Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προβλήματα με drivers, bluescreens και δεν ξέρω τι άλλο


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 05 October 2011 - 12:49

Λοιπόν. Πριν 1-2 μήνες η μητρική μου τά΄φτυσε, έτσι την αντικατέστησα με μια Asus P8P67 LE. Από συμβατότητα -πιστεύω- πως δεν υπάρχει θέμα.

Από τότε έχω κάνει καμιά πενταριά καθαρές εγκαταστάσεις των Windows από την αρχή. Η δύο από αυτές ήταν με WinXPx64, στα οποία δεν είχα κανένα πρόβλημα, αλλά επειδή "αγόρασα" σάπιο κομμάτι, μου έβγαλε προβλήματα και τα έβλεπε ως trial. Κουράστηκα να ασχολούμαι με την πάρτη τους, οπότε είπα να θυσιάσω το 1GB παραπάνω μνήμης και να γυρίσω στα XPx32 pro που έτρεχα εγώ και η οικογένειά μου χρόνια τώρα χωρίς προβλήματα.

Σε κάθε μα κάθε εγκατάστασή τους μετά την αλλαγή της mobo, είχα προβλήματα με μπλε οθόνες. Τις πρώτες 2 ( ; ) φορές μου έβγαζε από ένα σημείο και μετά σε κάθε shutdown Bad pool caller. Στη νέα εγκατάσταση μου το έβγαλε μονάχα μια φορά, αλλά μου έβγαλε μπόλικες φορές στο startup μετά το λογκάρισμα χρηστών, γράφοντας κάποιο .sys προς το τέλος. Τη μία ήταν το wdmaud.sys, την άλλη το aec.sys, και την τελευταία το sysaudio.sys.

Εκτός από τις μπλε οθόνες βέβαια, σε κάθε εγκατάσταση των 32ριων, βλέπω πως στη λίστα των drivers λείπουν αυτά του "Ελεγκτή απλών επικοινωνιών PCI". Στην αρχή πίστευα πως είχε να κάνει με το chipset, αλλά σε όοοοολες τις εγκαταστάσεις ξέχασα να εγκαταστήσω το ίδιο driver; Δοκίμασα να το "ενημερώσω" βάζοντας το dvd με τα drivers αλλά δε βρήκε τίποτα.
Αργότερα είδα πως ίσως να έχει να κάνει με κάποιο μόντεμ που να ζητάει drivers, αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη.

Βοηθήστε έναν απεγνωσμένο συνφωρουμίτη που εδώ και δυο μήνες παλεύει με πισιά και έχει σιχαθεί τη ζωή του.

HnH5aB0.jpg


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 05 October 2011 - 15:44

Για το aec.sys δοκίμασες αυτό το hotfix; Το βρήκα εδώ.

Τα wdmaud και sysaudio δείχνουν προς την κάρτα ήχου ή τους drivers της. Ποιους έχεις εγκαταστήσει; Αυτούς που ήρθαν με τη μητρική ή άφησες τα windows να εντοπίσουν το κύκλωμα ήχου και να βάλουν δικά τους drivers;
Πήγαινε εδώ http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8P67_LE/#download και δοκίμασε τους drivers για το chipset και τον ήχο(και ό,τι άλλο πιστεύεις ότι θα χρειαστεί).

ΥΓ: Έχεις καμιά κάρτα κουμπωμένη στις pci θύρες;

#3 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 05 October 2011 - 15:48

Έβαλα ό,τι ερχόταν με τη μητρική. Τα πάντα manually.
Θα δοκιμάσω τα παραπάνω και θα δω τι θα γίνει, αλλά ακόμη είμαι σκαλωμένος με το PCI.

HnH5aB0.jpg


#4 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 26 November 2011 - 23:42

Αγαπητέ φίλε μην ανυσηχείς απλά βάλε το Super Duper λειτουργικό με σύμβολο τον Tux το Linux. Ειδηκά η διανομή όπου χρησιμοποιώ (Ubuntu) έχει από τις μεγαλύτερες κοινότητες στην Ελλάδα με μια ματία www.ubuntu-gr.org θα δεις τι παίζει. Να μην πως πως μπορείς να το δοκιμάσεις ΠΡΩΤΟΥ (livecd) το εγκαταστήσεις. Έτσι να δεις τι drivers είναι συμβατοί τι probs έχει κλπ κλπ...

#5 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 26 November 2011 - 23:57

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου όντως τα λίνουξ είναι τέλεια συνέχισε έτσι

HnH5aB0.jpg


#6 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 27 November 2011 - 01:22

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 23:50.


#7 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 29 November 2011 - 15:55

Είμαι πέντε λεπτά στο φόρουμ και έχω δει να λινκάρεις δύο φορές στην ελληνική κοινότητα του Ubuntu. Μπράβο για την προσπάθεια αλλά αυτό που κάνεις είναι καθαρή διαφήμιση -ή δυσφήμηση όπως το πάρει κανείς.

Εφόσον είμαι μέλος της κοινότητας δεν πρέπει να την προωθώ με κάποιον τρόπο?

Επίσιες με ένα live cds πορέι να δει ακριβώς που είναι το prob διότι συνήθως oi drivers είναι εγκατεστημένοι εξ αρχής και δεν χρειάζεται cd έτσι θα έχει ένα ποιο ξεκάθαρο τοπίο πιστεύω. (Τουλάχιστον θα δει αν φταίει mother ή όχι)