Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Διαγωνισμος σκακιου - Chess tournament


  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#31 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούνιος 2011 - 15:10

MikamiTeru - Kuzan 1-0

Καλή συνέχεια σε όλους.

#32 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 02 Ιούνιος 2011 - 15:33

δεν πειραζει που εχασα! στην αρχη τα πηγαινα πολυ καλα μπορω να πω αλλα μετα αφαιρεθηκα σε ενα σημειο και εχασα τον ελεγχο τεσα παμε γα το επομενο ματς! Περιμενω τον αντιπαλο μου

#33 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPokke Village

Καταχωρήθηκε 02 Ιούνιος 2011 - 19:30

Παιδιά μπορώ να βγω? Δεν προλαβαίνω , δεν ήξερα οτι θα αρχίζαμε τόσο νωρίς :/
Χιλια συγγνώμη

v4kFmx.png


#34 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 03 Ιούνιος 2011 - 07:02

Παιδιά μπορώ να βγω? Δεν προλαβαίνω , δεν ήξερα οτι θα αρχίζαμε τόσο νωρίς :/
Χιλια συγγνώμη


Προσφέρομαι να καλύψω το κενό σου, αν επιτρέπεται βέβαια, για να μην υπάρχει πρόβλημα στην κλήρωση.

mchasap - Zeroloke 1 - 0

Ωραίο ματς ήταν στην αρχή ζορίστικα λίγο μετά έκανα ένα κάρφωμα στη βασίλισσα του για όποιον θέλει να δει το ματς:

Spoiler:


Για όσους ενδιαφέρονται, έκανα μια ανάλυση της συγκεκριμένης παρτίδας, με τη βοήθεια του σκακιστικού προγράμματος Fritz. Τα σχόλια με κόκκινα γράμματα είναι τα δικά μου.


Spoiler:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ATANASHIOSU: 03 Ιούνιος 2011 - 09:42
Ανάλυσης παρτίδας για όσους ενδιαφέρονται


#35 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούνιος 2011 - 08:47

Atanashiosu ευχαριστώ για την ανάλυση πως την έκανες με chessmaster; Όσο για το τουρνουά αφού το άλλο παιδί δεν συμμετέχει πλέον στείλε PM στον αντίπαλό του και κανονίστε να παιξετε. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#36 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 03 Ιούνιος 2011 - 09:23

Atanashiosu ευχαριστώ για την ανάλυση πως την έκανες με chessmaster; Όσο για το τουρνουά αφού το άλλο παιδί δεν συμμετέχει πλέον στείλε PM στον αντίπαλό του και κανονίστε να παιξετε. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα...


Παρακαλώ! Την ανάλυση την έκανα χρησιμοποιώντας την εμπειρία μου καθώς και το πρόγραμμα Fritz. (Με edit έκανα διαχωρισμό των σχολίων μου στην προηγούμενη δημοσίευση)
Το πρόγραμμα για να μου υποδείξει ορισμένες εναλλακτικές κινήσεις ή να προσδιορίσει τη δυναμική της παρτίδας μετά από κάθε κίνηση, και την εμπειρία (είμαι παίκτης δυναμικότητας Elo περίπου 1700) για να κάνω τα σχόλια της παρτίδας και των εναλλακτικών κινήσεων. Το πρόγραμμα έχει μεν μια δυνατότητα ανάλυσης, αλλά τα σχόλια είναι πολύ μικρά και συνήθως περιορίζονται σε ξερή ανάπτυξη των εναλλακτικών κινήσεων, κάτι που βρίσκω κάπως κουραστικό. Προτίμησα να σχολιάσω κυρίως με άξονα βασικές στρατηγικές αρχές.

Έστειλα PM στον αντίπαλο. Ελπίζω να είναι διαθέσιμος.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ATANASHIOSU: 03 Ιούνιος 2011 - 09:40


#37 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 03 Ιούνιος 2011 - 21:56

Billy Bons-ATANASHIOSU 0-1

Spoiler:


#38 Chasapos

Chasapos

    Ninja in training

  • Members
  • 379 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Ιούνιος 2011 - 22:22

Billy Bons-ATANASHIOSU 0-1

Spoiler:


Ωραίο μάτς... από τη στιγμή που έμεινες με ένα κομμάτι παραπάνω τελείωσε.
The only thing that we need to decide is what to do with the time that is given to us

#39 monesias

monesias

    Get the Varisteis ready..

