Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Ozma


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#16 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2.136 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Μάρτιος 2012 - 15:54

Τώρα ξέρω γιατί είναι μόνο 6 επεισόδια! Είναι τόσο ανιαρό, που χρόνος περνάει τόσο αργά και νομίζεις οτι έχεις δεί 3 μαζεμένα. :D
Μακρυά.

LfNX0dh.png


#17 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Απρίλιος 2012 - 17:19

Δυστυχως η ''ευτυχως'' ειδα μεχρι το 4 κι αυτο που καταλαβα ειναι οτι εχουμε ενα πανεξυπνο πρωταγωνιστη παλι!!(που παν και τς βρισκουν) και μια που τρεχει ενω δν συμβαινει τπτ! το ολο θεμα με τν φαλαινα ακομα δν το καταλαβα - δν με πολυ πειραζει κιολας- αλλα μου καθεται καπως....
Spoiler:
γενικα μπα never mind!

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#18 Daz

Daz

    私は新幹線になりたい

  • Members
  • 771 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 14 Απρίλιος 2012 - 16:05

ειδα τα πρωτα δυο, πολυ μεχ, πολυ φρασεις που απλα ακουγονται "επιστημονικες" χωρις να σημαινουν τιποτα, κλπ

Δημοσιευμένη  εικόνα
Δημοσιευμένη  εικόνα

ALSO i survived the new forum change thing... we need a new tag.


#19 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Απρίλιος 2012 - 19:19

Spoiler: 5


#20 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 15:17

Σίγουρα δεν είναι από τα καλά του Matsumoto αλλά για μόλις 6 επεισόδια μια χαρά ήταν! Σα να βλέπεις μια ταινία σε alternate universe, μας έχει συνηθίσει εξάλλου σε αυτό ο Matsumoto, όπου ο Captain Harlock , η Emeraldas, η Maetel (Maya ήταν η κοπέλα του Harlock στην ταινία btw...) κι ο Tadashi Daiba βρίσκονται όχι στο διάστημα αλλά σε μια post apocalyptic Γη αλλά Yamato στυλ! Σε όσους έχουν δει τα συγκεκριμένα ίσως κακοφανεί μιας και φαίνεται πιο πολύ ότι το έβγαλε πιο πολύ για χαβαλέ, ως διαφορετικό setting υποθέτω, αλλά με σκηνοθέτη τον

Takahashi Ryosuke του Votoms κι άλλων περίμενα κι εγώ κάτι παραπάνω! Ένα 6 με 7 στα 10 θα το έβαζα πάντως γιατί καλούτσικα γραφικά και μουσική έχει, πολύ ωραίο voice acting έχει, λίγο πιο πολύ στην υπόθεση να έδινε βάση και να απέφευγε τόσο πολύ την μάχη με τα υποβρύχια και θα ήταν καλύτερο... Περιμένω πως και πως την νέα έκδοση του θρυλικού υποβρυχίου Yamato τώρα!

:lovulovu:


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Anakin Skywalker: 30 Απρίλιος 2012 - 15:19

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#21 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 15:56

Τι πάει να πει "για 6 επεισόδια";... Υπάρχουν πολλές ταινίες που διαρκούν περισσότερο ας πούμε; Είναι παράδοξο ότι υπάρχουν και καλές;

Ο δικός μου βαθμός είναι 0/10, που πιστεύω ότι αξίζει σε κακό fanfiction 12χρονου. Ευχαριστώ τα παιδιά του #anime.gr που σπάγαμε πλάκα μαζί, η θέαση διαφορετικά θα ήταν ανυπόφορη.

