Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ordinary Story


  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 15 January 2012 - 21:53

Γεια σε ολους παιδια,σε αυτο το μερος θα δημοσιεύω δουλείες που έχω φτιάξει στο παρελθόν,φτιάχνω ακόμα η και αναβαθμίζω,
οι οποίες προορίζονται για το προσωπικό μου πρότζεκτ.

Σε αυτό με βοηθούν κ μερικοί φίλοι όποτε μπορούν,και ελπίζω κάποια στιγμή να το τελειώσουμε^^ :)

Για αρχή αυτοί είναι 2 από τους χαρακτήρες
ελπίζω να σας αρέσουν^^

Shadow explorer

Είναι ένας μεταλλας και μελος μιας μικρης band
αφού ένας από τους φίλους του εξαφανίζεται μυστηριωδώς
κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού του και δεν έχει δώσει σημάδια ζωής,
αποφασίζει να ψάξει τι απέγινε ο φίλος του...
[media]http://fc01.deviantart.net/fs71/f/2012/014/5/d/shadow_explorer_by_shadowexplorer-d4m16uk.jpg[/media]

Amurita

Η πόλη που ζει λεηλατήθηκε στο
παρελθόν,αφήνοντας τη μονή, με το μερος που ζει σφραγισμένο στο χρονο
[media]http://fc07.deviantart.net/fs70/f/2012/011/f/4/amurita_by_shadowexplorer-d4m2o2e.jpg[/media]


the Wanderer

Ο wanderer είναι vampyre
που αποφασίζει να αφήσει την clan του
ώστε να ταξιδέψει και να γνωρίσει διάφορους πολιτισμούς
και την ιστορία τους.

Το όνομα του είναι παρατσούκλι
που του έμεινε απο την clan
επειδή πάντα ήθελε να ταξιδεύσει
αλλά σύμφωνα με τους κανονισμούς δε μπορούσε.
[media]http://fc08.deviantart.net/fs71/f/2012/015/e/a/the_wanderer_by_shadowexplorer-d4mioma.jpg[/media]


Damsel

Μελος της clan του Wanderer
Εργαζεται ως barwoman σε κατάστημα
στο παλιό κέντρο της πόλης.
[media]http://fc04.deviantart.net/fs71/f/2012/036/5/a/damsel_by_shadowexplorer-d4othbc.jpg[/media]

Ευχαριστώ πολύ

Edited by shadow explorer, 06 February 2012 - 10:08.


#2 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 January 2012 - 22:08

Πολυ ωραια μοντελα, πλακα εχουνε, η κοπελα εχει λιγο παραξενα χαρακτηριστικα αλλα οκ, xDD

καλη συνεχεια(και τυχη) και με το project ^^ περι τινους προκειτε? για game το πατε να φανταστω αν κρινω απτο στυλακι των χαρακτηρων :)
フカフカ

#3 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 15 January 2012 - 22:56

Καλησπέρα φίλε GhostPrince,ευχαριστώ για το σχόλιο.
Οταν αρχισα το 3d ο σκοπός ήταν να γίνει videogame action adventure rpg
Αλλά στάθηκε αδύνατο να δημιουργήσω ομάδα για την ανάπτυξή του...

Επειδή όμως θέλω να το τελειώσω οπωσδήποτε σε κάποια μορφή,αργότερα αποφασιστικέ
ότι μια εικονογραφημένη ιστορία είναι ποιο προσιτός στόχος,και κάτι που μπορώ να
τελειώσω μόνος μου (με τα χίλια ζόρια ΧΔ ) και κάπου εκεί (2010-11)βρήκα κ βοήθεια από 2
φίλους.


Επίσης αν είναι δυνατόν πες μου τι σου φαίνεται περίεργο,θα με βοηθουσε γιατι ισως το
εχω παραβλεψει και γινεται το διορθοσω. (Αυτος ειναι κ ο λογος του τα ανεβασα άλλωστε)

Τα ποιο πολλά μοντέλα χαρακτήρων έχουν φτιαχτεί την εποχή που μάθαινα 3δ, και από τότε τα ξαναδουλευουμε μαζι με ενα απο τα παιδια στον ελεύθερο μας χρόνο,ώστε να είναι ποιο
ευπαρουσίαστα.

