Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Deva Zan


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#16 Pirate Luffy

Pirate Luffy

    Mein König

  • Members
  • 331 posts

Posted 17 February 2012 - 01:30

M.P.O.! MULTIPLE SPIRITUAL ORGASMS!

Το θέλω ΤΩΡΑ!
Ποιος περιμένει μέχρι το '13;!
Posted Image

#17 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 17 February 2012 - 11:26

Εντάξει και από σενάριο να μην λέει πολλά, θα την βολέψει μια χαρά με λίγη προσοχή στο directing (που θα την έχει) και το θεσπέσιο artistic 3D του. Eυελπιστώ να γίνει το απίστευτο και να έρθει Ελλάδα, θα μαζέψω όλες τις συμφοιτήτριες στην πρεμιέρα.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#18 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 17 February 2012 - 12:56

Καλά, ο τύπος έχει συνεργαστεί με Neil Gaiman (κερδίζοντας και βραβείο!), έχει κάνει character designs για το Final Fantasy, έχει δουλέψει σε anime σαν το Vampire Hunter D και Ayakashi...

Κι εγώ γιατί τώρα τον ακούω τον τύπο;!

Μακάρι, μακάρι να βγουν γρήγορα κι άλλα βιντεάκια, και σε καλύτερη ανάλυση! Εθίστηκα! Τα θέλω τώρα όμως! Όχι, χτες!

Είμαι λίγο επιφυλακτική στο θέμα της παγκόσμιας πρεμιέρας. Απ' όσο ξέρω, τα μόνα anime που προβλήθηκαν στους κινηματογράφους στην Ελλάδα ήταν αυτά που η Disney (ως εταιρία διανομής, δηλαδή, ουσιαστικά, η Audio Visual) προωθούσε για τα Όσκαρ: το "Ταξίδι στη Χώρα των Θαυμάτων" και το "Κινούμενο Κάστρο", αμφότερα του Miyazaki. Αλλά γι' αυτό εδώ... Πολύ χλομό το βλέπω. Θα προσεύχομαι καθημερινά σε όλα τα πάνθεα που ξέρω, γιατί θέλω κι εγώ τρελά, αλλά φοβάμαι πως δεν θα γίνει...

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#19 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 17 February 2012 - 13:05

One more movie to see Kai. :if: Γιατί σιγά μην την φερούν στην Ελλάδα παίδες!-->miss optimism.

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#20 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 17 February 2012 - 17:41

Καλός στη ζωγραφική ο Amano, άλλα μην ξεχνάμε ότι στη σκηνοθεσία και το γράψιμο αυτή είναι η πρώτη του προσπάθεια.

Δεν καταλαβαίνω πώς ξεχωρίζετε τη δράση από το σενάριο πάντως. Αν δε με ενδιαφέρει η πλοκή ή οι χαρακτήρες, ακόμα και η πιο οπτικά εντυπωσιακή ταινία όλων των εποχών να είναι, το θεωρώ βέβαιο ότι δε θα με ικανοποιήσουν οι μάχες και θα βαρεθώ.

Να ήταν κάνα μισάωρο εντάξει, αλλά δίωρο βίντεο κλιπ νομίζω ότι είναι υπερβολικό.

Τέλος πάντων, δεν ξέρω κάτι περισσότερο εννοείται, απλά δεν μπορώ να πω ότι το περιμένω καν. Όταν βγει θα το δω και μακάρι να είναι καλό.

#21 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 17 February 2012 - 17:51

Καλός στη ζωγραφική ο Amano, άλλα μην ξεχνάμε ότι στη σκηνοθεσία και το γράψιμο αυτή είναι η πρώτη του προσπάθεια.

Δεν καταλαβαίνω πώς ξεχωρίζετε τη δράση από το σενάριο πάντως. Αν δε με ενδιαφέρει η πλοκή ή οι χαρακτήρες, ακόμα και η πιο οπτικά εντυπωσιακή ταινία όλων των εποχών να είναι, το θεωρώ βέβαιο ότι δε θα με ικανοποιήσουν οι μάχες και θα βαρεθώ.

Να ήταν κάνα μισάωρο εντάξει, αλλά δίωρο βίντεο κλιπ νομίζω ότι είναι υπερβολικό.

Τέλος πάντων, δεν ξέρω κάτι περισσότερο εννοείται, απλά δεν μπορώ να πω ότι το περιμένω καν. Όταν βγει θα το δω και μακάρι να είναι καλό.



1)Personally speaking, δε χρειάζεται να είναι κάτι καλογραμμένο/πρωτότυπο/flawless για να με κάνει να ενδιαφερθώ για αυτό σεναριακά.

2)Άσχετα από το 1), το ότι δεν έχει ξαναγράψει ιστοριά σίγουρα δε σημαίνει ότι θα βγει και επιβεβαιωμένη πατάτα. Και ξανά προσωπικά μιλώντας το να το γράφει ένας άγνωστος μου κάνει το ίδιο με το να το γράφει κάποιος αναγνωρισμένος που δε μου κάνει κλικ (και υπάρχουν κάμποσοι τέτοιοι).

