Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mawaru Penguin Drum


  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 May 2011 - 16:11

Mawaru Penguin Drum
輪るピングドラム


aAJ6hr2.jpg


Από τον Ikuhara Kunihiko γνωστό ως επί το πλείστον για την δημιουργία και σκηνοθεσία του Revolutionary Girl Utena, θα έχουμε φέτος αυτήν την 24 επεισοδίων slice of life σειρά η οποία θα ξεκινήσει να προβάλλεται κάποια στιγμή μέσα στον Ιούλιο. Την παραγωγή αναλαμβάνει το Studio Brains Base. Στο Character Design η Ιtou Ituko της οποίας την δουλειά έχουμε απολαύσει πολλές φορές στο Princess Tutu, Living for the Day After Tomorrow και αλλού.

pSnaymD.gifSNGVxGF.gifFF3VfZZ.gif


Η υπόθεση ξετυλίγεται σαν άλλο κουβάρι της Αριάδνης γύρω από τις ζωές τριών αδερφιών των Takakura Kanba, Τakakura Shouma και της νεότερης αδερφής τους Takakura Himari. Η Ηimari η οποία υποφέρει από μία ανίατη ασθένεια, χάνει την μάχη για την ζωή αναπάντεχα ενώ έχει βγει βόλτα με τα δύο αδέρφια της. Σαν από θαύμα όμως επανέρχεται στη ζωή με την βοήθεια ενός περίεργου καπέλου. Σε αντάλλαγμα για την παράταση της ζωής της Himari τα αδέρφια πρέπει να βρούν ένα αντικείμενο με το όνομα Penguin Drum με την βοήθεια τριών αόρατων (στον υπόλοιπο κόσμο) πιγκουϊνων.  Αυτή η αναζήτηση θα ξετυλίξει ένα κουβάρι του οποίου οι ρίζες βρίσκονται σε ένα πολύ τραυματικό γεγονός που στοίχισε την ζωή σε πολύ κόσμο και του οποίου οι συνέπειες εξακολουθούν να στοιχειώνουν ακόμη και σήμερα. Τι είναι όμως το Penguin Drum και γιατί είναι τόσο σημαντικό;
 

y8IPzhr.gif

 


Έχοντας πάνω από 10χρόνια να δούμε σκηνοθετική και σεναριακή δουλειά του Ikuhara Kunihiko,και μετά την κληρονομιά στον χώρο των anime που άφησε η Utena oμολογώ ότι περιμένω την συγκεκριμένη σειρά με πολύ ενδιαφέρον. Όλα αυτά χωρίς να αρνηθώ και την συμβολή της Ikeda Mamiko στο όλο εγχείρημα της συνθεσης της σειράς (Victorian Romance Emma, Kaichou wa maid sama). Από άποψη production values έχει τρομερή προοπτική να εξελιχθεί σε πάρα πολύ καλή σειρά, πράγμα που κάνει τους φόβους μου για απογοήτευση ακόμη πιο έντονους. Η χρονιά μέχρι στιγμής όμως πάει πολύ καλά οπότε ας κρατήσουμε τα δάχτυλά μας σταυρωμένα.

~PV~
 

 


Youtube Video


aECKLxY.png

~Αnidb~
~MAL~
~Official Site~

 


Edited by iristella, 20 August 2014 - 16:53.


#2 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 06 June 2011 - 13:06

αχ τελείως αναπάντεχος τίτλος! περίμενα να κάνει άνιμε το μάνγκα που τρέχει σχετικά με μια λολίτα κι έναν 'αρκούδο... αλλά ο Δάσκαλος είναι Δάσκαλος και δεν θα τον χάσω με τίποτα! Ας ελπίσουμε σε διαμαντάκι. Όλοι οι συνεργάτες είναι επίλεκτοι, αλλά με ανησυχεί το low profile της πλοκής που ξέρουμε μέχρι στιγμής. Βέβαια ο τίτλος έχει κάποια ιδιαιτερότητα. Θέλω να ποντάρω σ' αυτό το άλογο.
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#3 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 06 June 2011 - 13:24

Η δημιουργική ομάδα μου εξάπτει το ενδιαφέρον και την περιέργεια...Ελπίζω σε κάτι περιέργο με την καλή έννοια...

xbJ3b2w.jpeg


#4 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 23 June 2011 - 12:30

Βγήκε ένα promo
Youtube Video

wtfamiwatching.jpg

#5 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 23 June 2011 - 13:22

Το βλέπω ήδη.

