Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Furusato Saisei: Nihon no Mukashi Banashi (Folktales from Japan)

folktales furusato Historical

  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3.927 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2012 - 14:19

Furusato Saisei: Nihon no Mukashi Banashi


Δημοσιευμένη  εικόνα


Folklore, myth, legend, and festival origin stories from across Japan.



Οπως λεει και στην αγγλικην η σειρα θα παρουσιαζει μυθους, ιστοριες κτλπ απο την Ιαπωνια. Καθε επεισοδιο θα αποτελειται απο διαφορες ιστοριες (το 1ο επ ειχε 3) λογικα θα εξαρταται απο το μεγεθος της καθεμιας.

Συμπαθητικοτατο το πρωτο επεισοδιο, λογο της θεματολογιας ειναι λιγο αργο αλλα αρκετα ευχαριστο ως τωρα. Για ποσο θα μπορει καποιος να το ακολουθησει, αυτο ειναι μια αλλη ιστορια..




[Fansub Group]: Commie (για την ωρα, υπαρχει ως Space Brothers v1 <-- αλλαξαν το ονομα για πρωταπριλιατικο μαλλον.)

#2 ZeD

ZeD

    完ぺき.にほかなら

  • Members
  • 257 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2012 - 14:55

Ωωω ναης...γουηλ ση! Θα τσεκαρω κ θα επιτρέψω για εντυπώσεις! Πρέπει να μετράει...
Bruutaro Faitto! // MyAnimeList // tweet!

Flowers in darkness—
We can embrace their fragrance
even without light
-Hideshi's last haiku

Spoiler:


#3 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2.136 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2012 - 14:58

Πολύ όμορφη σειρά, 70s σχέδιο και ιαπωνικά παραμύθια.
Can't go wrong.

LfNX0dh.png


#4 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2.153 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2012 - 15:32

Εγώ το είδα από Horrible Subs και ήταν εξαιρετική δουλειά. Το anime θα το βλέπω με περιπάθεια! Μιλάμε το λάτρεψα. Με πήγε και η πρώτη ιστορία πίσω στα παιδικά μου χρόνια, γιατί είχα κάτι Ιαπωνικά παραμυθάκια σε ένα βιβλίο από τις εκδόσεις Κέδρος και ήταν μέσα!


Perfecto!

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#5 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2012 - 16:55

αχ ηταν σκετη γλυκα ... :wooi2: επιασα τν εαυτο μου να χαμογελαει πολλες φορες !ασε που μαθαινουμε και ιστοριουλες ειναι οτι πρεπει για οταν θες να ξεκουραστεις!!!

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#6 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 03 Απρίλιος 2012 - 18:05

Τσέκαρα κι εγώ το πρώτο επεισόδιο, και είναι όντως πολύ όμορφο. Δεν ξέρω πότε ήταν η τελευταία φορά που είδα Εκπαιδευτική Τηλεόραση στην ΕΡΤ (ο Χριστός κι η μάνα του... Πού το θυμήθηκα αυτό;), αλλά αν θα έπρεπε να γίνεται σωστά, τα Παραμύθια είναι ιδανικό υπόδειγμα. Πάρα πολύ χαριτωμένο design, βασικό animation αλλά άκρως λειτουργικό, ικανοποιητικότατος ρυθμός (γρήγορος, όπως σε κάθε παραμύθι) και αφηγητές που σε κάνουν να νιώθεις πως ακούς τα παραμύθια του Αισώπου για πρώτη φορά στη ζωή σου (αν παρατηρήσατε, ο κάθε αφηγητής παίζει όλους τους ρόλους σε μια ιστορία. Και το κάνουν και οι δύο τέλεια).

Και τώρα που τα λέμε, ναι μεν ξέρουμε λίγο έως πολύ τους βασικούς Ιαπωνικούς μύθους, αλλά λαϊκά παραμύθια; Να κάτι που έχει ενδιαφέρον και από ενημερωτικής άποψης, όσο χαζό κι αν ακούγεται! Προσωπικά, ποτέ δεν είχα επαφή με τα γιαπωνέζικα παραμύθια, και αυτή είναι μια ιδανική ευκαιρία να επανορθώσω.

Will tune in every week!

