Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Sword Art Online


  • Please log in to reply
358 replies to this topic

#331 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 30 December 2014 - 23:39

^^Μα ποσο μαλακια ειναι το Excalibur Arc λοιπον? :P Θελει προσπαθεια για να το κανεις πιο αχωνευτο απο το ALO.
Τεσπα, θενκς για την απαντηση.Θα το τσεκαρω για καποια καλα (απο οσο ξερω) arcs.


mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#332 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 31 December 2014 - 02:08

Το excalibur arc είναι πρέπει να είναι ότι ποιο άθλιο έχω δει ποτε σε anime μαζί με το Umineko. ΑΘΛΙΟ animation, 0 story, 0 characters 0 τα πάντα. Seriously σε κάποια φάση απλά smarane εικόνες και φωνάζανε κινήσεις και τα boss απλά καθοντουσταν ακούνητα. Το GGO το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον (με αρκετεs γελοιότητες βεβαια αλλα w/e). Το mothers rosario είναι ότι καλύτερο έχει δείξει ποτε το SAO για μένα. Όλα τα dramas είναι pretentious άμα δεν σε αγγίξουν ξέρω γω. Το μονο αφύσικο ήταν το ποσο γρήγορα δέθηκε η Asuna με την Yuuki για μένα. Anyways imo σίγουρα καλύτερο από την πρώτη season.


Posted Image

#333 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 March 2016 - 22:58

Διαβάζοντας παλιότερα το παρακάτω review είπα να ξεκινήσω να βλέπω την συγκεκριμένη σειρά.

 

http://www.comicdom.gr/2013/03/05/sword-art-online/

 

Έχοντας δει μόνο τα τρία πρώτα το μόνο που μπορώ να πω είναι, ~μεχ! Δηλαδή την ιστορία την ξέρουμε από το .hack απλά έχει ένα εβολ τουιστ επειδή δεν μπορεί να κάνει κανένας logout.

Οι χαρακτήρες φαίνονται κάπως ρηχοί, ο πρωταγωνιστής είναι emo και το opening σου δίνει την αίσθηση ότι θα παίξουν και harem φάσεις! Τέσπα, μόλις δω μερικά πεισοδια ακόμα θα συνεχίσω το "θάψιμο" εε κριτική.


rsrGbGx.gif

#334 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 March 2016 - 11:08

Λοιπόν είμαι στο 17, νταξ το να γυρίσει σε harem δεν το περίμενα. Παραδόξως τα σχεδόν αυτοτελή επεισόδια και ο γρήγορος ρυθμός με κρατάνε στη σειρά γιατί η υπόθεση δεν μου λέει και πολλά. Lameρια από το επεισόδιο 15 και μετά αλλά τι να κάνουμε κάπως πρέπει να φτάσουμε τα 25 επεισόδια. Απορώ τι γίνεται στην δεύτερη σεζόν και τι θα δείξουν στην τρίτη που έχει ανακοινωθεί. Τέσπα, αποψάρα όταν το τελειώσω. :gn2:


rsrGbGx.gif

#335 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 10 April 2016 - 08:23

Τέλειωσα την πρώτη σεζόν χτες, τελικά αν και πολύ τυρί, χωρίς τίποτα καινούργιο να δείξει, δεν βαρέθηκα ιδιαίτερα. Κάπως grotesque η τελευταία μάχη με τον "πεταλούδο"  :kakaka: αλλά σε γενικά πλαίσια not bad. Θα δω και την δεύτερη να δούμε τι έχει να μας πει εκεί. Σίγουρα όχι αριστούργημα ή best series of 2012. :redcard2:

 

ps: Στο τέλος τα γράπωσε και τα δυο τα κοριτσούδια, Σαν δε ντρέπεται!  :beaten:


Edited by Hazuki, 10 April 2016 - 08:24.

rsrGbGx.gif

#336 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 19 April 2016 - 14:58

Είδα και εγώ την δεύτερη σεζόν (επιτέλους)
Είναι πολύ δύσκολο να σχολιάσω αυτήν την σειρά. Γενικά, βλέπετε ευχάριστα, καταφέρνει να μην σε φέρει σε σημείο να το κάνεις "drop" 
Έχει απίστευτες σεναριακές - στα όρια της αφέλειας - τρύπες, έχει όμως και κάποιες αξιόλογες στιγμές, που δεν είναι απαραίτητα action. Σε κάποια σημεία τρέχει χωρίς λόγο, αλλού κάνει κοιλιά χωρίς λόγο πολλές φορές άλλα περιμένες και άλλα γίνονται αλλά υπάρχουν και φορές που ξέρεις από την αρχή τι πρόκειται να γίνει.
Βασικά είναι σαν ένα team να έφτιαχνε κάποια αξιόλογα επεισόδια, πάνω σε σενάριο που στηρίζεται σε 2 - 3 καλές ιδέες (όχι απαραίτητα πρωτότυπες) και ενα άλλο team γέμισε τα ενδιάμεσα επεισόδια, που ήταν φάση hit or miss. Η αισθητική είναι καλή, η μουσική καλή, η απόδοση την "εμβάθυνσης" (της εικονικής πραγματικότητας δηλαδή) την κρινω επιτυχημένη, γενικά είναι ένα anime που δεν λες: "έχασα τον χρόνο μου που το είδα", αλλά σου αφήνει μια αίσθηση τύπου: "θα  μπορούσε να είχε γίνει πολύ καλύτερο", ενώ είχε και τις προδιαγραφές να γίνει επικούρα. 
Στα θετικά, ότι είναι σαν να βλέπεις 3 - 4 anime στο μπλέντερ, που κάπως συνδέονται μεταξύ τους, αλλά μέχρι εκεί.



