Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Most Overrated Anime

#υποτιμημενο

  • Please log in to reply
608 replies to this topic

#31 hajate

hajate

    Anime Freak

  • Members
  • 317 posts

Posted 23 September 2006 - 01:17

Από τα αγαπημένα μου θέματα σε κάθε anime forum, γιατί λατρεύω να θάβω anime όπως έχω αποδείξει ουκ ολίγες φορές :D

Bleach:
Σενάριο-μετριότητα και βαρετό όσο δε πάει άλλο. Α, και το OST είναι από τα χειρότερα που έχω ακούσει. Πώς ο Shiro Sagisu κατάφερε να κάνει ταυτόχρονα το καλύτερο και το χειρότερο OST σε anime, είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο...


όσον αφορά το ost θα συμφωνήσω μαζί σου,πότε του ύψους και πότε του βάθους! :calm:
τώρα για overated...εδώ θα διαφωνίσω.και ο λόγος δεν είναι ότι έχει το τρομερό σενάριο,την τέλεια ανάπτυξη χαρακτήρων ή το animation που θα σε αφήσει άφωνο.είναι ένα ακόμα superpower-hero anime με τον κεντρικό χαρακτήρα να σπέρνει και να μην νιώθει.νομίζω ότι είναι από τις σειρές που αρέσουν στον κόσμο,ο εβδομαδιαίος πιασάρικος χαβαλές!!!οπότε λογικό να γίνεται ένας σχετικός ντόρος γύρω από τη σειρά αλλά όχι γιατί είναι η καλύτερη ever αλλά απλά γιατί είναι το hype της εποχής... :calm:
προσωπικά και εγώ γουστάρω τρελά bleach αλλά πότε δεν το έβαλα πάνω από όλα.βλέπω το επεισόδιο,ψιλοπορώνομαι αλλά μέχρι εκεί(τώρα τελευταία έκανε μια κοιλίτσα βέβαια...).έτσι πιστεύω ότι το βλέπουν και οι περισσότεροι.
όλα αυτά φίλε μου στα πλαίσια της συζύτησης και με φιλική διάθεση :D

#32 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 23 September 2006 - 05:04

Να φανταστώ ότι η μόνη επιλογή μου που δε διαφώνησες είναι το KimiNozo; :P


Όχι man το bleach είναι. Το KGNE είναι anime που λειτουργεί πάνω σε love it/hate it basis...είναι αδύνατον να χαρακτηριστεί αντικειμενικά over ή under rated...σε αυτά τα anime, ΟΛΑ are in the eye of the beholder...;)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#33 Cartman

Cartman

    Starting...

  • Members
  • 16 posts

Posted 23 September 2006 - 17:56

Ε οχι και Overated το FMA ρε παιδιά.Το πιό Overated είναι χαλαρά το NGE πολύ άθλιο και μας έχουν φάει τα ώτα με αυτή τη Πίπ=Α

#34 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 23 September 2006 - 18:04

Ε οχι και Overated το FMA ρε παιδιά.Το πιό Overated είναι χαλαρά το NGE πολύ άθλιο και μας έχουν φάει τα ώτα με αυτή τη Πίπ=Α

Δέστο ακόμα μια φόρα κ να είσαι καρφωμένος στο anime. Τότε έλα ξανάπεστο μου αυτό...
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#35 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 23 September 2006 - 19:33

Ε οχι και Overated το FMA ρε παιδιά.Το πιό Overated είναι χαλαρά το NGE πολύ άθλιο και μας έχουν φάει τα ώτα με αυτή τη Πίπ=Α


Διαφωνώ ευραίως! Πιστεύω ότι ίσως αρχικά να υπάρχουν κάποια Avarage επισόδεια όμως το Anime ως συνολο καθώς και ως αποτέλεσμα είναι θεϊκο. Όπως είπε και ο DT δες το πάλι πιό προσεκτικά και έλα να το ξαναπείς αυτό.

oR4yYRl.gif


#36 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 24 September 2006 - 00:07

Παιδιά, μην ξαναρχίσουμε τις ίδιες συζητήσεις για το NGE . Ξέρετε πως είναι τα πράγματα στο συγκεκριμμένο anime. Όσοι το έχουν καταλάβει ενθουσιάζονται. Όσοι δεν το έχουν καταλάβει, μένουν παγερά αδιάφοροι.

