Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

matassos photography


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 24 July 2011 - 14:29

Τα λόγια είναι περιττά :P έπειτα από 1000αδες μηνύματα από θαυμαστές και haters (gonna hate :burningbe3:) δημιουργώ αυτό το "επικό" (ας ελπίσουμε) thread όπου θα ποστάρω τις φωτογραφίες μου, εδώ και μόνο εδώ για να μη με κράζει η anelis στο black hole.

Το φόρουμ είναι για anime οπότε για να είμαι μέσα στους κανονισμούς στο πρώτο ποστ θα βάζω φωτογραφίες αποκλειστικά και μόνο από cosplay , ενώ το δεύτερο ποστ τις καλύτερες (για να μη το γεμίσω) που βγάζω από οτιδήποτε (street photography, events, nature, sunset etc etc).

Επειδή ασχολούμαι με διάφορα πράγματα όταν έχω όρεξη (βιντεάκια, ζωγραφιές, κιθάρα) υπάρχει περίπτωση να τα ποστάρω και αυτά εδώ, το θρεντ λοιπόν ίσως να μην είναι μόνο για φωτογραφία..

επειδή έχω φάει αρκετό τρολάρισμα στο φόρουμ, και δεν το αρνούμαι έχω κάνει και εγώ, παρακαλώ μη γεμίσει το θρεντ τρολοπόστς, επίσης σεβαστείτε τα άτομα που ποζάρουν στις φωτογραφίες, πέρα από αυτά κάθε κριτική και σχόλιο δεκτά ^.^


________________________________________

διαδικτυακοί τόποι που βρίσκονται φωτογραφίες μου: (οι οποίοι θέλουν δουλειά ακόμη όπως και αυτό το θρεντ, μονο το facebook ανανεώνω για την ωρα)

facebook page http://www.facebook.com/matassosphotography

deviantart http://matassos.deviantart.com/

flickr http://www.flickr.com/photos/matassos/
_________________________________________

εξοπλισμός-προγράμματα:

καινούργια φωτογραφική:
NIKON D5100
φακός kit AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6 G VR
παλιά φωτογραφική:
sony a100 (με σπασμένη οθόνη έπειτα από 3 χρόνια T.T)
φακός sony DT 18-200mm F3.5-6.3
επεξεργασία στον υπολογιστή:
photoshop cs5
camera raw 6.4.1
Photomatix
_________________________________________


Cosplay photos


Rurouni Kenshin
Spoiler:


One piece
Spoiler:



J fashion
Spoiler:

Edited by matassos, 03 August 2011 - 23:51.
προσθεση φωτογραφιων στην j fashion κατηγορια


#2 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 24 July 2011 - 14:30

κενο ποστ για αργοτερα που θα βαλω ασχετες φωτογραφιες, παρακαλω μη διαγραφει ^.^

#3 SkullKaizer

SkullKaizer

    artist

  • Members
  • 750 posts

Posted 24 July 2011 - 23:34

ωραιες η photo με cosplay :)
αλλα πιστευω θα επρεπε να της βαλεις στο καταλιλο thread στα cosplay section (οχι fan art-fan fiction..)
Imagination is the only limit!

#4 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 25 July 2011 - 00:14

ωραιες η photo με cosplay :)
αλλα πιστευω θα επρεπε να της βαλεις στο καταλιλο thread στα cosplay section (οχι fan art-fan fiction..)

thx,
πριν κανω το θρεντ ρωτησα και την ιρι και τον κεννυ και συμφωνησαν και οι 2 σε αυτον τον τομεα :P
ουτοσιαλλος η προσωπικη δουλειά του καθενος εδω μπαίνει, και δεν θα βαζω μονο cosplay

#5 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 27 July 2011 - 00:34

uploaded 1 photo, αυριο μεθαυριο και αλλες σχετικα με το ιδιο θεμα (j fashion) που τραβηχτικαν με ευκαιρια το παρτυ στη θεσσαλονικη της sakurasyndrome πριν 3-4 μερες


J fashion
Spoiler:


EDIT: ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ!

Edited by matassos, 27 July 2011 - 23:59.


#6 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 03 August 2011 - 23:55

προσθεσα αλλες 4 φωτογραφιες στον τομεα j fashion cosplay

επισις χθες εβγαλα αυτη τη φωτογραφια:
Spoiler:

(ναι πίζω στη θεσσαλονικη... :sleepy:)
in-camera hdr και επεξεργασια με photoshop στο σπιτι..

