Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Προσοχή! Κάποια manga μπορούν πλέον να σας στείλουν φυλακή!


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#16 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 23 October 2011 - 12:57

Loli =/= kids IRL.

Νομίζω είναι προφανές σε όποιον έχει δει τουλάχιστον ένα λόλι και ένα πραγματικό παιδί.
Εδώ και στα animanga τα ίδια γίνεται διαχωρισμός στα παιδιά. Δεν πρόκειται να ονομάσουμε το κάθε ζωγραφιστό κοριτσάκι λόλι ούτε το κάθε ζωγραφιστό αγοράκι σότα, αλλά αυτά που ο δημιουργός προόριζε εξαρχής για... διέγερση; Και όλα αυτά με εφηβικό σωματότυπο στη χειρότερη, απλά συνήθως χωρίς μεμε και shrinked.
Και για να δώσω παράδειγμα, δεν είναι το ίδιο να διαβάζεις Usagi Drop και τις non-explicit σελίδες του Inuboshi.
Πόσο μάλλον όταν αντικαθιστάς το Usagi Drop με κάποιο πραγματικό κοριτσάκι.

Αυτός που διαβάζει loli manga δε σημαίνει πως έχει και παιδεραστικές τάσεις τις οποίες καταπιέζει και περιορίζει μόνο στα κόμιξ.
Αν κοιτάξει κανείς γύρω του θα βρει αμέτρητα άτομα που φαππάρουν σε λόλιζ αλλά αδυνατούν να δουν πραγματικά παιδιά με το ίδιο μάτι.
Επειδή πολύ απλά δεν έχουν καμία σχέση.

Όχι πως τα παραπάνω έχουν να κάνουν τίποτα με το νόμο πέραν του να δείξουν πως είναι ηλίθιος, but w/e.

HnH5aB0.jpg


#17 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 23 October 2011 - 13:00

who aweked the troll? >.>
Imagination is the only limit!

#18 powerboy

powerboy

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 23 October 2011 - 13:09

Τελος, το κυριως κειμενο του thread εχει συνταξη που μου θυμιζει chain mail, και μου βρωμαει.


Είδες πουθενά την φράση "στείλε το κείμενο αυτό σε 50 άτομα αλλιώς θα έρθουν 50 Ματατζήδες στην πόρτα σου;" Ή "πλήρωσε 50 Ευρώ για να μην συλληφθείς;"

Το άρθρο το έγραψα κάνοντας σοβαρή έρευνα για να κρούσω το κώδωνα του κινδύνο και να προειδοποιήσω κάποια άτομα εδώ (μερικά από τα οποία είναι φίλοι) για τους κινδύνους που ενδέχεται να αντιμετωπίζουν λόγω της παράνοιας των αρχών.

Αν σου βρωμάει δικαίωμά σου τότε ψάξε το. Προσπάθησε να δείξεις ότι έχω άδικο. Κάνε και εσύ έρευνα, δείξε μου ότι κάνω λάθος. ΜΑΚΑΡΙ να κάνω λάθος.

#19 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 23 October 2011 - 13:16

Και, ναί, είναι δυνατό να μπεί στη φυλακή ένας 19χρονος που έχει σχέση με 16χρονο εφόσον το κατώτατο όριο ηλικίας είναι τα 18.


Aπό πότε; Για να μην τα μπερδεύουμε: Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ευρώπη, αλλά σύμφωνα με τον ελληνικό Ποινικό Κώδικα, κι έτσι όπως μας είπε ο καθηγητής του Γενικού Ποινικού Δικαίου (το θυμάμαι ξεκάθαρα γιατί μου είχε κάνει εντύπωση), το κατώτατο όριο είναι τα 15. Ένας δεκαπεντάχρονος/η μπορεί να κάνει ο,τι θέλει με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας χωρίς ν' αποτελεί έγκλημα. Τώρα ασφαλώς και μερικές διατάξεις του κοινοτικού δικαίου υπερισχύουν του εσωτερικού, αν όμως συνέβαινε το ίδιο και σ' αυτή την περίπτωση, η διάταξη αυτή θα είχε αλλάξει προ πολλού. 15 το όριο λοιπόν για εδώ.