HnH5aB0.jpg


#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 23 June 2011 - 23:08

Βγήκε ένα promo

Youtube Video

I am fucken sold!

Δεν ξέρω τι είδα, αλλά ήταν αστείο! :D

Posted Image


#7 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 24 June 2011 - 07:44

Καλά, μόνο και μόνο για τον πιγκουίνο δεν το χάνω με τίποτα <333333

xbJ3b2w.jpeg


#8 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 07 July 2011 - 18:46

[media]http://www.youtube.com/watch?v=7hgBwEgiwLg[/media]

http://penguindrum.livejournal.com/
drama and comedy. 'mystery' as tagged by Ikuni-sensei
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."

#9 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 07 July 2011 - 18:54

Δεν αντέχω άλλο. Λογικά θα βρει σήμερα-αυριο το βράδυ, και έχω βαρεθεί να κάνω refresh σε όλα τα γνωστά μέρη. Μιας και είδα και την Utena, και αγαπάω τη sailormoon απλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο!!!!
Πάντως χαίρομαι που είναι 24άρα. Πραγματικά εύχομαι στον Cthulhu και στον Ano να είναι όσο υπέροχο το περιμένω!:kawaii:

Edited by Anelis, 07 July 2011 - 19:00.

Posted Image


#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 08 July 2011 - 08:04

Δεν υπαρχει αυτή η σειρά. Δεν έχω συνειδητοποιήσει ακόμη τη είδα ξέρω όμως ότι το 1ο επεισόδιο rocked. Οπτικά είναι πανέμορφο. Και το character design και τα backgrounds (ειδικά στο τραγουδάκι έδωσαν ρέστα) και η γενικότερη σκηνοθεσία που ψιλοθυμίζει SHAFT αλλά είναι παράλληλα τελείως διαφορετικό χωρίς τα στοιχεία εκείνα του Shinbo που τα τρώμε συνεχώς σε κάθε του έργο.

Spoiler:

Edited by iristella, 08 July 2011 - 08:10.


#11 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 08 July 2011 - 11:24

H σειρα για την οποια κανενας δεν γνωριζε απολυτως τιποτα μεχρι και που βγηκε το πρωτο επεισοδιο.

Ε οποτε τωρα λογικα μαθαμε τι παιζει ε? Sure.
Mαθαμε κατ αρχας οτι θα ειναι πολυ καλο.Βιαστικη προβλεψη με ενα επεισοδιο ισως αλλα οταν μια σειρα ανιμε καταφερνει και σε εκπλησσει και δεν εξελισσεται το επεισοδιο ακριβως οπως το φανταστηκες μιλαμε για επιτυχια πλεον.Και οχι δεν εννοω "στους τυφλους καλος και ο μονοφθαλμος" kind of good αλλα σκετο good.

Oμορφο οπτικα και ας ειναι τελειως αταιρειαστοι οι -πλαστικα σχεδιασμενοι-χαρακτηρες με τα γαματα backgrounds και σεναριο το οποιο σε αφησε με ερωτηματικα γιατι δεν καταλαβες τι στο πεος ειδες αλλα παραλληλα θα περιμενεις το επομενο επ με περισσοτερη αγωνια απο οποιοδηποτε αλλο ισως.

Οι πιγκουινοι οκ πραγματικα δεν με επεισαν για τον ρολο που παιζουν.Θα ειχε λογω υπαρξης και το επεισοδιο και χωρις αυτους.

Τωρα τα δυο αδερφια ειχαν ενδιαφερον γιατι υπηρχε μια περιεργη ανεξηγητη κοντρα μεταξυ τους και ακομα και στις "dorama" σκηνες καταφεραν να ειναι πειστικοι.Ο ενας λοιπον ειναι ο πιο outgoing skirt chasing kind of guy και ο αλλος πιο "νοικοκυρα" και συγκρατημενος.
Spoiler:


Α και να αναφερω τον φιλο του Shou που δεν ειχε προσωπο αλλα ηταν διασκεδαστικος.

Με Νatsume,Usagi,Ikoku και αυτο να δειτε που θα βγει αυτη η σεζον καλυτερη απ την προηγουμενη και θα γελαμε.

