Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Hentai (manga)


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#31 FrenzyApe

FrenzyApe

    Unofficial Moderator

  • Members
  • 197 posts

Posted 23 February 2012 - 00:43

μονο εγω διαβαζω futanari?:whistling:

#32 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 February 2012 - 00:55

^ Διαβάζω κι εγώ που και που, αλλά δεν είμαι και μεγάλος fan... άμα δεν είναι ΠΟΛΥ καλό το σχέδιο, δε μου κάνει καθόλου όρεξη.

BTW, βγήκε το τελευταίο chapter του Power Play 11 μέρες πριν, εγώ σήμερα εδέησα να το διαβάσω. :uhh:

Spoiler: ch08 (end)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#33 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 February 2012 - 13:52

@Napster: Πάρε να 'χεις... XD

Sensei wa Boku no Mono (AOI Hitori)
Mayu-sensei wa H de Komaru!!
Futari Dake no Sotsugyoushiki
Tonari no Minano Sensei
Shishunki wa Hatsujouki
Muchi Puri
Jokyoushi

Δεν συμπεριέλαβα κανένα έργο του Fuuga, διότι υποθέτω ότι τα έχεις ήδη διαβάσει όλα.

Ωραίος. xD Αρκετά καλά ήταν μπορώ να πω, τα διάβασα όλα εκτός απο το Tonari no Minano Sensei το οποίο θα το διαβάσω αργότερα.

Πες μου τώρα και μερικά Student x Teacher (<Male) (όχι με loli). :P

Edit: @jiohnis: Έχω κατεβάσει αυτά που μου πρότεινες, θα τα διαβάσω και αυτά.

Edited by Napster, 25 February 2012 - 14:03.


#34 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 February 2012 - 14:00

καλα, για τα ανιμε ας ισχυει ο ορος hentai. Aλλα για τα manga δεν θα ηταν καλυτερα να μετονομαστει ο τιτλος σε ero manga αντι για hentai;

Θα μου πεις, οχι Γιαννης.....Γιαννακης, αλλα τα manga εχουν πολλα περισσοτερα ειδη απο τα ανιμε.

#35 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2012 - 14:16

καλα, για τα ανιμε ας ισχυει ο ορος hentai. Aλλα για τα manga δεν θα ηταν καλυτερα να μετονομαστει ο τιτλος σε ero manga αντι για hentai;

Θα μου πεις, οχι Γιαννης.....Γιαννακης, αλλα τα manga εχουν πολλα περισσοτερα ειδη απο τα ανιμε.

Κανονικά, όπως εξηγώ και στο (terribly left behind) λεξικό, ούτε τα hentai anime θα έπρεπε να τα λέμε hentai, αλλά ero anime. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς με το έτσι θέλω να επιβάλλεις την αλλαγή. Ο κόσμος hentai τα έμαθε, hentai τα αποκαλεί, και ως "hentai" θα τα ψάξει. :P

Napster, I'll get back on you με προτάσεις σε λίγο, αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#36 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 February 2012 - 20:48

Κανονικά, όπως εξηγώ και στο (terribly left behind) λεξικό, ούτε τα hentai anime θα έπρεπε να τα λέμε hentai, αλλά ero anime. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς με το έτσι θέλω να επιβάλλεις την αλλαγή. Ο κόσμος hentai τα έμαθε, hentai τα αποκαλεί, και ως "hentai" θα τα ψάξει. :P

Napster, I'll get back on you με προτάσεις σε λίγο, αυτή τη στιγμή δεν προλαβαίνω.



το λεω γιατι για τα manga δεν εχει επικρατησει ο ορος και τοσο σε σχεση με τα anime.

Iσως γιατι εκτος Ιαπωνιας δεν ειναι και τοσο ευκολο να βρεις ερωτικα manga σε βιβλιοπωλειο και συνεπως χωρις καταταξη, το κοινο εμεινε συγχησμενο.

μη σου πω πως προτιμαν να τα λεν σκετα doujin, αφηνοντας να εννοηθει πως περικλειει και ερωτικο περιεχομενο.

