Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Τιτανοτεράστιος ιος ή κάποια περίεργη υπηρεσία?


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 07:49

Πριν από λίγο μου εμφανίστηκε στην επιφάνεια εργασίας ένα μήνυμα.Από ένα αρχείο που όπως φάνηκε λήφθηκε μόνο του στον υπολογιστή μου την ώρα που εμφανίστηκε.Ζητούσε να δω ένα μήνυμα και μου είχε δυο επιλογές , να ερωτηθώ αργότερα ή να δω το μήνυμα.Μόλις πάτησα να δω το μήνυμα η οθόνη έγινε γαλάζια και εμφανίστηκε ένα άλλο μήνυμα που έλεγε κάτι για μία υπηρεσία αλληλεπιδράσεων.Είχε μία επιλογή , να επιστρέψω στην επιφάνεια εργασία. Αφού περίμενα μήπως κάνει κάτι βαρέθηκα και πάτησα να επιστρέψω στην επιφάνεια εργασίας,το οποίο και συνέβη σαν να μην έγινε τίποτα.Το αρχικό μήνυμα παρέμεινε και πάτησα να ερωτηθώ αργότερα οπού και εξαφανίστηκε! Τι στην ευχή ήταν αυτό? Δυο είναι οι σκέψεις μου κάποιος πολύ καλός ιός που δεν τον βρήκε το Antivirus. μου ή πράγματι μια πολύ περίεργη υπηρεσία των Windows που ΠΡΩΤΗ φορά βλέπω στην ζωή μου.
Any ideas ?????
Any ideas ?????
Any ideas ?????



P.S. Με έχει φάει η περιέργεια να δω τι είναι και μιας και δεν με νοιάζει η πιθανότητα να κάνω format.

Posted Image


#2 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 01 February 2012 - 09:01

Βασικά έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον σαν ιός μου ακούγεται. Το μήνυμα το έβγαλε σαν wallpaper η κάτι;

Επίσης δοκίμασες να το googlάρεις να δεις τι μπορεί να είναι;
phmava.php

#3 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 09:13

Και εμένα μου φαίνεται ιός αλλά με παραξενεύει το ότι το antivirus δεν έδωσε σημασία και το ότι το PC μου είναι ακόμα (όπως φαίνεται) άθικτο... Το άρχείο είχε πολλά νούμερα-γράματα ως όνομα και την κατάληξη .dll Αλλά όχι δεν το googlara να σου πω την αλήθεια.Το παράθυρό ήταν κανονικό των windows όπου άνοιξε.Με μετέφερε σε μια γαλάζια κενή οθόνη με μόνο το επόμενο παράθυρο που το μόνο που μπορούσα να πατήσω ήταν το επιστροφή στην επιφάνει εργασίας...


edit: τίποτα στο google με την φράση υπηρεσία αλληλεπιδράσεων windows/virus

Posted Image


#4 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 01 February 2012 - 09:19

Τώρα δηλαδή όλα φαίνονται να δουλεύουν ρολόι; Ας πούμε αμα πας στην διαχείριση προγραμμάτων έχει κανα ύποπτο πρόγραμμα να τρέχει σαν εκείνο το όνομα του dll;
phmava.php

#5 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 09:44

Ναι δεν τρέχει τίποτα περίεργο ούτε έχω καμιά περίεργη υπηρεσία να τρέχει στον task manager...

Posted Image


#6 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 01 February 2012 - 09:56

BSOD service launched :P για να μαθαίνουν οι καινούργιοι και να μην ξεχνούν οι παλιοί:rofl:
rsrGbGx.gif

#7 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 10:02

Καμία σχέση με την μπλέ οθόνη του error... Γαλάζια ήταν σαν το χρώμα που έχει το stell blue skin του v Bulletin. ΚΑι άμα ήταν error πως εξηγείς τα μηνύματα και την επιστροφή στην αρχική οθόνη χωρίς να πειραχτεί τίποτα τελείως???

Edit:
Αμα το ξαναβγάλει θα την κάνω print screen η φωτό με το κινητό να το δεις και με τα μάτια σου.

