Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Gyo (Anime)


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 08:06

~GYO~
ギョ

ψαρίλα
Δημοσιευμένη  εικόνα


Director: Takayuki Hirao (Futakoi, Texhnolyse, Kara no Kyōkai, Paranoia Agent)
Original Manga: Junji Ito (Tomie, Uzumaki, Gyo)
Character Design: Takuro Takahashi (Kara no Kyōkai, The end of Evangelion)
Animation Production: ufotable (Fate/Zero, Kara no Kyōkai, Toriko, Tales of Symphonia )
Production: Aniplex (TTGL, Working, Rurouni Kenshin, R.O.D., ParaKiss, Cossette, Shiki, Flag, και άπειρα άλλα)
Genres: horror, psychological
Release Date: 2011-12-14 15.02.2012 (Japan Blu-Ray & DVD)
Format: OVA (70 min)


Ο Junji Ito είναι ένας από τους καλύτερους horror mangaka of all time. Οι δημοφιλέστερες δουλειές του, όπως η σαδιστική Tomie και το τριχωτό Uzumaki έχουν ήδη μεταφερθεί στη μεγάλη και τη μικρή οθόνη σε live action εκδοχές, και τώρα ευτυχώς ήρθε και η σειρά του Gyo (2 τόμοι, μεταφρασμένο στα Αγγλικά από Viz), αυτή τη φορά σε animation. Ή μάλλον έρχεται, σε λίγους μήνες.

Η ιστορία πάει κάπως έτσι:
Ο Tadashi και η Kaori πάνε διακοπές στην Okinawa. Η Kaori (ψιλό-σκύλα) έχει ευαίσθητη μυτούλα, και παραπονιέται συνέχεια για άσχημες μυρωδιές (aka τα δόντια του Tadashi.) Έλα μου όμως που δεν είναι το στόμα του Tadashi, αλλά, όπως σταδιακά θα συνειδητοποιήσει το ζευγάρι, είναι ολόκληρη η πόλη που βρωμάει και ζέχνει. Και η μυρωδιά έρχεται από κάτι ψάρια....κάτι ψάρια με πόδια....ΝΤΑΝΤΑΝΤΑΑΑΑΑΑΜ!!!
:oo:


Σας ακούγεται αστείο; Μην ξεγελιέστε, δεν είναι.
Οι γκροτέσκιες και συστηματικές λεπτομέρειες καθώς και όλη η αισθητική του manga δημιουργούν μια υπέροχη, σχεδόν ανατριχιαστική ατμόσφαιρα. Τα προηγούμενα συνδυάζονται με το μυστήριο που περικυκλώνει αυτά τα περίεργα πλάσματα, από πού έρχονται, πώς δημιουργήθηκαν, τι θέλουν και (κυρίως) πόσα είναι, καθώς και με την αλλοίωση των πρωταγωνιστών μετά από την επαφή τους με αυτά, δίνοντας έτσι στο έργο και μικρές νότες πάνω στο στοχασμό της ανθρώπινης φύσης. Αναμενόμενο από έναν master of horror. Αναρωτιέμαι αν το OVA θα καταφέρει να κρατήσει αυτή την αισθητική.

The "ιου, μπλιαξ" factor:
Αν έχετε πολύ αδύναμο στομάχι, 1ον)ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ και 2oν) ίσως θα έπρεπε να το αποφύγετε γιατί θα σιχαθείτε τόσο που δε θα μπορέσετε να το απολαύσετε, και το μόνο που θα σας μείνει θα είναι μια ανατριχίλα κάθε φορά που σας κοιτάει αινιγματικό το μάτι του ψαριού που έχει αφήσει η μάνα σας στο ψυγείο για να ψήσει το μεσημέρι (κ ας της έχω πει εκατό φορές ότι δεν τρώω ψάρι γaμώτο γιατί δε με αφήνει να τρώω ό,τι θέλω είμαι μεγάλος πια φακ δις σιτ άι χέητ μάη λάηφ).


Βλέποντας και τους συντελεστές ελπίζω σε κάτι πραγματικά καλό (ακόμα και αν το Gyo δεν είναι η καλύτερη δουλειά του Ito), πράγμα που θα ήταν μια ευχάριστη αλλαγή στον περιορισμένο κόσμο των horror anime. Άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε.
(ψάρια...get it? get it? get it?)




Δημοσιευμένη  εικόνα
Η εκδίκηση της περήφανης τσιπούρας.



~ANN~
~Anidb~
~Official Site~

Youtube Video


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Anelis: 13 Μάιος 2012 - 09:03

Δημοσιευμένη  εικόνα


#2 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1.807 Δημοσιεύσεις:
  • LocationOn the boundary of life and death

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 09:35

Ο Junji Ito είναι ένας από τους καλύτερους horror mangaka of all time. Οι δημοφιλέστερες δουλειές του, όπως η σαδιστική Tomie και το τριχωτό Uzumaki έχουν ήδη μεταφερθεί στη μεγάλη και τη μικρή οθόνη σε live action εκδοχές, και τώρα ευτυχώς ήρθε και η σειρά του Gyo (2 τόμοι, μεταφρασμένο στα Αγγλικά από Viz), αυτή τη φορά σε animation. Ή μάλλον έρχεται, σε λίγους μήνες.

Ok, I think I'm sold already :P


(κ ας της έχω πει εκατό φορές ότι δεν τρώω ψάρι γaμώτο γιατί δε με αφήνει να τρώω ό,τι θέλω είμαι μεγάλος πια φακ δις σιτ άι χέητ μάη λάηφ).


Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω :hahaha:
phmava.php

#3 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 09:42

gooood. :) Θα το περιμένουμε με ελπίδες. :P

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#4 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 09:59




Αν έχετε πολύ αδύναμο στομάχι, 1ον)ΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ





:hahaha::hahaha::hahaha: Αναρωτιέμαι για ποιόν χτυπάει η καμπάνα...

Πάντως το uzumaki το manga το άντεξα ~ αν και για ένα διάστημα μετά όπου έβλεπα σπείρες αισθανόμουν κάπως περίεργα~ :P

Απίστευτο μου φαίνεται ότι θα κάνουνε το Gyo anime, άντε και το mpd psycho εύχομαι...


xbJ3b2w.jpeg


#5 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 10:02

Πάλι καλά που το έπιασε και αξιόλογος σκηνοθέτης. :)
Γενικά καλούς συντελεστές έχει.

Άντε να δούμε. xD

To anidb γράφει πως θα γίνει σε μονάχα ένα OVA. Αληθεύει;
Πόσης διάρκειας άραγε;
Θα φτάνει για να πει όλο το story ή θα πέσει λίγο; Χμμμ...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#6 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 193 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 10:06

Δημοσιευμένη  εικόνα


Ξέρετε όμως τι θα ήταν πιο τέλειο; Να κάνουν και ένα μικρό short το Amigara Fault...

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#7 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 10:07

Oκ μάλλον 70 λεπτά που είναι σχεδόν Movie length. That's kinda good.
Source

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#8 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 12:24

Η Kaori (ψιλό-σκύλα) έχει ευαίσθητη μυτούλα


ψιλό?

qzMHWHd.png


#9 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 12:38

Δεδομένου του story του φτάνει και παραφτάνει ένα OVA. Ειδικά αν είναι 70λεπτο. Το περιμένω σαν τρελή και παλαβή το συγκεκριμένο. Όταν άκουσα ότι θα βγει anime είχα κατουρηθεί από την χαρά μου και οι εικόνες φαίνονται τόοοοοοοσο λαχταριστές.

Για το MPD Psycho anime προσεύχομαι και εγώ αλλά δεν το βλέπω εις τον αιώνα τον άπαντα.

#10 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 12:40

Για το MPD Psycho anime προσεύχομαι και εγώ αλλά δεν το βλέπω εις τον αιώνα τον άπαντα.

Όπως και για το 20th century boys. Aν και αυτό λογικά θα είχε καλύτερα chances να γίνει anime δεδομένου ότι πιάνει μεγαλύτερο target group...

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#11 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Σεπτέμβριος 2011 - 13:45

Το είχα ξεχάσει ότι βγαίνει αυτό.
Η δύναμη του manga βρίσκεται σχεδόν αποκλειστικά στην σάπια ατμόσφαιρα, της οποίας είναι μάστορας ο Ito, και όχι τόσο στην πλοκή. Οπότε η σκηνοθεσία είναι ό,τι πιο σημαντικό εδώ. Είμαι αρκετά περίεργος για το συγκεκριμένο.

#12 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Φεβρουάριος 2012 - 23:09

Θα αφήσω το παρακάτω PV εδώ για να υπενθυμισω ότι το περιμένουμε any moment nao.

Youtube Video



#13 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1.344 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Φεβρουάριος 2012 - 23:21

Θα αφήσω το παρακάτω PV εδώ για να υπενθυμισω ότι το περιμένουμε any moment nao.

Youtube Video



Spoiler:



#14 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 15 Φεβρουάριος 2012 - 23:23

woo, nice, nice..ωραιο το PV, ειναι και horror :D
καρχαριας spider...ακιροτητεεες,αχχ! XD ελιωσα..:P κιη πρωταγωνιστρια εχει πολυ πλακα :) a little weird but....im lookin forward for this one :3
σημερα βγηκε τελικα? ή δεν εχει βγει ακομα? ;o
フカフカ

#15 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki

Καταχωρήθηκε 15 Φεβρουάριος 2012 - 23:28

Ιιιιιιιι! Δεν το χάνω ούτε γι' αστείο αυτό! Το manga είναι φοβερό, τίποτα κακό με το production team δεν βλέπω (εκτός κι αν αρχίσουν οι ψαρούκλες να κόβουν κυκλικές τσάρκες στην πόλη για να εξοικονομήσει λεφτά η παραγωγή...!), απ' ό,τι φαίνεται στο PV τα ψαράκια είναι ακριβώς όσο αηδιαστικά πρέπει... Όλα βαίνουν καλώς μέχρις στιγμής, ουαουαουάου![/twisted horror fangirl]

Λίγο περίεργο δεν είναι, όμως; Την ίδια στιγμή που βγαίνει ένα anime σχετικό με τη θάλασσα τόσο όμορφο, αισιόδοξο και κυρίως καθαρό -τουλάχιστον κρίνοντας από το υλικό που έχουμε στα χέρια μας αυτή τη στιγμή- όσο το Tsuritama, βγαίνει κι αυτή εδώ η χοροριά, πάλι σχετική με θάλασσα, αλλά απ' την οπτική γωνία της μόλυνσης, της φρίκης για το άγνωστο και της... επερχόμενης Αποκάλυψης. Οι Γιαπωνέζοι δεν έχουν ιδέα πως να αντιδράσουν στις επιπτώσεις της Φουκουσίμα ή είναι η ιδέα μου; Βέβαια, λογικό είναι, ένας καλλιτέχνης αντιδρά σε ένα γεγονός με τρόπο τελείως διαφορετικό απ' ό,τι ένας άλλος... Αλλά και πάλι, το timing της δημιουργίας του OVA είναι ενδιαφέρον.

Δημοσιευμένη  εικόνα

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^