν το ίδιο artwork) δεν είναι τόσο υψηλής ποιότητας η θήκη (δεν είναι χάρτινη), και η εικόνα και ο ήχος είναι και αυτά κατώτερα.
Πάντως λέω μήπως να αρχίσω να παίρνω ένα BLuray κάθε 3 μήνες πχ.
Το Spirited Away δεν έχει βγει ακόμα.. το αναμένουμε.

@petran
ναι βρε, απλώς εγώ έλεγα για τις συγκεκριμένες εκδόσεις που είναι σα συλλεκτικές. ;-)

Edited by filmmusic, 11 May 2012 - 13:17.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 11 May 2012 - 13:27

Μα... αυτό είναι όλη η ουσία της φράσης "collector's edition". Ουσιαστικά αποτελεί παραδοχή εκ μέρους του καταναλωτή ότι είναι πρόθυμος να πληρώσει σαν μαλ κορόι πιστός και dedicated fan τα υπερτριπλάσια από αυτά που θα έδινε για να αγοράσει μια απλή έκδοση που "κάνει τη δουλειά της", μόνο και μόνο για να έχει το εν λόγω προϊόν σε ελαφρώς πιο αστραφτερό κουτί και με 2 extras παραπάνω thrown in, έτσι για να δικαιολογήσουμε υποτίθεται το υπερτριπλάσιο της τιμής. Κελεπούρι, έτσι;

Το πιο απαράδεκτο στην όλη υπόθεση είναι ότι, τουλάχιστον στην αγορά anime, τα bluray εξακολουθούν να τιμολογούνται σαν είδος πολυτελείας. Fucking ridiculous.

Όταν οι εταιρίες διανομής anime ξεκαβαλήσουν λιγάκι το καλάμι, τότε θα δουν ευρουλάκια κι από μένα. Μέχρι τότε, manga και πάλι manga.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 May 2012 - 15:12

υπαρχουν και περιπτωσεις που καποιοι επιτηδειοι πλασαρουν δηθεν blueray σειρες συμπιεζοντας τες σε δυο blueray αντι για 9 ή οι σειρες ειναι Upscaled DVD, αλλα ευτυχως δεν ισχυει αυτο σε συγκεκριμενους διανομεις.

http://screenshotcomparison.com/comparison/124217

οποτε αν δεν συντρεχει λογος με την ποιοτητα, καλυτερα η φθηνοτερη εκδοση

#10 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 posts

Posted 11 May 2012 - 18:18

Σειρές όντως είναι απρόσιτες. Μέχρι στιγμής έχω αγοράσει μόνο τις δυο ταινίες evangelion μιας και τις βρήκα σε λογικές τιμές.
Posted Image

#11 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 11 May 2012 - 19:03

357 ευρώ για τη HEIDI!!!!!!!!!!!!!
http://www.yesasia.com/global/heidi-blu-ray-memorial-box-blu-ray-japan-version/1024668631-0-0-0-en/info.html

Καλά, τόσο υψηλόμισθοι είναι στο japan;

O Future Boy Cοnan πιο συμφερτικός!
Στα 310! :hehehe:

http://www.cdjapan.co.jp/detailview.html?KEY=BCXA-378

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κάνουν και καμιά προσφορά καμιά φορά.
πχ στα amazon κτλ μετά από 1-2 χρόνια κυκλοφορίας πέφτει πολύ η τιμή στα bluray.
Γιατί δε γίνεται και εδώ να πάρω αυτά τα ρημάδια τα Ghibli@!

Edited by filmmusic, 11 May 2012 - 19:13.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#12 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 May 2012 - 07:21

η Nadia 550 ευρω για 39 επεισοδια; η Χαιντι φθηνη θεωρειται με 52 επεισοδια.

εμ γιατι απευθυνονται στους hardcore fans, oχι στον απλο κοσμο. Ασε που οι περισσοτεροι εκει ειτε τα βιντεοσκοπουν απο την τηλεοραση, ειτε τα δανειζονται απο βιντεοκλαμπ, ειτε τα κατεβαζουν ακομα και απο ξενα fansubs.

απο τις σειρες Nippon Animation σε Βluray θα αξιζε μονο η Anne of Green Gables. υπαρχει τοση λεπτομερεια στα φοντα και στους χαρακτηρες που θα την ξαναεβλεπα ευχαριστως.

αλλα γενικα η ακριβη τιμη μας κανει πολλες φορες να υπερεκτιμουμε τις ικανοτητες των ιαπωνικων διανομεων για καλη ποιοτητα εικονας.....

#13 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 13 May 2012 - 11:44

Γενικά είναι πανάκριβα τα ιαπωνικά dvd/blu ray. Αλλά ποιος νομίζετε συντηρεί την οικονομία της Ιαπωνίας :hahaha: Εγώ έχω αγοράσει κάποια dvd παλιότερα (αμερικάνικα φυσικά, έτσι κι αλλιώς τα Ιαπωνικά δεν έχουν υπότιτλους συνήθως).

Ελπίζω να έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα με τα blu ray, αλλά παλιότερα με τα dvd το μεγάλο παράπονό μου είναι ότι τα αμερικάνικα dvd δεν είχα καλή ποιότητα εικόνας. Και όχι δεν είναι θέμα ότι βλέπεις screenshot comparisons για την διαφορά. Το πρόβλημα ήταν άλλο, ότι για κάποιον λόγο είτε δεν δίναν καλό υλικό οι Ιάπωνες στους Αμερικάνους, είτε οι Αμερικάνοι ενώ κάνουν τόσο καλή δουλειά στις ταινίες τις δικές στους στα anime δεν μπορούσαν να κάνουν σωστά το blending των frames. Με αποτέλεσμα πολλές φορές η εικόνα να είναι προβληματική.

Από περιέργεια όποιος έχει αγοράσει blu-ray από Αμερική (η και ευρωπαϊκά) έχουν το ίδιο πρόβλημα, ή έχει ξεπεραστεί αυτό πλέον;

Όσο για της συλλεκτικές εκδόσεις η αλήθεια είναι η αδυναμία μου, αν και τελευταία μου έχει φύγει κάπως η τρέλα που είχα παλιότερα.
phmava.php

#14 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 13 May 2012 - 12:19

Εδώ ένα CD των supercell θέλω να πάρω και το φθηνότερο που βρίσκω είναι 35$ χωρίς μεταφορικά .... :P


lol τοσο κοστιζει ενα average j-music album though (και οταν λεω average εννοω το απλο Regular Edition χωρις FP goodies/etc) :P nothing weird about it..

#15 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 posts
  • LocationAthens

Posted 13 May 2012 - 12:24

Από περιέργεια όποιος έχει αγοράσει blu-ray από Αμερική (η και ευρωπαϊκά) έχουν το ίδιο πρόβλημα, ή έχει ξεπεραστεί αυτό πλέον;


Αν δεις κριτικές για anime bluray από Αμερική είναι πολύ καλές! ;-)
http://www.blu-ray.com/movies/The-Secret-World-of-Arrietty-Blu-ray/39736/#Review
http://www.blu-ray.com/movies/Nausicaa-of-the-Valley-of-the-Wind-Blu-ray/10049/
http://www.blu-ray.com/movies/Ponyo-Blu-ray/8042/

Edited by filmmusic, 13 May 2012 - 12:26.

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.