Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Exω τρελαθεί στις επανεκκινήσεις.


  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 16 October 2011 - 12:16

Για κάποιο λόγο βαράει restart πολύ συχνά, και συνηθέστερα όταν βλέπω κάτι σε livestreaming.

Μετά την επανεκκίνηση δεν μπορει να ξεκινησει, κολλάει στο φόρτωμα. Πάει να κάνει ελεγχο σφαλμάτων και restore, και συνηθως δεν τα καταφέρνει.

Αν παρόλαυτά το κλεισω, μετά τον (αποτυχημένο) έλεγχο σφαλμάτων, και το ξαναξεκινησω μετά από δεκάλεπτο τουλάχιστον, ξεκιναει κανονικά.

Δεν μπορω ουτε φορματ να κανω (Win7 x32) γιατι μου το κόβει.

Εχει κανείς καμια ιδέα; παίζει να έχει σχεση με θερμοκρασίες ή κάτι τέτοιο;

stasou%2520mygdala.jpg


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 16 October 2011 - 12:43

Τί κάρτα γραφικών έχεις;

#3 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 16 October 2011 - 12:58

Τι internet browser χρησιμοποιείς?

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#4 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 16 October 2011 - 13:11

ATI Radeon X1800 XL (R520)

Μεχρι στιγμης εχω εντοπισει το προβλημα η CPU μου εχει παει φωτιά. Το γιατι δεν ξερω ακομα.

stasou%2520mygdala.jpg


#5 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 16 October 2011 - 13:17

Δεν σου βγάζει blue screen, έτσι ; Τότε φταίει η hardware πλευρά.Πόσο καιρό το έχεις το PC;Έχεις κάνει κάποιου είδους αναβάθμιση τώρα πρόσφατα;Δεν παγώνει το PC και το κάνεις εσύ restart , απλά κάνει restart μόνο του, έτσι;

Posted Image


#6 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 October 2011 - 13:39

αν η CPU εχει εχει το προβλημα >.> η αν στο task manager σου ειναι τo cpu στο 100% συνεχεια, εχει πα8ει προβλημα ο επεχεργαστης και 8ελει αλαγη :/ που αν ειναι οντος ετσι...συνηστω new pc καλυτερα >.> (και επισης αν ειναι υπερ8ερμανση, η υπερβολικη 8ερμοκρασια μπορει να βλαψει τον επεχεργαστη, αλλα και τη μητρικη)...τωρα απτην αλη, αν δν φτεει η CPU, μπορει να σου φτενε καπια codecs στο PC, ειχα πα8ει παλιοτερα κτ παρομοιο...οταν ανoιγα να δω καπoιο MKV επ. μου κανε rr to explorer. αλλα δεν ξερω...ισος ειναι καλυτερα να πας σε κν τεχνικο αν ρωτησεις ;)

Edited by GhostPrince, 16 October 2011 - 13:52.

フカフカ

#7 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 16 October 2011 - 13:49

Δοκίμασε το εξής(αν το έκανες ήδη sorry)

In ATI Catalyst Control Center, Under Video --> Presets, uncheck "Use Application Settings", and pick Standard video preset. This should fix the problem for most people.


http://forums.adobe.com/thread/643581?tstart=0

Δοκίμασε επίσης αν απενεργοποιήσεις το hardware acceleration στο flash περιεχόμενο(δεξί κλικ στο παράθυρο του βίντεο, διαλέγεις settings και αποεπιλέγεις την επιτάχυνση υλικού)

Επίσης άνοιξε τον task manager και δες ποια διεργασία(process) «τρώει» cpu.

#8 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 October 2011 - 17:30

Μάλλον έχεις πρόβλημα με θερμοκρασία, βγάλε τελείως το πλαϊνό καπάκι και δούλεψε το pc λίγο έτσι να δεις τι γίνεται. Τσέκαρε μήπως κάποιος από τους ανεμιστήρες έχει κολλήσει από τη μπίχλα.
rsrGbGx.gif

#9 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 16 October 2011 - 17:48

Παιδες κατα 95% εβγαλα καποιο ανεμιστηρακι "απ'την πριζα" οταν αλλαζα κατι RAM πριν καμια 15ρια μερες. Ο επεξεργαστης δεν ειχε φορτο, μονο κατι 90+ κελσιου βαραγε, και συνολικα ολα προς τα κει δειχνουν. Απλως ειμαι ολη μερα πηγαινελα και δεν εχω προλαβει ακομα να το τσεκαρω. Ευχαριστω πάντως, αν δεν ειναι αυτο, θα δω μετά τι θα κανω.

stasou%2520mygdala.jpg


#10 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 16 October 2011 - 18:03

Ε σιγούρα με 90 + απλά η CPU κλείνει για να μην γίνουν βλάβες. Έλενχε και την πάστα του επεξεργαστή για καλό και για κακό...

Posted Image


#11 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 16 October 2011 - 19:57

60 C & officialy case closed. Ειχε χασει επαφη το κοκκινο καλωδιακι του "μ(ε)νηστηρα" - που ελεγα στα 5 μου. τωρα με ενα φορματ θα φυγουνε και αυτα τα παπαροποπ-απ (που βγαινουν καθε τρεις και λιγο και μου λενε να κατεβασω κατι αρχεια, που το ονομα τους θυμιζει φύλαρχο απο τα βαθη της αφρικης) και ειμαστε ωραιοι. τενκιου εβρυμποντι και υποσχομαι την επομενη φορα να το ψαχνω λιγο καλυτερα.

stasou%2520mygdala.jpg


#12 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 16 October 2011 - 21:00

60 βαθμοι ειναι υπερβολη ακομα και για stock ψυξη!
Λογικο να σβηνει ο υπολογιστης οταν δν ειχες το ανεμηστηρα.Καπου στους 95-100 βαθμους
εχουν emergency reboot or shutdown οι περισσοτεροι επεξεργαστες!

Θα σου προτεινα θερμοαγωγιμη παστα ,καλη τοποθετηση του ανεμηστηρα ,μαζεμα καλωδιων
και λοιπον μαλακιων που χαλανε το airflow του case και τουλαχιστον εναν ανεμηστηρα για εισοδο
και ενα για εξοδο του θερμουν αερα απο το κουτι σου.

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...