  • Members
  • 56 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 04 Ιούνιος 2011 - 01:06

εχει μεινει μονο ενας αγωνας για να ολοκληρωθει ο πρωτος γυρος!!
στις 5 του μηνος το μεσημερι θα βγει ο δευτερος γυρος.. αν δεν εχει γινει ο αγωνας κανεις δεν παιρνει νικη

#40 Zeroloke

Zeroloke

    Manwe

  • Members
  • 182 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2011 - 17:49

ρε παιδια νεο γυρο δεν εχουμε??

#41 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 Δημοσιεύσεις:
  • Location札幌

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2011 - 17:55

Ανάλυση της παρτίδας, για όσους ενδιαφέρονται. Τα σχόλια δικά μου.

1. e4 c6 (η λεγόμενη άμυνα Κάρο-Καν … καμία σχέση με τον Ντομινίκ Στρος Καν...) 2. Bc4 (η θεωρεία λέει d4 καθότι ο αξιωματικός στο c4 θα αναγκαστεί να αλλάξει θέση όταν ο μαύρος παίξει d5) e6 3. d3 (με d4 ο λευκός θα αποκτούσε περισσότερο χώρο στο κέντρο) d5 4. exd5 exd5 5. Bb3 (ο μαύρος κατάφερε να πάρει χώρο στο κέντρο και να περιορίσει την ακτίνα δράσης του αξιωματικού στο b3) Nf6 6. Nf3 Bd6 7. Bg5 O-O 8. O-O Bg4 9. h3 Bh5 10. Nbd2 Nbd7 11. c3 Qc7 12. Qe2 (με αυτή την κίνηση ο λευκός χάνει χρόνο, γιατί θα αναγκαστεί να αλλάξει τη θέση τη βασίλισσας μετά από Rfe8 ) Rfe8 (ο μαύρος παίρνει τον έλεγχο της στήλης e, ενώ ταυτόχρονα αναγκάζει τον λευκό να ξαναπαίξει τη βασίλισσα) 13. Qd1 Bg6 14. d4 Ne4 (απλοποιεί τη θέση. Καλύτερο για τον μαύρο θα ήταν να έπαιζε h6 και να ανάγκαζε την αλλαγή ίππου για αξιωματικό στο f6. Σε περίπτωση ο λευκός υποχωρήσει τον αξιωματικό στο h4 ο μαύρος κερδίζει πιόνι με …Bd3 Re1 g5 Bg3 Bxg3 fxg3 Qxg3) 15. Bc2 Ndf6 16. Re1 Nxd2 17. Qxd2 Ne4 18. Bxe4 Bxe4 (ο μαύρος έχει την υπεροχή λόγω του ζεύγους των αξιωματικών) 19. Re2 Bxf3 (ο μαύρος καταστρέφει τη δομή πιονιών του λευκού. Με ίσο υλικό, ο λευκός θα πρέπει να παλέψει για την ισοπαλία) 20. gxf3 Rxe2 21. Qxe2 f6 (κακή κίνηση. Ο λευκός μπορεί να πάρει τη στήλη e με Qe6+. Καλύτερο για τον μαύρο θα ήταν h6) 22. Bd2 Kf7 (καλύτερο για τον μαύρο θα ήταν τοQd7) 23. Re1 Qd7 24. Kg2 Re8 25. Qd1 (ο λευκός δεν αλλάζει κομμάτια, για να μην μπει σε φινάλε που θα είναι χειρότερος.) Rxe1 26. Qxe1 Qf5 27. Qe3 (καλύτερο το Be3. Με Qe3, ο μαύρος έχει Qg6+ και μετά την κίνηση του λευκού βασιλιά, εισχωρεί στο λευκό στρατόπεδο με Qb1+ πιέζοντας τον λευκό) g5 (παραβλέπει το καλύτερο Qg6+) 28. a3 h5 29. b4 a6 30. a4 Qe6 31. a5 (ενδιαφέρον θα είχε το h4 με τον λευκό να απειλεί να εισχωρήσει στο στρατόπεδο του μαύρου με τη βασίλισσα) Qf5 32. Be1 Bf4 33. Qe2 Qb1 34. Bd2 (αβλεψία. Ο λευκός χάνει αμέσως την παρτίδα με Qc2. Ο πίεση του μαύρου σε συνδυασμό με την πίεση χρόνου οδηγεί τον λευκό σε ολέθριο σφάλμα. Η αλήθεια είναι πως ο λευκός ήταν χειρότερος (κακή δομή πιονιών, αξιωματικός μπλοκαρισμένος από τα πιόνια του), αλλά σίγουρα όχι χαμένος) Qc2 (καρφώνει τον αξιωματικού του λευκού) 35. c4 (ο λευκός θα έπρεπε να κρατήσει τη βασίλισσά του μήπως και καταφέρει με κάποιο τρόπο ισοπαλία με διαρκές σαχ. Αλλάζοντας τις βασίλισσες κάνει τη νίκη του μαύρου απλά θέμα χρόνου) Qxd2 36. Qxd2 Bxd2 (ο μαύρος είναι καθαρό κομμάτι πάνω. Το υπόλοιπο της παρτίδας είναι απλά τυπική διαδικασία) 37. cxd5 cxd5 38. Kg3 Bxb4 39. f4 Bc3 40. fxg5 fxg5 41. h4 gxh4+ 42. Kxh4 Bxd4 43. f4 Bc3 44. Kxh5 Bxa5 45. Kg5 Bd8+ 46. Kf5 a5 47. Ke5 Bc7+ 48. Kxd5 Bxf4 49. Kc5 Bd2 50. Kb5 Ke6 51. Kc4 Ke5 52. Kd3 Bb4 53. Kc4 Ke4 54. Kb3 Kd3 55. Ka4 Kc2 56. Kb5 Kb3 57. Kb6 a4 58. Kxb7 a3 59. Kb6 a2 60. Kb5 a1=Q 61. Kb6 Qa5+ 62. Kc6 Kc4 63. Kb7 Kc5 64. Kc8 Qa7 65. Kd8 Kd6 66. Ke8 Qe7# 0-1
Με εξαίρεση φυσικά την αβλεψία του λευκού που έκρινε την παρτίδα, γενικά ήταν μια καλή παρτίδα χωρίς ουσιαστικά μεγάλα σφάλματα. Ο μαύρος κατάφερε να πάρει το πλεονέκτημα καταστρέφοντας τη δομή πιονιών του λευκού, διασφαλίζοντας ουσιαστικά την ισοπαλία και εξασφάλισε τη νίκη λόγω της πίεσης που άσκησε στον λευκό αξιωματικό. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δύο πλευρές έπαιξαν υπό αντίξοες συνθήκες, ο μεν λευκός κουρασμένος από το μπάσκετ, ο δε μαύρος κουρασμένος από έλλειψη ύπνου.