3)Τόσα χρόνια συνεργασία με τον sakaguchi, όλλο και κάτι θα πήρε;)

qzMHWHd.png


#22 Trivia Spitting Monster

Trivia Spitting Monster

    Moe Baby Jorōgumo

  • Members
  • 369 posts
  • LocationThessaloniki

Posted 17 February 2012 - 17:53

Καλός στη ζωγραφική ο Amano, άλλα μην ξεχνάμε ότι στη σκηνοθεσία και το γράψιμο αυτή είναι η πρώτη του προσπάθεια.

Δεν καταλαβαίνω πώς ξεχωρίζετε τη δράση από το σενάριο πάντως. Αν δε με ενδιαφέρει η πλοκή ή οι χαρακτήρες, ακόμα και η πιο οπτικά εντυπωσιακή ταινία όλων των εποχών να είναι, το θεωρώ βέβαιο ότι δε θα με ικανοποιήσουν οι μάχες και θα βαρεθώ.

Να ήταν κάνα μισάωρο εντάξει, αλλά δίωρο βίντεο κλιπ νομίζω ότι είναι υπερβολικό.

Τέλος πάντων, δεν ξέρω κάτι περισσότερο εννοείται, απλά δεν μπορώ να πω ότι το περιμένω καν. Όταν βγει θα το δω και μακάρι να είναι καλό.


Έχεις αμφιβολίες για το slo-mo; Μην τις έχεις! Έλα, μωρέ, θα χορτάσει ο αμφιβληστροειδής σου όμορφο art, κάνε το συμβιβασμό μέσα σου κι όλα θα είναι ΟΚ... Κι ας είναι το στόρι στοιχειώδες... Τι σε νοιάζει; Όμορφο art... Κοίταξέ το...[/απόπειρα υπνωτισμού]

Posted Image

We must be nothing less than fabulous.

^MyAnimeList^


#23 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 17 February 2012 - 18:02

Κοίταξέ το...[/απόπειρα υπνωτισμού]

Τέτοια πράγματα δεν πιάνουν στον chief άστο. :P
Εγώ πάντως το βάζω wish list και πιστεύω ότι θα είναι τουλάχιστον διασκεδαστικό.

Posted Image


#24 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 17 February 2012 - 18:37

Για εδώ δε το βλέπω.

Αλλά άπαξ και το πετύχω σε κανένα μαγαζί, θα το αγοράσω.

Ειδάλλως, πειρατεία κι άγιος ο θεός (δυστυχώς ή ευτυχώς).

Από σενάριο, αν και δεν έχω και ΤΗΝ αισιοδοξία, μιας και ο Amano είναι πρωτάκι στο storytelling, θα περιμένω να κρίνω. Έχω δει ταινίες των οποίων το setup ακούγεται για τα πανηγύρια και τελικά ήταν πολύ άνω του μετρίου, και άλλες που ακούγονται awesome είναι τελικά οι ίδιες για τα πανηγύρια. Άι να δούμε σε τί θα πέσουμε εδώ.

Εννοείται πως θα το δω.

Posted Image


#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 February 2012 - 21:05

Μπα, εγώ έχω διαχωρίσει εδώ και καιρό τις ανάγκες για καλό σενάριο και καλό eyecandy. Είναι δύο διαφορετικές αρετές, είναι μαγεία όταν συνυπάρχουν, αλλά για όλες τις φορές που δεν συνυπάρχουν... έχω μάθει να τα βγάζω πέρα. Σε τελική ανάλυση, άμα θέλω καλό σενάριο ανοίγω και κανά βιβλίο.

Let me make that clear: Τη συγκεκριμένη ταινία την περιμένω με τελείως borderline απαιτήσεις στον τομέα του σεναρίου. Αρκεί να μην είναι κάτι τραγικά και εγκληματικά λάθος, και θα κάτσω να τη δω όλη. Από 'κεί και πέρα, άμα μπορεί και να με εκπλήξει ευχάριστα στον τομέα του σεναρίου (aka "came for the eyecandy, stayed for the plot"), θα είναι ευχής έργον.

Εδώ έκατσα και είδα όλο το Karas κάποτε... στο Deva Zan θα κολλήσω; XD

Όπως και να 'χει πάντως, και μόνο για το εναλλακτικό στυλ animation, που αποτελεί μια ανάσα δροσιάς ανάμεσα στους τόνους "τυπικού animation τηλεοπτικής σειράς" που μας ταΐζει η Ιαπωνία κάθε βδομάδα, δεν το χάνω για κανένα λόγο.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 17 February 2012 - 22:06

