Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Saint Seiya - The Lost Canvas

Shounen Shonen Action Fantasy Martial Arts Supernatural Drama shining armors and manly tears

  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#16 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1.240 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 16 Ιανουάριος 2012 - 23:50

:if:

Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα

Avatar & signature by Kai


#17 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2012 - 01:01

Τέλος και από μένα. Το ευχαριστήθηκα δεόντος. Πήγα να το διαβάσω από την αρχή, αλλά μιας και πρόσφατα είδα το anime, δεν άντεξα, και πήγα κατευθείαν εκεί που τελειώνει το anime. Από κει και πέρα μόνο πόρωση! Μπαίνω σε σπόιλερ μη μου ξεφύγει τίποτα και ψάχνομαι.

Spoiler:


Και τέλος άλλο ένα ευχαριστώ στην εξαιρετική παρουσίαση και στα 2 threads που με έψησαν να το αρχίσω!

Δημοσιευμένη  εικόνα


#18 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2012 - 11:53

Δεύτερο post που απολαμβάνω όσο δεν παίρνει άλλο μέσα σε λίγο διάστημα, όσο να' ναι δεν βλέπουμε συχνά τόσο εκτενή σχολιασμό. Thank you and thank you again. Θυμήθηκα σκηνές και έγνεψα καταφατικά σε πολλά σημεία διαβάζοντάς το. Ίσως δεν έπρεπε ν' αφήσω στη μέση το re-read αφού στο δεύτερο μισό έχω πολύ πιο αγαπημένα κομμάτια απ' ό,τι στο πρώτο.

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#19 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2012 - 15:35

A μπράβο η Violate.
Spoiler:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#20 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Μάρτιος 2012 - 16:16

Spoiler:

ySss0UF.jpg


#21 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 20 Ιανουάριος 2013 - 18:18

κριμα παντως να εχει σχεδον ολοκληρωθει στα scanlations to Lost Canvas ενω το original να εχει κολλησει ακομα στην μεταφραση/σκαναρισμα των τευχων 7-18. οπως με τη Hokuto no Ken ελπιζω να βρεθει λυση.

τελικα καταφερα και διαβασα το πρωτοτυπο στη γαλλικη εκδοση.

νιωθεις οτι εισαι μεσα σε ενα ονειρο βλεποντας τετοια απομακρα τοπια στην Ελλαδα και στον Αδη αλλα και εφφε μαχης. παρα τις τρυπες στο σεναριο, το απολαμβανεις. εστω και αν ολοι οι ηρωες αναστενονται ή πεθαινουν απειρες φορες και ακους 1000 φορες τη φραση "ποτε δεν πιανει η ιδια επιθεση δευτερη φορα".

φανταζομαι εδω στο LC το σχεδιο ειναι πιο λεπτομερες και το σεναριο καλυτερο, δηλ με λιγοτερες τρυπες θα ελεγα οτι ουσιαστικα ειναι ενα reboot της σειρας για το νεοτερο κοινο που δεν προλαβε το anime και το manga του 80.

ισως του ριξω μια ματια.

#22 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Ιανουάριος 2013 - 19:34

Συγκριτικά με το anime του Saint Seiya, γιατί το manga δεν το έχω διαβάσει, (αλλά και πάλι φαίνεται) το LC είναι 10 φορές καλύτερο. Μερικές τρύπες που έχει είναι επειδή έπρεπε να μείνει πιστό στα γεγονότα που θα ακολουθήσουν. Πάντως και καλύτερο σενάριο έχει και καλύτερες μάχες έχει και δίνει και αρκετό χρόνο στους Gold Saints αντίθετα με το παλιό, αλλά παρουσιάζει και πολύ καλύτερα τη πλευρά του Άδη. Αφιερώθηκε αρκετός χρόνος σε ορισμένες θεότητες αλλά και σε δύο από τους κριτές. Το πρωταγωνιστικό τρίο είναι πολύ πιο συμπαθητικό και τα power ups τους δεν είναι υπερβολικά σαν το πρωτότυπο.

Είναι κρίμα γενικά που δε δέχεται γενικά αρκετή προσοχή η σειρά από αγγλικά scanlations, ίσως φταίει που στην λατινική Αμερική και ορισμένες χώρες της Ευρώπης δέχεται πολύ μεγαλύτερη αποδοχή. Το Lost Canvas πήρε επίσημη ισπανική έκδοση, οπότε λίγο δύσκολο να το δούμε από τη Viz. Κρίμα που το spin off του μεταφράζεται ενώ μεταφράζεται κανονικά στα ισπανικά δεν το έχει αναλάβει κανένα scanlation group στα αγγλικά, αφιερώνει χρόνο στα γεγονότα πριν τον πόλεμο και στους Χρυσούς και κάποια arcs ακούγεται ότι είχαν μεγάλο ενδιαφέρον.

ySss0UF.jpg


#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 24 Ιανουάριος 2013 - 11:46

Συγκριτικά με το anime του Saint Seiya, γιατί το manga δεν το έχω διαβάσει, (αλλά και πάλι φαίνεται) το LC είναι 10 φορές καλύτερο. Μερικές τρύπες που έχει είναι επειδή έπρεπε να μείνει πιστό στα γεγονότα που θα ακολουθήσουν. Πάντως και καλύτερο σενάριο έχει και καλύτερες μάχες έχει και δίνει και αρκετό χρόνο στους Gold Saints αντίθετα με το παλιό, αλλά παρουσιάζει και πολύ καλύτερα τη πλευρά του Άδη. Αφιερώθηκε αρκετός χρόνος σε ορισμένες θεότητες αλλά και σε δύο από τους κριτές. Το πρωταγωνιστικό τρίο είναι πολύ πιο συμπαθητικό και τα power ups τους δεν είναι υπερβολικά σαν το πρωτότυπο.

