Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Κατεστραμενα αρχεια


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 08 September 2011 - 21:48

Λοιπον, μολις πριν απο λιγο συνεδεσα το κινητο με τον υπολογιστη για να περασω κατι φωτογραφιες, το θεμα ειναι οτι απο ολους τους φακελους με εικονες που εχω μου καταστραφηκε ο πιο σημαντικος και κοντευει να με πιασει κριση! Δεν καταλαβαινω τι παιχτηκε, ανοιξα τον φακελο και ολα ειχαν παει για βρουβες, προσπαθω μεσα απο το κινητο να δω τι παιζει και βρισκω ασχετους φακελους που εμφανιστηκαν απο το πουθενα!

Αυτο που βλεπω απο τον υπολογιστη ειναι αυτο
Spoiler:


Πειτε μου οτι υπαρχει ενας τροπος να τα επαναφερω, δεν καταλαβαινω τι παιχτηκε, να παρει ειναι πραγματα που τα χρειαζομαι! Για να μην πω οτι εχασα 2 απο τις πιο γαματες φωτο:nanana:


HEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLPPPPPP!

#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 09 September 2011 - 09:01

Μισό, ο φάκελος που βρίσκεται στο Pc ή στο κινητό;
rsrGbGx.gif

#3 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 09 September 2011 - 10:48

μαλλον απο το κινητο ειναι. Ελπιζω να μετεφερες τα αρχεια του κινητου σου σε υπολογιστη ή σε αλλο κινητο πριν.


οι φωτογραφιες σε jpg δεν ειναι; δεν εχεις προσβαση σε κανενα φακελο;

ο φακελος ηταν σε καμια καρτα MicroSD ή παρομοια; αυτες οι καρτες στα καλα καθουμενα χανουν ολα τα αρχεια και θελουν format δυστηχως.

#4 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 09 September 2011 - 14:10

@Hazuki: Στο κινητο. Τη στιγμη που τον ανοιξα απο τον υπολογιστη για να βγαλω τα αρχεια ολα ηταν κατεστραμμενα.

@Petran79: Αυτο ακριβως πηγα να κανω αλλα δεν προλαβα :nanana:
Οι φωτογραφιες σε jpg ειναι αλλα μονο ενας φακελος χαλασε, οι υπολοιποι που εχω αχρηστα πραγματα ειναι σωοι. Επιπλεον δεν μπορω να μπω σε κανεναν απο αυτους τους φακελους που εμφανιστηκαν απο το πουθενα μεσω υπολογιστη, αλλα μονο μεσω κινητου και υπαρχουν απειροι φακελοι αδειοι ή με τρελα μεγεθη αρχειων που συνεχιζουν να ανοιγουν αλλος φακελους! Ενας φακελος μποει να παρουσιαζει π.χ πεντε αλλος φακελους συν φωτογραφιες σε αγνωστη μορφη. Επιπλεον πηγα να βαλω το music player να παιξει και δεν φορτωνει τα αρχεια ηχου γιατι και αυτα ειναι corrupted. Εβαλα ενα να παιξει απο τον φακελο και με το που τελιωσε παγωσε και εβγαλε οτι ειναι κατεστραμμενο! Δεν με ενδιαφερει τοσο βεβαια αυτο, αλλα να επαναφερω τις φωτογραφιες! :uhh:

Και ναι προκειται για MicroSD καρτα. Πηγα στον Γερμανο και μου ειπαν οτι μεσω card reader μπορει να βγαλω ακρη (θα φερουν αυριο μου ειπαν), εναλλακτικα βρηκα κατι σαιτ με προγραμματα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο μπορω να τα εμιστευτω.
Π.Χ αυτο http://www.magicqsoftware.net/cell-phone-date-recovery-en.html

εναλλακτικα μου προτειναν να κανω αυτο:
Try running CKHDSK on your cell phone and see if that does anything. First open a terminal window by going to Start > Run.. then enter cmd in the new window. Type in the following into the terminal that appears. Replace x with your cell phone's drive letter.

