Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Saint Seiya - The Lost Canvas - Hades Mythology

Shounen Shonen Action Superpowers Drama Fantasy Supernatural TMS Entertainment

  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 19:43

Lost_canvas_logo.png


18ος αιώνας. Ο πόλεμος μεταξύ του Άδη και της Αθηνάς που λαμβάνει χώρα κάθε 243 χρόνια ξεσπά για άλλη μια φορά. Ο Temna και ο Alone, παιδικοί φίλοι, αποχωρίζονται και βρίσκουν τους εαυτούς τους ν' ακολουθούν διαφορετικούς δρόμους καθώς ο πρώτος ορκίζεται Saint της Αθηνάς και ο δεύτερος είναι η μετεμψύχωση του ίδιου του Άδη.


04-5.jpg

 

Καθώς ο Tenma κάνει σκληρή προπόνηση στο Ιερό της Αθήνας, ο Alone χάνεται όλο και περισσότερο μέσα στην προκαθορισμένη μοίρα του. Έχοντας πλέον τις δυνάμεις του Άδη, προκαλεί θάνατο στους γύρω του και θέλοντας να ξεφύγει από την πραγματικότητα θεωρεί πλέον τον θάνατο λύτρωση. Κάπως έτσι αρχίζει τη δημιουργία του Lost Canvas, ένος πίνακα που θα περιλαμβάνει κάθε ανθρώπινη ζωή στον πλανήτη. Με την ολοκλήρωση του πίνακα, θα έρθει και το τέλος της ανθρωπότητας.



03-10.jpg

 

Με σκοπό να σταματήσουν τα σχέδια του Άδη, για άλλη μια φορά οι Saints της Αθηνάς έρχονται αντιμέτωποι με τις στρατιές του Άρχοντα του κάτω κόσμου, διατεθειμένοι να νικήσουν με κάθε κόστος.

Πολύ δραματική μου βγήκε η περιγραφή

Η σειρά αφηγείται τα γεγονότα που έγιναν 200 χρόνια πριν την ιστορία του original Saint Seiya για τα οποία γίνονται αναφορές στο Saint Seiya - Next Dimension. Μέχρι τώρα αποτελείται από δύο σαιζόν 13ων OVA και είναι εξαιρετικά πιστά στο manga. Η παραγωγή είχε προφανώς αρκετό budget όπως φαίνεται, έτσι οι πανοπλίες μεταφέρονται με ακρίβεια και οι σκηνές των μαχών είναι πολύ ικανοποιητικές. Τις φωνές τους επίσης χαρίζουν γνωστοί seiyuu.

For more info...

Genres: Action, Fantasy, Martial Arts, Shounen, Supernatural


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kai: 15 Ιανουάριος 2014 - 15:09

ySss0UF.jpg


#2 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 21:24

Είδα το πρώτο επεισόδιο και περιμένω να κατέβουν τα υπόλοιπα.
Πολύ καλό αν κι είμαι σίγουρος,πως τα επόμενα θα'ναι καλύτερα.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai


#3 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιανουάριος 2012 - 21:37

Shounen με τα όλα του. Απλά.
Έχει καιρό που είδα την πρώτη season του anime αλλά θυμάμαι ότι το είχα καταδιασκεδάσει.
Ωραία ιστορία, ωραίοι χαρακτήρες ο καθένας με τα ελαττώματά του και τα προτερήματά του και ιδιαίτερα ωραίο animation.

Και μην έρθεις κανείς να μου πει βλακείες για bishounen. Έβλεπα μια συζήτηση αλλού για Saint Seiya και μου έγραφαν ότι είναι γεμάτο bishounens και ότι δεν έχει τίποτα άλλο.(Ναι έχει τον Αλφόφικο και τον Ασμίτα, ή τον Ντέγκελ, συγκλονίστηκα) Λες και είναι αυτό το θέμα του anime. RAGE.

Spoiler: 1η season




Spoiler: 2η season


Αγαπημένοι χαρακτήρες για εμένα, El Cid, Aldebaran, Sage και Yuzuriha.
Χαρακτήρες που μου έκαναν εντύπωση είναι ο Αλφόφικος, ο Manigoldo και ο Hakurei.
Από τα Φάσματα ο Μίνως και ο Kagaho. Και ο θεός Ύπνος.

Για τον Tenma έχω να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ σαν πρωταγωνιστής. Γιατί δεν είναι ψωνάρα και ξέρει τις δυνατότητές του. Δεν έχει αυτήν την βλακεία που έχει ο Seiya "Αχ Saori, Αθηνά" αλλά πιστεύει ότι απλά είναι ο μόνος που μπορεί να σταματήσει τον Alone. Τον πάω στο ότι παραδέχεται τα λάθη του, νιώθει άσχημα, δεν είναι γεμάτος αυτοπεποίθηση. Γενικά μου αρέσει σαν πρωταγωνιστής.

