Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Book Recommendations

book recommendations

  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#46 BlasoN

BlasoN

    Greed is good...

  • Members
  • 55 posts

Posted 15 November 2012 - 14:31

Καλησπέρα σε όλους :) Το μόνο που μπορώ να συμπληρώσω για το 1Q84 είναι ότι μου έχει πει μία φίλη Γιαπωνέζα η οποία έχει διαβάσει ολόκληρη την τριλογία ότι έχει τρομερό σασπένς και ότι είναι ότι καλύτερο έχει διαβάσει :)
Quis custodiet ipsos custodes?

#47 Vaizard

Vaizard

    Ghost of Perdition

  • Members
  • 298 posts

Posted 15 November 2012 - 14:51

Καλησπέρα σε όλους.Μιας και διαβάζουμε βιβλια ορισμένοι απο εμάς βιβλία εδώ μέσα έχω να σας προτείνω το παρακάτω site
www.goodreads.com
Όποιος εχει λογαριασμό Facebook θα του δημιουρήσει αυτόματα λογαριασμό καί εκει.Μπορείτε να βάλετε οτι βιβλίο έχετε διαβάσει καί να δείτε προτάσεις άλλων και κριτικές.

Posted Image


#48 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 15 November 2012 - 16:08

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να προμοτάρω το goodreads πάνω από ένα χρόνο τώρα εδώ μέσα αλλά έχω προσηλυτίσει ελάχιστους. Ελάτε να πληθαίνουμε.

/offtopic

Posted Image


#49 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 15 November 2012 - 16:17

παιδια εχετε να μου προτεινετε ενα καλο ατμοσφαιρικο αστυνομικο μυθιστορημα ? κυριως με ενδιαφερει να ειναι καλογραμμένο και να μην κουράζει


Δοκίμασε κάποιο από τα βιβλία του Andrea Camilleri με τον επιθεωρητή Μονταλμπάνο. Πολύ καλογραμμένα κι ευχάριστα στην ανάγνωση, εξαιρετικά όμορφη ατμόσφαιρα Σικελίας. Στα ελληνικά τα έχει εκδώσει ο Πατάκης. Έχω διαβάσει 7 από τη σειρά, δεν είναι ανάγκη να τα πιάσει με τη σειρά, όποιο σου γυαλίσει πάρε.

#50 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 15 November 2012 - 17:15

ok ευχαριστώ
Posted Image

#51 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 14 January 2013 - 18:31

Έχει διαβάσει κανένας βιβλία του Yukio Mishima? Και πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα κάποια γνώμη για την σειρά των βιβλίων του με τίτλο The Sea of Fertility. Μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα!

#52 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 14 January 2013 - 19:52

Καλησπέρα σε όλους.Μιας και διαβάζουμε βιβλια ορισμένοι απο εμάς βιβλία εδώ μέσα έχω να σας προτείνω το παρακάτω site
www.goodreads.com
Όποιος εχει λογαριασμό Facebook θα του δημιουρήσει αυτόματα λογαριασμό καί εκει.Μπορείτε να βάλετε οτι βιβλίο έχετε διαβάσει καί να δείτε προτάσεις άλλων και κριτικές.


Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να προμοτάρω το goodreads πάνω από ένα χρόνο τώρα εδώ μέσα αλλά έχω προσηλυτίσει ελάχιστους. Ελάτε να πληθαίνουμε.

/offtopic


Όντως ωραίο αυτό το goodreads, αν και πρέπει να θέλει πολλές βαθμολογίες για να σου βγάλει καλές προτάσεις.

#53 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 29 January 2013 - 21:45

Παιδιά αν θέλω να αρχίσω να διαβάζω Terry Pratchet,με τί να ξεκινήσω;
Posted Image

#54 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 29 January 2013 - 22:14

Παιδιά αν θέλω να αρχίσω να διαβάζω Terry Pratchet,με τί να ξεκινήσω;


Τσέκαρε εδώ! Η Anelis έχει κάνει ολόκληρο thread στο οποίο θα σου λυθούν πολλές απορίες! :)

#55 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 January 2013 - 22:16

εγ΄β πάλι δεν προτείνω το νορβηγικό δάσος του μουρακάμι μου φάνηκε μαλακισμένο

#56 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 29 January 2013 - 22:31

εγ΄β πάλι δεν προτείνω το νορβηγικό δάσος του μουρακάμι μου φάνηκε μαλακισμένο


Μόλις σήμερα πήρα το 1Q84 του μουρακάμι. Το χεις διαβάσει αυτό;

Ευχαριστώ plotolp

Edited by Leon, 29 January 2013 - 22:32.

Posted Image

#57 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 29 January 2013 - 22:33

Μόλις σήμερα πήρα το 1Q84 του μουρακάμι. Το χεις διαβάσει αυτό;

Ευχαριστώ plotolp



θα το πάρω μια απο αυτές τις ημέρες...όταν και άμα πέσει η τιμή του..αλλιώς θα μου το δανείσεις εσύ.

#58 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 30 January 2013 - 00:24

θα το πάρω μια απο αυτές τις ημέρες...όταν και άμα πέσει η τιμή του..αλλιώς θα μου το δανείσεις εσύ.


Και πιστεύεις ότι το Royal Mail θα σου βγει φθηνότερο; :bleh: Αγγλία μένω πλέον
Posted Image

#59 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 30 January 2013 - 18:56

καλά θα περιμένω να γυρίσεις.

#60 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 04 February 2013 - 13:51

Έχει διαβάσει κανένας βιβλία του Yukio Mishima? Και πιο συγκεκριμένα, θα ήθελα κάποια γνώμη για την σειρά των βιβλίων του με τίτλο The Sea of Fertility. Μου φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα!


Είναι ένας από τους αγαπημένους μου ιάπωνες συγγραφείς. Έχω διαβάσει τα Ai no Kawaki(Δίψα για έρωτα) και το Shiosai(Sea Roar). Είναι κλασικά μυθιστορήματα σύγχρονης ιαπωνικής λογοτεχνίας. Το γράψιμό του είναι πολύ ιδιαίτερο και θα δεις μέσα στα γραπτά του ατόφια αγάπη για την Ιαπωνία και όχι εθνικιστικές υπερβολές ή ανοησίες. Οι περιγραφές του και δη οι παρομοιώσεις του είναι όλα τα γιέν.

Η τετραλογία που λες, λένε πως είναι τα καλύτερά του έργα και το τελευταίο από τα 4 βιβλία, το τελείωσε λίγο πριν αυτοκτονήσει με seppuku μαζί με το σύντροφό του Morita Masakatsu. Γενικώς η ζωή του ήταν ταραχώδης και σιχαινόταν τον εξαμερικανισμό της Ιαπωνίας.

Εκτός από αυτά, θέλω πολύ να διαβάσω και τα Kamen no Kokuhaku - Confessions of a mask(είναι το πρώτο μυθιστόρημα που έγραψε) και το The temple of the Golden Pavilion(Kinkaku-ji).

Για να κλείσω ορίστε ένα απόσπασμα από το Δίψα για Έρωτα: "

[...]Είναι σαν την ιτιά που ποτέ δε φέρνει αντίσταση στον άνεμο, αλλά γατζώνεται στα τυφλά από αυτό που η ίδια θεωρεί σταθερότητα, τόσο σφιτά ώστε να είναι ανίκανη να καταλάβει πότε αυτή η σταθερότητα αλλάζει[...]"


84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.




Also tagged with one or more of these keywords: book, recommendations