#7 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 04 August 2011 - 14:02

^^πολύ καταθλιπτική φωτογραφία...δε παύει να είναι ωραία όμως

#8 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 11 August 2011 - 01:26

^^πολύ καταθλιπτική φωτογραφία...δε παύει να είναι ωραία όμως

ψυχολογος πρεπει να γινεις :P ευχαριστω :)

μια φωτογραφία που τραβηξα τις προαλλες απο το σπιτι:
(αναγκαστικα να τη βαλω στο photobucket γιατι το facebook την "κατεστρεφε" με τη χαλια ποιοτητα του...)
Spoiler:


μερικες ακομη φωτογραφιες που επεξεργαστικα αυτες τις μερες:
(ολες απο κυπρο)

Spoiler:


Spoiler:


Spoiler:

η τελευταια μου θυμιζει το monster :smokingg:

Edited by matassos, 11 August 2011 - 01:37.


#9 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 07 September 2011 - 02:06

μια φωτογραφία που εβγαλα σήμερα :)


Spoiler:

μονο που εχω ενα προβλημα, που ενώ νομιζα θα το ελυνα ξαναεμφανιστικε :/
προειδοποιήση, μονο αν ασχολειτε κανεις με φωτογραφια να το κοιταξει..
Spoiler:


#10 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 07 September 2011 - 03:34

μια φωτογραφία που εβγαλα σήμερα :)


η εναλαγη χρωματος που φενονται στα συνεφα και στον ουρανο γύρω απο τον κεραυνο (ή αστραπη, δεν ξερω τις διαφορες xD)

H Αστραπή είναι σπινθίρας ανάμεσα στα σύννεφα, ενω ο κεραυνός είναι σπινθίρας του εδάφους με τα σύννεφα.. οπότε ό,τι βλέπεις κατακόρυφα είναι κεραυνός και ότι βλέπεις οριζόντια είναι αστραπή!!!

Posted Image


#11 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 07 September 2011 - 10:27

μια φωτογραφία που εβγαλα σήμερα :)


Spoiler:

μονο που εχω ενα προβλημα, που ενώ νομιζα θα το ελυνα ξαναεμφανιστικε :/
προειδοποιήση, μονο αν ασχολειτε κανεις με φωτογραφια να το κοιταξει..
Spoiler:

Το πρόβλημα αυτό λέγεται banding και δεν έχει να κάνει με τον φακό. Ψάξε λύσεις σε σχέση με αυτό. Το ότι κάνοντας το resize χαλάει η εικόνα έχει να κάνει με το ότι μειώνεται η ποιότητα της εικόνας, οπότε αυτά τα προβλήματα μεγιστοποιούνται.

Το γιατί συμβαίνει σε μια τέτοια εικόνα, μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι πολύ σκοτεινή εικόνα και είναι δύσκολο να αποτυπωθούν λεπτομέρειες σε μια φωτογραφία οπότε αυτό έχει να κάνει σίγουρα με το chipάκι που συλλαμβάνει την φωτογραφία (και ενδεχομένως να υπάρχει και θόρυβος). Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις κάνεις πάντως το πρόβλημα είναι ότι όταν πας να χρησιμοποιήσεις curves η levels στην εικόνα, τα προβλήματα αυτά είδη υπάρχουν και όταν πας να αλλάξεις την αναλογία φωτεινοτήτων (όταν πχ πας να χρησιμοποιήσεις κάποιο curve) αυτό το πρόβλημα μεγενθύνεται.
phmava.php

#12 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 07 September 2011 - 13:49

Το πρόβλημα αυτό λέγεται banding και δεν έχει να κάνει με τον φακό. Ψάξε λύσεις σε σχέση με αυτό. Το ότι κάνοντας το resize χαλάει η εικόνα έχει να κάνει με το ότι μειώνεται η ποιότητα της εικόνας, οπότε αυτά τα προβλήματα μεγιστοποιούνται.

Το γιατί συμβαίνει σε μια τέτοια εικόνα, μάλλον έχει να κάνει με το ότι είναι πολύ σκοτεινή εικόνα και είναι δύσκολο να αποτυπωθούν λεπτομέρειες σε μια φωτογραφία οπότε αυτό έχει να κάνει σίγουρα με το chipάκι που συλλαμβάνει την φωτογραφία (και ενδεχομένως να υπάρχει και θόρυβος). Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις κάνεις πάντως το πρόβλημα είναι ότι όταν πας να χρησιμοποιήσεις curves η levels στην εικόνα, τα προβλήματα αυτά είδη υπάρχουν και όταν πας να αλλάξεις την αναλογία φωτεινοτήτων (όταν πχ πας να χρησιμοποιήσεις κάποιο curve) αυτό το πρόβλημα μεγενθύνεται.