#22 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 17:18

Δε νομίζω να το έβγαλα αριστούργημα! Ήμουν σαφής πιο πάνω. Υπάρχουν πολύ καλές ταινίες και μικρές σειρές με διάρκεια 2 ωρών ή εκεί κοντά (καθώς και αρκετές εξαιρετικές ή πραγματικά διαμάντια) και σίγουρα δεν θα ήταν μία από αυτές! Διάβασες να το πρότεινα ως αριστούργημα; Αν το θεωρείς τόσο κακό δικαίωμά σου, απλά υπάρχουν πολύ χειρότερα anime, τόσο που δεν αξίζει το θάψιμο. Βέβαια αφού έχω δει να βάζουν 1/10 στο LOGH και σε άλλες αξιόλογες σειρές είμαι σίγουρος ότι μπορώ να δω τα πάντα πλέον! Όλα είναι θέμα προτιμήσεων και διάθεσης τελικά...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#23 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 17:24

Άνθρωπέ μου, εσύ δεν έγραψες ότι ήταν "μια χαρά για 6 επεισόδια"; Με τη συγκεκριμένη επιλογή των λέξεων, δεν υπονοείς ότι αν ένα έργο διαρκεί κοντά στις δύο ώρες, με κάποιον τρόπο πρέπει να αντιμετωπίζεται λιγότερο αυστηρά επειδή δεν του αρκεί ο χρόνος, ή κάτι τέτοιο;

Πότε με είδες να γράφω ότι το θεώρησες αριστούργημα και να σε κατηγορώ γι'αυτό; Σε ποιον απαντάς...;

#24 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 17:30

Όταν βλέπεις κάτι και σε ρωτάει κάποιος αν βλέπεται κι εσύ του απαντήσεις: "Ε, μια χαρά είναι, εντάξει", τι θα καταλάβει ο συγκρεκριμένος; Ότι πρέπει να το δει απαραίτητα; Αν έλεγα: "Φοβερό, μην το χάσετε!", αλλάζει... Απλά και πάλι αυτή είναι προσωπική μου γνώμη, δεν είναι ανάγκη να την ενστερνιστεί κανείς!
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#25 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 17:33

Μα δε στέκομαι καν σε αυτό... Για τρίτη φορά, μιλάω για το σημείο που γράφεις "για 6 επεισόδια" λες και είναι ελαφρυντικό.

Είσαι ελεύθερος να απαντήσεις ό,τι άσχετο θέλεις ξανά.

#26 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 17:59

Φυσικά κι είναι ελαφρυντικό σε μια μικρή σειρά! Άλλο να δεις ένα quick watch κι άλλο να δεις μια μεγάλη σειρά των 50 επεισοδίων ή και παραπάνω! Δε νοιώθεις ότι χάνεις τον χρόνο σου τουλάχιστον. Και που'σαι, ξέρω κι εγώ να προσβάλω γι' αυτό πρόσεχε πως μιλάς σε παρακαλώ. Δεν σου αρέσει καθόλου η σειρά γούστο σου και καπέλο σου αλλά δεν μας την λες κι από πάνω...
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#27 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 18:17

Δεν διακρίνω που σε προσβάλλει ο Warchief για να είμαι ειλικρινής, Anakin Skywalker. Αντιθέτως, αυτό που όντως διακρίνω στα posts του είναι μια απύθμενη απελπισία λόγω αδυναμίας συννενόησης μεταξύ σας. Και όχι άδικα, if I may add.

Το επιχείρημα "ντάξει, δεν κράτησε πολύ οπότε τι είχαμε τι χάσαμε" δεν έχει καμία θέση όταν καλούμαστε να αποτιμήσουμε την αξία ενός έργου που είδαμε. Σημασία έχει το πόσα προσέφερε σε αναλογία με το χρόνο που διήρκεσε, την "πυκνότητα αξιόλογου περιεχομένου", so to speak. Κατά γενική ομολογία, το Ozma δεν είχε τίποτα παραπάνω να προσφέρει εκτός από "Matsumoto vibes" για να γλυκάνει τους πιο πορωμένους fans του (και ακόμα και μερικοί απ' αυτούς το έθαψαν). Όσοι ξεκίνησαν να βλέπουν αυτό το έργο απλά για να δούνε αν είναι καλό ή όχι, και όχι επειδή έγραφε "Leiji Matsumoto" στην ούγια, απογοητεύτηκαν οικτρά.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#28 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 18:25

Δε νομίζω να ξέρεις να προσβάλλεις, αλλά σε προκαλώ να δοκιμάσεις. Μετά το "Και που'σαι" (ξέχασες το "μάγκα"), πιστεύω ότι θα έχει πλάκα.