Επίσης χαλαρά το Naruto είναι υπερεκτιμημένο. Κυρίως επειδή πολλά άτομα αρχίζουν την σταδιοδρομία τους στα anime με αυτό , και είναι κολλημένοι πως είναι το καλύτερο όλων μαζί με το DBZ :rolleyes:

E5VV38U.jpg


#37 Cartman

Cartman

    Starting...

  • Members
  • 16 posts

Posted 25 September 2006 - 10:05

Ε οχι και Overated το FMA ρε παιδιά.Το πιό Overated είναι χαλαρά το NGE πολύ άθλιο και μας έχουν φάει τα ώτα με αυτή τη Πίπ=Α

Δέστο ακόμα μια φόρα κ να είσαι καρφωμένος στο anime. Τότε έλα ξανάπεστο μου αυτό...

Πόσες φορές θες να στο ξαναπώ ;Το anime είναι Πίπ=α.
Πάντως όσον αφορά το Dragonball δεν πιστεύω ότι είναι Overrated γιατί πολύ απλά όλοι το θεωρούν σπουδαίο γιατί το βλέπουν από μικρή ηλικία και τους αρέσει γιατί μας έχει δώσει μια πρώτη επαφή με τα Anime κανείς δεν το θεωρεί το κορυφαίο(εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις αν και εδώ μπορεί να κάνω λάθος)

#38 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 25 September 2006 - 13:43

Θα διαφωνίσω κ εγώ με το NGE ντροπής πράγματα.... Για να βγάλεις το νόημα δες το 3 φορές πιστεύω επαρκούν εγώ το κατάλαβα στην 2.... αλλά είπαμε θα το κόψουμε....

Naruto
Dbz

------- κτλ. κτλ. κτλ. κτλ....
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#39 Epinephrine

Epinephrine

    HMMY

  • Members
  • 442 posts

Posted 25 September 2006 - 14:55

Negi πως ξέχασα το Naruto? Αν κ είναι καλούτσικο θα ήθελα να πω πολλά για αυτό(δεν τα λέω όλα για να μην έχουμε ''τσακωμούς''). Παιδιά έλεος με το φαινόμενο naruto , δεν αντέχω να σχολίαζετε το farting του naruto κ το hairstyle του sasuke... ¶σε τα αισχρά filler που κάποιοι τα βλέπουν κ ισσχύρονται ότι είναι ωραία... :scared: Να φέρω ένα παράδειγμα?
Πως η Κοκκίνου (ΚΤΛ.) σαπίζουν την ελληνική μουσική? Έτσι κ το Naruto σαπίζει μελλοντικούς ''animades'' κάθε είδους...

(btw :idea: Dante για το School Rumble το ξανασκέφτηκα ακόμα το θεωρώ overrated αλλά δεν μπόρεσα να το απολαύσω λόγω ψυχολογίας εκείνων των ημερών...)

ΕDIT: Τα περι Naruto αφορούσαν γενικά τους otakus όχι άτομα από το forum. Για το NGE το σταματαώ εδώ... όπως πρότεινε ο Phantom Duck
Cuz I'm praying for rain / And I'm praying for tidal waves /I wanna see the ground give
way.

I wanna watch it all go down. / Mom please flush it all away. /I wanna see it go right in and down.

I wanna watch it go right in. /Watch you flush it all away.

#40 Zabimaru

Zabimaru

    ワン ピース!!

  • Members
  • 860 posts

Posted 25 September 2006 - 19:57

ενταξει το naruto to εσει πραγματικα.το fma αν και δεν εχω δει την ταινια ακομα μου αρεσε αν και στο τελος τα μπερδεψε λιγο.Οσο για το bleach.κορυφη!!!!!!!kai kατι που ξεχασα το elfen lied δε μου εκανε τοσο εντυπωση ναι μεν αλλα δε.μεχρι και το hellsing που δεν ειναι και τοσο καλο εχει και μια γοητεια.Τελος παντων.
Υ.Γ.Ζητω το One Piece!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :clap: :clap: :clap:

#41 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 27 September 2006 - 17:13

Α, ξέχασα ένα: (ή αλλιώς "θέλω κι άλλα flames!")

