Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πρόβλημα με την ADSL


  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#16 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 21 August 2006 - 13:02

Η ταχύτητα στα torrents εξαρτάται απο το seed/leech ratio, τα peers ανα torrent και κυρίως, απο το αν έχετε ανοιχτο post στο router σας για να συνδέεστε κανονικά.... :happy2:

Ο καλύτερος τρόπος για να δείτε άν έχετε πρόβλημα στην γραμμή σας είναι μέσω DDL σε server που μπορεί να σας δώσει όσα kb/s αντέχει η γραμμή σας...κατεβάστε κάτι και δείτε τα αποτελέσματα... ;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#17 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 21 August 2006 - 13:14

Otenet Ondsl.

τοτε καλό θα ήτανε να μην κατηγορείς τον ΟΤΕ μιας και ο ISP σου
ευθηνεται που δεν σε ενημέρωσε.
Απο την μεριά σου εσυ ως πελάτης αφου τεκμηριώσεις
οτι η γραμμη δεν λειτουργει με την ονομαστικη της ταχυτητα
να κάνεις αναφορά βλάβης στα κεντρικά του ΟΤΕ ή να απευθηνθεις
στην γραμμη εξυπηρετησης πελατών της ΟΤΕnet ;)

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#18 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 21 August 2006 - 13:17

Ενημέρωσα κ μου είπαν ότι (δλδ επειδή εκεί δουλεύει ο θείος μου :dry: ) θα το κοιτάξουν σήμερα... Εντάξει κ γω νέο παιδί είμαι ναυριάζω με τέτοια θέματα :)
ΕDIT: Το θέμα είναι ότι δεν είναι δυνατό να ανεβεί πάνω απο 384kbps (στην περιοχή μου προς το ΠΑΡΩΝ) γιαυτό νευρίασα που δεν με ενημέρωσαν....
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#19 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 13 September 2006 - 15:46

Τραβάει καιρό αυτή η βαλίτσα...
απλά δέστε ταχύτητα, στα μέσα Σεπτεμβρίου που υποτίθεται ότι το πρόγραμμα του ΟΤΕ έχει ολοκληρωθεί Posted Image
Είχα καθισυχαστεί κ είπα πως δεν θα ξαναποστάρω εδώ αλλά αυτό είναι αξιοσημείωτο.
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#20 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 13 September 2006 - 17:43

Παιδια οντως οι ταχυτητες ειναι απαραδεκτες.
Αντι να βελτιωθουν γινονται ολο και χειροτερες.
Ενα μεγαλο μπραβο στον ΟΤΕ

Σας δινω ενα οδηγο ρυθμισεων για μTorrent, Bitcomet που βρηκα.Μπορει να βοηθησει καπως αλλα μην περιμενετε μεγαλες διαφορες.

http://torrentfreak.com/speed-up-bitcomet-and-%C2%B5torrent/

Ελπιζω να βοηθησα οσο μπορουσα.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#21 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 27 October 2006 - 19:59

Δεν μπορώ να δω μέσω command prompt την εντολή ipconfig. Ούτε ping δεν μπορώ να κάνω για να δω τι φταίει πραγματικά για το χάλια bandwith μου, router η ο server :? ...
http://img145.imageshack.us/img145/4237/1ax6.jpg (είμαι κ λίγο άσχετος :( ) . Δεν μπορώ να κάνω port forward λοιπόν χωρίς να ξέρω inside port κ δεν ξέρω αν έχω static IP για να ρυθμίσω κατάλληλα το upload port :pinch:

Eπίσης αυτό τι σημαίνει?
Posted Image

Τέλος (δεν σας πρήζω άλλο :hehe: ) τo speedtest που κάνω, μία μου βγάζει 222 κ μία 178 χωρίς να πειράξω απολύτως τπτ ενώ έχω 1mbps :scared: (POTE rules :greece: ) .
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#22 sokollatos

sokollatos

    .:: Art Is A Lifestyle ::

  • Members
  • 74 posts

Posted 27 October 2006 - 20:12

1.Αν δεν κανω λαθος το inside-outside port νομιζω οτι πρεπει να ειναι ρυθμισμενα το ιδιο.