#4 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 January 2012 - 23:14

I see, well guess we're the same xDD μιας και γω να πω την αλη8εια για game design το παω (8ελω να εβελπιστω τουλαχιστον οτι καπια στιγμη 8α μπορεσω) αν κιακομα σχετικα αρχη ειμαι εγω σ'αυτα ;p ειναι δυσκολο στη χωρα μας να βρε8ει ομαδα για τετια ρε γμτ xD (ειναι που νε και αρχη ο συγκεκριμενος τομεας στη χωρα μας)...ποσο καιρο ασχολησαι? οχι απαρετητα με το project αλλα και γενικα :)

περιεργο...δεν 8α λεγα οσο αφορα το modeling, απλα ειναι τα χαρακτηριστικα της που μου φαινονται λιγο παραξενα, ισος ειναι το οτι το κεφαλι ειναι καπως μιρκο(ή ετω ετσι μου φαινεται, νομζω οτι αν εφτιαχνες λιγο καλυτερα το κατω μερος του πρωσωπου 8α ταν πιο ωραιο) σε αντι8εση με το σωμα της, μου δινει μια αισ8ηση του κατι αφυσικου xDD ο αλος χαρακτηρας απτην αλη μ'αρεσει..:thatsit:
フカフカ

#5 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 191 posts

Posted 15 January 2012 - 23:36

Καθόλου άσχημα μοντέλα, αν και ίσως να χρειάζεται λίγο φτιάξιμο οι αναλογίες. Χρησιμοποιείτε reference images; Χωρίς αυτά είναι πολύ πιο δύσκολο. Επίσης, ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείτε;

Μελετώντας τα βασικά του animation πάντως, μπορεί να σου φανεί εύκολο να δώσεις κίνηση στα μοντέλα, και ίσως να μπορέσετε να φτιάξετε animations αντί για κόμικς με την ιστορία. Ο καλύτερος οδηγός για animation που έχω βρει ως τώρα είναι το Animator's Survival Kit του Richard Williams. Είναι για Traditional 2D Animation, αλλά τα περισσότερα από όσα λέει μπορείς εύκολα να τα χρησιμοποιήσεις και στο 3D Animation. Έχει βγει σε βιβλίο και σε DVD, αλλά καθώς τα DVD κοστίζουν κάπου 800 € (:terror2:) προτείνεται το βιβλίο.

Τέλος, δεν ξέρω ποιά διαδικασία χρησιμοποιείς για να φτιάξεις τα μοντέλα, αλλά ίσως αν δεν το έχεις δει να σε βοηθήσει ΑΥΤΟ το tutorial. Τότε που δοκίμασα να κάνω κι εγώ 3D μοντέλα, μου φάνηκε εξαιρετικά χρήσιμο, και, αν και δεν ολοκλήρωσα ποτέ κάποιο, είχα προχωρήσει αρκετά καλά. Ψάξε γενικά τη σελίδα, καθώς μπορεί να βρεις και άλλα χρήσιμα πραγματάκια.

Τέλος, μια σελίδα που οποιουδήποτε είδος τέχνης κι αν εξασκεί κάποιος θα βρει σίγουρα κάτι χρήσιμο, είναι το Forum του conseptart.org.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο, και ελπίζω να δω κάποια στιγμή το πρότζεκτ σας ολοκληρωμένο. :ureshii:

Edited by Kain, 15 January 2012 - 23:42.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#6 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 16 January 2012 - 00:10

ναι οι αναλογίες τους είναι πειραγμένες όντως, η δομή του προσώπου της κοπελας είναι ποιο πολύ βασισμένη σε ανιμε-μανγκα αναλογίες πάρα σε ρεαλιστικό χαρακτήρα,για την ώρα δε με ενοχλει, αργότερα μπορεί το αλλάξω όμως (γενικα μεχρι το τελικο αλλαγες γινονται)

απο το 2007,πιγαινα σε σχολη εφαρμοσμενων τεχνων ,κ στα μισα αποφασισα να αρχισω 3D για το προτζεκτ ποιο πολι, αλλα με ενδιέφερε κιόλας σαν τεχνοτροπία :P

επισης σε αυτο που λες για το game disign,στη χωρα μας ειναι δυσκολο όντως,αλλα οχι ακατορθοτο,δλδ γνωριζω ατομα που καταφερα να σχηματίσουν ομάδα,εχει να κανει με τις γνωριμίες που έχεις,κτλ γενικα αμα το θες πολυ παντα υπαρχει ενας δρομος (συνηθως οδηγεί στο εξωτερικό)

Kain ευχαριστω πολυ,τα μοντελα οταν τα εφτιαξα,η δεν ειχα καθολου ρεφερενς,η τα εφτιαξα εγω .^^


θενκς και για τα λινκς, μου ειναι γνωστα :)
οσο για το ανιματιον είναι πολύ χρονοβόρο, θα το θελα πολύ,αλλά με τις τωρινές συνθήκες, μόνο αν κάποιος τρελός το χρηματοδοτούσε θα μπορούσε να πάει παραπάνω...