End of Evangelion: Απογοητευτικό όσο τίποτα άλλο μετά από μια σειρά που είναι απ'τις καλύτερες που υπήρξαν ποτέ. Είναι άρρωστη και το δεύτερο μέρος είναι 50% ανούσιο. Τα μόνα θετικά της είναι μερικές εξαιρετικού κάλλους στιγμές (Asuka που σηκώνεται από τον λήθαργο, το μικρό real-life μέρος, κ.α.) και το ανεπανάληπτο soundtrack (I know, I know I let you down...), αλλά κατά τ'άλλα, μπροστά στο αυθεντικό υπέρτατο τέλος, δε πιάνει μία.

#42 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 28 September 2006 - 06:34

Α, ξέχασα ένα: (ή αλλιώς "θέλω κι άλλα flames!")

End of Evangelion: Απογοητευτικό όσο τίποτα άλλο μετά από μια σειρά που είναι απ'τις καλύτερες που υπήρξαν ποτέ. Είναι άρρωστη και το δεύτερο μέρος είναι 50% ανούσιο. Τα μόνα θετικά της είναι μερικές εξαιρετικού κάλλους στιγμές (Asuka που σηκώνεται από τον λήθαργο, το μικρό real-life μέρος, κ.α.) και το ανεπανάληπτο soundtrack (I know, I know I let you down...), αλλά κατά τ'άλλα, μπροστά στο αυθεντικό υπέρτατο τέλος, δε πιάνει μία.


REST IN HELL :crazy: *slices in half*

End of Evangelion ftw 8) :kakashithumbup: :dwarf:

#43 Igore

Igore

    Επιστροφή στα παλιά...

  • Members
  • 241 posts

Posted 28 September 2006 - 16:32

ΑΡΚΕΤΑ με τα flamming προς το NGE και για όποιον πραγματικά πιστεύει οτι είναι overrated ας δει το παρακάτω δημοσίευμα απο παραπλήσιο φόρουμ ("δεν λέμε ονόματα")

-------------------------------------------------------------------------------------

[spoiler:b0aaea2e3b]HUMAN INSTRUMENTALITY PROJECT

ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΟΝΤΑΣ ΤΟ NEON GENESIS EVANGELION



Μπορεί το NEON GENESIS EVANGELION με την πρώτη ματια να φαινέται σαν αλλο ένα γραμμικό anime με μερικά παιδιά που πιλοτάρουν γιγάντια mecha, κάτω όμως απο την επιφάνεια κρύβεται ενα πλήθος αναφορών που λειτουργούν σαν ρεύματα για να παρασύρουν την ιστορία μαζί τους. Ειδικότερα όταν η πλοκή φτάνει στην κορύφωση της στο αμφιλεγόμενο τέλος της σειράς, η ίδια η βάση της ύπαρξης μας διαλύεται καθώς ο σκηνοθέτης της HIDEAKI ANNO και το υπόλοιπο crew δίνουν τη δική τους διάσταση σε βασικά θρησκευτικά ζητήματα.?λλο ένα θέμα που θίγεται είναι και το πως η ανθρωπότητα στο νεο αιώνα προσπαθέι όλο και περισσότερο να πλησιασεί το δημιουργό της, αν όχι να πάρει τη θέση του.



Η σειρά αλλά και οι μετέπειτα ταινίες είναι γεμάτες με λεκτικές αλλα και οπτικές θρησκευτικές αναφορές . Για παράδειγμα τα ονόματα των τρίων βασικών κομματιών του υπερ-υπολογιστή που ελέγχει τα πάντα στο ΤΟΚΥΟ – 3 εχουν «βιβλική» καταγωγή: Mέλχιορ, Μπαλτάζαρ και Κάσπερ, οι 3 μάγοι δηλαδή. Παράλληλα το κέντρο του υπόγειου αρχηγείου της NERV ονομάζεται Βασικό ή Κεντρικό Δόγμα (Central Dogma).