#337 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 April 2016 - 10:25

Έχοντας φτάσει στο δέκατο επεισόδιο της δεύτερης σεζόν, αν και η υπόθεση είναι κάπως μεχ μου αρέσει πολύ η sinon, από την άλλη o kirito συνεχίζει να είναι το ίδιο αγγούρι. Ευτυχώς έκοψαν το harem αν και η sinon δεν βλέπω να γλυτώνει απ' τα νύχια του πρωταγωνιστή!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#338 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 April 2016 - 08:02

Φτάνοντας στο τέλος, μπορώ να πω πως η δεύτερη σεζόν ήταν αρκετά καλύτερη από την πρώτη. Το πρώτο arc είχε ενδιαφέρον (όσο μπορεί να έχει ένα anime για mmo) αλλά το επόμενο με το excalibur ήταν κάπως μέτριο. Για το τελευταίο πραγματικά δεν έχω λόγια, δεν ήταν ότι ήταν άσχημο αλλά ρε παιδί μου πολύ "δράμα". Δηλαδή από ένα σημείο και πέρα καταντάει αστείο με την υπερπροσπάθεια να σου πουν ότι εδώ τα πράγματα είναι σοβαρά και πρέπει να κλάψεις. Τέσπα, ευχάριστο anime στο σύνολο, δεν βαριέσαι λόγο των μικρών arc που έχει και στις δύο σειρές αλλά σίγουρα όχι το καλύτερο anime του 2012/2014. Ξεκίνησα και το accel world αλλά μάλλον εκεί θα υποφέρω.  :beaten:


rsrGbGx.gif

#339 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 February 2018 - 23:52

Από εδώ

 

https://www.animenewsnetwork.com/daily-briefs/2018-02-16/sword-art-online-alicization-anime-to-cover-entire-alicization-arc/.127914

 

αλιεύουμε το παρακάτω

 

 

 

Skydance Television is planning a live-action series on Netflix based on the novels.

 

Oh dear god! (που λένε και στο χωριό!)  :colddd:


rsrGbGx.gif

#340 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 18 February 2018 - 00:03

Oh dear god indeed.

Ήταν που ήταν κακο το ανιμε μετα απο το τέλος του πρωτου αρκ, το κάνουν και λαηβ αξιον που ειναι και χειρότερα συνήθως.

Γκουντ τζομπ, Νετφλιξ!

Edit: fixed a terrible grammar mistake wtf

Edited by Angel.tze, 18 February 2018 - 00:24.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#341 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 February 2018 - 00:24

Το λοιπόν, έψαξα λίγο και η συγκεκριμένη εταιρεία παραγωγής είναι Αμερικάνικη οπότε μιλάμε για us live action κάτι σαν το Deathnote (το οποίο ήταν φρικτό!).

Τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Τουλάχιστον ας είναι τόσο κακό που να καταντάει λίγο αστείο!  :dazed:  :wet2:


rsrGbGx.gif

#342 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 February 2018 - 08:06

Από τις λίγες φορές που η μεταφορά δεν θα είναι χειρότερη επειδή είναι δύσκολο να βγάλεις κάτι χειρότερο.



#343 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 February 2018 - 11:02

Από τις λίγες φορές που η μεταφορά δεν θα είναι χειρότερη επειδή είναι δύσκολο να βγάλεις κάτι χειρότερο.


Ήρθα να γράψω ακριβώς αυτό. Ειδικά το πρώτο αρκ που το premise του διεκδικεί δάφνες ποιότητας παίζει να βγει αξιοπρεπές. Χειρότερο οχι όμως.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#344 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 18 February 2018 - 20:16

Με αυτό που θα έχουν να διαχειριστούν ως πρωτότυπο υλικό, αν ο σκηνοθέτης και ο σεναριογράφος κρατήσουν μόνο την αρχική ιδέα και το ξαναγράψουν όλο παίζει να βγει και καλύτερο. Βασικά είναι η μόνη live action που έχει πιθανότητες να βρει καλύτερη από το πρωτότυπο.

 

Πάντως, τώρα που πήρε φόρα το netflix, σας εύχομαι και live action monogatari.


ySss0UF.jpg


#345 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 18 February 2018 - 20:40

Ομαδικες συλληψεις για σεξουαλικά υπονοουμενα όσον αφορά εφήβους και παιδιά, σε κάθε σκηνή πίνακες με κείμενα στο περιθώριο, ορθοπεδικοι τραυματισμοί σπονδυλικης στήλης και αυχένα.
Στο inception να ήμουν και να είχα 90 χρόνια όνειρα για να το σκεφτώ δεν θα μπορούσα να μεταφέρω την βασική σειρά.

Η μόνη που θα μπροουσε να περαστεί είναι το kizumonogatari, εφόσον μετετρεπε τον πρωταγωνιστή και την πρόεδρο σε ενήλικες, σκεφτόταν κάτι με τις παιδικες μορφές της Shinobu, είχε cgi αρκετό για να αγοράσει την Ελλάδα, μαζί με πολλά άλλα.

Σορρι για το off-topic, αλλά ήταν υποχρέωση να απαντήσω!

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018