Τα βιβλία έχουν προφανώς τα πλεονεκτήματά τους σε συγκεκριμένους τομείς, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο κινηματογράφος ή η τηλεόραση προσφέρουν, ή πρέπει να προσφέρουν εικόνα για χάρη της εικόνας. Με την εικόνα μπορείς να πεις την ίδια ιστορία και να αγγίξεις τα ίδια θέματα, απλά με έναν πολύ διαφορετικό τρόπο.
Το ξέρω ότι δεν είπες κάτι τέτοιο, just stating the obvious :P

Ο όρος σενάριο είναι πολύ στενός και δεν τον χρησιμοποίησα σωστά. Μία από τις αγαπημένες μου ταινίες δεν έχει καν σενάριο με την τυπική έννοια. Αυτό που εννοούσα είναι ότι, για μένα τουλάχιστον, πρέπει να υπάρχει κάποιος δεσμός για να απολαύσω μία ταινία, και ειδικά μία ταινία δράσης. Δεν μπορώ να ορίσω το είδους του, γιατί μπορεί να είναι οτιδήποτε. Αν υπάρχει, τον αντιλαμβάνομαι εκείνη τη στιγμή.
Η πιο απλή περίπτωση είναι όταν με ενδιαφέρουν οι χαρακτήρες και θέλω να πετύχουν τους στόχους τους. Εννοείται ότι υπάρχουν και πολλές άλλες.

Ένα δίωρο με *σκέτο* eye candy απλά δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει.

Δεν έχω σοβαρές ενδείξεις ότι θα αποτύχει σε αυτόν τον τομέα το Deva Zan, αλλά δε βρίσκω κανένα λόγο να ενθουσιαστώ ούτε από το trailer ούτε από τον δημιουργό.

#27 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 17 February 2012 - 22:51

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες, το ίδιο νιώθω και εγώ διαβάζοντας το thread του sakamichi no apollon : )

Πάντως οκ, για να λεέι ότι

O Amano αποκάλυψε σε συνέντευξη τύπου ότι στόχος του ήταν να αποτυπώσει Ιαπωνικούς Μύθους στην μεγάλη οθόνη ώστε όχι μόνο οι Ιάπωνες αλλά και ολόκληρος ο κόσμος να έχει την ευκαιρία να τους απολαύσει.


φαντάζομαι θα έχει μια υποτυπώδης πλοκή η μαγεία το concept τουλάχιστον, βασισμένο στην μυθολογιά ενος λαού είναι.

qzMHWHd.png


#28 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 February 2012 - 23:17

^Sacrilege.

E λοιπόν εγώ βλέπω τον ενθουσιασμό εδώ μέσα και λυπάμαι γιατί δεν μπορώ να τον μοιραστώ. Δεν μου άρεσε το trailer, δεν με τρελαίνει η υπόθεση ~η όποια υπόθεση τελοσπάντων~, το animation δεν είναι my cup of tea και αν είναι μόνο μάχες θα βαρεθώ.

Από κει και πέρα όοοοοοοταν βγει, θα το δω αν και χλωμό το κόβω να πάθω λαλα :P

xbJ3b2w.jpeg


#29 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 17 February 2012 - 23:55

Lol πολύς ντόρος για το κομμάτι του story και ακόμη δεν έχουμε δει ούτε decent περίληψη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι κάτι περίπλοκο πάντως. Ακόμη και αν είναι απλό το story σε δομή αλλά έχει καλή εκτέλεση θα τα πάει φίνα.

Αν θεωρώ ότι κάτι διαχωρίζει τον Amano από τον κάθε πρωτοεμφανιζόμενο στον τομέα του σεναρίου, ειναι το πλήθος των επιρροών το οποίο έχει δεχτεί, αποτέλεσμα της μακρόχρονης και εξαιρετικά επιτυχημένης καριέρας του. Θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανόν να δούμε κάτι το οποίο να αφορά μεν πτυχές της Ιαπωνικής παράδοσης, με έναν τρόπο λιγότερο συμβατικό και anime-like. Θα μου άρεσε πάρα πολύ αν κινούνταν με νοοτροπία ανάλογη με αυτή του Neil Gaiman πχ. Ναι είναι η πρώτη του προσπάθεια, αλλά δεν μιλάμε ούτε για τον μέσο συγγραφέα ενός light novel του σωρού, ούτε για κάποιον ο οποίος δεν έχει βγει από το σπίτι του να δει τι παίζει στον κόσμο.

Αnw κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το προσωπικό.

Update: Famitsu posted the staff of the film:
Supervising Director, Creator, Planner: Yoshitaka Amano
Animation Director: Shinmei Kawahara
Screenplay: Yoko Toyo, Fumiya Tsuchihashi
Production: Studio Deva Loka
Music/Publicity Producer: Toshio Yokota (For Life Music Entertainment)



#30 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 20 February 2012 - 19:24

I came
I saw
I came again.

Δε με νοιάζει για τα υπόλοιπα, αντέχω να το δω και στο mute χωρίς υπότιτλους. Και μόνο που θα δω καθαρό Amano animated είμαι ενθουσιασμένη. My childhood dream finally came true!!!!
*womanly tears*
:if:

Posted Image