Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Area No Kishi

Sports Shounen Comedy Drama Winter 2012

  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#16 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 07 January 2012 - 14:43

Γενικά, θα συμφωνήσω κι εγώ με τα όσα γράφτηκαν πιο πριν.

Spoiler:


Και μια ερώτηση (ελπίζω να μην είναι off topic): δεν έχω δει πολλά αθλητικά anime. Ποια θα μου προτείνατε ως εξαιρετικά και must-watch, για να αρχίσω να καλύπτω τα κενά μου;

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#17 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 07 January 2012 - 15:09

Γενικά, θα συμφωνήσω κι εγώ με τα όσα γράφτηκαν πιο πριν.


Και μια ερώτηση (ελπίζω να μην είναι off topic): δεν έχω δει πολλά αθλητικά anime. Ποια θα μου προτείνατε ως εξαιρετικά και must-watch, για να αρχίσω να καλύπτω τα κενά μου;


Δες Hajime no Ippo και Ookiku Furikabutte για αρχη.Ειναι τελεια και τα δυο

Επισης σχετικα με το κατα ποσο εδωσαν βαση στο ολο romance/drama part,ριχνοντας μια ματια στις σελιδες που εδωσε η Ζura,δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα ακριβως το αντιθετο μου φανηκε.Δηλαδη προσπερασαν τις σκηνες του flashback οπου μαθαινουμε "ποιος...αγαπαει ποιον : ) ".Ισως τα δειξουν στο επομενο.Και η ματια κατω απ το παραθυρο ηταν πιο ηρεμη ας πουμε απ το αποτομα γυρισμα πλατης και το rage-o διαλοστελμα της μπαλας του manga.Κριμα που κοψαν και τις σκηνες στο σπιτι με την αδερφη και τη μανα παντως.
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#18 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 07 January 2012 - 17:19

Γενικά, θα συμφωνήσω κι εγώ με τα όσα γράφτηκαν πιο πριν.

Spoiler:


Και μια ερώτηση (ελπίζω να μην είναι off topic): δεν έχω δει πολλά αθλητικά anime. Ποια θα μου προτείνατε ως εξαιρετικά και must-watch, για να αρχίσω να καλύπτω τα κενά μου;


Madhouse? Με τίποτα. Εγώ πάλι χαίρομαι γιατί φαίνεται ότι θα είναι σειρά με αρκετά επεισόδια. Περίμενα πολύ χειρότερο το animation του, για να πω την αλήθεια. Αλλά μια χαρά μου φάνηκε.
Και διαφωνώ για την φωνή του Suguru. O Fukuyama έχει αποδώσει πάρα πολύ καλά τον χαρακτήρα του. Ακριβώς έτσι είναι ο Suguru, ή τουλάχιστον εμένα μου το βγάζει αρκετά σαν άτομο που τον έχω δει και στο manga.
Σε ένα sports manga/anime, τα φιλαράκια από την ομάδα δεν θα λείπανε άλλωστε. Ή έστω ένας.

Καλό θα ήταν πάντως να ψάξεις τους κανόνες, γιατί αργότερα έρχονται αγώνες. Αργούνε βέβαια αλλά δίνονται βάση και σ' αυτούς.



Όσο γι' αυτό που είπες Hanzo, ίσως η σκηνή ήταν πιο ήρεμη, αλλά σε περίπτωση που τα δίξει όλα μαζί μαζεμένα αρ΄γότερα εμένα δεν θα μου αρέσει καθόλου. Καλύτερο είναι να γνωρίζεις από τώρα τι τρέχει με αυτούς τους δύο, παρά να σου έρθει όλο το romance part μαζί. Κατά την γνώμη μου πάντα. Γιατί ήδη μας είπε ότι αυτός την ήθελε, τι θα τον πείραζε να πει και για την Seven; Κάτι τέτοιο δηλαδή.


Επίσης εμένα μου άρεσε αρκετά το opening, γιατί ήθελα να το σχολιάσω. Ιδιαίτερα οι σκηνές του συνδυάζονται πολύ όμορφα και κάποιες αρκετά καλά με το manga και την συνέχεια της ιστορίας. Πιστεύω ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

#19 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 07 January 2012 - 17:21

Το animation όπως είπε και ο Hanzo μάλλον είναι λόγω τον πολλών επεισοδίων που πιθανότατα θα έρθουν μιας και το studio έχει πολλές μεγάλες σειρές στο ενεργητικό της. Οπότε ας δούμε μπας και το έχουν φυλαγμένο για αγώνες που θα ακολουθήσουν αργότερα.

Εντάξει, Studio MADHOUSE δεν θα ήθελα με τίποτα στην παραγωγή, δεν μου κολλάει με τίποτα άσχετα με την ποιότητα που προσφέρει συνήθως.

Από τη μια όντως ίσως το γύρισμα της πλάτης να φάνηκε πιο απότομο αλλά νομίζω ότι θα έπρεπε ν' ακολουθήσει το manga στο θέμα του romance και να δείξει τις σχέσεις μεταξύ τους μονομιάς, παρά να το γυρίσει σε μελό από τώρα. Δεν είχε νόημα το μελό βασικά.

Napster, ναι, έχει και ένα άλλο πολύ βασικό κοινό στοιχείο με το Aoki Densetsu Shoot, σχεδόν παρόμοιο! Μάλιστα ένα που μπορούσε να σου σπάσει λίγο τα νεύρα, αν και στο Aoki το ευχαριστιόμουν πολύ περισσότερο. Θα δεις σύντομα.

ySss0UF.jpg


#20 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 08 January 2012 - 01:03

Madhouse? Με τίποτα. Εγώ πάλι χαίρομαι γιατί φαίνεται ότι θα είναι σειρά με αρκετά επεισόδια. Περίμενα πολύ χειρότερο το animation του, για να πω την αλήθεια. Αλλά μια χαρά μου φάνηκε.


Βασικά, σκέφτηκα το Madhouse μόνο λόγω της (σε γενικές γραμμές) καλής ποιότητας του artowork και του animation, όχι για κανέναν άλλο λόγο. Εξάλλου, μιλάμε για ένα στούντιο που έχει κάνει σειρές τελείως διαφορετικές μεταξύ τους (από Χ μέχρι Death Note κι από ΝΑΝΑ μέχρι Monster). Δεν είναι, ας πούμε, Gonzo, που μόλις ακούσεις πως μπλέχτηκαν με την παραγωγή πάνω-κάτω ξέρεις τι να περιμένεις. Αλλά πάλι, είμαι της λογικής "ποιότητα πάνω απ' την ποσότητα". Δεν θα ήταν, δηλαδή, το καλύτερο να χώριζαν σε άτυπες σεζόν το manga και να το μετέφεραν πιο οργανωμένα στην τηλεόραση; Και καλύτερο έλεγχο του μπάτζετ θα είχαν... Αλλά αυτή είναι η δικιά μου άποψη, στην τελική! Ακόμα δεν το είδαμε, Γιάννη (ή Suguru!) τον βγάλαμε!

Σε ένα sports manga/anime, τα φιλαράκια από την ομάδα δεν θα λείπανε άλλωστε. Ή έστω ένας.


Για να είμαι ειλικρινής, αυτά τα φιλαράκια είναι οι τύποι που, απ' την πραγματική ζωή, μου είναι πιο γνωστοί. Σ' αυτούς βρίσκω "πάτημα" για να μπω στη λογική της σειράς. Μπορείς να πεις πως χάρηκα που τους είδα!

Καλό θα ήταν πάντως να ψάξεις τους κανόνες, γιατί αργότερα έρχονται αγώνες. Αργούνε βέβαια αλλά δίνονται βάση και σ' αυτούς.


:uhh: Κάποια στιγμή θα συνέβαινε κι αυτό...

@Hanzo: Ευχαριστώ για τις προτάσεις!:riiight:

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#21 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 14 January 2012 - 02:20

Ένα ωραίο δεύτερο επεισόδιο που μου θύμισε την igo soccer αναμέτρηση του Nichijou. Στον ρόλο του ασυνάρτητου ερμηνευτή η Seven! Ό,τι νά'ναι οι εξηγήσεις, αλλά ωραίες.
Αναμενόμενο, αλλά δεν φαίνεται να βασίζεται ιδιαίτερα στην πραγματικότητα το ποδόσφαιρο στον κόσμο του Kishi. Ούτε Prince of Soccer μοιάζει να είναι πάντως, μάλλον ενδιάμεσα βρίσκεται.

Μετά το αναπόφευκτο (έδιναν και έπαιρναν τα flags), στο επόμενο επεισόδιο... flashback! Πιο default δεν θα μπορούσε να είναι.

Αυτή η αίσθηση του γνώριμου μου χάρισε αρκετά χαμόγελα στην διάρκεια του επεισοδίου.

#22 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 January 2012 - 14:46

Καλό το 2ο επεισόδιο. Μάθαμε γιατί δεν χρησιμοποιεί το αριστερό του ποδί. Επίσης εκείνος ο παίχτης που ήταν στο πάγκο, όχι με τα καρφάκια αλλά ο άλλος πολύ γκαμάουα ήταν ή ο seyuu του είναι τόσο καλός που με έκανε να γελάσω αρκετές φορές όταν κορόιδευε τον Kakeru.

Spoiler:


#23 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 14 January 2012 - 16:50

Και έχουμε τίτλο!:Blissfull:
Spoiler:

Και μια ερώτηση: δηλαδή, οι εξηγήσεις της Seven δεν ήταν τίποτα σπουδαίο; Ως χαζή καστανή, σχεδόν πείστηκα!

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#24 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 14 January 2012 - 16:55

Ε εντάξει, υπερβολές έλεγε.

Δεν είναι τίποτα δύσκολο το ποδόσφαιρο ρε συ. Εδώ το καταλαβαίνουν... οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων.

#25 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 14 January 2012 - 17:13

Ε εντάξει, υπερβολές έλεγε.

Δεν είναι τίποτα δύσκολο το ποδόσφαιρο ρε συ. Εδώ το καταλαβαίνουν... οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων.


LOL!

ΟΚ, δεν είναι πως δεν καταλάβαινα Χριστό, αλλά οι ζώνες άμυνας και το ποιος παίκτης κάνει πάσα σε ποιον για να μπει το γκολ... Δεν είναι πυρηνική Φυσική, αλλά έστι το έκανε να ακούγεται! Για να τρομάξει εμάς τις άσχετες το έκανε;:hahaha:

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#26 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 14 January 2012 - 20:54

Καλό το 2ο επεισόδιο. Μάθαμε γιατί δεν χρησιμοποιεί το αριστερό του ποδί. Επίσης εκείνος ο παίχτης που ήταν στο πάγκο, όχι με τα καρφάκια αλλά ο άλλος πολύ γκαμάουα ήταν ή ο seyuu του είναι τόσο καλός που με έκανε να γελάσω αρκετές φορές όταν κορόιδευε τον Kakeru.

Spoiler:


Όντως το ένιωθε ο seiyuu, μ' άρεσε κι εμένα, αντίθετα με τις seiyuu του Kakeru και της Seven που ακόμα δεν μπορώ να τους χωνέψω.

Την περίμενα λίγο πιο δραματική τη σκηνή είναι η αλήθεια, αλλά και μόνο που άκουγες τη μουσική και καταλάβαινες ότι ερχόταν ήταν αρκετό.

No ending πάλι. Δεν μας πειράζει, είναι λίγο μεγαλύτερα τα επεισόδια.

ySss0UF.jpg


#27 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 14 January 2012 - 20:57

Όχι, ο Warchief έχει δίκιο. Οι εξηγήσεις της Seven πάντα είναι υπερβολικές, μάλλον για να τονίσει το ότι γνωρίζει από ποδόσφαιρο ενώ θα μπορούσε να το κάνει σε δυο προτάσεις ξέρω γω.
Πραγματικά όμως, η επιλογή της seiyuu της ήταν άθλια. Δεν μπορώ να αντέξω την φωνή της, αλλιώς την φανταζόμουν στο manga.

Πάντως επίσης έχεις δίκιο, Warchief. Δεν είναι ούτε ρεαλιστικότατο ως εκεί που δεν πάει, αλλά ούτε υπερβολικό. Τα επίπεδα του είναι αρκετά φυσιολογικά. Αλλά για να μπούμε καλά στα του ποδοσφαίρου και στην άλλη ομάδα, νομίζω θα πάρει καιρός. Ή έτσι φαίνεται από τα επεισόδια.

Στα του επεισοδίου
Spoiler:


#28 jimop24

jimop24

    Vigilant of The United Mankind

  • Members
  • 250 posts

Posted 15 January 2012 - 14:40

Ωραίο και το 2ο επισόδειο.

Spoiler:

8w32.jpg


#29 Hellraider

Hellraider

    Anime Elite

  • Members
  • 1,348 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 18 January 2012 - 19:50

Κάπου πριν τη μέση του επεισοδίου ήμουν σίγουρος ότι εκεί το πήγαινε.


Spoiler:



Αυτό που με ανησυχεί είναι το τι θα κάνει με τους χαρακτήρες.Θέλω να πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αρχίσει να εμφανίζει τους υπόλοιπους.Γιατί ποδόσφαιρο και να έχουμε αυτούς τους δύο μόνο θα είναι στην καλύτερη βαρετό.

#30 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 18 January 2012 - 19:57

Αυτό που με ανησυχεί είναι το τι θα κάνει με τους χαρακτήρες.Θέλω να πιστεύω ότι σιγά σιγά θα αρχίσει να εμφανίζει τους υπόλοιπους.Γιατί ποδόσφαιρο και να έχουμε αυτούς τους δύο μόνο θα είναι στην καλύτερη βαρετό.



Και εγω για το ιδιο ανυσηχουσα αλλα ειδα μερικες εικονες και ηρεμησα.

Απο το δευτερο αξιος αναφορας εκεινος ο σωστος αμυντικος που μιλουσε μετα με τον τυπο που αναφερει ο Napster.Πολυ "πατρικη" και επιβλητικη φιγουρα
edit: Νατος. Γαματος ε?

Edited by Hanzo, 18 January 2012 - 20:05.

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.



Also tagged with one or more of these keywords: Sports, Shounen, Comedy, Drama, Winter 2012