ευχαριστω για το ονομα του φενομενου, ναι το εχω καταλαβει οτι με το edit ή με το resizing μεγιστοποουνται τα προβληματα :P τουλαχιστον τωρα μπορω να το googlarω

http://billyunderscorebwa.deviantart.com/gallery/ αυτος ο τυπος βγαζει απειρες φωτογραφιες με κεραυνους και η μηχανη που χρησιμοποιει ειναι κατωτερη απο τη δικια μου, το τσιπακι της μικρότερο και χειροτερης ποιοτητας (εχει ομως ευρυγωνιο φακο, οχι τον κιτ οπως εγω) και το φενομενο αυτο δεν φενετε στις φωτο του.. οπωτε δεν ξερω κατα ποσο φταει το τσιπακι :/
η συγκεκριμενη φωτογραφια ειχε ρυθμισεις 10 sec, f/9, iso 160

για την ωρα 2 λυσεις μπορω να σκευτω:
-να βαζω πιο φωτεινες ρυθμισεις (ακομη πιο χαμηλο f και ίσως iso στο 200) με στοχο να γινετε αχρειαστο το edit (και τονισμενα τα μπλε χρωματα στο whitebalance ή κατι τετοιο)
-να κανω noise reduction ή blur layers πανω απο τη φωτογραφια και με μασκες να "κρυβω" εκεινα τα σημεια..

τεσπα ελπιζω να βοηθησει και το γουγλε

#13 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 07 September 2011 - 14:02

noise reduction

Εμ, βασικά πρέπει να ΒΑΛΕΙΣ noise για να φύγει το banding.

Dupe the original layer, δώσ΄του σε gaussian blur στα σημεία που θες.
New layer, mode: overlay, opacity ~50%, tick "Fill with overlay neutral color".
Στο ίδιο layer, filter>noise>add noise με Uniform στο Distribution και το Monochromatic ξετσεκαρισμένο. Βάλε μια πολύ μικρή ποσότητα, προφανώς δεν υπάρχει προτεινόμενη μιας και εξαρτάται από την περίπτωση. Σβήνεις τα σημεία που δε θες noise, σκοτεινές περιοχές κλπ.
Enjoy your bandless (?) gradient.

HnH5aB0.jpg


#14 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 posts
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Posted 07 September 2011 - 14:14

Εμ, βασικά πρέπει να ΒΑΛΕΙΣ noise για να φύγει το banding.

Dupe the original layer, δώσ΄του σε gaussian blur στα σημεία που θες.
New layer, mode: overlay, opacity ~50%, tick "Fill with overlay neutral color".
Στο ίδιο layer, filter>noise>add noise με Uniform στο Distribution και το Monochromatic ξετσεκαρισμένο. Βάλε μια πολύ μικρή ποσότητα, προφανώς δεν υπάρχει προτεινόμενη μιας και εξαρτάται από την περίπτωση. Σβήνεις τα σημεία που δε θες noise, σκοτεινές περιοχές κλπ.
Enjoy your bandless (?) gradient.

yup yup κατι τετοιο εννοουσα

αν και δεν καταλαβαινω γιατι να αυξησω το noise αντι να το μειωσω (και με μια συντομη αναζητηση στο γουγλε, αυτο που λες λεγανε και κυριως για το κοκκινο χρωμα). αφου αμα βαλω noise αυξανετε ή λεπτομερια (?) :/ ενω αν το μειωσω δίχνει πιο "ομαλο"
nah τωρα καταλαβα :uhh: μπαινουν περισοτερα "διαφορετικα" πιξελς σε κεινα τα σημεια και οταν το βλεπεις κανονικα (οχι ζουμαρισμενο) φενετε ομαλο

τεσπα απο αυτη τη συντομη αναζητηση καταλαβα οτι επρεπε να τραβουσα σε RAW format και το πιθανοτερο να φταιει η συμπιεση που κανει για JPEG...
(επισις η πιθανοτητα να φταει και ο φακος ακομη ισχυει, αλλα για την ωρα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο, ουτος η αλλος ποσες ακομη ευκαιριες θα μου δωθουν φετος να βγαλω κεραυνους :emptyonexg1: )

#15 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 08 September 2011 - 12:42

Spoiler:
Λοιπόν,μου άρεσαν αρκετά τα cosplay και το γατόνι σου...Ειδικά το γατόνι σου.100000 παίρνει..(
Spoiler:
..Α!Τί ώρα έβγαλες φοτό την πίσα της Σαλόνικας??(όσο για το πιξέλιασμα-πρώτη φορά ακούω αυτή την λέξη χαχαχα,δεν μπορώ να βοηθήσω)

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