Πάνω στο ίδιο το σήμα της NERV βλέπουμε τη φράση «Ο Θεός είναι στον παράδεισο του. Όλα είναι εντάξει στον κόσμο» (GodΆs in his Heaven. AllΆs Right With the World). Η φράση αυτή προέρχεται από τον Browning. Στο ταβάνι του γραφείου του αρχηγού της NERV, Ikari Gendo αλλά και στους εισαγωγικούς τίτλους βλέπουμε ζωγραφισμένο το Systema Sephiroticum που πρωτοεμφανίστηκε το 1653 από τον Γερμανό μονάχο Kircher. Ακόμα, τα 7 Μάτια του Θεού εμφανίζονται ως σήμα της Seele αλλά και στο πρόσωπο του angel Lilith. Aυτό το Angel μάλιστα, ενώ βρίσκεται πάνω σε ένα τεράστιο σταυρό, έχει καρφωμένο στα πλευρά του το Spear of Longinus. Εδώ είναι προφανής η αναφορά στο Spear of Destiny, ορολογία με την οποία οι καθολικοί περιγράφουν το δόρυ του ρωμαίου στρατιώτη που τρύπησε τα πλευρά του Εσταυρωμένου για να δει αν είναι όντως νεκρός.



Τα ίδια τα Angels, αν και αγνώστου προέλευσης, φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν είναι απλοί αιμοσταγείς εισβολείς αλλά δουλεύουν συμφωνα με κάποιο γενικότερο πλάνο. Ο σκοπός τους είναι να επαγρυπνήσουν την ανθρωπότητα. Παρά την τρομερή τους δύναμη επιτίθενται ένα κάθε φορά, απαιτώντας παράλληλα και ενα νεο βήμα στην εξέλιξη της σχέσης των νεαρών πιλότων με τα EVA τους για να νικηθούν. Θυμηθείτε για παράδειγμα τα διαφορετικά MODES (A-B-C-D, etc) που αλλάζουν τα EVA ή την συνεργασία στο χορευτικό της Asuka και του Shinji.



Τα κρυμμένα μηνύματα γίνονται ακόμα πιο προφανή οταν καποιος δει το γεγονός ότι, αν και ο όρος Angel δόθηκε απο τους δημιουργούς της original σειράς ως ο ιδανικός για την Αγγλική έκδοση, η πρωτότυπη Ιαπωνική λέξη μεταφράζεται «σωστά» ως Απόστολος ή Απεσταλμένος.



Κάτι που είναι εμφανές επίσης σε ολόκληρη τη σειρά είναι η συνεχόμενη προσπάθεια για την εξέλιξη (evolution) του ανθρώπινου είδους. Αυτό είναι το περίφημο HUMAN INSTRUMENTALITY PROJECT ή HUMAN ENHANCEMENT PROJECT οπώς έχει εμφανιστεί μερικές φορές σε διάφορα fansubs. O βασικός σκοπός του ήταν η αφαίρεση DNA από τα απομεινάρια του πρώτου Angel, του Adam, όταν αυτός βρέθηκε στην Ανταρκτική λίγο πριν το Second Impact και η χρήση του σε ανθρώπους. Και είναι η ίδια αυτη ενασχόληση του ανθρώπου με πράγματα που δεν μπορεί να κατανοήσει που έφερε απο την μία την καταστροφή του Second Impact αλλα και από την άλλη τους μόνους ανθρώπους που θα μπορέσουν να αποτρέψουν κάτι τέτοιο στο μέλλον, δηλαδή τα παιδιά του MARDUK REPORT. Αυτά τα παιδιά που γενήθηκαν ακριβώς 9 μήνες μετά το Second Impact αποτελούν τους μόνους ανθρώπους που μπορούν να δαμάσουν τα «Αγγελικής Καταγωγής» EVA.



O Adam ηταν απλά Angel ή ηταν, όπως λέει ο Ikari Gendo στο επεισόδιο 8, ο πρώτος «νέος» άνθρωπος? Και μια και ο Gendo είναι ο επικεφαλής και του EVANGELION PROJECT αλλά και του HUMAN INSTRUMENTALITY PROJECT, ακριβώς μέχρι που φτάνουν οι αλληλοσυγκρουόμενοι στόχοι των 2 Project? Έχει φτάσει ο Gendo τόσο μακρυά ωστε να θυσιάσει τον Shinji (όπως παλιότερα έκανε με την γυναίκα του στα πρώτα βήματα των 2 Project), τον ίδιο του το γιο και πιλότο του EVA01 στο βωμό μιας νέας τεχνολογίας που σκοπό έχει να δημιουργήσει μια νέα φυλή ανθρώπων? Αυτούς εννοεί ο Kaworu οταν αναφέρεται στον Shinji αλλά και τους άλλους ανθρώπους ως «LilithΆs Descendants», δηλαδη απόγονους του Angel Lilith?



