Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

ΟΛΙΚΗ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΗ PC - Υπάρχει περίπτωση???


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 03 September 2011 - 14:10

Υπάρχει περίπτωση να μπορούσε κανείς να κάνει revive έναν Fujitsu Siemens SCALEO 600 σχεδόν 8 χρονών που ως επί το πλείστον έχει ακόμα τα αρχικά του εξαρτήματα μέσα χωρίς ουσιαστικά να χαλάσω τα ίδια λεφτά που θα έδινα αν έπαιρνα καινούριο? Ή αν αξίζει αρχικά να κάνω κάτι τέτοιο. Καθώς είμαι άσχετη τόσο με τα εσωτερικά του υπολογιστή όσο και με τις τιμές που παίζουν...

Προς το παρόν οι αλλαγές που έχουν γίνει μέσα στα χρόνια είναι ο σκληρός που κάηκε και η προσθήκη ανεμιστήρων (που σε λίγο μάλλον θα τους κηδέψουμε) που έγινε μαζί με την αντικατάσταση του σκληρού, αυτά πριν 5-6 χρόνια και πριν 2-3 χρόνια η κάρτα γραφικών που κι αυτή αυτοπυρπολήθηκε και αντικαταστάθηκε με άλλη χαμηλότερης ποιότητας λόγω οικονομικών δυσχερειών που είχαμε τότε...

Οι πληροφορίες που μου βγάζει στο σύστημα είναι Intel Pentium 4 CPU 2.60GHz και 512 RAM…

Το μόνο που γνωρίζω είναι πως η κατασκευή και τα εξαρτήματα νεότερων FS μοντέλων δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πάνω στον δικό μου (ο αδερφός μου έχει ένα SCALEO H και όταν πήγαμε να βάλουμε μια κάρτα γραφικών από το δικό του pc στο δικό μου απλά ήταν αδύνατον γιατί οι υποδοχές ήταν διαφορετικές) και ότι πληροφορίες μπορώ να βρω στο σύστημα.

Σ’αυτό το μηχάνημα αναγκαστικά δουλεύω με Windows XP, πολλές φορές κολλάει το σύμπαν για «άγνωστους» λόγους και στο Corel Draw είναι αδύνατον να δουλέψω για πάνω από 10 λεπτά… Ποιο Corel βέβαια όταν παρακολουθώ anime online ή στο WMP και μετά από καμιά ώρα το πολύ (ανάλογα με την όρεξη) κάτι θα μου κολλήσει…

Κι επιστρέφω στο αρχικό ερώτημα: αξίζει να προσπαθήσω για καμιά αναστήλωση που να μου πάρει μέχρι και 250 ευρουλάκια (αλήθεια, 250 είναι αρκετά ή μπα)??? Και αν έκανα την αναστήλωση τι θα έπρεπε να κοιτάξω από εξαρτήματα και κάρτες??? Κατά πόσο είναι δυνατόν να κάνω revive και τι να βάλω και να βγάλω???

(Συγνώμη προς τους mods εκ των προτέρων αν υπάρχει αντίστοιχο thread στο forum αλλά δεν έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάποιον αντίστοιχο τίτλο. Στην περίπτωση που υπάρχει κάτι τέτοιο ή απλά δε βλέπετε το λόγο ύπαρξης του thread παρακαλώ πληροφορήστε με και μετακινήστε το ή και διαγράψτε το ελεύθερα)

Edited by LuluChan92, 03 September 2011 - 14:33.


#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 September 2011 - 14:19

Θα έπαιρνα καινούριο.

#3 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 03 September 2011 - 14:28

Κι εγώ καινούριο θα έπαιρνα, αλλά δυστυχώς παίζω με χαμηλό budget και με τα λεφτά του μπαμπά... :wet2:

#4 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 September 2011 - 14:34

μηπως υπερθερμαινεται; το εχεις σε λεια επιφανεια και οχι σε τιποτα κουβερτες ετσι;

δοκιμασες να παρεις κανα εξωτερικο ανεμιστηρα για laptop;

#5 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 September 2011 - 14:37

Desktop δεν είναι; Με περίπου 300 ευρώ παίρνεις νέο tower(με δυνατότητες αντίστοιχες της τιμής βέβαια, σίγουρα πάντως ισχυρότερο από το τωρινό σου σύστημα).

#6 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 03 September 2011 - 14:44

Είναι desktop. Και δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να πείσω τους γονείς μου για καινούριο, παρόλο που έχω τονίσει πολλές φορές ότι και να του αλλάξω εξαρτήματα πάλι δεν έχει πολύ χρόνο ζωής... Απλά άνοιξα το thread για να δω κατά πόσο υπάρχει εναλλακτική αλλά απ'ό,τι βλέπω όλοι στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε...