#42 monesias

monesias

    Get the Varisteis ready..

  • Members
  • 56 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 07 Ιούνιος 2011 - 23:25

Δευτερος γυρος: απο 8 μεχρι 11 του μηνος..!

Tenshi-Scoot
Atanashiosu-Laraska
Billy Bons-Kamui

Zeroloke-MikamiTeru
Matassos-mchasap
Kuzan-Monesias

#43 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 08 Ιούνιος 2011 - 00:50

Oταν λες δευτερος γυρος, τι ακριβως εννοεις?
Για κατωτερη θεση?
Σου υπενθυμιζω πως εχασα, αλλα αν και εφοσον ειναι στο πογραμμα, με μεγαλη μου ευχαριστιση θα ξαναπαιξω.

Eγω παντως ειμαι ελευθερος αυτες τις μερες, οποτε ας διαλεξει ο billy bons την ωρα.

Τοση ωρα ελιωνα στο σκακι behind the scenes...
Για να δουμε αν η εκπαιδευση με εχει κανει καλυτερο...

O6rrvsU.jpg


#44 matassos

matassos

    Anime Professional

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:
  • LocationThessaloniki-Ksanthi

Καταχωρήθηκε 08 Ιούνιος 2011 - 00:58

Oταν λες δευτερος γυρος, τι ακριβως εννοεις?
Για κατωτερη θεση?
Σου υπενθυμιζω πως εχασα, αλλα αν και εφοσον ειναι στο πογραμμα, με μεγαλη μου ευχαριστιση θα ξαναπαιξω.

μαζευουμε ποντους παιζοντας ολοι με ολα τα ατομα του ομιλου μας, οι πρωτοι των ομιλων πανε τελικο :thatsit:
γι αυτο αναφεραμε οτι δεν ειχε σημασια μονο ο πρωτος αγωνας, υπαρχουν και αλλοι :canthelp:

#45 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 Δημοσιεύσεις:
  • LocationRealm of perdition

Καταχωρήθηκε 08 Ιούνιος 2011 - 01:03

A, πολυ καλυτερα ετσι.
Εξαλλου ειμαι συνιθισμενος στο να χανω αρκετες φορες πριν κανω κατι καλο, οποτε με συμφερουν οι πολλες προσπαθειες.

Επεισης, μολις συνιδειτοποιησα πως για καποιο λογο το ποστ του billy bons σ' αυτο το θρεντ εχει εξαφανιστει.Μηπως μπορει κανεις να μου στειλει λινκ για το profile του γιατι δε νομιζω να μπει εντος των ημερων.

O6rrvsU.jpg