#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 25 February 2012 - 21:46

Η λέξη doujinshi είναι άλλη μια λέξη γύρω από την οποία επικρατεί τεράστια σύγχηση εκτός Ιαπωνίας. Όπως εξηγώ εδώ, τα doujinshi δεν έχουν απαραίτητα ερωτικό περιεχόμενο. Για την ακρίβεια, αν λογαριάσουμε όλα τα doujinshi που βγαίνουν μέσα σε μία χρονιά, τα μη πορνογραφικά είναι πολύ περισσότερα από τα πορνογραφικά. Ο λόγος που ο υπόλοιπος κόσμος εκτός Ιαπωνίας έχει την αντίθετη εντύπωση είναι επειδή, well... τα πορνογραφικά doujinshi είναι αυτά που έχουν τη μεγαλύτερη παγκόσμια ζήτηση για sharing, για ευνόητους λόγους.

More than anything, doujin is a business model. Κάτι σαν ελεύθερος επαγγελματίας καλλιτέχνης.

Το πρώτο ερωτικό comic που διάβασα εγώ πάντως ήταν του Milo Manara, και το βρήκα σε ελληνικό βιβλιοπωλείο. :P

Napster, here you go, man.

Shoujo Futoukou
The Life of a Shameless Beauty
Together Forever
Cherry Pink na Kougai Souguu
Athletic Error
Hiromi's Special Training
Ai no Katachi

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 February 2012 - 01:18

...στο Mangafox τα βρίσκεις αυτά;

#39 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 February 2012 - 01:37

Όχι, αλλά υπάρχουν άλλοι online readers για hentai manga. Θα σου στείλω PM σε λίγο... ^^

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#40 IlPalazzo

IlPalazzo

    Anime Fan

  • Members
  • 147 posts

Posted 28 February 2012 - 15:47

Και ναι, ήρθε η ώρα να λάμψω πάλι, ο άνθρωπας. Προειδοποιώ ότι τα άρρωστά μου βίτσια επικεντρώνονται στο δίπτυχο "vanilla + αισθήματα", του στυλ που ζήτησε η Iristella. Oπότε, αν αυτό δε σας αρέσει, απλώς μη διαβάσετε παρακάτω.

Cheerism:
Μακράν, μακράν η καλύτερη τεχνοτροπία που έχω δει ποτέ. Και μόνο με το σχέδιό του, ο mangaka καταφέρνει να μας μεταφέρει με 100% επιτυχία το πάθος που νοιώθει ο κάθε χαρακτήρας για το έτερό του ήμισυ. Και, αν πάει κανείς στο σενάριο, τα πράγματα μόνο βελτιώνονται: εκτός απ' το προαναφερθέν πάθος βλέπει κανείς άμεσα και μια μεγάλη αγάπη, και το σενάριο αφοσιώνεται κυρίως στην ανάπτυξη των σχέσεων των χαρακτήρων αντί να, εχμ, "βιάζεται". Μέσα σ' όλα, ο mangaka δεν ξεχνάει να βλέπει τις ανθρώπινες σχέσεις απ' την αστεία τους μεριά, δίνοντας στο θεατή άφθονο, λεπτό και ποιοτικό χιούμορ.


Virgin Night:
Σε αντίθεση με το προαναφερθέν Cheerism, εδώ βλέπουμε τη σοβαρότερη μεριά των σχέσεων. Οι χαρακτήρες εδώ έχουν ανασφάλειες, συστολές, ανησυχίες. Οι προσπάθειές τους να επικοινωνήσουν τα συναισθήματά τους παίζουν κυρίαρχο ρόλο.
Η τεχνοτροπία εδώ είναι απλοϊκή, αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό· αποπνέει μια αίσθηση καθημερινότητας. Φαίνεται ότι η mangaka αγαπάει τους χαρακτήρες της, και προσπαθεί οι ερωτικές σκηνές να τους βοηθούν να ωριμάσουν συναισθηματικά.
Αν υπάρχει ένα αρνητικό, αυτό είναι ότι η ποιότητα του scanning είναι κακή. Και πάλι, όμως, αξίζει.


Τέλος, να πω ότι έχω δει και δύο δημιουργούς που, ό,τι έχω διαβάσει απ' αυτούς μού 'χει αρέσει. Αυτοί είναι οι Coelacanth και Aoki Kanji. Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάτι μαζικά μεταφρασμένο απ' αυτούς που να 'χω δει.

PS: Junpei, o Kenny είπε να μην κατακρίνουμε ο ένας τα γούστα του άλλου. Δεν μπορώ όμως, με πνίγει το άδικο· θα το πω κι ας φάω ban. Αν ξαναπείς ότιδήποτε κακό για τη Fanta Verdia, θα έχεις να κάνεις μαζί μου.

Αν έχυνα ένα δάκρυ για κάθε λεπτομέρεια που χάνεται στη μετάφραση, ο Νώε θα έπρεπε να φτιάξει καινούρια κιβωτό.

 

唯今翻訳...


#41 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 28 February 2012 - 16:41

Here I am , μετά από έναν μαραθώνιο Fuuga !!! Μπορώ να πω πως απόλαυσα όλα τα έργα του αλλά κάπου τα χαλάει και συγκεκριμένα στην τελευταία ιστορία του Yuuwaku no Tobira ( Always ) . Η εξέλιξη της ιστορίας και το ασαφές τέλος της δεν θυμίζουν στο ελάχιστο Fuuga .
Τέλος , με έχει πωρώσει το σχέδιο του Kisaragi Gunma αν και οι ιστορίες του είναι λίγο επαναλαμβανόμενες .

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#42 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 29 February 2012 - 19:21

Sorry for party rocking double posting αλλά είναι σημαντικό . :P
Προς όσους έχουν διαβάσει Fuuga και συγκεκριμένα το Otokonoko Onnanoko . Στην ιστορία Girlfriend τελικά έχει happy ending ή είναι μια επανάληψη του τέλους του Byousoku 5cm ? Εγώ δεν μπόρεσα να καταλάβω ...

Also , I would appreciate some good incest / teacher(female) ero-mangas ( no NTR plz ) :)

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#43 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 05 March 2012 - 19:16

Γενικότερα δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με το είδος, είχα όμως διαβάσει παλιότερα το Silky Whip Extreme του Oh!Great και μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Αρκετά sci-fi, τρομερό σχέδιο -πράγμα όχι και τόσο περίεργο για το συγκεκριμένο σχεδιαστή- και μπόλικο χιούμορ στο ενδιάμεσο.

Αρκετά καλό ήταν και το Sexhibition, κυρίως στις πιο γλυκές του στιγμές.

Φρίκη και όνειδος το Bondage Fairies, το οποίο και απορώ γιατί έχει τόση απήχηση και δημοτικότητα, σε βαθμό που μου το έχουν αναφέρει και άνθρωποι που δεν διαβάζουν manga.
Posted Image

#44 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 posts

Posted 05 March 2012 - 19:29

Τα Bondage Fairies μάλλον λόγω της φρίκης, της καφρίλας κτλ είναι τόσο δημοφιλή. Αρρωστημένα αλλά αγωνιώδη περισσότερο παρά απωθητικά κατά τη γνώμη μου.

#45 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 posts

Posted 05 March 2012 - 21:01

Φρίκη και όνειδος το Bondage Fairies, το οποίο και απορώ γιατί έχει τόση απήχηση και δημοτικότητα, σε βαθμό που μου το έχουν αναφέρει και άνθρωποι που δεν διαβάζουν manga.


Όπως & τα άλλα που ανέφερες & κάποια ακόμη ('Sexcapades' π.χ.) ήταν από τα πρώτα που μεταφράστηκαν & εκδόθηκαν (literally εκδόθηκαν, όχι μόνο στο Internet), πριν το είδος γίνει γνωστό, όταν το Internet ακόμη εξαπλώνονταν (τέλη '90s), & πριν είναι δυνατό να βρεις piles upon piles από hentai.

Πράγμα που το έκανε γνωστό (έστω & μέσω cultural osmosis) & να ταυτίζεται στο mental space με "hentai", ειδικά επειδή ήταν "freaky" οπότε & πιο πιασάρικο από τα άλλα.

Τώρα, το γιατί επέλεξαν αυτό συγκεκριμένα (& τα υπόλοιπα της γενιάς του) να εκδώσουν από όλα τα hentai *shrug* καλή ερώτηση.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.