Κάτι που επίσης πρέπει να αναφερθεί σε αυτή την μικρή ανάλυση της σειράς είναι και ο τροπός με τον οποίο περιγράφονται οι ίδιοι οι άνθρωποι. Στο EVANGELION οι άνθρωποι δεν είναι τίποτα άλλο απο κενά «δοχεία» που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την μεταφορά διαφορετικών ψυχών, αναμνήσεων και εμπειριών. Αυτό είναι προφανές όχι μόνο απο τον χαρακτήρα της REI που παρουσιάζεται ως «replaceable» κλώνος με κενά μνήμης μετά από τις «αντικαταστάσεις» της στο μέσο και το τέλος της σειράς αλλα και από τον τρόπο που λειτουργούν τα EVA. Αυτά τα τεράστια mecha, μόνο μηχανικά δεν είναι, αφού αποτελούνται απο αίμα και σάρκα, ενώ έχουν μια περίεργη υποδοχή όπου τοποθετείται το «εμφύτευμα» ENTRY PLUG για να ενεργοποιηθούν και να λειτουργήσουν.Το εμφύτευμα αυτο είναι γεμάτο LCL, ένα ειδικό υγρό που επιτρέπει στον πιλότο που έιναι μέσα να ελέγχει το εξωτερικό περιβλημα.



Αυτό αποδυκνύεται και στο επεισόδιο που το EVA01 μπαίνει σε BERSERK MODE για άλλη μια φορά και κατασπαράζει το possessed EVA03. Εκεί, όταν το EVA διαλύει το εξωτερικό του περίβλημα, η RITSUKO λέει καθαρά οτι δεν πρόκειται για ένα είδος πανοπλίας αλλά για ένα κάλυμα που χρησιμέυει για να ελέγχει το δημιούργημα που βρίσκεται κάτω του.



Σε άλλο επεισόδιο ακούγεται η MISATO να λέει βλέποντας το EVA01 σε BERSERK MODE: «Θεέ μου, τι τέρας δημιουργήσαμε?»



Είναι γεγονός οτι μέχρι και σήμερα, αρκετά χρόνια μετά την πρώτη παρουσιάση της σειράς, οι δημιουργοί της είναι εξαιρετικα λιγομίλητοι ως προς το τι κρύβεται πίσω απο το NEON GENESIS EVANGELION. Ίσως τελικά το κρυμένο μύνημα να υπάρχει στον πρωτότυπο Ιαπωνικό τίτλο της σειράς. Αν και το «NEON GENESIS EVANGELION» είναι το όνομα που έδωσαν στην Αγγλική έκδοση οι ίδιοι οι Ιάπωνες δημιουργοί, μια πιο ακριβής μετάφραση του πρωτότυπου (SHINSEIKI EVANGELION) είναι κάπως διαφορετική. Πρόκειται για ένα σύνθετο τίτλο που προκύπτει απο το Ιαπωνικό «shin» που σημαίνει «νέος», το «seiki» που σημαίνει «αιώνας» και το δικό μας Ευαγγέλιο. ?ρα μια πιο πιστή μετάφραση θα ήταν το «Ευαγγέλιο του Νέου Αιώνα».



Πιο όμως είναι το μήνυμα αυτού του Ευαγγελίου? Μήπως να δημιουργηθεί μια νέα γενιά ανθρώπων? Πως όμως δημιουργείς κάτι στην θέση ενώς άλλου οταν αυτό υπάρχει ήδη? Μήπως με το να καταστρέψεις το αρχικο? Θυμηθείτε το τέλος του END OF EVANGELION.



Με τα γεγονότα των ημερών μας και την συνεχόμενη προσπάθεια του ανθρώπου να παραστήσει το θεό και να κατανοήσει πράγματα πέρα απο αυτόν, το μήνυμα του NEON GENESIS EVANGELION μοιάζει λιγότερο παρατραβηγμένο απο κάθε άλλη φορά.[/spoiler:b0aaea2e3b]
Posted Image
ΠΡΩΗΝ NEJI_IGORE....
[ www.myspace.com/igorewired ]

#44 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 28 September 2006 - 17:42

Όσων αφορά την ανάλυση που παρέθεσες (δικιά σου ή κάποιου άλλου; ), δεν ξέρω, δε μου φαίνεται ότι έχει ιδιαίτερο νόημα... Το άρθρο αναφέρει μερικά θρησκευτικά 'ονόματα και σύμβολα' που χρησιμοποιούνται στο anime, όμως δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο νόημα... Όσων αφορά τις υπόλοιπες πληροφορίες για μένα που έχω παρακολουθήσει τη σειρά 3 φορές φαίνονται κάπως 'αυτονόητες'.