Είναι κρίμα γενικά που δε δέχεται γενικά αρκετή προσοχή η σειρά από αγγλικά scanlations, ίσως φταίει που στην λατινική Αμερική και ορισμένες χώρες της Ευρώπης δέχεται πολύ μεγαλύτερη αποδοχή. Το Lost Canvas πήρε επίσημη ισπανική έκδοση, οπότε λίγο δύσκολο να το δούμε από τη Viz. Κρίμα που το spin off του μεταφράζεται ενώ μεταφράζεται κανονικά στα ισπανικά δεν το έχει αναλάβει κανένα scanlation group στα αγγλικά, αφιερώνει χρόνο στα γεγονότα πριν τον πόλεμο και στους Χρυσούς και κάποια arcs ακούγεται ότι είχαν μεγάλο ενδιαφέρον.


παντως το Manga καλυπτει την ιστορια του Αδη, οπως και αυτη του Ποσειδωνα νωριτερα. το anime μετα το Sanctuary αναλωνεται στο Asgaard filler. μονο τα OVA καλυπτουν κομματι της ιστοριας.

και το παλιο αφιερωνει χρονο στους Χρυσους. μετα την Arc του Ποσειδωνα και την εφοδο του Αδη στην Ακροπολη, ουσιαστικα εχουμε εμφυλιο μεταξυ των επιζησαντων Χρυσων και αυτων που τους νεκρανεστησε ο Αδης.αυτο κραταει για 2 volumes μεχρι να εμφανιστουν ξανα οι πρωταγωνιστες.

ακομα και το παλιο Manga ειναι καλυτερο του anime απλα εχει καποια κλισε της εποχης. δεν ξερω, το σχεδιο του παλιου και τα settings μου φανηκαν πιο ονειρικα.

#24 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 24 Ιανουάριος 2013 - 13:08

Το Asgaard δεν μου είχε αρέσει καθόλου σαν filler arc, ήταν ο λόγος που καθυστέρησα αρκετά να το τελειώσω, παραδόξως όμως όλοι οι χαρακτήρες είχαν μια ιστορία από πίσω τους αντίθετα με ορισμένους κανονικούς χαρακτήρες του manga οπότε ίσως δε θα έπρεπε να παραπονιέμαι. Τα OVA με τους χρυσούς ήταν σαφώς πολύ καλύτερα, γι' αυτό και το το Elysion που δεν μου άρεσε όσο τα υπόλοιπα, παρόλο που έκλεισε εκεί η ιστορία του Άδη. Τους αφιερώνει μεν αρκετό χρόνο, αλλά νομίζω ότι οι χαρακτήρες δεν ανέπνευσαν όσο έπρεπε, με εξαίρεση τον Saga και τον Kanon που είχαν και μια ιστορία από πίσω τους και ίσως τον Shaka λόγω αλλαγής νοοτροπίας. Σε αυτόν τον τομέα τουλάχιστον, το Lost Canvas ήταν πιο δουλεμένο ακόμα και στους χαρακτήρες της αντίπαλης παράταξης. Αν και τα κίνητρα που είχε ο Άδης στο παλιό ήταν πολύ καλύτερα.

Θα ήθελα να διαβάσω το manga του παλιού για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη ώστε να μπορώ να τα συγκρίνω σωστά βέβαια, ειδικά από άποψη ατμόσφαιρας. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιες διαφορές και είναι συνηθισμένο στα anime να κόβουν αρκετά πράγματα.

ySss0UF.jpg


#25 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 25 Ιανουάριος 2013 - 09:09

Θα ήθελα να διαβάσω το manga του παλιού για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη γνώμη ώστε να μπορώ να τα συγκρίνω σωστά βέβαια, ειδικά από άποψη ατμόσφαιρας. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιες διαφορές και είναι συνηθισμένο στα anime να κόβουν αρκετά πράγματα.


η πλακα ειναι πως το γαλλικο εχει στο τελος μεταφραση γραμματων απο Ιαπωνες αναγνωστες και αναγνωστριες της εποχης.
Ο Shun θεριζει στον κοριτσιστικο πληθυσμο!

#26 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Ιανουάριος 2013 - 15:52

η πλακα ειναι πως το γαλλικο εχει στο τελος μεταφραση γραμματων απο Ιαπωνες αναγνωστες και αναγνωστριες της εποχης.
Ο Shun θεριζει στον κοριτσιστικο πληθυσμο!


Ο Shun ήταν ο πιο θηλυπρεπής χαρακτήρας, μάλλον έβλεπαν τον εαυτό τους μέσα τους αλλιώς δεν εξηγείται γιατί στο μεγαλύτερο μέρος της σειράς είχε μείνει ανεκμετάλλευτος κι παρίστανε κυρίως το ασανσέρ με την αλυσίδα που είχε.

ySss0UF.jpg




Also tagged with one or more of these keywords: Shounen, Shonen, Action, Fantasy, Martial Arts, Supernatural, Drama, shining armors and manly tears