Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Addons για Mozilla Firefox


  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 29 January 2012 - 17:17

Έχει τύχει πολλές φορές να μιλήσω με άτομα in despair επειδή ο mozilla τους κόλλησε/έκανε restart/έσβησε και έχασαν όλο το κείμενο που έγραφαν. Κάθε φορά, όπως έχω πει πολλάκις και στο φόρουμ, τους λέω για το καταπληκτικό add-on του mozilla, το lazarus. Και κάθε φορά με κοιτάνε έκπληκτοι.

Σκευτόμουν να κάνω ένα θρεντ ειδικά γι αυτό, αλλά τελικά θεώρησα ότι είναι too-much ένα θρεντ για ένα add on ενός browser. Οπότε αποφάσισα να κάνω ένα θρεντ όπου όλοι θα προτείνουμε/παρουσιάζουμε add ons για τον mozilla που θεωρούμε χρήσιμα.


Έχουμε και λέμε.

:arrow:Το lazarus είναι ένα υπέροχο add-on του mozilla που σου σώζει Ό,ΤΙ γράφεις. Δεν πα να σου κλείσει ο browser, το pc, να σου πέσει το ρεύμα. Την επόμενη φορά που θα τον ανοίξεις θα μπορείς να δεις τα τελευταία πράγματα που έγραψες. Ναι είναι πληθυντικός, "τα". Όχι μόνο σου κρατάει ολόκληρες παραγράφους αλλά δεν κρατάει μόνο το τελευταίο σου κείμενο αλλά τα τελευταία σου κείμενα. Πχ εγώ αυτή τη στιγμή έχω σωσμένα χθεσινά vms.

Posted Image

Πως δουλεύει: Κάνεις δεξί κλίκ εκεί που θες να γράψεις, διαλέγεις το εικονιδιάκι του Lazarus που λέει "recover text" και διαλέγεις από τη λίστα με τα κείμενα αυτό που θέλεις!
Ε κ αν μοιράζεστε τον υπολογιστή με κάποιον άλλο, και δε θέλετε να βλέπουν τι έχετε γράψει τότε πηγαίνετε τις ρυθμίσεις και το αλλάζετε ανάλογα. Περισσότερες πληροφορίες για το πώς θα το κάνετε αυτό υπάρχουν ΕΔΩ.

Spoiler: security options screenshots


Το lazarus υπάρχει και για chrome & safari.


Άλλα χρήσιμα add ons είναι το adblock plus, το λεξικό για τους ανορθόγραφους κτλ κτλ. Επειδή όμως δεν είμαι καλή στο να εξηγώ τεχνικά πράγματα θα το αφήσω στους υπόλοιπους. :3

Posted Image


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 29 January 2012 - 17:26

Για όσους συχνάζουν στο Reddit υπάρχει το Reddit Enhancement Suite που βελτιώνει κατά πολύ την εμπειρία του browsing στο συγκεκριμένο site.
Speed Dial ή Fast Dial με βολεύουν αφάνταστα αφού ο Firefox δεν έχει από default τη συγκεκριμένη λειτουργία(αν και Opera και Chrome το έχουν).

Wictionary βολεύει πολύ αφού με ένα διπλό κλικ σε μια λέξη έχεις την ερμηνεία της(στα αγγλικά πάντα)

DownloadHelper και YoutubeVideo Downloader. Ο helper κατεβάζει βίντεο σχεδόν από κάθε site με βίντεο ενώ ο άλλος κατεβάζει μόνο από youtube μεν, όμως έχει απίστευτα βολική λειτουργία για conversion(αν και η αλήθεια είναι ότι αργεί).

Save Images κατεβάζεις εικόνες ακόμα και από σελίδες που δεν επιτρέπουν κατέβασμα εικόνων.

Υπάρχει και η download status bar που κάνει τη παρακολούθηση των αρχείων που κατεβάζουμε πιο κομψή, όμως η μοζιλα δημοσίευσε μια λίστα με addons που καθυστερούν την εκκίνηση του browser της και το εν λόγω addon ήταν ένα από αυτά. Από τότε σταμάτησα να το χρησιμοποιώ και βολεύομαι με το παραθυράκι του firefox.

Με το tablang μπορείτε να διατηρείτε ένα διαφορετικό keyboard layout για κάθε ανοιχτό tab(πχ έχω δυο tabs, ένα στο anime.gr και ένα στο youtube και αλλάζοντάς τα ο firefox αλλάζει τη γλώσσα πληκτρολόγησης από τα αγγλικά στα ελληνικά χωρίς τη δική μου παρέμβαση, αρκεί να τα έχω βάλει στην αρχή)

Edited by Nikos1451, 31 January 2012 - 17:12.


#3 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 29 January 2012 - 17:32

Rikaichan, λεξικό για ιαπωνικά. Βολεύει πολύ για αναγνώριση kanji.

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 29 January 2012 - 17:48

Excellent thread, stickied. :riiight:

Προσωπικά θα προτείνω το Greasemonkey, το οποίο θα μπορούσε ίσως κανείς να το αποκαλέσει "sandbox addon". Επιτρέπει την εκτέλεση userscripts που αλλάζουν την εμφάνιση και τη συμπεριφορά ενός website. Φυσικά θα πρέπει να βρει κανείς και τα κατάλληλα userscripts για να του γίνει πραγματικά χρήσιμο, αλλά ευτυχώς χιλλιάδες προγραμματιστές σε όλο τον κόσμο το έχουν αγαπήσει, οπότε σίγουρα θα βρείτε κάτι που θα σας λύσει τα χέρια σε κάτι. Απλά περάστε μια βόλτα από το userscripts.org.

Επίσης θα προτείνω το Downthemall, το οποίο κάνει το κατέβασμα πολλαπλών αρχείων από μια σελίδα παιχνιδάκι. Μπορείτε να του βάλετε και include/exclude rules αν θέλετε να μην κατεβάσει συγκεκριμένα πράγματα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||