Και θα 'θελα να 'ξερα ποιο δικαστήριο θα καταδικάσει αυτούς τους ανθρώπους! Παιδική πορνογραφία, αν είναι δυνατόν! Αντί ν' ασχοληθούν να πιάσουν κανένα πραγματικό παιδεραστή, τους πείραξαν οι ζωγραφιές στα manga! Μπορώ κι εγώ να ζωγραφίσω ένα loli με pantsu, έγινα αυτομάτως πορνογράφος; Καταλαβαίνω τη λογική του πράγματος, αλλά είναι ομολογουμένως παρατραβηγμένη. Αυτό που με λυπεί είναι ότι βλέπω μια κοινωνία που ενώ θα έπρεπε να εξελίσσεται και ν' ανοίγει το μυαλό της σε πολλούς τομείς, γίνεται όλο και πιο υποκριτική και πουριτανική, κάνοντας βήματα προς τα πίσω. Άλλο η έκφραση σεξουαλικότητας μέσα απ' την τέχνη κι άλλο η παραβίαση ανθρωπίνων δικαιωμάτων που πραγματοποιείται μέσω της αληθινής παιδικής πορνογραφίας! Ευρωπαίοι είστε και πολύ νυφίτσες! (no offense, heat of the moment)

Πάει το όνειρό μου να σηκώσω όλα τα yaoi doujinshi απ' την Akihabara....:sadist:

#20 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 23 October 2011 - 13:23

Dude, ναι, δες ξανά λίγο τον νόμο...

Επίσης, το όλο θέμα μου δίνει αυτήν ακριβώς την εντύπωση

[media]http://www.youtube.com/watch?v=WT1LXhgXPWs[/media]

powerboy-Twisted Sister
αρχές-ο τύπος που φωνάζει στην αρχή. xD

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#21 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 23 October 2011 - 14:30

Εγώ πάντως όταν είχα πάει Αμερική γύρισα με καμιά 50αρια volume στη βαλίτσα και είμαι ακόμα ελεύθερος:8):

Posted Image


#22 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 23 October 2011 - 17:48

Για να γύρισε ο Jiraiya πίσω .... Ντάξει τότε δε νομίζω να κινδυνεύουμε ! :D ( no offense )

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#23 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 23 October 2011 - 18:55

Ναι όταν θα δει ο άλλος το 7χρονο να παίζει μόνο του στο πάρκο ή τη 14χρονη να του την πέφτει και να προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή του όσο μπορεί, αυτό που θα τον ωθήσει προς το βιασμό θα είναι οτι κάποτε είχε δει κάποιες ανάλογης ηλικίας ζωγραφιστές!

Great job, ω κύριοι νομοθέτες...

O6rrvsU.jpg


#24 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 23 October 2011 - 20:08

Welcome to Earth, the Kingdom of NONSENSE.

Oh, humans, τι τρόπους επινοείται αυτό το είδος για να τη σπάνε ο ένας στον άλλον! Άκου τι λένε, τα doujinshi και τα anime/manga ή η ζωγραφική να σε κάνουν πορνογράφο!!! :sigh2: Αυτοί οι δικτατορικής φύσεως νόμοι όσο πάει και αυξάνονται, ποια ελευθερία έκφρασης και πράσινα άλογα...

Edited by LuluChan92, 24 October 2011 - 17:48.


#25 Shevliaskovic

Shevliaskovic

    Smoke two joints.

  • Members
  • 204 posts

Posted 24 October 2011 - 01:47

τι άλλο θα δούμε πλέον :sigh2:

I can't stop from just smiling
When that damn sun is shining on



#26 powerboy

powerboy

    Starting...

  • Members
  • 15 posts

Posted 24 October 2011 - 13:43

who aweked the troll? >.>


Βασικά, με ξύπνησε αυτή η διαφήμιση:

Posted Image

Η οποία βρίσκεται σε πολλά περιοδικά του εξωτερικού.

Aπό πότε; Για να μην τα μπερδεύουμε: Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ευρώπη, αλλά σύμφωνα με τον ελληνικό Ποινικό Κώδικα, κι έτσι όπως μας είπε ο καθηγητής του Γενικού Ποινικού Δικαίου (το θυμάμαι ξεκάθαρα γιατί μου είχε κάνει εντύπωση), το κατώτατο όριο είναι τα 15. Ένας δεκαπεντάχρονος/η μπορεί να κάνει ο,τι θέλει με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας χωρίς ν' αποτελεί έγκλημα. Τώρα ασφαλώς και μερικές διατάξεις του κοινοτικού δικαίου υπερισχύουν του εσωτερικού, αν όμως συνέβαινε το ίδιο και σ' αυτή την περίπτωση, η διάταξη αυτή θα είχε αλλάξει προ πολλού. 15 το όριο λοιπόν για εδώ.