Δημοσιευμένη  εικόνα

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#7 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Απρίλιος 2012 - 19:08

Είδα το πρώτο παραμύθι, εξοργίστηκα και το έκλεισα.
Το δίδαγμα ποιο ήταν; Ότι αν δε σε νοιάζουν τα λεφτά θα... κερδίσεις λεφτά; Εντελώς ηλίθιο, δεν άντεξα να δω τα άλλα.
Κανένα σοβαρό παραμύθι δεν υπήρχε να βάλουν;

#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Απρίλιος 2012 - 21:42

Είδα το πρώτο παραμύθι, εξοργίστηκα και το έκλεισα.
Το δίδαγμα ποιο ήταν; Ότι αν δε σε νοιάζουν τα λεφτά θα... κερδίσεις λεφτά; Εντελώς ηλίθιο, δεν άντεξα να δω τα άλλα.
Κανένα σοβαρό παραμύθι δεν υπήρχε να βάλουν;


More like η καλοσύνη και η αγάπη ανταποδίδονται και ότι κάποια πράγματα δεν μπορείς να τα εκβιασεις αλλά να τα κερδίσεις. Σίγουρα περιέχει πολλά πράγματα τα οποία είναι ξένα προς την δική μας νοοτροπία αλλά περισσότερο ήταν συμβολικό παρά κυριολεκτικό.

Το συγκεκριμένο παραμύθι μου άρεσε πάρα πολύ, όπως μου άρεσε και το δεύτερο με την κορακοζώητη γριούλα και τον μοναχό γιαλαντζί.. Τα ωραία χρωματάκια σίγουρα είναι και αυτά ένα plus.

Αll in all όντως όπως προειπώθηκε θυμίζουν τους μύθους του Αισώπου σε πάρα πολλά πράγματα.

#9 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2012 - 05:25

Δεν το εχω δει ακομα... το πρωτο παραμυθι ηταν με τα αγαλματακια (Gojizoosan)?

θα ελεγε καποιος οτι η σειρα ειναι σχετικα παιδικη?

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#10 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2012 - 08:01

Έως πολύ.

Αλλά για ένα επεισόδιο τη βδομάδα δε με πειράζει καθόλου. Είναι γλυκούλι και λέω ότι μαθαίνω και κάτι από πολιτισμούς άλλων λαών. :kakaka:

15fkk04.jpg


#11 Battlemage

Battlemage

    Anime Freak

  • Members
  • 376 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2012 - 10:47

Και τώρα που τα λέμε, ναι μεν ξέρουμε λίγο έως πολύ τους βασικούς Ιαπωνικούς μύθους, αλλά λαϊκά παραμύθια; Να κάτι που έχει ενδιαφέρον και από ενημερωτικής άποψης, όσο χαζό κι αν ακούγεται! Προσωπικά, ποτέ δεν είχα επαφή με τα γιαπωνέζικα παραμύθια, και αυτή είναι μια ιδανική ευκαιρία να επανορθώσω.


Αυτό. Και εγώ είχα μια περιέργεια να δω πως είναι τα γιαπωνέζικα παραμύθια. Μου άρεσε το σχέδιο όπως επίσης και το γεγονός οτι είχε τρείς ιστορίες σε ένα επεισόδιο αντί για μία. Σίγουρα θα το συνεχίσω καθώς περνάει ευχάριστα η ωρα.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#12 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Απρίλιος 2012 - 16:46

επιτελους το 2 (δν κατεβαινε το ατιμο!)
Spoiler:

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#13 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Απρίλιος 2012 - 20:15

Δε θα έκανα τον κόπο μόνος μου, αλλά ο Hanzo μου είπε ότι η τρίτη ιστορία του δεύτερου επεισοδίου είναι εντελώς εξοργιστική και αποφάσισα να τη δω.

Οι γονείς της κοπέλας αποφάσισαν να την παντρέψουν επειδή τους το είπε ο Θεός, αγνόησαν τα δάκρυα της και μάλιστα η μητέρα της την πέρασε για αγελάδα (χα χα χα).
Ο σαμουράι έκλεψε την αγελάδα για να μπει στο βρακί της κορής (ήταν όμορφος όμως άρα ήταν καλός).
Ο ιδιοκτήτης της αγελάδας άρχισε να βαράει τον τεμπέλη με το που τον είδε χωρίς να κάνει την παραμικρή ερώτηση.

ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ. Οι υπόλοιποι ήταν σωστοί άνθρωποι με αξίες που πρέπει να τις μάθει και η νέα γενιά.

Συγγνώμη, δεν είναι θέμα νοοτροπίας αυτό. Είναι ανόητο και παράλογο όπου και όποτε και αν ζεις.



Also tagged with one or more of these keywords: folktales, furusato, Historical