Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία

[βιβλία] A Song of Ice & Fire


  • Please log in to reply
209 replies to this topic

#31 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιανουάριος 2012 - 21:07

Εεε...bump?

Μόλις ξεκίνησα το 5ο βιβλίο. Από τον πρόλογο κιόλας αναπληρώνει για την ατελείωτη βαρεμάρα του Feast. Τα πρώτα 4 κεφάλαια είναι ήδη απίστευτα.

Αναφορικά με το 4ο τώρα
Spoiler: Feast for Crows (book 4)

Δημοσιευμένη  εικόνα


#32 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιανουάριος 2012 - 21:31

Να τον ακους το θειο καλαμαρη αν σου λεει οτι το 4 ειναι βαρετο :mafia::mafia:

Ενιγουει το 5 για μενα ηταν το καλυτερο μετα απο το 3.

sc5bab.jpg


#33 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 17:02

Counter-view time!

Είμαι στα 2/3 του ADwD & προσωπικά το βρίσκω πολύ πιο βαρετό από το AFfC. Ναι, το ξέρω ότι μάλλον είμαι από τους λίγους αλλά that's how it goes - με το ζόρι το παλεύω το βιβλίο.

Τουλάχιστον έχουν αρχίσει να ξαναεμφανίζονται και τα προηγούμενα PoVs οπότε κατευθυνόμαστε ελπίζω σε κάποιο resolution & να βγούμε από αυτήν την narrative τρύπα (έπρεπε να το είχε κάνει το time jump τελικά ο GRRM, όπως αρχικά είχε στο σχέδιο).


Υ.Γ. Μέχρι να τελειώσω & αυτό το audiobook θα έχω σχεδόν ένα χρόνο που το μόνο που ακούω είναι ASoI&F, ouch. Και μιλώντας για audiobooks, καλά δεν έβαλαν το Roy Dotrice να ξανακούσει τα προηγούμενα του!?Counter-view time!
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#34 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 17:16

Counter-view time!

Είμαι στα 2/3 του ADwD & προσωπικά το βρίσκω πολύ πιο βαρετό από το AFfC. Ναι, το ξέρω ότι μάλλον είμαι από τους λίγους αλλά that's how it goes - με το ζόρι το παλεύω το βιβλίο.


Είσαι από τους πολύ λίγους indeed. Εγώ το έχω φθάσει στην μέση και μέχρι στιγμής το λατρεύω. Μετά το τρομερό (imo) ASoS, είναι μέχρι στιγμής το πιο ενδιαφέρον.

#35 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 17:25

Είσαι από τους πολύ λίγους indeed. Εγώ το έχω φθάσει στην μέση και μέχρι στιγμής το λατρεύω. Μετά το τρομερό (imo) ASoS, είναι μέχρι στιγμής το πιο ενδιαφέρον.


Μπορεί να έχει να κάνει με το γεγονός ότι με το πιο πρόσφατο reread (relisten actually) - η 3η φορά που διαβάζω τα βιβλία - η άποψη μου έχει πλέον διαμορφωθεί στο ότι το actual γράψιμο (αν & όχι τα ίδια τα events, που το 5ο είναι το πρώτο με το οποίο είχα πρόβλημα σε αυτό το ζήτημα) είναι φθίνον με το καθένα που προχωρεί. Κύριος λόγος ότι ο GRRM χάνει σιγά σιγά το economy of storytelling, νιώθοντας την ανάγκη να δείξει on page όλο & πιο πολλά πράγματα που προηγουμένως ανέφερε έμμεσα - έχει 'ερωτευθεί' τον ίδιο τον κόσμο & το storytelling αυτού.

Δηλαδή, ναι, λέω ότι το AGoT είναι το καλύτερο των 5.
----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#36 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 17:41

νιώθοντας την ανάγκη να δείξει on page όλο & πιο πολλά πράγματα που προηγουμένως ανέφερε έμμεσα - έχει 'ερωτευθεί' τον ίδιο τον κόσμο & το storytelling αυτού.


^Και εδώ ακριβώς είναι το θέμα αυτό που ονομάζουμε "γούστο". Εγώ αντίθετα τρελένομαι με το συγκεκριμένο πράγμα που ανέφερες εσύ ως αρνητικό. Το ότι αναφέρονται κάποιες φορές επανελημένα συγκεκριμένα πράγματα κάνει τον κόσμο πιο αληθοφανή και με μεγαλύτερη συνοχή. Όπως επίσης και αυτό που ανέφερες με τον "έρωτα για τον κόσμο του" εγώ το βλέπω ως το στοιχείο που έχει κλέψει την παράσταση. Ο G.R Martin δίχως να έχει ξεστρατίσει από την κύρια ιστορία και ταυτόχρονα με αυτήν έχει καταφέρει να αναπτύξει ένα ολόκληρο κόσμο με ήθη, έθιμα, αλλά και παρελθόν πολλών και διαφορετικών λαών. Και το κανει αθόρυβα, το "πλέκει" επιδέξια μέσα στην κεντρική πλοκή των βιβλίων. Τεράστιο respect γι'αυτό.