Έχεις απόλυτο δίκιο. Εφόσον δεν υπάρχει Ευρωπαϊκός νόμος ισχύει το τοπικό δίκαιο.

Πάει το όνειρό μου να σηκώσω όλα τα yaoi doujinshi απ' την Akihabara....:sadist:


Μην ανησυχείς. Κανένας δεν θα σε ρωτήσει για Yaoi, καθώς κανείς δεν νοιάζεται για σεξουαλική κακοποίηση ανδρών.

#27 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 24 October 2011 - 14:36

Μην ανησυχείς. Κανένας δεν θα σε ρωτήσει για Yaoi, καθώς κανείς δεν νοιάζεται για σεξουαλική κακοποίηση ανδρών.


Ναι η αλήθεια είναι ότι oλοένα αυξάνονται τα κρούσματα όπου ορδές από ημίτρελες fujoshi κυνηγούν ανυποψίαστα αρσενικά με τα strap on στο χέρι, καθώς σε αντίθεση με τις έρευνες και την κοινη λογική για τα hentai manga, τα yaoi όντως επηρεάζουν τον ψυχισμό του αναγνώστη :P (fyi δεν ισχύει αυτό που λες).

Όπως είχα πει και στο παρελθόν σε ανάλογο thread για περίπτωση στην Αμερική (παίζει να είναι και η ίδια με αυτή που παρέθεσα πιο πάνω) αν και σιχαίνομαι τα loli και shota manga/anime εντούτοις η σύλληψη και λοιπές κυρώσεις για κάτι το οποίο περιορίζεται αυστηρά και μόνο στην σφαίρα της φαντασίας μας πηγαίνει πίσω σε εποχές όπου με το παραμικρό παραστράτημα σε καίγανε ζωντανό. Ποτέ δεν ήμουν υπέρμαχος της λογοκρισίας και ούτε πρόκειται να γίνω στο προσεχές μέλλον. Eνδιαφέρον έχουν και τα όσα είχε δηλώσει ο Neil Gaiman σε σχέση με την παραπάνω υπόθεση.

Μακάρι τον ζήλο αυτό να τον δείχνανε σε περιπτώσεις που διακυβεύεται η ψυχική και η σωματική υγεία πραγματικών παιδιών.

ΥΓ: Kαι για να συμβάλλω και εγώ στις ομολογουμένως ανατριχιαστικά λεπτομερείς οδηγίες προστασίας του hentai fan να μοιραστώ την συμβουλή που μου έχει δώσει μία αθώα και πανσοφη ψυχή - you know who you are -.

Αποθηκεύετε όλο σας το υλικό στο C://Music// Linking Park (ή Tokyo Hotel ή Rebecca Black αν προτιμάτε). Κανείς δεν πρόκειται να κοιτάξει εκεί. :hihi2:

Edited by iristella, 24 October 2011 - 14:49.
typo


#28 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 24 October 2011 - 14:43

Μακάρι τον ζήλο αυτό να τον δείχνανε σε περιπτώσεις που διακυβεύεται η ψυχική και η σωματική υγεία πραγματικών παιδιών.


Amen to that...

Edited by iristella, 24 October 2011 - 14:50.
fixed my typo

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#29 eyl

eyl

    Elite Yuri Lover

  • Members
  • 312 posts

Posted 24 October 2011 - 15:10

Αποθηκεύετε όλο σας το υλικό στο C://Music// Linking Park (ή Tokyo Hotel ή Rebecca Black αν προτιμάτε). Κανείς δεν πρόκειται να κοιτάξει εκεί. :hihi2:


εκτος κ αν πήγαν να σε πιασουν για πειρατικά κ πέσουν σε hentai.

αν έχεις τύχη διαβαινε με όλα αυτά που συμβαίνουν πια σε αυτό το κόσμο.
Posted Image
girls with guns - babes with blades κ βεβαίως βεβαίως tenshi!

#30 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 24 October 2011 - 15:12

Or hide your zipped files in .jpg images like a boss.

HnH5aB0.jpg