2.Δοκιμασε αντι για ipconfig να γραψεις την εντολη ipconfig/all μπας και :cry:

3.Παρε τις βλαβες του ΟΤΕ και ζητησε τους (με ευγενια και χαρη) να σου κανουν ενα καθαρισμο στην γραμμη ή ενα reset.
Posted Image
.:: Gungrave, Released By AC ::.
.:: Devil May Cry, Releasing By AC ::.

#23 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 27 October 2006 - 20:50

Mα γιατί να ξεκινάει με C> ενώ έπρεπε να έχειC:\ :wallbash:
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#24 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 28 October 2006 - 09:18

Man cool :P Λοιπόν σου εγγυόμαι από τώρα ότι δεν έχεις static ip γιατί αν είχες ο λογαριασμός από τον isp θα ήταν λίγο φουσκομένος [εκτός και αν τους ζήτησε να σου δώσουν static :P ] Τώρα ότι σου γράφει c> είναι σημάδι :P [format ^.^ ] Τέλος δοκίμασε, όπως είπε ο sokollatos, να πάρεις τον οτε να σε κάνει ξεβρώμισμα :P και επίσης δοκίμασε να πείς το προβλημά σου στο www.adslgr.com να σου πούν και αυτοί μια γνώμη.
rsrGbGx.gif

#25 Creteus

Creteus

    Jörmungandr

  • Members
  • 652 posts

Posted 28 October 2006 - 10:09

DT εσύ καλά είσαι άλλοι με συνδέσεις 2mbit είναι σε χειρότερη κατάσταση από εσένα. ¶κρη δεν πιστεύω να βγάλεις επειδή για το πρόβλημα δεν ευθύνεται μόνο η αδιαφορία των υπαλλήλων αλλά και οι άθλιες υποδομές του πΟΤΕ.

#26 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 28 October 2006 - 10:45

Man cool :P Λοιπόν σου εγγυόμαι από τώρα ότι δεν έχεις static ip γιατί αν είχες ο λογαριασμός από τον isp θα ήταν λίγο φουσκομένος [εκτός και αν τους ζήτησε να σου δώσουν static :P ] Τώρα ότι σου γράφει c> είναι σημάδι :P [format ^.^ ] Τέλος δοκίμασε, όπως είπε ο sokollatos, να πάρεις τον οτε να σε κάνει ξεβρώμισμα :P και επίσης δοκίμασε να πείς το προβλημά σου στο www.adslgr.com να σου πούν και αυτοί μια γνώμη.


Γιατί είδα σαν εφιάλτη ότι θα ερχόταν μία τέτοια απάντηση :despair:
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#27 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 28 October 2006 - 10:52

τι router έχεις?εχεις σκεφτει την πιθανότητα να μπουκώνει απο τα multiple conections?

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#28 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 28 October 2006 - 11:17

SpeedTouch 530 Alcatel. Τα περί connections χμμ ... Δεν έχω πειράξει τπτ γιατί δν ξέρω να τα πειράζω : αλλά είναι πιθανό να έχει τέτοιο πρόβλημα ...
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#29 _GaARa_

_GaARa_

    stupidity isn't an excuse

  • Retired Staff
  • 809 posts

Posted 28 October 2006 - 11:25

ανοιξε τον browser σου και μπες στις ρυθμισεις του modem σου (πληκτρολογησε
10.0.0.1 στο adress bar) και κοιτα στις ρυθμισεις που λενε για τον θορυβο στην
γραμμη σου (Ποσα db κτλπ).
Ριξε και μια ματια στο παρακάτω άρθρο.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205

we are the things that go bump in the night....We are the reason you sleep with a night light...


#30 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 28 October 2006 - 13:30

Output Power (dBm) up/down = 11.5 / 17.5
Attenuation (dB) up/down = 17.5 / 41.0
Noise Margin (dB) up/down = 31.0 / 31.0
Vendor Id (local/remote) = ALCB / BDCM
Στον ΟΤΕ που μου είπατε να πάρω τηλέφωνο , σεπ οιο νούμερο να πάρω ρε παιδιά-:P ?
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.