Δεν υπάρχει πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα από το ταξίδι του Tyrion στο Volantis με το πλοιάριο. Μακράν τα αγαπημένα μου chapters στο βιβλίο μέχρι τώρα.

#37 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 18:55

Πραγματικά από άποψη γραφής το 1ο βιβλίο είναι το καλύτερο, αλλά νομίζω το πιο συναρπαστικό ήταν το 3o. Συμφωνώ πάντως στο ότι έχει ερωτευθεί τον κόσμο του, είναι λίγο αυτοερωτισμός το να θέλεις να δείξεις τα όρια της φαντασίας σου με χιλιάδες άκυρα μικροπράγματα (oh those dornish peppers). Πάντως το 5ο so far δε με έχει ενοχλήσει καθόλου...

PS Δεν έχει αναφερθεί, αλλά νομίζω ότι πρέπει. ΠΟΣΟ ΠΟΣΟ πορνόγερος είναι ο Martin ρε γαμώτο;!:hihi2:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#38 luffy122

luffy122

    Starting...

  • Members
  • 5 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 19:33

PS Δεν έχει αναφερθεί, αλλά νομίζω ότι πρέπει. ΠΟΣΟ ΠΟΣΟ πορνόγερος είναι ο Martin ρε γαμώτο;!


παίζει να είναι και διαστροφικός :kakaka:

περιμένοντας τη 2η σεζόν μου φαίνεται πως θα ξαναδω την 1η

[media]http://www.youtube.com/watch?v=6oHhJq36t9U[/media]

#39 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 19:34

PS Δεν έχει αναφερθεί, αλλά νομίζω ότι πρέπει. ΠΟΣΟ ΠΟΣΟ πορνόγερος είναι ο Martin ρε γαμώτο;!:hihi2:


Αναφέρεσαι σε ένα ενδιαφέρον show που παρακολουθούσαν η Dany με τους αυλικούς της? :P

15fkk04.jpg


#40 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 20:52

Χαχαχαχα όχι δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί αλλά οι εμπειρίες της Dany κ της Cercei και οι γλαφυρές τους περιγραφές δείχνουν ότι ο Martin είναι αρκετά υγιής ακόμα...! :hahaha:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#41 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2012 - 23:38

Χαχαχαχα όχι δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί αλλά οι εμπειρίες της Dany κ της Cercei και οι γλαφυρές τους περιγραφές δείχνουν ότι ο Martin είναι αρκετά υγιής ακόμα...!


Και μακάρι να παραμείνει για τουλάχιστον ακόμα καμιά δεκαετία υγιής γιατί με τον ρυθμό που γράφει τα βιβλία τόσο θα χρειαστεί για να ολοκληρωθεί η σειρά. Είναι και λίγο βουβαλάκι dammit.

#42 Yo! Master

Yo! Master

    Tiefling Compatible

  • Members
  • 538 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Ιανουάριος 2012 - 09:21

By the way, για όσους έχουν τελειώσει το ADwD:

το 1o sample chapter από το The Winds of Winter


Υ.Γ. Και όσοι είναι καινούργιοι στο άθλημα, καλώς ήρθατε στο 'Waiting for GRRM' (μην το μπερδέψετε με το 'Waiting for Goddot').


----
I'm from Greece so i can say Tzimisce with ease.

#43 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Ιανουάριος 2012 - 16:58

Posted Image

#44 Digik

Digik

    Starting...

  • Members
  • 0 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιανουάριος 2012 - 12:05

παίζει να είναι και διαστροφικός :kakaka:

περιμένοντας τη 2η σεζόν μου φαίνεται πως θα ξαναδω την 1η

[media]http://www.youtube.com/watch?v=6oHhJq36t9U[/media]


φαίνεται πως θα δείξει και τη 2 season
http://digitaltvinfo.gr/index.php?option=com_kunena&Itemid=93&func=view&catid=4&id=5285&lang=el#5285

#45 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Ιανουάριος 2012 - 16:38

Εξαιτίας του μεγάλου ενδιαφέροντος για την επιτυχημένη σειρά του HBO «Games of Thrones», του οποίου ο πρώτος κύκλος ξεκινά στο Novacinema 1 και στο Novacinema HD στις 21 Ιανουαρίου, η Nova έσπευσε να εξασφαλίσει τα επεισόδια του δεύτερου κύκλου, που κάνουν πρεμιέρα στην Αμερική στις 15 Απριλίου του 2012, ενώ θα είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα στις αρχές του φθινοπώρου. Παράλληλα έδωσε στη δημοσιότητα το δεύτερο trailer της δημοφιλούς σειράς η οποία βασίζεται στη σειρά βιβλίων «A Ring of Ice and Fire» του αμερικανού συγγραφέα George R.R. Martin.


Okaaaaaaay...

sc5bab.jpg