#5 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 09 September 2011 - 14:37

Καλύτερα να βγάλεις την microSD από το κινητό και να τη συνδέσεις στο pc με ένα card reader. Θα πρότεινα το TestDisk το οποίο έχει και εργαλείο για επαναφορά φωτογραφιών. Είναι δυνατό προγραμματάκι, εμένα μου βρήκε αρχεία από hard-formatted κάρτα και κατεστραμμένο σκληρό. Ακολούθησε τις οδηγίες χρήσεις και θα τα καταφέρεις.

Μήπως "τσίμπησες" κανένα ιό; Η ύπαρξη πολλών κενών φακέλων και άκυρων filesize είναι ανησυχητικό.

#6 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 09 September 2011 - 14:39

Για ιό τσέκαρες; Pc και κινητό. Πέτυχα πρόσφατα έναν ιδιαίτερα παραγωγικό που σταματούσε τη δημιουργία φακέλων και αρχείων μόνο όταν γέμιζε το σκληρό και πείραζε και τα permissions.

Posted Image


#7 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 09 September 2011 - 16:59

Κ εγω σκεφτηκα ιό αλλά το antivirus δεν βρηκε κατι. Βεβαια πριν απο κατι μερες κατεβασα κατι θεματα για το κινητο και με το που εγινε αυτο τα εσβησα αλλα ενα συσκεκριμενο (με τον μ***** τον Σασουκε!) δεν εσβηνε απο το κινητο με τιποτα και ετσι επρεπε να το σβησω απο τον υπολογιστη. Οποτε το υπψιαζομαι.

Μπορει καποιος να με κατατοπισει με τα card reader? Πραγματικα δεν εχω ιδεα, και βρηκε να γινει τωρα που ξεκιναει η εξεταστικη :deadga6:

@ma_foteini: Το TestDisk χρειαζεται καποια συσκευη?

Ευχαριστω για την βοηθεια!

#8 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 09 September 2011 - 16:59

εγω θα προτεινα να φτιαξεις ενα live cd απο καποια διανομη linux
(το λεω γιατι αν υπαρχει ιος δεν θα ειναι συμβατος με αυτο το λειτουργικο
αρα δεν θα σου δημιουργηθει μεγαλυτερο προβλημα)
να το τρεξεις και να συνδεσεις την καρτα με card reader,
βρες τα αρχεια που χρειαζεσαι και αντιγραψε τα
και μετα κανε φορματ στην καρτα.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#9 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 09 September 2011 - 17:43

@acid black cherry: Καλο αυτο αλλα θελει χρονο. Δεν το εχω και πολυ με αυτα τα πραγματα και θα πρεπει να διαβασω πολλα.

Υπαρχει πιθανοτητα ο υπολογιστης μου να εχει ενσωματωμενο card reader? (αν υπαρχει τετοιο πραγμα) Εχει κατι θυρες που διπλα γραφουν MS/SD/MMC, CF, SM/XD

#10 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 09 September 2011 - 17:55

...ναι... τα έκανα μαντάρα με τη διατύπωσή μου. Όχι, το TestDisk είναι ένα μικρό πρόγραμμα το οποίο προτείνω αντί για το CkHDSK που αναφέρεις. Tο card reader δεν είναι πυρηνική φυσική ( :) ) στην προκειμένη περίπτωση πάρε κάτι Low budget (παράδειγμα τιμής). Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να αποφύγεις να πάρεις από τον Γερμανό - είναι κατά κανόνα πολύ ακριβότερα εκεί, παρά αλλού. Κοινώς ψάξε λίγο πριν αγοράσεις.

Εdit: ναι αυτό που λες είναι ενσωματωμένο card reader. Για να βάλεις όμως την MicroSD θα χρειαστείς τον αντάπτορα που (μάλλον) θα είχε στη συσκευασία. Αν δεν είχε αντάπτορα όταν την αγόρασες, μπορείς να πάρεις μια καινούργια microSD με αντάπτορα (υπολόγισε 4GB κοστίζουν περίπου 10ευρώ). Καλό είναι να σου βρίσκεται και μια έξτρα μνήμη!