Edited by zennith666, 01 February 2012 - 10:07.

Posted Image


#8 Left64Vegeta

Left64Vegeta

    Technical Staff

  • Administrators
  • 370 posts

Posted 01 February 2012 - 11:31

- Τα αρχεία dll δεν τρέχουν μόνα τους, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τα δεις ποτέ στον task manager. Αντ' αυτού, θα δεις να τρέχει ένα rundll32.exe

- Αν είναι αρχείο έχει όνομα με τυχαίους αριθμούς και γράμματα, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να το βρεις ποτέ στο google. Γιατί απλά σε κάθε υπολογιστή βάζει άλλα, τυχαίους αριθμούς και γράμματα.

- Τα antivirus θέλουν κάποιες μέρες/βδομάδες μέχρι να μάθουν κάποιον καινούριο ιό. Ακόμα και αν έχεις κάνει update σήμερα, θα πάρει πολλές μέρες ακόμα μέχρι να τον πάρει πρέφα το antivirus. Τα antivirus ποτέ δεν έπιαναν και ποτέ δε θα πιάνουν τους πολύ πρόσφατους ιούς.

Ένα printscreen θα βοηθούσε. Επίσης, καλό είναι να έχεις ρυθμίσει να φαίνονται οι επεκτάσεις των αρχείων, τα κρυφά αρχεία, και τα κρυφά αρχεία συστήματος. Η συνηθέστερη πολιτική των ιών είναι να μπαίνουν ως κρυφά αρχεία συστήματος (.exe, .dll, .bat, .com, .cmd), συνήθως στο C:\Windows\System32\ ή στο C:\Documents and Settings\μπλα\μπλα\μπλα\...

Ειδικά στο system32, είναι εύκολο με ενεργοποιημένη την εμφάνιση κρυφών αρχείων και αρχείων συστήματος, να κάνεις τα εξής:

- Ταξινόμηση κατά τροποποίηση

- Να δεις ποια .exe, .dll, .bat, .com και .cmd τροποποιήθηκαν τις τελευταίες 2 μέρες, και να ψάξεις στο google τι είναι το καθένα.

#9 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 11:41

Thank you sensei τα κρυφά αρχεία τα έχω εμφανής οπότε ψάχνω να βρω το αρχείο ... print screen δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν ξέρω πότε και αν εμφανιστεί το μήνυμα ξανά.Αλλά έτσι και εμφανιστεί θα γίνει κατευθείαν post!!!
P.S. rundll32 .exe den βρήκα...

Posted Image


#10 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 11:53

Επίσης δεν βρήκα το αρχείο στο system32. α μόνα που τροποποιήθηκαν σήμερα ήταν αρχεία του συστήματος(clearly stated not to delete those from the folder έλεγε στο google διότι πολλοί τα περνάνε για bookits :D )
Nα πω την αλήθεια ενα φιλαράκι μου μιλάει για hack αλλά για ποιόν λόγο εμένα??? Και πως το βλέπω αυτό???

Edited by zennith666, 01 February 2012 - 12:01.

Posted Image


#11 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 February 2012 - 12:05

εμενα μου 8υμισες οταν ειχα φαει Hack στο παλιο μου PC, ιδια φαση...αλλα μετα απο 1-2 μερες βγηκε digital voice να κανει count-down xDD και κατερευσε..αχαχα >.> hope its not the same :P
フカフカ

#12 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 01 February 2012 - 12:08

Για σένα μιλάω στο παραπάνω post κουτέ!!!

Posted Image


#13 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 01 February 2012 - 12:17

Για σένα μιλάω στο παραπάνω post κουτέ!!!


αχαχαχα....my bad:oo: :hahaha:
フカフカ

#14 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 02 February 2012 - 16:50

Κοίτα, και εμένα μου το χει βγάλει καμια 5αρια φορές αλλά εμένα το πισί μου έχει 5-6 ιούς μέσα... :hot:Δεν νομίζω να σου προκαλέσει κάποιο πρόβλημα.