Προγράμματα έχω χρησιμοποιήσει πολλά, είτε γιατί χρειάστηκε να τα μάθω για δουλεια,ειτε γιατι εχουν καποια εργαλεια που ειναι χρησιμα..
Γενικά πάντως το πρόγραμμα δε παίζει ρόλο,ισως για εναν που αρχιζει και μαθαινει, κάποια να είναι ποιο εύκολα απο άλλα, γενικά ολα το ίδιο πράγμα κάνουν :)

για αυτα εχει χρησιμοποιηθει 3ds max, και αργοτερα softimage

Edited by shadow explorer, 16 January 2012 - 01:03.


#7 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 16 January 2012 - 10:53

Πολύς καλός, μπράβο. Εγώ μια-δυο φορές πήγα να δοκιμάσω 3ds και τράμαξα με όλα αυτά τα menu, μου φάνηκε both δύσκολο και δύσχρηστο (αν και θέλω πολύ να ξανασχοληθώ με την πρώτη ευκαιρία).

Τα renders είναι αρκετά πειστικά ανατομικά στα περισσότερα μέλη του σώματος (βασικά μόνο τα χέρια θα σου πρότεινα λίγο να κοιτάξεις εκτός κι αν ο ίδιος τα επιθυμείς that way) και θα ήθελα να μάθω πόση περίπου ώρ σου παίρνει ο ένας χαρακτήρας.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#8 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 16 January 2012 - 18:51

Eυχαριστω πολυ,θα τα κοιταξω τα χερια,στην amurita τουλαχιστον :)
για το πόση ώρα παίρνει ο χαρακτήρας δεν είμαι σε θέση να απαντήσω αυτή τη στιγμή
αλλα θα χρειαστεί να το ξαναπιασω το άθλημα, οπότε μόλις γίνει θα ενημερώσω ;)

Προσθεσα και τον wanderer στο 1ο ποστ,θα προσθέσω και μινι background των χαρακτήρων.
edit: μινι background προστέθηκαν :)

Edited by shadow explorer, 16 January 2012 - 20:46.


#9 VampireHunter

VampireHunter

    Starting...

  • Banned
  • 15 posts

Posted 16 January 2012 - 19:26

ΟΥΑΑΑΑΑΑΑΑΟΥΥΥΥΥΥΥ! πολυ ωραιοι

#10 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 16 January 2012 - 20:56

θα μπει καμια μιγα παιδακι μ....:kakaka:
βασικά εσύ δε πιανεσεεεεε,επεσες μεσα οταν ήσουν μικρος XD
thanks πάντως :)

Ξέχασα να αναφέρω πως προσπαθώ οι περισσότεροι χαρακτήρες να είναι βασισμένοι σε φίλους μου
(και ο αποπανω ειναι ενας απο αυτους:x3:)

υπάρχουν κάποιοι που είναι requested εκτος απ τους φανταστικους :)

Edited by shadow explorer, 16 January 2012 - 21:20.


#11 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 18 January 2012 - 03:11

χτες με έπιασε λίγο κ έκανα 2-3 πραγματάκια στα σκαστά στην :)
spoiler επειδή έχει nudity? ούτε κ εγώ ξέρω αν μετράει :P




#12 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 06 February 2012 - 10:09

ανέβηκε άλλος ένας character :)
left right left right left right,until we have no rights left.....

#13 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 12 February 2012 - 01:42

Sign of a bar in gothic city. Damsel works there.
Posted Image

Edited by shadow explorer, 12 February 2012 - 01:48.

left right left right left right,until we have no rights left.....

#14 shadow explorer

shadow explorer

    kage meishi

  • Members
  • 18 posts

Posted 12 February 2012 - 02:02

και μια ποιο σκοτεινή πικ της damsel ^^
Posted Image
left right left right left right,until we have no rights left.....

#15 Umi no Ossan

Umi no Ossan

    The last 20th Century Boy

  • Members
  • 503 posts

Posted 08 April 2012 - 20:48

Πολύ ωραίες οι νέες φωτογραφίες !!! Όντως η δουλειά σου καλυτερεύει !!!
Humans are weak... but we want to live... even if we're wounded... or tortured... we feel the pain...