Αυτό που δεν μπορείς να καταλάβεις εδώ και επτά δημοσιεύσεις, είναι ότι το μοναδικό σχόλιο που απευθύνεται σε σένα είναι περί των έξι επεισοδιών και όχι περί της έλλειψης ποιότητας της σειράς.

Τώρα, αφού προφανώς νομίζεις ότι δύο ώρες δεν είναι αρκετές για να αναπτυχθούν επαρκώς θέματα, χαρακτήρες και πλοκή (ή έστω ότι μία τέτοια διάρκεια μπορεί να αποτελέσει ελαφρυντικό), δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει οποιουδήποτε είδους συζήτηση. Ζεις σε διαφορετικό σύμπαν.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Warchief: 30 Απρίλιος 2012 - 18:25


#29 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKamatero, Athens

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 18:57

Δεν ξέχασα τίποτα να προσθέσω και μην βάζεις λόγια που δεν είπα. Δεν είσαι ο μόνος που ξέρει να χειρίζεται την ελληνική γλώσσα πάντως, γνωρίζουν κι άλλοι. Στο κάτω-κάτω εγώ προσπαθώ να μιλήσω χωρίς να σε θίξω και να σου λέω ότι θα απαντήσω με άσχετα πράγματα όπως μου έγραψες πιο πάνω. Πάντως δεν θέλω να το κάνουμε "παλαίστρα" το θέμα γι' αυτό θα το σταματήσω εγώ εδώ.

Kenny θα το πω για μια ακόμη φορά και δεν θα ξανασχοληθώ με το θέμα, ότι δεν έβγαλα το Ozma αριστούργημα! Έχω δει πολλά έργα του για να το πω αυτό και θα αδικούσα τα αριστουργήματά του! Αν βάλεις 6 με 7 στα 10 σε μια σειρά πόσο καλή θα την θεωρήσει κάποιος; Δεν μπήκα να υπεραμυνθώ του συγκεκριμένου τίτλου κι ούτε να ανοίξω καμία βεντέτα! Έγραψα απλά ότι δεν είναι τόσο τραγική, κατά την γνώμη μου, όπως είδα στο προηγούμενα δημοσιεύματα και πως είναι μια χαρά για την μικρή της διάρκεια! Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!
Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόνα

#30 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 30 Απρίλιος 2012 - 19:55

Αν βάλεις 6 με 7 στα 10 σε μια σειρά πόσο καλή θα την θεωρήσει κάποιος;


Εξαρτάται από το πως βαθμολογεί ο καθένας. Υπάρχουν άνθρωποι που συμπιέζουν την κλίμακα 0-10 στο διάστημα 5-10 επειδή διστάζουν να δώσουν χαμηλή βαθμολογία σε κάτι... και υπάρχουν κι αυτοί που βαθμολογούν σωστά. Για μένα το 6 και το 7 είναι για anime που ναι μεν έχουν κάποια ελαττώματα που θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει, αλλά σε κάθε περίπτωση άξιζαν το χρόνο μου.

είναι μια χαρά για την μικρή της διάρκεια!


There you go again. Εδώ και κάμποσα posts σου ζητάει ο Warchief να μας εξηγήσεις από που κι ως που η μικρή διάρκεια λειτουργεί σαν ελαφρυντικό σε μια σειρά που θα μπορούσε να ήταν απείρως καλύτερη και απογοήτευσε σχεδόν κάθε άνθρωπο που έκατσε και την είδε, και απάντηση δεν δίνεις.

Αν πάρουμε τη δική σου μέθοδο αξιολόγησης και την σπρώξουμε στα λογικά της όρια, ένα anime short 5 δευτερολέπτων που δείχνει έναν χαρακτήρα να χασμουριέται και τίποτα άλλο θα το βαθμολογήσουμε κι αυτό με 6 ή 7 στα 10 και θα λέμε ότι είναι μια χαρά για τη μικρή του διάρκεια... right?

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||