Η Sasha βέβαια δεν με ενθουσιάζει σαν Αθήνα. Είναι αρκετά κλαψιάρα, αλλά τουλάχιστον σε μερικές καταστάσεις την παραδέχομαι.


Αδιάφοροι χαρακτήρες είναι ο Shion και ο Dohko. O Dohko όχι τόσο βέβαια. Στην συνέχεια βέβαια ίσως κερδίσουν το ενδιαφέρον μου.

Ανυπομονώ για την επόμενη season.

Μπράβο Botsun, να δεις και τα επόμενα επεισόδια :3

Πόνεσε το χέρι μου Τ^Τ

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Zura: 03 Ιανουάριος 2012 - 22:16


#4 metalmusicmaniac

metalmusicmaniac

    Psychotic Madness

  • Members
  • 240 Δημοσιεύσεις:
  • LocationKefalonia, Lixouri

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 12:44

Epic battles και ελληνική μυθολογία. Φαίνεται ενδιαφέρον και μόνο από την παρουσίαση :Blissfull: αλλά ελπίζω μόνο να μην καταλήξει σε επική μούφα :if:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#5 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 13:35

Έφτασα μέχρι το 10ο επεισόδιο.

Πόσο μα πόσο,τέλεια παίζει να'ναι η σειρά ! :hahaha:

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai


#6 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 14:46

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#7 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 15:21

Ο Shaka πότε εμφανίζεται ;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai


#8 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 15:25

O Shaka δεν εμφανίζεται σ' αυτό, συγνώμη που σε μπέρδεψα. Είναι ο Ιππότης της Παρθένο στο original Saint Seiya
Spoiler:

ySss0UF.jpg


#9 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 16:38

Δεν πειράζει Kai κι οι άκυρες πληροφορίες είναι καλοδεχούμένες... :P

Anw,ξέρετε,πως γίνεται κάποιος Ασημένιος και Χρυσός Ιππότης ;
Δηλαδή,αφού περάσεις τις εξετάσεις και γίνεις Χάλκινος μετά μπορείς να μεταπηδήσεις σε κάποια από τις άλλες δύο κατηγορίες ;
Διότι στην σειρά μέχρι τώρα (επεισόδιο 14),δεν μας αφήνεις υπόνοιες για power ups ή για κάποια εξέλιξη στις δυνατότητες του Τενμα και του Yato.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai


#10 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 17:10

Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Kai: 04 Ιανουάριος 2012 - 17:18

ySss0UF.jpg


#11 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 17:23

Ειναι αναγκη να χω δει το Saint Seiya πριν δω το Seint Seiya:The Lost Canvas?

#12 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 17:26

Όχι, το Lost Canvas είναι μάλιστα prequel του original Saint Seiya.

#13 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιανουάριος 2012 - 20:13

Ενδιαφερον:orly:, οποτε μολις τελειωσω κατι ανιμε που βλεπω, θα το αρχισω. Ελπιζω να μου αρεσει!!!

#14 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιανουάριος 2012 - 01:03

Oi Gold Saints στο lost canvas, πανεύκολα ειναι καλύτεροι σε διαμόρφωση ιστορίας και χαρακτήρα και επίσης και πιο άπαιχτοι



Δημοσιευμένη  εικόνα






#15 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 23:26

Τελείωσα και τις δύο seasons με την δεύτερη να μου αφήνει καλύτερες εντυπώσεις απο την πρώτη.
Καθώς λειτουργεί περισσότερο εισαγωγικά για να μας συστήσει το σύμπαν στο οποίο διαδραματίζεται η ιστορία,ενώ στην δεύτερη διαδραματίζεται το κυρίως μέρος της πλοκής,όπου επίσης,λαμβάνουν χώρα οι περισσότερες κι ίσως τις πιο δραματικές μάχες με αποκορύφωμα αυτές των
Spoiler: Epic Battles

Το animation χωρίς να'ναι κάτι το τρομερό σ'αφηνει με καλές εντυπώσεις και γενικότερα κυλά ομαλά χωρίς παρατράγουδα.Στον αντίποδα,ο ήχος κι η μουσική επένδυση,ίσως να αποτελούν,ένα από τα συν της σειράς,μιας και επιτελούν σωστά τον ρόλο τους,χρωματίζοντας τις σκηνές με τα απαραίτητα συναισθήματα την εκάστοτε σκηνή.
Ένα από τα πράγματα που ξεχώρισα στην σειρα,ήταν το "The Realm of Athena" από EUROX,που το θεωρώ από τα καλύτερα openings που'χω ακούσει.

Αγαπημένοι χαρακτήρες με σειρά αρεσκείας:
Asmita,Hakurei,Sage,Manigoldo,El Cid κι ο loser Yato.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από junpei: 09 Ιανουάριος 2012 - 23:43

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai




Also tagged with one or more of these keywords: Shounen, Shonen, Action, Superpowers, Drama, Fantasy, Supernatural, TMS Entertainment