Edited by Hanzo, 08 July 2011 - 11:30.
spoiler tag edited

Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#12 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 July 2011 - 11:54

Καταρχάς...


F*CKING PENGUINS


Κατά δεύτερον, από τα καλύτερα πρώτα επεισόδια που έχω δει εδώ και μήνες! Αν συνεχίσει τόσο γ@μάτα όσο πιστεύω θα είναι το καλύτερο anime της χρονιάς. Το λάτρεψα, το αγάπησα, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική, θέλω να γυρίσω τη γραμματοσειρά σε caps και να γράψω όλο το υπόλοιπο post έτσι.


ΝΑΙ ΗΤΑΝ Γ@ΑΜΑΤΟ!


Ήταν αστείο, ήταν σοβαρό, ήταν απρόβλεπτο, ήταν διασκεδαστικό, ήταν οπτικά πανέμορφο, ήταν η απόλυτη ~screw you madoka~ έκπληξη της χρονιάς! Αν ~λέω αν~ μου το χαλάσουν θα μπω σε falkon punch mode !!!!!


Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι στον αόρατο ροζ μονόκερο είδα αλλά μου άρεσε. ΠΟΛΥ.

Spoiler:



Θέλω το επόμενο επεισόδιο και το θέλω τώρα!

xbJ3b2w.jpeg


#13 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 08 July 2011 - 13:40

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πολλά που μπορούμε να πούμε για το πρώτο επεισόδιο, ή απολύτως τίποτα. Κάποιες σκόρπιες σκέψεις.

  • Μερικές κοινοτοπίες που υπήρχαν στο επεισόδιο δεν ενόχλησαν επειδή η σκηνοθεσία είναι άριστη και το animation πανέμορφο.
  • Όταν πρωτοείδα τους πιγκουίνους ήμουν επιφυλακτικός, αλλά τελικά γέλασα αρκετά!
  • Εκείνη η σκηνή προς το τέλος ήταν άψογη.
  • Εκατό genres σε ένα επεισόδιο, κι όμως, δουλεύουν!
  • Τα OP/ED μου άρεσαν αρκετά για πρώτο άκουσμα.
Έχει αέρα μεγάλης σειράς, αυτό είναι σίγουρο.

[...]και η γενικότερη σκηνοθεσία που ψιλοθυμίζει SHAFT αλλά είναι παράλληλα τελείως διαφορετικό χωρίς τα στοιχεία εκείνα του Shinbo που τα τρώμε συνεχώς σε κάθε του έργο.

Ευτυχώς εμένα δε μου θύμισε τους ατάλαντους απατεώνες της SHAFT ούτε στο ελάχιστο :)

#14 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 08 July 2011 - 14:28

Ναι. Μου άρεσε. Πολύ.

Γουέλ, τα λίγα που είχα να πω περί στόρυ τα είπατε. Πάντως και σε αυτόν τον τομέα το βλέπω ελπιδοφόρο.
Το σχέδιο πολύ όμορφο, το ανιμέησον ΝΑΙ ΘΥΜΗΖΕΙ ΣΑΦΤ χωρίς να δείχνει πως την αντιγράφει, το οπ προφανώς γαμάτο αφού μιλάμε για Yakushimaru Etsuko, το εδ συμπαθές.
Απλά δε θα κρύψω πως στην αρχή του χένσιν ήλπιζα βαθιά μέσα μου να είναι το εδ.

Αναμένουμε ξαναμμένοι.

Ευτυχώς εμένα δε μου θύμισε τους ατάλαντους απατεώνες της SHAFT ούτε στο ελάχιστο

Έλα σταμάτα, δεν το εννοείς και το ξέρεις. Posted Image

HnH5aB0.jpg


#15 ayame

ayame

    chance encounter

  • Members
  • 142 posts

Posted 08 July 2011 - 14:48

Spoiler:


επιστρέφω με εντυπώσεις το βράδυ που θα το δω :) να τσεκάρετε το λινκ που έχω δώσει παραπάνω γιατί έχει αρχίσει να ανιχνεύει αναφορές και σύμβολα. επίσης έχει μεταφρασμένα μνμ από Ikuhara's twitter
Spoiler:


"A bunny that gets eaten by the wolf every night, surely knows the wolf well..."