Για τα θρησκευτικά στοιχεία πάντως διάβασε μια δήλωση από έναν από τους συντελεστές της σειράς;

Tsurumaki: There are a lot of giant robot shows in Japan, and we did want our story to have a religious theme to help distinguish us. Because Christianity is an uncommon religion in Japan we thought it would be mysterious. None of the staff who worked on Eva are Christians. There is no actual Christian meaning to the show, we just thought the visual symbols of Christianity look cool. If we had known the show would get distributed in the US and Europe we might have rethought that choice.


Δε θέλω να παρεξηγηθώ, το Evangelion είναι από τα αγαπημένα μου anime, και θεωρώ ότι σε πολλούς τομείς (character devopment, ατμόσφαιρα, σκηνοθεσία, κ.α.) το θεωρώ ό,τι καλύτερο έχει εμφανιστεί σε anime. Όμως τα χριστιανικά στοιχεία... δε μπορώ να είμαι τόσο σίγουρος ότι έχουν κάποιο νόημα. Ειδικά στο EoE, κατά τη διάρκεια της "νέας γένεσης" υπάρχουν τόσα ανούσια πράγματα που πραγματικά ΔΕΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΟΠΟ όπως και να το δει κανείς, π.χ. η τεράστια Lilith, οι σταυροί, κ.ο.κ., εκτός από το ότι συνθέτουν ένα περίεργο οπτικοακουστικό σύνολο, τι ωφελούν; Μην έρθει κανένας Six να μου πει "H Lilith βρίσκεται σε σεξουαλική επαφή με το EVA-01 και όταν σηκώνει το κεφάλι της μπορούμε να διακρίνουμε την κορύφωση της πράξης" :despair: ...

Κλείνοντας, το βασικό μήνυμα του Evangelion όπως το βλέπω εγώ είναι η αποδοχή του εαυτού και η συνύπαρξη του με άλλους ανθρώπους. Το επεισόδιο 26 είναι απλά ανεπανάληπτο, και ο τρόπος που καταφέρνει να δείξει ότι ένας κόσμος όπου έχεις την 'ελευθερία' να τον κάνεις όπως ακριβώς θέλεις, και ένας κόσμος όπου δεν υπάρχουν άλλοι για να σε πληγώνουν, δεν είναι πραγματική ελευθερία. O Shinji καταλαβαίνει πως για να τον αποδεχτούν οι άλλοι πρέπει να αποδεχτεί ο ίδιος τον εαυτό του, και το κάνει. Εδώ είναι όλο το νόημα, η πεμπτουσία ολόκληρου του anime. Είναι το απόλυτο τέλος, είναι μια πραγματική 'κάθαρση' στα μέτρα αρχαίας τραγωδίας.

Α, να ξεκαθαρίσω κάτι. Overrated θεωρώ το EoE και όχι το NGE.

#45 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1,251 posts

Posted 28 September 2006 - 19:37

Ερε Quajafrie έχεις πάρει να πούμε όλα τα Hype και τα έχεις κάνει σκουπίδι 8D
No mercy :ninja:

Πάντως χωρίς τι ταινία δεν υπάρχει σεναριακή συνεχεια στα 2 τελευταία eps.
Ακόμα και αν την κατηγορείς(ορθά) ότι είναι γεμάτη εντυπωσιασμούς δεν παύει να δείχνει γεγονότα που είναι απαραίτητα για να καταλάβεις το κόνσεπτ μέσα στο οποιο πραγματοποιούνται τα 2 τελευταία eps και εκεί είναι που παιρνει αξία ο τίτλος ;)

Most overated imo School rumble (δεν με έκανε να γελάσω τελικά και ούται είναι και καμια πρωτότυπη σειρά για να κάθεται να ασχολείται μαζί τος ο κόσμος :calm: )
Posted Image