#7 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 03 September 2011 - 14:48

Καλυτερα να κανεις οικονομια για κανα 3μηνο να μαζεψεις 150 ευρω, σου δινει και ο πατερας σου τα υπολοιπα και παιρνεις ενα φθηνο ετοιμο. Θα ειναι 100 φορες καλυτερο.
Εξαρτηματα σε τοσο παλιο μηχανημα ειναι πεταμενα λεφτα. : /

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#8 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 03 September 2011 - 14:54

Θα μπορούσες να κάνεις μια βόλτα σε internet caffes να δεις αν έχουν παλιούς υπολογιστές για πέταμα. Γνωστός μου πήρε δυο πλήρη συστήματα(με οθόνες, πληκτρολόγια και τα συναφή) δίνοντας περίπου τετρακόσια ευρώ. Ένας ξάδερφος πήρε μητρική για εξευτελιστική τιμή(είκοσι ευρώ ξέρω 'γω).

Φυσικά όλα τα παραπάνω μεταχειρισμένα. Όρεξη για ψάξιμο θέλει και λίγη τύχη.

#9 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 03 September 2011 - 15:12

δοκίμασες να αυξήσεις τη RAM? Λογικά στη μητρική θα έχει θέση για άλλο ένα dim. Αν προσθέσεις ένα ακόμα dim 512mb ή αλλάξεις το υπάρχον με ένα του 1gb, υποθέτω ότι θα αντέξει αρκετό καιρό ακόμα.
και το δικό μου το μπρίκι είναι 6-7 ετών και με την προσθήκη ram έγινε πιο υποφερτό. Πλέον έχω 1gb και μου τραβάει μια χαρά autocad3d. Σκέψου ότι τα XP θέλουν σχεδόν 300mb από μόνα τους!

#10 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 September 2011 - 16:40

Κοίταξε θα μπορούσες να του ρίξεις 100e και να κάνεις αναβάθμιση σε RAM, κάρτα γραφικών και psu (για να υποστηρίξεις τη κάρτα γραφικών). Θα μπορούσες να βλέπεις hd anime και να είσαι σε decent επίπεδο με τις εφαρμογές (αν ανοίγεις μια κάθε φορά) αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις κάτι καινούργιο γιατί σε περίπτωση που κάτι σου χαλάσει θα σου στοιχίσει λιγότερο. Μπορείς να ρίξεις λεφτά μόνο στην ram αν δεν σε ενδιαφέρει το hd anime stuff, οπότε ψάχνεις για ddr1 μνήμες από 1gbyte και πάνω.
rsrGbGx.gif

#11 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 03 September 2011 - 18:27

ΟΚ, έχω όμως μια ερώτηση. Πώς βλέπω κατά πόσο τα εξαρτήματα αυτά είναι compatible με το pc???

#12 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 03 September 2011 - 18:41

για να δεις τα στοιχεία του pc σου, προτείνω το SiSoftware Sandra (υπάρχει free έκδοση). Από εκεί, αν επιλέξεις mainboard overview θα σου γράψει τι έχεις εγκατεστημένο και αν υπάρχουν ελεύθερες θέσεις. Αν βρει το ακριβές μοντέλο της μητρικής, κάνε ένα googleαρισμα γράφοντας "μοντέλομητρικής123 ram upgrade" ή κάτι τέτοιο. Αν και απ'ό,τι διάβασα από περιγραφή του μοντέλου του Pc σου, σηκώνει αναβάθμιση ram μεχρι 1gb.

#13 LuluChan92

LuluChan92

    Lulu the Berserker

  • Members
  • 519 posts

Posted 04 September 2011 - 13:10

Όπως και να 'χει, ευχαριστώ για τις προτάσεις! Και @ma_foteini ευχαριστώ για το Sandra, έμαθα πράγματα που αλλιώς δε θα μάθαινα ποτέ! :nod2:

Θα προσπαθήσω φυσικά για καινούριο μηχάνημα (για laptop όμως) αλλά σε περίπτωση που δεν τα καταφέρω θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας! :tensai:

#14 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 26 November 2011 - 23:46

8 χρόνια ε? Νομίζς με ένα Bodhi Linux ή με Free BSD θα είσαι ΟΚ δοκίμασε να του βάλεις lightweaight διανομές linux. O Enlightment στο Bodhi μια χαρά δουλεύει και σε χαμηλής απόδοσης pc. Τουλάχιστον είναι τσάμπα και ίσως δώσει μια ελαφρά παράταση ζωής. Επίσεις μπορείς να τον κάνεις Me Linux ή free BSd τοπικό fileserver ή printserver. Είναι χιλιοδοκιμασμένη συνταγή αυτή (Από άλλους) εξάλου ένας οικιακός srtver δεν θέλι και πολλά ;)