#11 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 09 September 2011 - 21:35

Το μόνο που θα σου έλεγα είναι να αποφύγεις να πάρεις από τον Γερμανό - είναι κατά κανόνα πολύ ακριβότερα εκεί, παρά αλλού. Κοινώς ψάξε λίγο πριν αγοράσεις.


Αυτο εννοειται XD

Εdit: ναι αυτό που λες είναι ενσωματωμένο card reader. Για να βάλεις όμως την MicroSD θα χρειαστείς τον αντάπτορα που (μάλλον) θα είχε στη συσκευασία. Αν δεν είχε αντάπτορα όταν την αγόρασες, μπορείς να πάρεις μια καινούργια microSD με αντάπτορα (υπολόγισε 4GB κοστίζουν περίπου 10ευρώ). Καλό είναι να σου βρίσκεται και μια έξτρα μνήμη!


Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι πως εδω
Spoiler:
θα μπει ανταπτορας. Εννοω σε αυτες τις σχισμες που δεν φαινονται γιατι εχω αθλια καμερα σε αυτο το τηλεφωνο. Θα το ψαξω παντως, ευχαριστω!

#12 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 09 September 2011 - 22:37

step by step photo instructions! Ο αντάπτορας μπαίνει στη θύρα μόνο με έναν τρόπο: με την κομμένη γωνία προς τα μέσα. Τώρα αν οι επαφές πάνε πάνω ή κάτω δεν είναι στάνταρ, όμως αν δοκιμάσεις με τις επαφές προς τα κάτω και δεν μπαίνει, μην το ζορίσεις. Δοκίμασε να μπει από την άλλη πλευρά.

Attached Files



#13 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 10 September 2011 - 21:38

Oh lol thank you so so so much!

Δεν ηξερα ακριβως τι παιζει. Παντως και στον γερμανο που πηγα περιεργως δεκα (μονο) ευρω ειχε. Υποθετω αν αναβληθει και αλλο (μακαρι οχι) η εξεταστικη, απο Δευτερα θα αρχισω να το φτιαχνω.

Ευχαριστω!

#14 Mr. Brightside

Mr. Brightside

    Le secret du Roi

  • Members
  • 425 posts

Posted 14 September 2011 - 21:35

Sorry for the double post αλλα χρειαζομαι μια βοηθεια. Εδω:
Spoiler:

Τι κανω...? Πατησα ιντελ αλλα δεν εγινε κατι μετα, δεν βρεθηκε τιποτα αφου ακολουθησα την υπολοιπη διαδικασια.

EDIT:
Spoiler:


Yeah so? I know that! Τωρα τι να κανω....? Βρηκα κατι διαγεγραμμενα αρχεια που ειχα ξεχασει οτι καποτε τα ειχα αλλα ο φακελος που θελω βγαζει αυτο το μηνυμα!

Edited by Mr. Brightside, 14 September 2011 - 21:53.


#15 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 14 September 2011 - 22:14

παντως αυτο που σου προτεινα δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο
1.κατεβαζεις μια διανομη linux
(προτεινω το knoppix γιατι ειναι πολυ γρηγορο και ελαφρυ
και αλλωστε θα το χρησιμοποιησεις μονο για αυτο)
απο εδω ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/KNOPPIX_V6.4.4CD-2011-01-30-EN.iso
2.ειναι αρχειο iso οποτε με ενα προγραμμα κανεις burn image to disk
3.κλεινεις τον υπολογιστη και τρεχεις το cd και αφου βρεις την καρτα
κανεις copy τα αρχεια που υποθετω πως βλεπεις σε ενα αλλο δισκο

αν δεν τα βλεπεις ουτε εκει τοτε ισως να μην υπαρχουν πια
αν ολα πανε καλα τοτε κανε και φορματ στην καρτα

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg