Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πρόβλημα με AntiVirus


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 25 December 2011 - 17:45

Εχοντας ενα cd panda protection 2011 στα χέρια μου, αποφάσια να το εγκαταστήσω στο laptop στο minimum των απιατησεων. Λοιπόν όταν το βάζω να κάνει scan ετσι και γίνει κάτι από το Start Button μεχρι να ανοίξω το LOL αυτο crusharei, δεν κινείταια τίποτα και από οτι κατάλαβα σε οποιαδήποτε διαδικασία το βάλω να κάνει. Εχετε έστω κάποια ιδέα με το τι μπορεί να συμβαίνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

#2 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 25 December 2011 - 18:03

Τι επεξεργαστή έχει το laptop σου?Άμα έχεις ρυθμίσει ψηλά το priority στο scan του AV μπορεί να σου ρίχνει συμμαντικά τις δηνατότητες του Laptop ( τα λαπτοπ δεν είχαν ποτέ αξιόλογο επεξεργαστή).Επίλογες σε όποια και να είναι η περίπτωση είναι να μειώσεις πολύ το priority του scan σου.Θα αργεί να τελειώσει αλλά λογικά θα μπορείς να τρέχεις και άλλα προγράμματα.Τώρα άμα δεν σου κάνει και αυτό δουλειά καλό είναι ή να κάνεις το scan κάποια στιγμή που δεν θες το PC ώστε να μην το εμποδίζει τίποτα ή να βάλεις κάποιο άλλο antivirus που δεν θέλει full scan σε ημερίσια βάση.(εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το AVG free antivirus (μαζί με το spybot:search and destroy) το οποίο έχει και real time προστασία και scan δεν θέλει σχεδον ποτέ του)

Posted Image


#3 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 25 December 2011 - 18:18

το στεφτηκα και εγώ αυτο με τον επεξεργαστή αλλα και σε i5 2,67ghz? τι να πω το cd τσάμπα το έχω αρα δεν με καίεςι και πολύ να το έχω οσο για το λογο που γίνεταια αυτο..

EDit: το σκάλωμα το κανει και χωρις να του πω να κανει scan, δε ξερω βέβαια αν αυτο γίνεται από πισω χωρίς να με ενημερωνει.

#4 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 25 December 2011 - 18:28

Έλενχε να δεις το priority tou scan λοιπόν μέσα απο τις ρυθμίσεις του AV σου και βγάλε το scheduled scan ώστε να μην το κάνει αυτόματα(άμα δεν το έχεις πειράξει σίγουρα είναι ενεργοποιημένη αυτόματα η επιλογή από την εξατάσταση).Και δες πως συμπερηφέρεται.Τώρα τελευταίο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι επειδή λογικά είναι πλήρης suite το CD που έχεις. να κολλάει to LOL στο firewall του panta και να θέλεις να βάλεις το LOL εξαίρεση.(Κάτι που εγώ δεν ξέρω να κάνω γιατί δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου Panta...)

Posted Image


#5 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 25 December 2011 - 18:46

δεν ειναι θέμα firewal, γιατι πήγα να ανοιξω ενα απλό παράθυρο και παλι κόλλησε αρα...τελος πάντων θα τεστάρω και το AVG και θα κρίνω..ty for da help

#6 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 25 December 2011 - 19:31

Δεν πιστεύω να έχεις άλλο AV μαζί με αυτό έτσι(έχεις ξεχάσει το παλιό σου απάνω η έχει κάποιο λυγμένο ξεχασμένο μέσα)??Αν ναι πρέπει να τα βγάλεις γιατι πιθανότατα εμποδίζει το ένα το άλλο...

Posted Image


#7 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 25 December 2011 - 19:43

αν εχεις γουιντοουζ 7 θα σου προτεινα να βγαλεις το antivirus,
αν ειναι να κολησεις καποιον ιο θα τον κολησεις, δεν αλλαζει κατι με αυτο.
τωρα, αν θες ρυθμισε το οταν σκαναρει να μην χρησημοποιει πολυ μνημη